Adolf Hitler ve III. Reich Hakkında Bilinmeyenler Serisi – 1

Merhabalar, bu yazımızda Adolf Hitler ve III. Reich hakkında bilinmeyenlere değineceğiz.

1. Adolf Hitler tarafından rakip olarak görülen SA lideri Ernst Röhm resmi olarak eşcinsellik yüzünden idam edildi. Oysa Nasyonal Sosyalist Parti’nin yönetici kadrolarında ve Hitler Gençliği’nde (Hitlerjugend) eşcinsellik oldukça yaygındı. Ayrıca Röhm ölürken ağlayıp yalvarmamış intihar etmeyi reddedince iki SS subayı tarafından kurşuna dizilmiştir. Röhm’ün son sözleri “Benim Führer’im, benim Führer’im!” olmuştur.

2. “Röhm Darbesi” günlerinde SA üyelerini kurşuna dizen infaz birliğinin üyelerine sınırsız alkol verilmişti. İnfaz birliğinden bir asker şöyle anlatıyordu: “Ne kadar sarhoş olduğumuzu tahayyül bile edemezsiniz. İçmemiz için bize sınırsız şnaps verildi.” Diğer yandan bu temizlik sadece SA ile sınırlı kalmamış Reichswher’de Silahlı Kuvvetler) Hitler karşıtı askeri bir diktatörlüğü savunan eski Reich Şansölyesi ve Savaş Bakanı General von Schleicher de zararsız hâle getirilmişti.

3. Adolf Hitler Reichtag’da yaptığı bir konuşmada hakkı olan cumhurbaşkanlığı maaşından feragat ettiğini açıklayıp kendini düşünmeyen, halkının yanında olan bir devlet adamı görüntüsü çizmek istemiştir. Fakat zaten Hitler’in bu paraya ihtiyacı yoktu. Okunması zorunlu (sadece parti üyeleri için) olan Kavgam kitabı sayesinde iyi bir kazanç sağlamıştı. Ayrıca gelir elde etmek için Parteihotel-Konzern Färber adında bir otel zinciri bile kurulmuştu. Hitler Parti’nin yayın evi Eher’in ortağıydı. Tekel konumunda olan yayın evi sayesinde Hitler yine yüklü bir kazanç elde etmişti. İşi daha da ileri götürerek iktidara geçince Devlet Fonlarını ve Temsil Fonlarını Sayıştay’ın denetiminden çıkardı. Bunun için şöyle demiştir: “Bu ihtiyar kötürümlerin bana ne kadar para harcayabileceğimi söylemesine izin verecek değilim.”

4. Adolf Hitler son derece sanat düşkünü bir kişilikti. Obersalzberg’de inşaa ettirdiği Berghof( Dağ Sarayı) bir çok sanat eseri barındırıyordu. İtalya’da ki kazılardan gelen bir Zeus başı, büyük salonda Paris Bordone’nin Venüs ve Amor tablosu, avluda bulunan Bismarck portresi, şöminenin üstünde Moltke’nin bir portresi, salonda Roma’daki Kolezyumu gösteren çok eski ve değerli bir İtalyan tablosu, Bechstein piyanonun üstünde duran Richard Wagner tablosu ve 2. Friedrich’e ait çok değerli bir dolap saraydaki eserlerin sadece bir kısmıydı.


hitler

5. Adolf Hitler son derece düşkün olduğu genç sevgilisi Eva Braun için Münih’teki evinin yakınında Wasserburger Stabe adlı caddede bir villa inşa ettirdi. Fakat bu ilişkiyi halktan gizlemek için Eva Braun’u genellikle Prinzregentenplatz’taki kendi evinde görmeyi tercih ediyordu.

6. Adolf Hitler Münih’te Eva Braun’u kendi evinde beklerken ev işlerine bakan Anını Winter’le Bavyera şivesinde dedikodu etmekten büyük zevk alırdı. Ev islrine bakan bu basit kadının Adolf Hitler üstünde büyük bir etkisi vardı. Hatta Bavyera’daki devlet mevkilerinin paylaştırılmasında da önemli bir rolü vardı.

7. Eva Braun’un Adolf Hitler ile olan ilişkisinde çokta mutlu olduğu söylenemez. Görgü tanıklarına göre Eva, Berghof’ta iken onu çoğu kez solgun ve yaşlı gözlerle görmüşlerdi. Oda hizmetçisi onu çoğu kez ağlarken görmüştü. Akşamları erkenden odasına çekilirdi. Hitler’in orada olmadığı günlerde ise gayet canlı, neşeli ve huzurlu olduğu hatta dans ettiği görülmüştü. Eva Braun’un, Hitler’in yatak arkadaşı olarak fedakarlıkla dolu bir yaşam sürdüğünü ve altın bir kafeste yaşadığını söylüyorlardı.

8. Adolf Hitler, notalarında ırkçı temaları işleyen Richard Wagner’im büyük bir hayranıydı. Wagner’in göğe çıkardığı eski Germen temaları, Hitler’in Germen ırkının arılığına dair olan inancı ile örtüşüyordu. Bu nedenle Wagner ailesi ile yakın bir dosttu. Hatta Wagner’in gelini Winifred, Hitlere Wolf(Kurt) diyordu. Bu vahşi avciya bezntilmek Hitler’in ziyadesiyle hoşuna gidiyordu.

9. Yıllar sonra azılı iki düşman olacak 3. Reich ve Sovyetler Birliğinin eskiden sıkı ilişkileri vardı. Versailles Antlaşması ile uçak, tank ve ağır top gibi silahlar üretmesi yasaklanan 3. Reich, Reich ordusu (Reichswher) ve Kızıl Ordu arasında yapılan işbirliği ile 1925 ile 1933 yılları arasında Sovyetler Birliğinde silah denemeleri yapmıştı.

10. Megalomani icindeki Hitler yeteri kadar görkemli olmadığı yüzünden VoBstasse’de yeni bir Şansölyelik binası inşaa ettirdi. Fakat WilhelmstraBe’den GöringstraBe’ye kadar uzanan 88.9 milyon mark para harcanan bu sarayda Hitler için yeterli değildi. Hitler ileride burayı vekili HeB’e devretmeye ve kendine Tiergarte ‘da Reichtag yanında daha gösteriliş bir bina yaptırmaya karar verdi. Mimar Albert Speer’in dediğine göre ise, Hitler Yeni Şansölyelik Binasını on-on iki yıl boyunca kullanmayı ve daha sonra devasa boyutlara sahip olması planlanan Führer Sarayı’na taşınacaktı.

Bizi Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edip, güncel haberlere en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.