Hippi Hareketi ve 1969 Woodstock Konseri

1960 ve 1970 yılları süresince etkisini tüm dünyada gösteren Hippi Hareketi, İkinci Dünya Savaşı sonrası yeni düzeni ve Amerikan tutumunu protesto ediyordu. Bu düzen Komünist Doğu Bloğu’nun ve Kapitalist Batı’nın vahşete dayalı politikasına dayalıydı. Hippi taraftarları bu düzeni protesto ederken kendilerini müzikle, giyim tarzıyla ve şiddet karşıtı eylemleriyle ön plana çıkartmıştı. Hippi hareketi JFK suikastinden sonra göreve gelen Başkan Lydon B. Johnson’ın 1963’de Vietnam’a asker göndermesiyle çok büyük bir güç kazandı, bu yıldan önceyse üniversite eylemlerinden ileriye gidememişti. Eylemlerinde kullandıkları ”Make love, not War” sloganı (“Savaşma, seviş” manasına geliyor.) Vietnam savaşına göndermeydi. Hareket öyle bir güç kazanmıştı ki Amerikan Ordusu’na katılım çok düşük seviyelere gerilemişti. Hippiler, ülke genelinde sivil itaatsizliği benimsemişti. Artık orta-halli, hafta sonları kiliseye giden materyalist Amerikan tiplemesine özenmiyor ve kendilerini onlardan soyutlanmış hissediyorlardı. Böylece, mevcut düzene karşı yeni bir anlayış geliştirilmişti: Komün hayat, müzik, barış ve sınırsız dünya.

hippi hareketi

Hippi Hareketi ile Amaç, Sistemi Güzellikle Değiştirmek!

Hippiler, dünyanın sadece insanlara ait olmadığını savunur. İnsanların yanı sıra hayvanlar ve bitkiler de dünyanın sahibidir. Giyim tarzlarıysa etkili oldukları yıllarda görülmüş en marjinal tarzlardan biriydi. Kadınların giydiği uzun, geniş, çiçek desenli elbiseleri (pyschedelic, hayal gördüren) ve erkeklerin uzun sakallarıyla kenarsız gözlükleri; hem erkeklerin hem de kadınların giydiği sandaletlerlerle birleşince Hippi Hareketi’nin salaş tarzını yansıtıyordu. Genellikle komün halinde yaşamayı savunuyorlardı. Birçoğu vejeteryandı ya da sıklıkla vejeteryan diyetleri yapıyordu. 1968 yılında ilk sayısı yayımlanan ”The Whole Earth Catalog” Hippilerin el kitabı haline gelmişti. Hippilere göre bu dergi yaşamın gerekliliklerini ele alıyordu. Eylemlerinde nonviolence (şiddet karşıtı) bir tutum sergiliyorlardı. Bu belki dünyada bir ilkti…

1969 Woodstock Müzik Festivali

woodstock konseri

Hippi Hareketi en büyük kitlesini müzik sayesinde yakaladı. 1969 yılında gerçekleşen Woodstock müzik festivaline 60.000 katılımcı beklenirken alanda tam 500.000 katılımcı vardı ve bir o kadarı da yolda kalmıştı. Bu festivalde Hippi Hareketi’ni destekleyen ve çoğumuzun da şarkılarını bildiğimiz The Who, Santana, Joan Baez ve Jimi Hendrix gibi birçok önemli isim sahne aldı. Woodstock’ta en çok ilgi çeken isim Hendrix oldu. Çünkü rock müziğe gitarıyla beraber yepyeni bir anlayış getirmişti. Jimi Hendrix, festivalin son gününde Amerikan Ulusal Marşı’nı çalarak festivale damgasını vurdu. Marşa ilk başladığında insanlar çok şaşırmıştı ancak sonradan anlaşıldı ki Hendrix, notaları uzatarak ve notalar arasına bomba sesleri sıkıştırarak devleti eleştiriyordu. 1969 yılında gerçekleşen Woodstock, kapitalist düzenden kendini soyutlayan birçok gencin müzik sayesinde yaptığı bir devrimdi aslında ve Woodstock sayesinde Hippilik akımı tüm dünyayı müziğiyle etkisi altına almıştı.

Woodstock dışında Hippi Akımı’nı destekleyen birçok sanatçı ve grup da vardı. Bunların başında The Beatles ve Bob Dylan gelir.

hippi hareketi

Şimdilerde Hippi Hareketi

Hippilik halen dünyanın birçok ülkesinde insanlar tarafından benimsenen bir akım. Ancak eskisi kadar kuvvetli değil. 68 Kuşağının Hippileri okula karşıt tutumlarından dolayı sıradan mesleklerde çalışmayı ve bireysel kariyer yapmayı tercih etmişlerdi. Türkiye’de bile mahallenizin bakkalı eski bir Hippi olabilir, unumayın, hiç ummadığımız şeyler her an çıkabilir karşımıza. Bir toplumu ve bir jenerasyonu en iyi anlamanın yolu o dönemin müziklerine ve filmlerine dalmak bence. Sizi o dönemin müziklerini dinlemeye davet ediyorum. 1960 yıllarında barışı destekleyen The Beatles, John Lennon, Jimi Hendrix, The Rolling Stones ve The Who gibi isimleri dinleyiniz.


Eren Işık Avcı
18 yaşındayım ve İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim.