Haçlı Seferleri Serisi: I. Haçlı Seferi

Haçlı Seferleri Serisi şeklinde başlattığımız yazı dizimizde sizlere seriler şeklinde hazırlayacağımız ilk yazımızda “I. Haçlı Seferi“nin nedenleriyle birlikte Kudüs Kuşatması gibi birçok detaya yer verdik.

Nedenler?

Haçlı seferleri serisi

I. Haçlı Seferi diğer seferlere nazaran daha değişik sebeplerden etkilenmiştir. Yine de genel olarak “dinsel heyecandan” katılanlar çoğunlukta olsa da bazı Şövalyeler ve soylular adını duyurmak ve macera yaratmak için sefere katılmıştır.

Papa Urban 1095 yılında Kudüs’ü Müslümanlardan kurtarmak için çağrı yapmış ve büyük Hristiyan devletler ordu toplamıştır.

Kudüs’e Gidiş

Çoğu Katolik ülkelerin ileri gelenleri Kudüs’e giderken en büyük korkuları Ortodoks olan Bizans İmparatorluğu topraklarında oluşacak bir çatışma durumuydu.

35 bin kişilik Haçlı ordusu yavaş yavaş Konstantinopolis‘e doğru yürüyordu. I. Aleksios mezhep ayrılıkları ve kötü geçmişten dolayı oldukça endişeliydi. Ayrıca I. Aleksios Haçlı ordusu ile Anadolu Selçuklu Devleti’ni ortadan kaldırmak istiyordu.

Haçlı Ordusu, Bizans İmparatorluğu‘nun da savaşa katılmasını istiyordu ancak Kral I. Aleksios böyle bir isteği yoktu. Konstantinopolis‘e gelen Haçlıları yiyecek gibi ihtiyaçlarını sağlamış; Selçuklulara saldırı hakkında taktikler vermiş ama savaşa dahil olmamıştır.

Konstantinopolis‘ den ayrılan Haçlılar Anadolu’da büyük bir yağma yapmıştır. Haçlı ordusunun planlarında İznik‘i geri alma vardı.

Anadolu Selçuklu Sultanı, Haçlı ordusunu gözünde fazla küçümsemişti kesinlikle devlet merkezi İznik’e bir kuşatma yapabilecekleri Sultanın aklından bile geçmiyordu. Bu düşüncede olan Sultan bütün hazinesini ve ailesini İznik de bırakarak Ermenilerin elinde olan Malatya’ya saldırdı ancak başarısız oldu.

Ancak Haçlı ordusu İznik’i kuşatma altına aldı. Bunu duyan Sultan hızlıca İznik’e geri döndü ancak ne yaptı ise kuşatmayı yaramadı. İki tarafta büyük kayıplar vermişti. Deniz yoluyla İznik’e gıda sevkiyatı devam ediyordu. Bunun için şehir günlerce dayanmaya devam etti ancak Bizansların gıda sevkiyatının kesilmesi için deniz yolunu da kapatması ile Selçuklu komutanı şehri daha çok dayanamayarak Haçlılara teslim etti.

Bizans ile yapılan antlaşmalara göre İznik yağmalanmayacak ve Bizans’a geri verilecekti. Bu Haçlı ordusu için biraz hoşnutsuzluk yaratsa bile İznik yağmalanmadan Bizans’a bırakıldı. Böylelikle İznik tekrardan Bizans’ın eline geçti.

Haçlı seferleri serisi

Dorileon Muharebesi

Haçlı seferleri serisi

İznik’te Bizans ile husumet yaşayan Haçlılar Anadolu’da yağma yapmak için yola çıktılar. Haçlılar ile Anadolu Selçuklu ordusu Eskişehir Ovası civarında karşı karşıya geldiler. Sayı olarak Haçlı ordusu çok büyük bir üstünlüğe sahipti.

İlk taarruzda Norman birlikler, ikinci taarruzda Fransız birliklerin atağı ile Anadolu Selçuklu ordusu büyük kayıp vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Savaşın sonucu olarak Haçlıların Anadolu yolu açılmıştı.

Antakya Kuşatması

Haçlı seferleri serisi

Eskişehir Ovası‘ndaki galibiyetten sonra Haçlılar çoğu Anadolu kentini yağmalamış ve Antakya’yı kuşatmışlardır. Anadolu’da farklı yerlere saldıran Haçlı birlikleri Antakya surları önünde birleştiler.

Türk orduları sur önünde bekleyen Haçlı birliklerine ara sıra yıpratıcı akınlar düzenliyordu. Kış aylarına yaklaştıkça iki orduda -ki açlık ve hastalık artıyor- gittikçe zayıflıyordu.

Antakya’da ki Türk komutanlar en çok şehirdeki Hristiyan erkeklerin kendilerine ihanet edeceğinden korkuyordu ve bir gece bütün Hristiyan erkekleri şehirden çıkardılar. Bunun üstüne de Haçlılar şehrin aşılamayacağını ancak içerideki Hristiyanların yardımı ile bunun olabileceğini düşünüyorlardı.

Haçlı Komutan şehirden zırh ustası ve İki Kız Kardeş Kulesi muhafızı olan Firuz‘un Selçuklulara ihanetini sağlayarak şehre hakim olmuşlardır.

Firuz, şehre ihanet ederek Haçlıları kuleden içeri aldı ve gece şehre baskın yaptılar. Haçlılar şehre girmiş ve sabaha doğru bayraklarını Antakya Kalesine dikmişlerdi. Haçlılar şehri ele geçirmiş ve bütün herkesi kılıçtan geçirmiştir. Yazılanlara göre ceset kokusundan nefes alınamıyor ve sokaklarda cesetlerden dolayı zor yürünüyordu. Haçlılar Antakya’yı da ele geçirerek Kudüs’e yürümeye devam ettiler.

Kudüs Kuşatması

Haçlı seferleri serisi

Antakya zaferinden sonra Haçlı ordusu Kudüs surlarına kadar geldi. İki adet büyük kuşatma kulesi inşa eden Haçlı ordusu taarruza geçti. Fatımîlerin teslim olması ile Haçlı ordusu zafere ulaştı ve şehir Haçlıların eline geçti.

Haçlı ordusu o güne kadar görülmemiş bir soykırım yaptı. Şehre giren haçlılar Müslüman ve Yahudi insanları büyük bir soykırım ile öldürmüşlerdir. 70 Bin Müslüman ve Yahudi kılıçtan geçirilmiştir.

Kudüs sokakları insan boyunun yarısına yakın kan gölü haline gelmişti kan yüzünden sokaklarda yürümek zorlaşmıştı. Devamı gelecek…

Haçlı seferleri serisi

Haçlı Seferleri Serisi: I. Haçlı Seferi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Metincan Dikmen
Hürriyet kahramanının izinden... Bir Parça Tuhaftık