fantastik türdeki kitaplar

Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar? -3

Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar?” serimin 3. yazısından selamlar. Bu yazımda, çocukken herkesin büyük bir hevesle okuduğu fantastik türdeki kitaplar ile birlikte en fazla okunan serilerden bahsedeceğim

Fantastik Türdeki Kitaplar

Fantastik türdeki kitaplar arasından en azından herkes çocukken bir tanesini okumuştur, sevmiştir ya da sevmemiştir bilemem ama herkesin okuduğundan eminim. Bu tür kitaplar sizi etkisi altına alıp sanki kitabı yaşıyormuşsunuz hissi verir. Rüyanıza girer ve oldukça etkiler. Bir anda kendinizi ana kahramanın yanında bulabilirsiniz. Bu tür kitapların içinde gizem de, cinayet de ve mistik ögeler de vardır. Kahramanlarımız hep cesur ve hep bir şeyi koruma ya da kurtarma peşindedir. Ayrıca birazdan aşağıda okuyacağınız fantastik türdeki kitaplar için bu türün öncüsü diyebiliriz. En azından araştırmalarıma göre durum böyle.

J.K. Rowling – Harry Potter Serisi

fantastik türdeki kitaplar

Dünya’da 7’den 70’e en fazla okunan kitap serilerinden biri ve bu türün de öncülerinden. Kitabın isminden de belli olacağı gibi ana kahramanız Harry Potter. Arkadaşları Ron ve Hermonie ile yaşadığı maceraları, gittiği Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulunu ve bu büyülü dünyayı anlatıyor. Seri 7 kitaptan oluşuyor. Harry Potter’ın 8 filmden oluşan bir de film serisi bulunuyor. Serinin ilk kitabı “Harry Potter ve Felsefe Taşı” 1997’de yayımlanmıştır. Serinin kitapları sırasıyla:

  • Harry Potter ve Sırlar Odası
  • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
  • Harry Potter ve Ateş Kadehi
  • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
  • Harry Potter ve Melez Prens
  • Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Tuhaftır, eğer bir şeyden korkuyorsanız ve zamanı yavaşlatmak için her şeyi vermeye hazırsanız, zaman hızlanmak gibi tatsız bir alışkanlık edinir.

J. K. Rowling

J. R. R. Tolkien – Yüzüklerin Efendisi Serisi

fantastik türdeki kitaplar

Tolkien aslında bu seriyi önceki yazdığı Hobbit serisinin devamı niteliğinde 1937’de çocuklara hikaye kitabı olarak yazmıştır. Daha sonraysa düşündüğünden çok daha büyük bir eser haline gelmiştir. Dünyada tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır. Kitabımızın konusu; Olaylar ana kahramanlarımızdan biri olan Bilbo Baggins‘in Orta Dünyada olan Shire‘da bulduğu bir yüzükle başlar fakat bu yüzük sıradan bir yüzük değildir, yüzüğü yok etmek için 9 kişinin çıktığı bu yolculuğu ve akabinde gelişen olayları anlatıyor. Serinin kitapları sırasıyla:

  • Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
  • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule
  • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Belki de her birinizin gideceği yol şimdiden ayaklarınızın önüne serilmiştir de, siz göremiyorsunuzdur.

J. R. R. Tolkien

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Zeynep Aslı Elidolu
Yazı yazmayı fazlasıyla seven bir edebiyat öğrencisi ve içerik üreticisi / Bir Parça Tuhaftık