Zamanının en iyi komutanlarından: Heinz Guderian

Zamanın en iyi komutanlarından ve stratejistlerinden kabul edilen. Heinz Guderian kimdir? Bugünkü yazımızda Heinz Guderian’ın savaş stratejilerinden bahsedeceğiz.

Heinz Guderian Kimdir?

II Dünya Savaşı’nda görev almış bir Alman generalidir. Zamanının en iyi komutanlarından ve stratejistlerinden kabul edilmiştir. Ve seçilmesindeki en önemli etken tankları iyi tanıması ve karada tankların savaşında “Yıldırım Savaşı” taktiğini kullanması Heinz Guderian’a büyük başarılar sağlamıştır.

Heinz Guderian

Yıldırım Savaşı Taktiği Nedir?

Guderian peki bu başarılara nasıl ulaşmıştır ve stratejileri neler olmuştur? Heinz Guderian, askeri okulunu bitirdiğinde üçüncü telgraf birliğine atanmıştı. Babası gibi genç yaşta orduya katılan Guderian I Dünya Savaşına da katılmış. Ve I Dünya Savaşı’nda Fransa’da bulunduğu dönemde statik siper savaşının sonuç almaktan uzak olduğunu, tankların bu kilidi açmak da etkili olduğunu gözlemlemiştir. Tankların cephe hattını yardıktan sonra piyade ve birliklerinden telsiz durumundan yoksul olunduğu için destek alınamaması bu durumda ne kadar etkisiz kalındığını fark etti. Çünkü kendisi de telgrafçıydı. İletişimin askeri unsurlarda önemini biliyordu.

Heinz Guderian
Polonya Harekatında Komuta Aracından Zırhlı Unsurları Yönetiyor.

Guderian, Hitler’in iktidara gelmesiyle birlikte zırhlı birlikleri oluşturmaya başladığında bu iki temel soruna kendisini yoğunlaştırmıştı: Askeri unsurlar ve mekanize piyadenin sürekli iletişim halinde olması. Düşmana beklemedikleri anda en stratejik şekilde saldırabilmeleri için en zayıf anı kollayabilmeleri için iletişim alt yapısı büyük önem teşkil ediyordu. Bu hususların bilincinde olan Guderian, iki savaş arasında bu temel sorunlara verdiği mücadeleyi daha net anlayabilmemiz için şu ifadesine odaklanmamız gerekir. “Askeri mühendislerimizin normal çalışma ve düşünce yapısıyla belirlemiş olduğu normal radyo menzili hedeflerini geliştirdikleri sistemlerle bize sunabileceğini biliyordum, ben çok daha üstün bir iletişim kapasitesi istediğim için her zaman yapabileceklerinin çok üstünde hedef değerlerini önlerine sundum. Onlar da yaptılar. ”

Guderian’ın çalışmaları meyvelerini Fransa ve Polonya seferleri sırasında vermeye başlamıştır. I Dünya Savaşın’da Fransa savunmasını 3.5 yılda aşamayan Alman askerleri, II Dünya Savaşı’nda Heinz Guderian’ın 19. kolordusunun hayretler içinde bırakan stratejileriyle 10 günde tamamen darmadağın edilmiştir. Ve I Dünya Savaşı’nda 3.5 yılda savunması geçilmeyen Fransa’yı 10günde geçmeleri kuşkusuz Guderian’ın 2 savaş arasında yoğun ilgi gösterdiği iletişim sorunun çözmesi bu başarının temelini oluşturuyor. Ve Heinz Guderian Tarihte “zırhlı araçtan ordu yöneten ilk komutandır.”

Heinz Guderian
Fransa Harekatında Kendine Bağlı Unsurları Komuta Ediyor.

EK OLARAK

  • Takma adı Schneller Heinz.
  • Doğum 17 Haziran 1888.
  • Ölüm 14 Mayıs 1954.

II Dünya Savaşı’nda Yönettiği Birlikler

  • Kolordu.
  • Guderian Panzer Grubu.
  • Panzer Ordusu.
  • Zırhlı Birlikler Genel Müfettişi.
  • Kara Kuvetleri Genelkurmay Başkanlığı.

Eserleri

  • Bir Askerin Anıları.

Kaynakça

Mindef, Achtung Panzer ,2gravestone…


Fatih Alan
Çocuk Gelişim, Kişisel Gelişim, Okul Öncesi, Özel Eğitim, Dünya ve Çevre üzerine yazılarımı sizlerle paylaşıyorum.