how i met your mother barney
barney stinson

How I Met Your Mother Barney Stinson ve Teorileri

How I Met Your Mother dizisinin Barney Stinson karakterini merkeze aldığımız yazımıza hoş geldiniz. Ülkemizde geniş çapta izleyici kitlesine ulaştığını ister istemez fark etmiş durumdayız. Peki bunun en büyük nedenini hiç düşündünüz mü? İşte bunun bize göre en büyük nedeni olan Barney Stinson ve onun felsefesini ele aldığımız yazı, bu durumu netliğe kavuşturacaktır. O halde başlayalım mı?

How I Met Your Mother Barney Stinson

Barney Stinson gibi bir insanın ne teorisi olur ki dediğinizi duyuyor gibiyim. Öyle kuralları var ki bu konuda… Ölümsüzlük Teorisi de diyebiliriz. Sırf bu felsefeyi uyguladığı için kadınları ele geçirdiğini bile düşünüyorum. Sevgili erkek okuyucularım! Lütfen televizyonunuzun sesini açın, birazdan bahsedeceğim kurallar sizin çok işinize yarayacak. Çok sevgili kadın okuyucularım… Sizleri dışlamak pek istemem tabii. Sizde bunları görüp ders alabilirsiniz. Barney Stinson‘ın kadın hali olabilirsiniz… Yoksa sizlere Swarley mi demeliydim?

The Platinium Rule (Platin Kural)

how i met your mother barney

En önemlisi ve en basiti ile başlayalım… Bu kuralı tek cümleyle özetleyecek olursam: ”Asla, asla ve katiyen komşunla birlikte olma!” Yani Barney Stinson’a göre biriyle uzun ya da kısa vadeli her nasıl bir ilişki yaşayacaksanız yaşayın, bu kişinin her gün göreceğiniz biri olmaması gerekir. Yani iş arkadaşınız, komşunuz; aile dostunuz ya da her gün gitmek zorunda kaldığınız okuldaki birine ilgi duyuyorsanız oradan koşarak uzaklaşın ve yeni birileriyle tanışın!


How I Met Your Mother Barney Stinson:
The Lemon Law (Limon Yasası)

how i met your mother barney

The Lemon Law teorisinin esin kaynağını duyduğunuzda biraz şaşırabilirsiniz. ABD‘deki bir yasaya göre bir araç satın aldıktan sonra eğer bu araç üretimden kaynaklı bir hata ile karşılaşırsanız, bu aracı geri iade edebilirsiniz. How I Met Your Mother‘ın bi’ o kadar havalı, bi’ o kadar da üç kağıtçı karakteri Barney Stinson‘ı ise; teorisi olan Lemon Law‘ı tamamen kadınlara karşı. Eğer bir kadınla tanıştıktan sonra 5 dakika içerisinde elektrik almazsan o ilişkinin yürümeyeceğini iddia eden Barney Stinson‘a göre böyle bir durumda ‘date’ yaptığın kişiyi hemen terk edip, pılını pırtını toplama yetkisine sahipsin. Barney‘in bu yasasını herkese anlatıp yaygınlaştırma hayali var bir de. İleride kimse üzülmesin diye bu teoriyi oluşturduğunu hiç zannetmiyorum ama keşke o kadar tatlı bir adam olsan ne güzel olurdu değil mi. Ah, ah…


The Olive Theory (Zeytin Teorisi)

how i met your mother barney

Bir çantayı zeytinler ile doldurup onunla gezdirmeyi düşündüren yüce insan Barney Stinson‘a göre, zeytin seven birisi genellikle zeytin sevmeyen birisinden hoşlanır. Hatta bu kural eğer ilişkilerde gerçekleşmez ise onunla evlenmez bile! Bu teoriye zıt iki karakterin çekimi de diyebiliriz. Artı ve eksi birbirini her zaman çeker. Yoksa Barney bir ‘magnet’ mi? Oha teoriye baaak!


The Cheerleaders Effect (Amigo Kız Etkisi)

how i met your mother GIF

Kadınlar konusunda adeta bir kral olan Barney Stinson der ki: ”Bir mekanda tek başınayken gördüğünüz bir kadın ilginizi çekmese de; aynı kadını kalabalık bir kız grubunun içinde yeniden gördüğünüzde bu durum bir anda değişebilir.” Daha yakından bak Ted!

the cheerleader effect himym gif ile ilgili görsel sonucu

The Mermaid Theory (Denizkızı Teorisi)

The Mermaid Theory himym gif ile ilgili görsel sonucu

Birçok kadın tarafından itici bulunduğunu bilsek de erkeklerin genelde doğruladığı bu teoriye göre, her kadının bir ”denizkızı” olma evresi vardır. Ve hiç aklında yokken o kadını birden bire çekici bulmaya başlayabilirsin. Bu iş/okul arkadaşın, kankan veya her gün görüp umursamadığın biri olabilir.


The Hot Crazy Scale (Seksilik ve Delilik Eğrisi)

barney stinson GIF

Barney Stinson’ın, çılgınlığı ile ünlü eski sevgililerinden Vicky Mendoza’dan sonra ortaya attığı bu teoriye göre bir kişi ne kadar seksi ise o kişinin deliliğine de o kadar katlanılır. Yani özetle diyor ki: ”Ne kadar seksi ve etkileyiciyseniz etrafınızdakileri bezdirme endişesi duymadan gönlünüzce manyaklık edebilirsiniz!”


How I Met Your Mother Barney Stinson
No Questions Rule (Soru Sormama Kuralı)

david burtka GIF

Soru Sormama Kuralı’na göre eğer biriyle yeterince yakın arkadaşsan onun istediği/önerdiği bir şeye hiç soru sormadan ya da sorgulamadan balıklama atlaman gerekir. Yani en yakın kankan başkasına çok tuhaf gelecek bir şey istediğinde bile yapman gereken ”Vardır bir bildiği” deyip sadece onun menfaatine yönelik hareket etmektir. Kanka Kanunu bu sebeple yaratılmıştır.


Three Day Rule (3 Gün Kuralı)

How I Met Your Mother Series GIF - Find & Share on GIPHY

Bu teoriye göre hoşlandığınız birinden bir şekilde telefon numarasını aldıysanız eğer o telefonu sakince yere bırak. Ve o kişiye en az 3 gün boyunca asla mesaj atma! Karşı tarafa ”Tek işim sen değilsin.” mesajı vermeye yarayan bu kuralı uygulamanın genelde iyi sonuçlar verdiğini bilsek de çok içinizden geliyorsa ”o” mesajı atın gitsin bence!


How I Met Your Mother dizisinin zamparası Barney Stinson‘ın bu teorilerine ister inanın isterseniz de inanmak istemeyin, bunların hepsi gerçek ve doğru! Tamam, Barney biraz kurnaz olabilir. Güzel bir kadın için aklınıza gelemeyecek şeyleri yapabilir ve bu yüzden güvenilirsizdir de, fakat bu konuda bu adama mutlaka güvenin!

Hatta ne demişler?
Barney Stinson? Barney Stinson? That guy’s awesome!
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, esen wait for it… kalın. Esen kalın!


Ayrıca How I Met Your Mother dizisinden Ted Mosby karakterini ele aldığımız; “Aşkın Teorisi: Ted Mosby” adlı yazımıza göz atmayı unutmayın. Paylaştıklarımıza daha kolay ulaşmak için Dizi Otağ sosyal medya hesaplarımızı aşağıdaki bağıntılara tıklayarak takip edebilirsiniz.

Dizi Otağ Instagram
Dizi Otağ Twitter


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.