arama

Günün Özeti – 6 Ocak 2020

 • paylaş
 • paylaş
 • Hüseyin Bozdemir Hüseyin Bozdemir

İstanbul Üniversitesi yemek kararını iptal etti

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, yazılı bir açıklama yaparak yemek zammı ve kahvaltıların kaldırılmasına ilişkin verdiği kararı iptal ettiğini açıkladı.

Trump’tan Irak’a tehdit

ABD Başkanı Donald TrumpIrak Parlamentosu’nun ABD askerlerinin ülkeden çıkmasını talep eden kararına tepki göstererek, “(Irak) Ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır.” dedi.

İran’da Kasım Süleymani için cenaze töreni

Bağdat’daki ABD operasyonunda öldürülen Kasım Süleymani için Tahran’da cenaze töreni gerçekleştirildi. Cenaze namazını Hamaney, gözyaşları içinde kıldırdı.

İDO ve BUDO’da sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüsleri(İDO) ve Bursa Deniz Otobüsleri(BUDO), olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün yapılması planlanan bazı seferlerini iptal etti.

İstanbul’da trafik yoğunluğu yüzde 70’i aştı

İstanbul genelinde etkili olan sağanak yağış ve şiddetli rüzgar hayatı olumsuz yönde etkiledi. Gece saatlerinden bu yana devam eden yağış, mesai bitiminde trafik yoğunluğuna neden oldu. İBB haritasında trafik yoğunluğu yüzde 70‘i aştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Süleymani’nin öldürülmesi bölgemizin barışı için ciddi bir risk olmuştur

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2019 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısı düzenledi. 

Fotoğraf: AA

“Gerginliğin azaltılması için diğer ülkelerle çaba sarf etmeye devam edeceğiz”

Türkiye’nin barış için atılacak tüm adımlarda her zaman liderlik rolü üstlendiğinin altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

 • “Bu sorunun çözülmesi ya da gerginliğin azaltılması için önümüzdeki günlerde yine diğer ülkelerle birlikte çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi çarşamba günü de (Rusya Devlet Başkanı) Putin İstanbul’a geliyor. Putin ile bu konuları Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat ele alacak. Özellikle burada hepimizin ortak endişesi Irak’ın diğer ülkeler için, üçüncü ülkeler için bir çatışma alanına dönüşmemesi. Bu Irak için ve bölgemiz için çok ciddi bir risktir. Irak’la da temaslarımız devam ediyor. Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in de aynı endişeler içinde telefon görüşmesinde gördük. Dolayısıyla bu şiddet sarmalının azaltılması için biraz önce de söylediğim gibi biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

“Masada ve sahada güçlü diplomasi 2019 yılına damga vurdu”

Geçen yılın Türkiye açısından sınamaların fırsata çevrilmesi için girişimci ve insani politikanın etkili uygulandığı bir yıl olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Masada ve sahada güçlü diplomasi 2019 yılına damga vurdu.” diye konuştu.

 • “İki süper güç ile, ABD ve Rusya Federasyonu’ndan bahsediyorum, iki metin üzerinde anlaştık, mutabakata vardık. Bu mutabakatların veyahut ortak açıklamaların uygulanması için çalışmalarımız devam ediyor. Burada özellikle, metinlerin kaleme alınmasında Türkiye’nin öncü olduğunu bir kere daha hatırlatmak isterim.”

Libya ile imzalanan deniz yetki alanlarına ilişkin mutabakat zaptının Akdeniz’deki dengeleri değiştirdiğini söyleyen Çavuşoğlu,

 • “Bugüne kadar Türkiye’yi izole etmeye çalışan ikili, üçlü düzeydeki çalışmaları da boşa çıkarmış olduk.”

“Terör devleti projesi çöktü, oyun bozuldu”

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarından sonra terör örgütü YPG/PKK’ya darbe vurmak için Barış Pınarı Harekatı‘nın başarıyla sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, yaklaşık 4 bin 300 kilometrekareye yakın alanın Barış Pınarı Harekatı ile temizlendiğini, toplamda ise 8 bin kilometrekarelik bir alanın teröristlerden temizlenmiş olduğunu kaydetti.

 • “Terör devleti projesi çöktü, oyun bozuldu. Suriye’nin toprak bütünlüğüne çok önemli katkı sağladık ve güvenli dönüş yolunu açtık. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Ama tüm bunları yaparken siyasi süreci de ihmal etmedik. Siyasi süreçte de Türkiye en önemli aktör oldu.”

“İdlib için Rusya ile temaslarımız devam ediyor”

Çavuşoğlu, Suriye’de en büyük endişe kaynağının İdlib’deki rejimin saldırganlığının devam etmesi olduğunu söyleyerek,

 • “Maalesef son aylarda rejim saldırganlığını artırdı ve 2019 yılı içinde 1300’e yakın sivil hayatını kaybetti. Son haftalarda hayatını kaybeden sivil sayısı 100’den fazla. Son dönemlerde yerinden edilen 300 binden fazla Suriyeli var. Bunların yüz binine yakını bizim sınırımıza doğru hareketlendi. İdlib muhtırasının geçerliliğinin devam etmesi, ateşkesi ve sükuneti korumak için Rusya ile temaslarımız devam ediyor.”

“Libya’da ateşkesin tesisi ve siyasi sürece geri dönülmesi hedefleniyor”

Libya ile imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair mutabakat zaptının geçen ay yürürlüğe girdiğini ve BM’de tescil işlemlerinin devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, güvenlik ve askeri iş birliği muhtırasına ve Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin TBMM’de kabul edilen Cumhurbaşkanlığı tezkeresine ilişkin ise,

 • “Türkiye’nin kabul ettiği bu karar Libya’da ateşkesin tesisini ve siyasi sürece geri dönülmesine yardımcı olmayı hedefliyor.”

Bakan Çavuşoğlu, Libya’nın başkenti Trablus’ta, darbeci General Halife Hafter güçlerinin askeri okula düzenlediği hava saldırısında 40’ı aşkın kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak,

 • “Bu, Hafter ve onun destekçilerinin Libya’da barış istemediğinin ve siyasi sürece değil de askeri çözüme inandıklarının da göstergesidir.” 

ABD ile ilişkiler

Türkiye-ABD ilişkileri açısından 2019’un yoğun ve sorunlu bir yıl olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, S-400’lerin alınması ve terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik Türkiye’nin Suriye’de başlattığı harekattan dolayı ilişkilerde ciddi bir gerginlik olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Türkiye ile ilişkilerde sağduyulu olduğunu ve ilişkileri önemsediğini gördüklerini ancak özellikle ABD Kongresinde Türkiye’ye yönelik negatif havanın devam ettiğini söyledi. 

“38 ülkede FETÖ iltisaklı okulların faaliyetleri sonlandırıldı”

Çavuşoğlu, terör örgütü DEAŞ ile mücadelede en aktif ülkenin Türkiye olduğunu, FETÖ ile mücadeleye geçen yıl da devam edildiğini anımsatarak,

 • “38 ülkede FETÖ iltisaklı okulların faaliyetleri sonlandırıldı. 19 ülkede bu okullar Türkiye Maarif Vakfına devredildi.”

“Laf olsun diye müzakereye başlamak anlamsız”

Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta çözüme ulaşılamamasının ardında Rum tarafının Kıbrıs Türkleri ile hiçbir şeyi paylaşmak istememesinin yattığının altını çizerek,

 • “Önümüzdeki süreçte biz elbette hiçbir çözüm modelinde ısrar etmiyoruz. Ama herhangi bir modelin de dayatılmasına karşıyız. Hangi model olacağından çok artık referans belgesinde müzakere çerçevesinde dönüşümlü başkanlık artı bir pozitif oy dahil siyasi eşitliğin temelini oluşturan unsurların olması gerekiyor. Aksi takdirde laf olsun diye bir müzakereye başlamanın anlamının olmayacağını BM’ye de diğer ülkelere de ilettik.”

AB ile ilişkiler

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile ilişkilerinin Romanya’nın AB Dönem Başkanlığında daha pozitif ilerlediğini belirten Çavuşoğlu, Finlandiya’nın dönem başkanlığında ise Doğu Akdeniz ve hidrokarbon kaynakları konuları nedeniyle ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını söyledi. 

Çavuşoğlu, AB Komisyonu ve Konseyinin yenilendiğini, bu aydan itibaren de AB Dönem Başkanlığını Hırvatistan’ın üstlendiğini dile getiren Çavuşoğlu,

 • “Hırvatistan’ın dönem başkanlığında her şey birden değişecek diyemeyiz ama daha pozitif bir atmosferde temaslarımızı sürdürebileceğimizi söyleriz.”

“İsrail hesap vermelidir”

Çavuşoğlu, geçen yıl İsrail’in yasa dışı yerleşimleri sürdürmesi ve saldırganlığı yüzünden Filistin konusunun da gündemde olduğuna dikkati çekerek,

 • “Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısının açıklaması ve soruşturma başlatma niyeti önemlidir. Biz bunu destekliyoruz. İsrail’in yaptıkları yanına kar kalmamalı ve hesap verebilmelidir.”

“Türkiye ve Rusya Libya’da ateşkesin sağlanması için çalışmalarını sürdürüyor”

Türkiye-Rusya ilişkileri açısından 2019’un önemli bir yıl olduğunu ve birçok alanda iş birliğinin sürdüğünü söyleyen Çavuşoğlu, “TürkAkımı projesinin açılışını da 8 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleştireceğiz.” dedi.

Çavuşoğlu, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin de devam ettiğinin altını çizerek iki ülke arasında fikir birliği olan konular olduğu kadar Kırım, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü gibi anlaşmazlık bulunan konuların da mevcut olduğunu kaydetti.

 • “Şimdi Libya’da da iki önemli aktör haline geldik. Anlaşamadığımız noktalarda önemli olan nedir? Diyaloğun devam etmesidir. İşte bunu sürdürüyoruz. Libya ile ilgili de bir ateşkesin sağlanmasında ikili düzeyde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun 2019 karnesi

Görsel: AA

Gaziantep kulağını kestikleri köpeği, çuvalla dernek kapısına bıraktılar

Gaziantep‘te, bir köpeğin bıçakla sol kulağı kesildi, baş ve yüz kısmına zarar verildi. Kimliği belirsiz kişilerce kesilen kulağı dikilmeye çalışılarak daha çok zarar verilen köpek, daha sonra çuval içerisinde Gaziantep Canlı Hayatını İyileştirme Derneği bahçesine bırakıldı. Veteriner hekim Gamze Sezer, tedavisine başlanan ve ‘Hayat‘ ismini verdikleri köpeğin kulağı için deri nakli gerekebileceğini söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığı personeline FETÖ soruşturması: 5 gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği soruşturması başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik soruşturmalarda alınan şüpheli beyanları, fotoğraflı teşhis işlemleri ve araştırmalar neticesinde FETÖ mensubu olduklarına dair deliller elde edilen, biri muvazzaf jandarma üsteğmen 5 kişi hakkında Ankara merkezli üç ilde gözaltı kararı verildiği kaydedildi.

ABD Dışişleri’nden Irak Meclisi’nin aldığı karara tepki

ABD Dışişleri’nden Irak Meclisi’nin aldığı kararına tepki gösterdi. ABD Dışişleri’nden yapılan açıklama, “Askerlerimizin Irak’tan çıkarılma kararı bizim için hayal kırıklığı oldu” ifadelerine yer verildi.

Eskişehir’den kar manzarası

https://www.instagram.com/p/B6-J9jgpNOw/

Ricky Gervais’ten sert eleştiriler

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Türkiye’ye geliyor

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, çarşamba günü Ankara’ya geliyor.

Görüşme Ortadoğu’daki krize Suriye ile birlikte İran’ın da eklendiği bir dönemde gerçekleşecek.

Joaquin Phoenix, Joker ile Altın Küre’de en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı

Joaquin Phoenix, Joker ile Golden Globes Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Melih Gökçek yoğun kar yağışı nedeniyle sıkıntı yaşanan Ankara’da Yavaş’ı eleştirdi

Bugün sabahtan bu yana devam eden kar yağışıyla birlikte Ankara’da hayat olumsuz yönde etkilendi; bazı yollar kapanırken, ulaşımda da sıkıntılar yaşandı.

Ve tabii ki Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek bu fırsatı kaçırmadı.

Ve tabii ki Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek bu fırsatı kaçırmadı.
Sosyal medyadan topladığı fotoğraf ve paylaşımları alıntılayarak paylaştı.
Mansur Yavaş'ı ve CHP'yi eleştirdi.
Alaycı tavrıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a meydan okudu.
Kendi döneminde yaşananları ve Ankara'da 20 yıl boyunca yaptıklarını unutan İ. Melih Gökçek'in hafızası sosyal medyada yapılan paylaşımlarla tazelendi.

Ömer Halisdemir’i şehit edenlerin cezaları onandı

Yargıtay, darbe teşebbüsünün seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir‘in şehit edilmesine ilişkin davada 18 sanığa verilen hapis cezalarını onadı.

Kanal İstanbul güzergahında temizlik başladı

Kanal İstanbul projesinin en önemli kısımlarından olan Küçükçekmece gölü ile Sazlıdere Barajı arasındaki güzergahta bulunan alanda, balçıktan temizleme çalışmaları yapıldığı görüntülendi.

Kanal İstanbul güzergahında temizlik başladı

Kanada’da uçağın iniş takımlarındaki tekerlek düştü

Kanada’nın Montreal kentinden Quebec’e bağlı Saguenay bölgesine uçuş yapan uçağın pistten kalkışı sırasında iniş takımlarındaki tekerlerden biri düştü.

Başkent kar altında

https://www.instagram.com/p/B6-YnXhp336/

Erdoğan ile Merkel telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Libya ve Suriye başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ve ikili ilişkilerin ele alındığı öğrenildi.

Rus savaş gemisi Kadıköy’de demirledi

Rus donanmasına ait Mareşal Ustinov adlı füze gemisi, boğazda şiddetli fırtına nedeniyle sürüklenmeye başladı. Sürüklenen gemi römorkör ile Kadıköy Moda açıklarına çekilerek demirledi.

Rus savaş gemisi Kadıköy'de demirledi

MİT’in yeni binası “KALE” hizmete açılıyor

View this post on Instagram

MİT'in yeni binası 'KALE' hizmete açılıyor.

A post shared by BPT (@birparcatuhaftik) on

Erdoğan: MİT, Libya’da üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getiriyor

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın (MİT) Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki Bağlıca semtinde inşa edilen yeni binası ‘KALE’nin resmi açılışı bugün yapıldı.

Fotoğraf: AA

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan“Ülkemizin ve dünyanın kritik bir süreçten geçtiği şu dönemde, MİT’in desteğine her zamankinden daha çok ihtiyaç bulunuyor” dedi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında MİT’in oynadığı rolü değinen Erdoğan, “Teşkilat her bir düğümü başarıyla çözerek bu kanın üzerimize sıçramasını engellemiş hem ve muhataplara Türkiye’nin ağırlığını hissettirmiştir” diye konuştu.

Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:

 • İstihbarat, tarihimizde çok önemli bir role sahiptir. Önemli saldırıların önlenmesinde rol almıştır. Günümüz şartları Milli İstihbarat Teşkilatı’nı daha da güçlendirmemizi gerekli kılmaktadır.
 • Ülkemizin ve dünyanın kritik bir süreçten geçtiği şu dönemde, MİT’in desteğine her zamankinden daha çok ihtiyaç bulunuyor. Bölgesel ve küresel güçlerin coğrafyamızdaki rekabetinin yol açtığı karmaşık ve değişken tablo karşısında elimiz, kolumuz bağlı duramayız.
 • Doğu Akdeniz’de ülkemiz aleyhine oluşturulan bölgesel ittifakların ve güç mücadelesinin sonucu, yakın geleceğimiz için hayati öneme sahiptir.
 • Teşkilatımızın veri analizi için tüm kaynaklara ulaşabilmesi milli güvenliğimizin bir gereğidir. Devlete ait verilerin tek bir yerde toplanması lazım. FETÖ’nün kurumlarımızdan temizlenmesiyle güvenlik alanındaki başarılarımız arka arkaya gelmeye başlamıştır.

Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında MİT’in rolü

 • Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında teşkilatımızın oynadığı rol, uluslararası düzeyde ülkemizin yüzünü ağartacak mükemmelliktedir. Teşkilat her bir düğümü başarıyla çözerek bu kanın üzerimize sıçramasını engellemiş hem ve muhataplara Türkiye’nin ağırlığını hissettirmiştir.
 • MİT, son dönemde PKK’nın lider kadrosuna yönelik Kuzey Irak’taki operasyonlarla, kendini en güvende hissettiği yerleri örgütün adeta başına geçirmiştir.
 • Suriye krizinin başladığı ilk günden itibaren sahada aktif rol oynayan MİT’in, sınır ötesi harekatlarımızın başarıya ulaşmasında çok büyük emeği var. MİT Libya’da üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getiriyor.
 • Türkiye, MİT’in başarılı çalışmalarıyla, hiçbir ülkenin yardımına ihtiyaç duymadan dünyanın her yerinde hareket edebilme imkanına kavuştu.
 • Bugün olduğu gibi gelecekte de sınırlarımız içinden ve dışından ülkemize yönelik tehditlerin süreceği açıktır. Bizim de diğer alanlarla birlikte ve hatta öncelikli olarak istihbaratımızı bu gerçeğe uygun şekilde geliştirmemiz şarttır.

‘Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu oluşturuldu’

 • Önümüzdeki dönemde yurt dışında daha fazla örtülü faaliyet yürüten, teknik ve siber istihbaratta daha etkin istihbarat yapısı hedefliyoruz.
 • İHA, SİHA, istihbarat gemisi ve istihbarat uçağı gibi teknik kapasiteleri teşkilatımıza kazandırdık. Bunu görüntü uydularıyla bir adım daha ileri taşımakta kararlıyız.
 • İnternetin teröristlerce ve casuslarca etkin şekilde kullanıldığı bir dönemde, teşkilatın siber alana daha fazla eğilmesi kaçınılmazdır.
 • Başkanlık edeceğimiz Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu’nu oluşturduk. Faaliyete geçmesiyle koordinasyon meselesi çözülmüş olacaktır. İstihbarat teşkilatımız topladığı verileri TSK, Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumlarla paylaşacaktır. Böylece istihbarat dağınıklığı ve koordinasyon sorunu ortadan kalkacaktır.

Sibel Ünli’nin ailesinden açıklama: İntiharın sebebi ekonomik değil

15 Temmuz’da çok konuşulmuştu, Tijen Karaş ekranlara geri döndü

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi esnasında, silah zoruyla darbe bildirisi okutulan Tijen Karaş, bugün yeniden TRT ekranında yerini aldı.

15 Temmuz’da çok konuşulmuştu! Tijen Karaş ekranlara geri döndü
15 Temmuz’da çok konuşulmuştu Tijen Karaş ekranlara geri döndü

İstanbul’un havasını solumak yılda 16 paket sigara içmeye bedel

Nüfusu en fazla olan 4 büyük ili baz alarak yapılan hesaplama neticesinde İstanbul’un havasını solumanın yılda 16 paket sigara içmeye eş değer olduğu sonucu ortaya çıkardı. Bu rakam Ankara’da 17, İzmir’de 23, Bursa’da ise 38 paket olarak belirlendi.

Vatandaşın üzerine araç süren Görkem Sertaç Göçmen tahliye oldu

Bakırköy’de kız arkadaşını darp eden, olaya tepki gösteren vatandaşlara öfkelenip aracını üstlerine süren Görkem Sertaç Göçmen, tahliye oldu.

Muharrem İnce’den sokak hayvanları için çağrı: Sokaktaki dostlarımızı unutmayalım

View this post on Instagram

Muharrem İnce: Sokaktaki dostlarımızı unutmayalım.

A post shared by BPT (@birparcatuhaftik) on

Emekli Albay Sarızeybek, İYİ Parti’ye katıldı

Emekli Albay Erdal Sarızeybek, İYİ Parti’ye katıldı. Sarızeybek’in rozetini İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener taktı.

Emekli Albay Sarızeybek, İYİ Parti'ye katıldı

Denizden haç çıkarma töreninde korku dolu anlar

Hz. İsa‘nın doğumunun ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Haliç’teki haç çıkarma töreni sırasında suya atlayan vatandaşlardan biri fenalaştı. Deniz polisi ve dalgıçların tarafından kurtarılarak kıyıya çıkarılan kişiye kalp masajı yapıldı.

Denizden haç çıkarma töreninde korku dolu anlar
Fotoğraf: DHA

Kütahya’da bir evde iki ceset bulundu

Kütahya’da bir evde, karnında bıçak darbeleri olan kadın cesedi ile vücudu kısmen yanmış erkek cesedi bulundu.

Ehliyet sınavında akılalmaz kopya düzeneği ile yakalandı

Şanlıurfa’da düzenlenen ehliyet sınavında bir düzenekle kopya çekmeye çalışan şahıs salon görevlisi ve polisin dikkati sayesinde yakalandı.

İngiltere’nin ‘en kötü seri tecavüz vakası’: 200’e yakın erkeğe tecavüz ettiği belirtilen adama ömür boyu hapis cezası

İngiltere’de, ‘ülkenin en kötü seri tecavüz vakası’ olarak nitelendirilen olayda, 48 erkeğe tecavüz eden, bunu videoya alan adam ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Tam 159 suçlamanın yöneltildiği adamın mağdurlarının sayısının 200’ü bulduğu düşünülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump: İran hiçbir zaman nükleer silah sahibi olamayacak

Tahran yönetiminin açıkladığı en önemli karar, ülkenin artık nükleer anlaşma kapsamında belirlenen sınırlamalara uymayacağını duyurmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump bir açıklama daha yaptı.

Trump, Twitter hesabından büyük harflerle “İran hiçbir zaman nükleer silah sahibi olamayacak” diye yazdı.

Son 1 rakamla 20 milyon TL’yi kaçırdı, 20 bin lira isabet eden Milli Piyango biletini ‘haram’ diye yaktı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde asgari ücretle çalışan Esat Şahan, 20 bin lira isabet eden Milli Piyango biletini ‘haram‘ olduğu gerekçesiyle yaktı. Şahan, “Bileti sorgulattığımda son 1 rakam ile 20 milyon TL’yi kaçırdığımı gördüm. Çeyrek bilet olan biletime 20 bin TL vurdu. Haram para olduğu için bilete dokunmadım, paraya çevirmedim” dedi.

Fotoğraf: DHA

Ceren Özdemir’in mezar taşına sosyal medya hesabındaki paylaşımı yazıldı

Ordu’nun Altınordu ilçesinde, uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ceren Özdemir‘in mezar taşına, sosyal medya hesabındaki paylaşımı yazıldı.

ceren özdemir mezar.jpg

UNESCO’dan Trump’a İran uyarısı

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Trump’a, ABD’nin çatışma durumlarında kültürel mirasa zarar vermemeyi taahhüt eden uluslararası anlaşmalara taraf olduğu ikazında bulundu.

UNESCO'dan Trump'a İran uyarısı

Hafter’in ordusu: Sirte’ye girdik, limanı ve bazı bölgeleri kontrole aldık

İç savaş durumundaki Libya’da, Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, Sirte‘ye girdiklerini, limanı ve bazı bölgeleri kontrol altına aldıklarını duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Süleymani’nin öldürülmesi NATO’nun değil, ABD’nin tercihiydi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İranlı General Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Süleymani’nin öldürülmesi NATO’nun değil, ABD’nin tercihiydi. İran gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınmalı” dedi.

Ali Babacan’dan Erdoğan’a yanıt: Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazırım

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Twitter hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü sözlerine yanıt verdi. Geçmişi her yönüyle değerlendirmeye hazır olduğunu belirten Babacan, Türkiye’nin bugününe ve geleceğine odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Babacan, şunları paylaştı:

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

CNN TÜRK – Kanal D ortak yayınında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söylemişti:

 • 2008 ekonomik krizi olduğu zaman ben o zaman bir çıkış yapmıştım, bu kriz bizi teğet geçer demiştim. Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar benim yanımda olanlar karşı çıkmışlardı. Çünkü talimatı IMF’den alıyorlardı. Ve inandığımı ben de kararlı bir şekilde sürdürdüm.
 • Bunlar faizciydi. Ben faizlerin devamlı düşürülmesini istiyorum. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir ve doğru orantılıdır. Faizi düşürdükçe enflasyon da düşer.

Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD’li mevkidaşı Esper telefonda görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile telefonda görüştü. Akar-Esper görüşmesinde, Irak’taki gelişmeler başta olmak üzere bölgede iki ülkeyi ilgilendiren güvenlik konularında görüş alışverişinde bulundu.

Son dakika | Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD'li mevkidaşı Esper telefonda görüştü

13 yaşındaki öğrenci köpekten kaçarken hayatını kaybetti

İzmir’in Menemen ilçesinde okuldan eve gittiği sırada köpekten korkarak kaçarken bir aracın çarptığı 13 yaşındaki öğrenci hayatını kaybetti.

İzmir’in Menemen ilçesi Ulukent’te okul çıkışı evine giderken bir köpeğin havlamasından korkarak yola doğru kaçan 8. sınıf öğrencisi Rojin Yakıt’a Çanakkale asfaltında Ö.K. idaresindeki 35 AL 2896 plakalı otomobil çarptı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. İlk müdahalesi sonrası Çiğli Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan küçük kız yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Polis ekiplerinin gözaltına aldığı sürücü Ö.K., işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hâkimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ruhani’den Trump’a yanıt: İran ulusunu asla tehdit etmeyin

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘52 hedef‘ tehdidine Twitter’dan cevap verdi. Ruhani yaptığı paylaşımda “52 sayısına işaret edenlerin 290 sayısını düşünmeleri daha iyi olur. Hiçbir zaman büyük İran milletini tehdit etmeyin” dedi.