Hasan Âli Yücel Klasikleri

Kitap Önerileri Serisi: Hasan Âli Yücel Klasikleri -1-

Kitap Önerileri Serisi içeriğimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu içeriğimizde Hasan Âli Yücel Klasikleri üzerine yazmak istedim. Birbirinden güzel öneriler sizleri bekliyor. Öncelikle bu basımın adına neden Hasan Âli Yücel Klasikleri adı verilmiş bundan bahsedip hemen ardından kitap önerilerime geçeceğim.

Neden Hasan Âli Yücel Klasikleri?

Hasan Âli Yücel Klasikleri adında bildiğiniz gibi özel bir basım serisi var. Bunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Hasan Hasan Âli Yücel, Köy Enstitülerimizi kurmuş bir Milli Eğitim Bakanıdır. Kendisi öğretime ve eğitime özellikle de dil eğitimine büyük önem vermiştir. Bu yüzden Tercüme Bürosu’nu kurmuş ve bununla kalmayıp Dünya Klasiklerini Türkçeye çevirmiştir. 1956 yılında Türkiye İş Bankası Yayınları’nı kurmuştur. Günümüzde de İş Bankası Yayınları kendisini anmak adına böyle bir basım yapmıştır. Hasan Âli Yücel hakkında uzun bir yazı yazacağım için kendisini bu yazıda tanıtmayacağım. Şimdi Hasan Âli Yücel Klasikleri önerilerimize başlayabiliriz.

1- Victor Hugo- Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Kitapta sizi yanıltan bir durum olduğunu düşünebilirsiniz, fakat sizi yanıltan en büyük şey bu olacaktır şüphesiz. Çünkü kitap adından da açıkça anlaşıldığı üzere idama mahkum edilmiş bir gencin son gününü konu ediniyor. Fakat kitabı incelediğiniz zaman kitabın bir başkaldırı, bir protesto kitabı olduğunu görebilirsiniz. Aslında Victor Hugo, bir insanı idam etmenin, yaşama hakkını elinden almanın saçmalığına değiniyor. Bunu sert ve derin bir dille eleştiriyor. İdama mahkum edilmiş bir insanın psikolojisini o kadar iyi anlatıyor ki kendinizi idama mahkum edilmiş hissediyorsunuz ve son ana kadar ya ” af çıkarsa” diye beklemekten duramıyorsunuz.

Hasan Âli Yücel Klasikleri

Bütün insanlar günü belirsiz bir ölüme mahkûmdurlar.

Victor Hugo- Bir İdam Mahkumunun Son Günü

2- Dostoyevski- Kumarbaz

Adından da anlaşılacağı üzerine kitabımızın ana teması ”kumar bağımlılığı ”üzerine kurulu. Ana karakterimiz ve yan karakterlerimiz bir şekilde kumara bulaşıyor ve ”bu son” diyerek şansını defalarca deniyor. Ama burada ince bir nokta var ki Dostoyevski aslında kumarı bir sembol olarak kullanmıştır. Mesela karakterlerimizden bir adam, Polina adında genç bir kadına ”bağımlı’‘. Polina ‘ya bağımlı olduğu kadar kumara düşkün değil. Fakat Polina’nın bu genç adama davranışları o kadar ikilemdedir ki, Dostoyevski bunu kumar kadar detaylı anlatmıştır ki buradan kumarı bir sembol olarak ele aldığını çıkarabiliriz.

Kitapta Ruslar ile Fransızların davranışları sıkça karşılaştırılır ve örneklerle bu davranışlar taçlandırılmıştır. Bir de Dünyanın en zengin ailesi arasında yer alan Rotchild ailesinin adı bu kitapta yer almaktadır ve onlara gönderme vardır. Kitap ağır ilerliyor olsa da Hasan Âli Yücel Klasikleri arasında favorilerimden oldu. Hepimizin hayatı bir kumar aslında.

Hasan Âli Yücel Klasikleri

Belki de kazanmaya çok ihtiyacınız vardı. Tıpkı uçuruma düşen birinin bir tutam ota sarılması gibi. Kabul edersiniz ki uçuruma düşmeyen biri ağaç dalı diye ota sarılamaz.

Dostoyevski- Kumarbaz

3- Alexandre Dumas- Kamelyalı Kadın

Kitap önerileri denilince ve de Hasan Âli Yücel Klasikleri denilince ilk aklıma gelenler arasındadır bu kitap. Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas’ın ölümsüz eserlerinden birisidir. Sadece yazıldığı döneme değil; günümüze de damgasını da vurmuştur. Dolayısıyla bu eseri Hasan Âli Yücel Klasikleri arasında listeye almasam olmazdı. Soylu ve asil bir genç, günün birinde ”yosma ” olarak adlandırılan bir sokak kadınına aşık olur. Bu kadının güzelliği dillere destandır, çok aşığı vardır fakat ne kadar güzel olursa olsun en nihayetinde bir hayat kadınıdır. Böyle olmasına karşın diğerlerinden farklıdır, çünkü erkekleri o istememektedir. Ve bir şekilde, umulmadık bir şekilde hem de Kamelyalı Kadın ile bu soylu genç arasında fırtınalı bir aşk başlar. Birbirlerine yüzünü dönen bu iki gence toplum sırtını dönmeye başlar. Geri kalanını romanı okuyarak öğrenmenizi istiyorum, inanılmaz duygulu ve heyecan verici bu kitabı okuduktan sonra derin bir soluk alıp etkisinden çıkamayacağınızı belirtmek istiyorum.

Başkalarının yaşamının ve mutluluğunun görünümü, ruhların yalnızlığında ve hasta odalarının karanlığında, daha dün bir an önce ölmek isteyen kimselere nasıl da yaşama isteği veriyor.

Alexandre Dumas- Kamelyalı Kadın

4- William Shakespeare- Hamlet

Eserimiz günümüzden yıllar önce yazılmasına rağmen etkisini ve popülerliğini hala korumaktadır. Kitabımızda klasik taht ve intikam konusu işleniyor. Kral olan abi kardeşi tarafından katlediliyor. Yeğen olan Hamlet intikam yeminleri ediyor ve bu hırs içinde planlar yapıyor. Eser dünya üzerinde en çok oynanan tiyatro oyunu unvanına sahiptir. Büyüleyici entrika sahneleri ile kitabı okurken adeta yaşıyorsunuz. Büyük keyif alarak okuyacağınızdan emin olduğum için listeme ekledim.

İnsan insan mıdır, yalnızca yiyip içmek ve uyumakla geçiriyorsa hayatı?

William Shakespeare- Hamlet

5- Johann Wolfgang Von Goethe- Genç Werther’in Acıları

Werther’in, kitabımızın ana karakteri imkansız mı imkansız bir aşka tutulmuştur. Bu aşk onu günden güne eritip, bitirmektedir. Ne yazık ki elinden hiçbir şey gelmemektedir. Yalnızca çektiği acıları mektupla bir arkadaşına anlatmaktadır ve bundan başka hiçbir şey yapamamaktadır. Sevdiği kadın Werther’a karşı boş değildir fakat aralarında bir engel vardır ki kadın nişanlıdır. Bu durum Werther için günden güne bunaltıcı ve yıkıcı bir hal almaktadır. Peki sonu ne olacaktır? Nasıl bir sonla bitecektir bu aşk?

Bir başkasının onu nasıl sevebildiğini, sevmeye nasıl hakkı olduğunu bazen anlayamıyorum, çünkü onu yalnız ben o kadar yürekten ve o kadar fazla seviyorum ki, ondan başka ne bir şey tanıyor, ne bir şey biliyorum; ondan başka da bir şeyim yok zaten!

Johann Wolfgang Von Goethe- Genç Werther’in Acıları

Kitap Önerileri Serisi: Hasan Âli Yücel Klasikleri -1- adlı içeriğimizin sonuna geldik. Bir önceki önerimiz olan Kitap Önerileri Serisi: Türk Edebiyatı Klasikleri -1- içeriğine hemen buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!