Münchausen Sendromu

Hastalık Yaratıcıları: Münchausen Sendromu

Sizler için farklı içerikler sunmaya devam ediyoruz. İçeriğimiz yine farklı ve duyulmamış bir hastalığı içeriyor. Bazı insanlar hasta değilken bile sürekli hastalık üretiyor, hastalık belirtilerini sürekli yaratıyor. Peki ama neden? Karşınızda hastalık yaratıcıları: Münchausen Sendromu

Münchausen Sendromu Nedir?

Münchausen Sendromu, çok sık adını duyabileceğiniz bir hastalık değil. Bu hastalığı bünyesinde taşıyan insanlar aslında kendi hastalık belirtilerini kendileri yaratıyorlar. Ve asla ama asla iyileşmiyorlar. Çünkü amaçları hem hastane çalışanları hem de çevresinde bulunan yakınları tarafından sürekli ilgi görmek. Gördükleri ilgi kesildiği zaman hastalık belirtilerini tekrar aktif duruma getiriyorlar.

Münchausen Sendromu
Baron Münchausen

Münchausen Sendromunu Kim Bulmuştur?

Bu isim Alman yazar Rudolf Erich Raspe tarafından verilmiştir. Alman yazar 1785 yılında bir kitap yayınlamıştır. Bu kitaptaki karakter kurgusal Alman asilzadesi Baron Münchausen’dir.

Baron Münchausen’in gerçek ismi Hieronymus Karl Friedrich’tir. Yazar Rudolf ona Münchausen ismini vermiştir. Kendisi 1735- 1739 Osmanlı- Rus- Avusturya Savaşı’nda Rus İmparatorluğu tarafında savaşmıştır. Savaş bittikten sonra savaş öykülerini kendisini merkeze koyarak anlatmaya başlamıştır. Anlattığı bu hikayeler çok kısa süre sonra ününün yayılmasına yardımcı olmuştur. Ve insanlarda merak duygusunu artırmıştır. Gerçekten bu kadar güçlü bir kahraman var mıydı? O kahraman kimdi? Herkesin ilgi odağı olmuştu.

Fakat kısa bir süre sonra anlattığı hikayelerin yalan olduğu anlaşıldı. Anlattığı her şey baştan sona ya abartıydı ya da yalandı. Böylece kendi adıyla bir hastalığın tıp literatürüne girmesine olanak sağlamış oldu. Fakat isim babası olarak Rudolf Erich anılmaktadır. Çünkü kendisi uzun çalışmalar sonrası 1951 yılında, hastane hastane dolaşanlar için Münchausen Sendromu tanımlamasını kullanmıştır.

Münchausen Sendromu Kimlerde Görülür?

Çevremizde ilgi çekmek için hasta numarası yapan çok insan olabilir fakat belirtmeliyim ki bu çok ileri boyut. Ve birçok psikiyatrist ve psikolog bunun altında farklı bir neden yattığını düşünüyor. Peki ama bu insanlar neden sürekli ilgi çekmek istiyor? Neden kendilerini doktorların arasına atıyor? İşte nedenleri:

  • Çocukken istismara uğramış bireylerde,
  • Ciddi özgüven eksikliği ya da depresyon durumu olan bireylerde,
  • Ailesinden birini ciddi hastalık nedeniyle kaybetmiş bireylerde,
  • Daha önce ciddi bir hastalık geçirmiş bireylerde

Bu listeyi daha da genişletmek mümkün. Fakat daha çok üstte yazdığımız durumlara ”ağır” biçimde maruz kalan bireylerde rastlanıyor.

Münchausen Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın da belirtileri olur mu demeyin, elbette olur. Fakat teşhisi diğer hastalıklara göre zor. Çünkü hasta sürekli farklı farklı şikayetlerle doktora başvuru yapabiliyor. Kayıtlara geçen belirtiler şunlar:

  • Bir türlü teşhis konulamayan hastalıklar,
  • Nefes darlığı, bayılma, öksürük ateş gibi durumların sıkça yaşanması. (Bunu tıbbın açıklayamaması)
  • Hastalıkta olmayacak seviyede kötüleşme
  • Ameliyat gibi durumlar olunca aşırı istek durumu oluşması.
Münchausen Sendromu

Münchausen Sendromu Tedavisi Nedir?

Oldukça zor olan bu hastalık hem doktorları hem de hastanın çevresini zor durumda bırakmaktadır. Çünkü hasta sürekli çeşitli bahaneler sunmaktadır ve bu yüzden işler karışmaktadır. Fakat yine de tedaviler mevcuttur. İlaç tedavileri ve terapilerle hasta desteklenmektedir. Günlük yaşamda değişiklikler önerilip hasta mümkün olduğunca tek bir doktor tarafından takip edilmelidir.

Bonus: Münchausen Sendromu Dizi Önerisi : The Act

Dizi, Münchausen Sendromlu bir anneyi konu alıyor. Anne kızıyla birlikte yaşıyor ve bu kızının sürekli hasta olmasını istiyor. Sürekli hastalık belirtisi yaratıyor ve çevresindeki herkesi, doktorları bile buna inandırıyor. Peki bu nereye kadar devam edecektir? Gerçek olaylara dayandığı için oldukça dikkat çekici olan bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

‘Hastalık Yaratıcıları: Münchausen Sendromu‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bir önceki Capgras Sanrısı içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!