Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar?

Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar? -2

“Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar?” serisinin ikincisi ile sizlerle birlikteyiz. Umarım bu yazıda anlatacağım türü severseniz. Hâlâ kendinize göre bir tür bulamadıysanız, serinin devam edecek diğer yazılarında bulacağınızı düşünüyorum. Ayrıca türü sevdiğiniz halde hangi kitaptan başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz diye kendimce araştırdığım veyahut okuduğum kitaplardan önerilerde bulunmaya çalışıyorum.

Macera – Aksiyon – Polisiye Türü Kitaplar

Bu kitaplar herkesin sevmediği fakat polisiye türüyle, macerasıyla, aksiyonuyla olsun meraklılarının olduğu bir kitap türüdür. Genelde olaylar durgun olarak başlayıp daha sonra işlerin bir anda heyecanlı ve karman çorman olmasıyla devam eder. Bir kere başlanıldıktan sonra kitabın başından kolay kolay kalkamazsınız. İçinde gizem, cinayet, suç, belli karmaşık bir olay örgüsü vardır.

Dan Brown – Da Vinci Şifresi

Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar?

Satışa çıktıktan kısa bir zaman sonra New York Times’ın ‘en çok satanlar’ listesine 1 numaradan girmiştir. Colombia Pictures kitabın film haklarını satın alarak filmini çekmiştir. Kitapta gizem, macera, merak doruk noktasındadır, dini ve sanat tarihi açısından da birçok bilgi barındırmaktadır. Kitapta anlatılan yerleri telefonla bakıp, bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Konusu; Harvard Üniversite profesörü Robert Langdon, Louvre Müzesi müdürünün esrarengiz cinayetinde baş şüphelidir. Peşi sıra olaylar gelişir ve kaçış başlar. Robert ve müze müdürünün torunu Sofie, bu gizemli cinayeti çözmek için 2000 yıllık tarihi bir yolculuğa çıkar.

Nefretinden arın. Sana kötülük yapanları bağışla.

Ahmet Ümit – Bab-ı Esrar

Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar?

Ahmet Ümit’in en iyi polisiye kitaplarından biri, öncekilerden farklı olarak olay İstanbul değil de Konya’da geçiyor. Kitap, arka planda Mevlevilik, Sufilik, Mevlana ve Şems temelinde geçen polisiye, gizem ve suç tarzı romanıdır. Ahmet Ümit, Mevlana ve Şems’i bildiğimizden oldukça farklı anlatıyor. Kitap, din ile aşk, inançla sevda arasındaki ilişkiyi sorguluyor.

Eğer bir Tanrı varsa” diyordu. “O sadece Hristiyanların Tanrısı olamaz. Aynı zamanda Yahudilerin, Müslümanların, Budistlerin, Zerdüştlerin, Samanların, hatta dinsizlerin bile Tanrısı olmalı. Ama anlamadığım şey, o yüce Tanrı, neden bu kadar duyarsız? Neden savaşa, açlığa, hastalığa çare bulmuyor? Neden bu kadar acıya, vahşete göz yumuyor?

Bonus: Jean-Christophe Grangé – Siyah Kan

Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar?

Bu türün babalarından biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Buraya hangi kitabını yazarsam yazayım hepsi kusursuz. Olay örgüsü ve anlatım o kadar akıcı ki, kitabı bırakamıyorsunuz. Konusu; profesyoneller profesyoneli bir katil ve onun gizemini ortaya çıkarmaya çalışan bir gazeteciyi anlatıyor.

Ne kadar renkli olursan ol, bir yanın daima siyahtır.

Gönül isterdi ki bu listeye Tess Gerritsen’i de ekleyebilseydim fakat bu bonusu bile ekstra yazıyorum. Bu türler de bu yazdığım kitaplar en iyisi.

“Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar?” adlı serimizin 2. yazısının sonuna geldik. 3. yazımızda tekrardan görüşmek dileğiyle. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Zeynep Aslı Elidolu
Yazı yazmayı fazlasıyla seven bir edebiyat öğrencisi ve içerik üreticisi / Bir Parça Tuhaftık