fbpx
GenelPolitika

HDP’li Belediyelere Neden Kayyum Atandı ?

Bu sabah Türkiye gündem olacak kayyum atamaları ile uyandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk MIZRAKLI, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet TÜRK ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia ÖZGÖKÇE ERTAN görevlerinden uzaklaştırıldı.
HDP adlı partinin terörle organik bağı olduğunu tüm Türkiye biliyor fakat kayyum atanmasının sebepleri neydi ? Hangi başkan nerede “PKK halktır halk burada!” sloganları eşliğinde konuşma yaptı ve terörist cenazesine katılmak için istekte bulundu? İçişleri Bakanlığı kayyum atamasını nelere dayandırdı? Haber niteliğindeki yazımızla bugün tüm kirli çamaşırları ortaya dökeceğiz.

“Kayyum atanması nedir ve neden kayyum atanır?”, ondan bahsedelim. Kayyum bir tür yöneticidir. Olağanüstü durumlarda şirket veya belediye gibi kurumlara devlet eliyle atama yapılması kayyum atanmasıdır. Anayasa madde 127’ye göre “Mahallî idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri konusundaki denetim yargı yolu ile olur. Ancak, görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahallî idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir.” Aynı zamanda Belediyecilik Kanunu madde 47’ye göre “Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye organları veya bu organların üyeleri, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir.” Kayyum atayabilme yetkisinin kanuni dayanağı bu yasa ve maddelerdir.

Yazımıza İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayla devam edelim. Açıklamanın ilk cümlesi aynen şöyle:
“Son yıllarda teröre karşı yürütülen kararlı mücadele sonucunda büyük bir acziyete düşen PKK/KCK terör örgütü ve uzantıları; bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkânlarını illegal amaçlar için kullanmışlardır.” Son zamanlarda terör örgütü PKK, yurtiçinde tabir yerindeyse açtığı hendeklerin içinde kaldı. Seçimleri bir fırsat olarak gördü ve belediyeler aracılığıyla yeniden elini güçlendirmek istedi.

Bu başkanlar terör örgütü üyeleriyle birlikte belediyeyi yönetmeye kalktı desek yerindedir zira elde edilen veriler ve kovuşturma sebepleri bunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu başkanların en mide bulandırıcı iki davranışından birisi PKK’lı terörist yakınlarına iş vermek ve şehit aileleri yakınlarına “mobbing” uygulamak, işten çıkarmak ve baskı yapmaktır. Diğeri ise terörist cenazelerine katılmak ve askerimizi şehit edenlerle bir olmaktır. Bunun yanı sıra 3 ilde de yasa dışı ama fiili olarak eşbaşkanlık uygulandığı İçişleri Bakanlığınca belirtilen diğer bir husus. Böylece terör örgütü ile ilgili suçlardan ceza alanlar yasa dışı bir şekilde belediyenin yönetiminde söz sahibi oldu ve dağa çıkanların ailelerine maddi yardım sağlandı.

Şimdi başkanları tek tek inceleyelim ve kayyum atanmasının sebeplerini hep beraber görelim. İlk sırada pastadaki payın en büyüğüne sahip Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk MIZRAKLI var. Mızraklı hakkında Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Suçu ve Suçluyu Övmek suçlarından hakkında bir (1) kovuşturma, sekiz (8) ayrı soruşturma dosyası bulunuyor. Mızraklı katıldığı bir toplantıda bölücü terör örgütü mensuplarının sık kullandığı örgüt marşı anında saygı duruşuna geçiyor. Topluluk “Biji Serok Apo PKK halktır halk burada!” diyor ve topluluktan Kürdistan sesleri yükseliyor. Buna doğal olarak başkan hiçbir tepki vermediği gibi bir de bu topluluğa şehir hakkında sözler veriyor. Aynı zamanda terör propagandası yapıyor. Bu konuşmanın videosu mevcut ve kaynakça kısmına bağlantı adresini ekleyeceğim. Diğer bir husus Türkiye’de gri listede aranan ve Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’ı şehit eden hain teröristin cenazesine katılmak istiyor fakat izin verilmiyor. Bunun için izin alamayan başkan başka terörist cenazelerine gitmekten geri de kalmıyor.

Sırada geçtiğimiz dönemlerde yine görevden uzaklaştırılan Ahmet TÜRK var. Ahmet Türk’ü bilenler bilir. Uzun zamandır belirli bir çizgide terörist kimliğini bozmadan devam eden bir başkan. Defalarca adı soruşturmalarla kovuşturmalarla geçti. Bu dönemde de çizgisini devam ettiren Ahmet TÜRK, özellikle belediyenin kilit noktalarına terör örgütü üyelerinin yakınlarını atamasıyla öne çıkıyor. KCK soruşturmasındaki terör örgütü mensup yakınlarını önemli pozisyonlara getirmekle kalmayıp örgütün isminin sürekli değişmesi için çabaladığı uluslararası arenada örgütün imajının zedelenmemesi gerektiğini ve Türkiye’de son zamanlarda etki alanlarının daraldığını belirttiği 2016 yılındaki mahkemeye sunulan iddianamede vurgulanmış. Ayrıca Ahmet TÜRK, devletin Kürtlere yönelik imha politikasi uyguladığını söyleyip halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia ÖZGÖKÇE ERTAN’a gelirsek; bu başkan haysiyetsizce şehit yakınlarina mobbing uygulamış, baskı yapmış ve şehit yakınlarının görev yerlerini değiştirmeye zorlamıştır. Bununla kalmayıp boşalan mevkilere terör örgütü mensuplarının yakınlarını getirip dağa çıkanlara destek sağlamıştır. Milletvekili olduğu dönemde “Afrin operasyonu devam ettikçe bu ülkenin halkı daha da yoksullaşacak, Anadolu’nun o yoksul evlerine cenazeler daha fazla gelmeye devam edecek.” ve “Sur’da, Cizre’de, Silopi’de barikatın önünde veya ardında çocuklarımızın, halkımızın öldürülmesini istemiyoruz” şeklinde açıklamalar yapmıştır. Barikatın önünde veya arkasında olanların kimler olduğu açıkça kamuoyu tarafından bilinmektedir. Ayrıca yine bu başkan, terörist cenazesine katılmış ve askerimize kurşun sıkanlarla aynı safta olduğunu ilan etmiştir.

Belirtmekte fayda var ki bu soruşturmaların tarihleri 2016’dan 2019’a kadar uzanıyor. 3 yıllık bir zaman dilimi söz konusu. Yani bu başkanlar sebepsiz yere bir anda görevden uzaklaştırılmadılar.

Durum böyleyken, bu başkanların görevden uzaklaştırılmasını demokrasi ayıbı görenler dönüp bir aynaya baksın ve kendilerine “Mehmetçiğe kurşun sıkanlar demokratik yöntemlerle,yasalarla cezasını çekmeyecek mi?” diye bir sorsunlar. Onların derdi vatan mı yoksa ellerindeki belediyeleri artırmak mı, bir daha düşünsünler.

KAYNAKÇA:

https://www.icisleri.gov.tr/diyarbakir-mardin-van-buyuksehir-belediye-baskanlarinin-gorevden-uzaklastirilmasina-dair-basin-aciklamasi

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5393.pdf

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2709.pdf

https://tr.euronews.com/2019/04/05/diyarbakir-da-secimi-kazanan-hdp-li-adnan-selcuk-mizrakliya-teror-sorusturmasi
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/hdpnin-kutlamasindaki-teror-propagandasina-sorusturma/1443235
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/hdp-milletvekilleri-teroristin-cenazesine-alinmadi/1328441
https://www.aksam.com.tr/guncel/ahmet-turk-teroristi-ozel-kalemi-yapti/haber-977275
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ahmet-turk-hakkinda-18-yila-kadar-hapis-istemi-40046421
http://www.gunes.com/gundem/ahmet-turk-terorist-basdanisman-atadi-988875
https://www.vanpostasigazetesi.com/van-buyuksehir/hdpli-bedia-ozgokce-ertan-belediyeyi-teror-orgutlerine-teslim-h84707.html
https://www.haberturk.com/gundem/haber/1333957-hdpli-bedia-ozgokce-ertan-ve-ziya-pir-icin-hapis-istemi
https://www.star.com.tr/politika/hdpli-bedia-ozgokce-ertandan-mecliste-hadsiz-ifadeler-haber-1303949/

Diyarbakır Büyükşehir Başkanı hakkındaki video linki: https://www.takvim.com.tr/guncel/2019/04/05/teroristi-oven-hdp-buyuksehir-belediye-baskan-adayi-adnan-selcuk-mizrakli-hakkinda-sorusturma

Yazar hakkında

Hukuk devletini hukuk devleti yapmaya çalışacak olan, bu uğurda kendini öncü olmaya hazırlayan, bilincinin farkında, henüz cahil ama ilerisi için umut dolu bir hukukçu. İletişim: onurcansansabosa@gmail.com
Benzer yazılar
BilimGenelHayat

Seri Katil: Kalp Krizi

GenelİnançPolitikaTarih

Türkiye'de Alevi Olmak

DünyaGenelTarih

Tanrı'nın Kırbacı: Attila

GenelPsikoloji

Depresyon (Aslında) Nedir?

Abone ol ve son haberleri kaçırma

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir