kitaplar

Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar? -1

Kitap okumaya başlamak istiyorsunuz, fakat hangi türden başlayacağınızı bilemediniz o zaman bu yazımı seveceğinizi ve kendinize göre bir tür bulacağınızı düşünüyorum. Bu yazı seri halinde gelecek her yazıda bir türe değinip o tür hakkında kitap önerisinde ya da önerilerinde bulunacağım.

1. Kişisel Gelişim Türü Kitaplar

Kişisel gelişim türü; insanın benliğini bulmasını, kendisini tanımasını sağlar. İçinizdeki sıkıntıları ya da sorunları da bu sayede çözebilirsiniz, asıl amaç insanları mutluluğa götürmektir. Tabii ki kişisel gelişim kitapları okunarak çözülmeyecek sorunlar da var bunun bilincinde okumalarımızı yapmalıyız. Bence inanmak, okuduklarımızı uygulamak ve uygulamanın da devamlılığını sağlamak da kişisel gelişimin bir parçası, aslında bunları yapmazsak boşa okumuş oluyoruz çünkü önemli olan yapabilmek.

Mark Manson- Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

kitaplar

Kitabın başlığından yola çıkarak “kafaya takmama sanatını öğreneceğim” diye düşünüyor olabilirsiniz fakat kitap bunu anlatmıyor. Kitapta asıl anlatılan şey; önemsiz şeyleri kafaya takmayıp asıl olarak enerjimizi önemli şeylere yoğunlaştırmak ve ne yaparsak yapalım düzelmeyen şeyleri öyle kabullenip yolumuza devam etmek. Ayrıca Manson güzel bir noktaya da parmak basıyor; sürekli pozitif olmanında sorunları çözmeyeceğini, gerçeklerle yüzleşmemiz gerektiğini bize anlatıyor.

Siz ne yaparsanız yapın, hayat başarısızlıklarla, kayıplarla, pişmanlıklarla doludur ve ölüm vardır. Hayatın önünüze çıkardığı tüm bu tatsızlıkları kabullendiğinizde yenilmez olursunuz. Neticede ıstırabı aşmanın tek yolu önce ona katlanmayı öğrenmektir.

David Burns- İyi Hissetmek

kitaplar

Hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak bu kitap Psikiyatrist David Burns tarafından yazılmış. 412 sayfa olan bu kitap herkes tarafından “ya çokta kalın bir kişisel gelişim kitabı bana ne katabilir ki” diye düşünülüp bir sürü faydasının görülmüş hatta yapılan bazı araştırmalara göre kitap antidepresan etkisi yapıyormuş. Kendinize bile itiraf etmekte zorlandığınız şeyleri zamanla aşıp hem kendiniz hem de çevrenize anlatıp sorunlarınızı çözebilirsiniz. Kitapta bir sürü alıştırma da bulunuyor.

Diğerleri size ne kadar terbiyesiz ya da haksız gözükürse gözüksün, onlar sizi üzmezler, hiç üzmediler ve hiç de üzmeyecekler. Acı gerçek şu ki, yaşadığınız her korkunç öfkenin her damlasını yaratan kendinizsiniz.

“Hangi Tür Kitaplar Bize Ne Katar?” serisinin ilk yazısının sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Zeynep Aslı Elidolu
Yazı yazmayı fazlasıyla seven bir edebiyat öğrencisi ve içerik üreticisi / Bir Parça Tuhaftık