Günün Özeti – 5 Ocak 2020

İzmir’de korkutan deprem

İzmir‘in Urla ilçesinde 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi. AFAD ise depremin şiddetini 4.0 olarak açıkladı.

Danimarka Iraklı askerlere eğitimi durdurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran arasındaki gerginlik nedeniyle Irak’ta askeri eğitime ara veren ülkelere Danimarka da katıldı.

Danimarka Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre, Irak’ta IŞİD’e karşı koalisyon tarafından yürütülen “Operation Inherent Resolve” adlı operasyon çerçevesince Iraklı askerlere eğitim veren Danimarkalı askerler, eğitimi geçici olarak askıya aldı.

Trump açıkladı: İran’da 52 bölge belirledik

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın ABD’lilere veya ABD unsurlarına saldırması durumunda İran’a ait 52 hedefi vurmak üzere tespit ettiklerini açıkladı.

ABD’nin Süleymani’yi öldürmesi ardından Washington-Tahran arasında gerilim sürüyor. İran cephesinden ‘intikam’ vurgulu mesajlar gelirken ABD Başkanı Trump, Twitter’dan tepki verdi. Trump’ta 52 hedef belirlendiğini, hedeflerin arasında İran kültürü için çok önemli yerlerin de bulunduğunu vurguladı. Trump, “İran ve hedefler çok hızlı ve çok sert vurulacak.”

Trump’ın mesajının tamamı şöyle: “İran, bir ABD’li’yi öldüren ve birçok kişiyi kötü şekilde yaralayan, hayatını boyunca öldürdüğü insanları saymıyorum bile, terörist liderlerini öldürmemizin ardından intikam almak amacıyla bazı ABD mülklerini hedef almak konusunda çok cesurca konuşuyor. O Büyükelçiliğimize zaten saldırıyordu ve başka bölgeleri vurmayı planlıyordu. İran yıllardır problem dışında bir şey değildi. Bu UYARIYI yapayım; İran herhangi bir ABD’liyi ya da ABD mülkünü vurursa 52 hedef belirledik (İran’ın yıllar önce rehin aldığı 52 ABD’liyi temsil ediyor), hedeflerin bazıları İran ve İran kültürü için çok yüksek seviye, önemli. Bu hedefler ve İran’ın kendisi ÇOK HIZLI VE ÇOK SERT BİR ŞEKİLDE VURULACAK. ABD daha fazla tehdit istemiyor.”

https://www.instagram.com/p/B66ohp_pxhy/

Avustralya’daki yangın korkunç bilanço: 480 milyon hayvan öldü

Üç eyaleti etkisi altına alan alevlerin Sydney’in dış mahallelerine ulaşabileceği uyarısı yapıldı. Toplam 23 kişinin hayatını kaybettiği yangın nedeniyle askerler göreve çağrıldı. Öte yandan yapılan bir araştırmaya göre; yangın faciası nedeniyle 480 milyon hayvanın yangın faciasındaki çeşitli sebeplerden etkilenerek öldüğü belirtildi.

https://www.instagram.com/p/B66p4a4JHOz/

Suudi Arabistan: Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine ilişkin tezkereyi reddediyoruz ve kınıyoruz

Suudi Arabistan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen Libya’ya asker gönderilmesini öngören tezkereyi kınadı. Resmi Spa ajansı tarafından duyurulan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Suudi Arabistan’ın “Türkiye’nin kararını reddettiği ve kınadığı” ifade edildi.

Üniversite öğrencisi Sibel Ünli yaşamına son verdi: Yemekhane kartımda sadece bir lira var

Ailesinin 3 gün önce hakkında kayıp ilanında bulunduğu İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin yaşamına son verdiği ortaya çıktı.

https://www.instagram.com/p/B66tsB8JRZ9/

İranlı hacker’lardan ABD’ye siber saldırı

İranlı hacker’lar, Amerikan Federal Depo Kütüphanesi Programı’nın resmi internet sitesine siber saldırı düzenledi.

İnternet sitesine girenler, siyah bir sayfayla karşılaştı. Sayfada İran’ı temsil eden bir yumruk Trump’a vuruyor. ABD Başkanı’nın ise ağzından kanlar fışkırıyor.

Antalya’ya gelen 15 milyon turistten 5.6 milyonu Rus

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Antalya’ya geçen yıl gelen toplam 15.64 milyon yabancı turistin 5.6 milyonunun Rusya’dan olduğu belirlendi.

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Bölge kanlı satranç tahtasına döndü

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, “Osmanlı Devleti’nin çöküş zamanındaki senaryolar bölgede yeniden uygulanmaya başlandı. Bölge tabiri caizse tam bir kanlı satranç tahtasına döndü.” dedi.

Fotoğraf: AA

“Dünya siyaseti ters yüz oluyor”

 • Belki önümüzdeki 10 yıl çok sıkıntılı, zor bir süreç. Dünya siyaseti, dünya jeopolitiği bütünüyle ters yüz oluyor ve yeniden yapılıyor. Dünyada çok önemli değişiklikler var. Bunlardan bir tanesi Asya’nın uzağında ama Çin artık bir Asya ülkesi olmanın ötesinde bir dünya ülkesi oluyor. Özellikle kuşak ve yol projesini tamamlamasıyla birlikte Asya ülkesi olan Çin, bir Avrupa ülkesi olma yönünde adım atıyor. Dolayısıyla bu dünya sistemindeki dengeleri köklü bir şekilde değiştirecek önemli değişimlerden bir tanesidir.
 • Bir diğer önemli gelişme Rusya’nın sıcak denizlere inmiş olmasıdır. Ayrıca Rusya, Ukrayna kriziyle birlikte Kırım’ın ilhakıyla birlikte Karadeniz’deki hakimiyetini artırmıştır. Bir diğeri, NATO’nun güç kaybı ve iç çelişkileri. Diğeri de Avrupa ile Amerika arasındaki çelişkiler ve bunların dünya siyasetine yansımalarıdır. Bir diğer alan ise yeni tür savaşların ortaya çıkmış olmasıdır. Dünyanın hemen her yerinde, vekil kıldıkları, silahlandırdıkları terör örgütleri üzerinden ülkeler maalesef dünya siyasetine yön vermeye çalışıyor. Bu anlamda ilk sefer bir şeyle karşılaşıyoruz, terör örgütleri üzerinden vekalet savaşlarının gelişmesiyle dünyada terör bir dış politika aracı haline gelmiştir. Bütün bunların sonucu olarak da Orta Doğu coğrafyası kanlı bir satranç tahtasına döndürüldü.

Trump’tan İran’a yeni tehdit: Hiç tereddüt etmeden…

ABD Başkanı Donald Trump’tan İran’ı hedef alacak yeni bir açıklama geldi. Trump, Twitter hesabından Tahran yönetimine yönelik “ABD askerî malzeme ve mühimmata 2 trilyon dolar harcadı. Biz en büyük ve dünyanın açık ara en iyisiyiz. Eğer İran Amerikan üslerine ya da Amerikalılara saldırırsa bu güzel yeni ekipmanların bazılarını hiç tereddüt etmeden göndeririz” dedi.

Kenya’da ABD üssüne saldırı

Kenya’da bulunan ve Amerikan askerlerinin kullandığı bir hava üssüne saldırı düzenlendi. Saldırıyı El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü üstlenirken, saldırıda 7 savaş uçağının ve 3 askeri aracın tahrip edildiği iddia edildi.

2019 yılında 1 milyon 180 bin bebek dünyaya geldi

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de geçen yıl 605 bin 310 erkek ve 575 bin 530 kız olmak üzere 1 milyon 180 bin 840 bebek dünyaya geldi.

Geçen yıl doğan erkek bebeklerden 8 bin 816’sına Yusuf, 7 bin 713’üne Eymen, 6 bin 857’sine Miraç ismi verilirken, kız bebeklerden 13 bin 420’sine Zeynep, 8 bin 586’sına Elif, 6 bin 886’sına da Defne ismi verildi. Ömer Asaf, Ömer, Mustafa, Kerem, Miran, Hamza ve Emir erkek bebekler için, Asel, Azra, Eylül, Ebrar, Asya, Öykü ve Ecrin ise kız bebekler için en çok tercih edilen isimler arasında yer aldı.

Hafter güçlerinden askeri okul öğrenci yurduna saldırı: 30 ölü, 33 yaralı

Libya’nın doğusundaki darbeci milis lideri Halife Hafter‘e bağlı savaş uçaklarının başkent Trablus’un güneyindeki Hadba bölgesindeki askeri okul öğrenci yurduna düzenlediği saldırıda çoğu öğrenci 30 kişi hayatını kaybetti, 33 kişi yaralandı.

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanlığı’ndan Trablus’taki saldırıya tepki

Dışişleri Bakanlığı, sözde Libya Ulusal Ordusuna ait hava unsurlarının Trablus’taki Kara Harp Okuluna düzenlediği saldırıyı şiddetle kınadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Sözde Libya Ulusal Ordusuna ait hava unsurları tarafından 4 Ocak’ta akşam saatlerinde Trablus’un güneyinde yer alan Kara Harp Okuluna yapılan ve çok sayıda askeri öğrencinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.” ifadesi yer aldı.

Ibrahimovic’in İsveç’teki heykeli yıkıldı

İsveçli futbolcu Zlatan Ibrahimovic‘in Malmö’de dikilen heykeli 5. kez uğradığı saldırıda tamamen yıkıldı.

Kanada’dan vatandaşlarına ‘Irak’ı terk edin’ çağrısı

Kanada Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, vatandaşlara “Devam eden değişken, öngörülemeyen ve potansiyel olarak tehlikeli bir güvenlik durumu nedeniyle Irak’a seyahat etmekten kaçının. Irak’taysanız, güvenli olması durumunda ticari yollardan ülkeden ayrılın.” çağrısında bulunuldu.

Uşak’ta iğrenç iddia: Sınıf öğretmeni gözaltına alındı

Uşak’ta, bir ilkokulda, 6 kız öğrenciye elle tacizde bulunduğu ileri sürülen sınıf öğretmeni Halil A. (45) gözaltına alınıp, hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Halil A., sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul’da gün doğumu gökyüzünü kızıla boyadı

İstanbul’da gün doğumuyla birlikte gökyüzü kızıla boyanırken, ortaya çıkan manzara mest etti.

‘Büyü’ için katlettiler: 16 aslanı öldürdüler, 8’inin pençe ve yüzlerini kestiler

Güney Afrika’nın Pretoria kentinin batısındaki Rustenburg bölgesinde bulunan özel bir hayvanat bahçesinde yaşanan olayda, altısı dişi toplam sekiz aslan, pençeleri ve yüzleri kesik halde bulundu. Kaçak avcıların hedefindeki aslanlardan ikisinin hamile olduğu, ayrıca yeni doğum yapan bir dişi aslanın üç yavrusundan ikisinin de öldürüldüğü bildirildi. Avcılar toplamda 16 aslanı katletti.

Sadece bir yavrunun kurtulduğu olay, otel sahibinin cuma sabahı aslanların sesini duymayınca bulundukları alanı kontrol etmesiyle ortaya çıktı.

Güney Afrika polisi tarafından paylaşılan görüntülerde aslanların pençeleri ve yüzleri kesik halde yerde yattığı görüldü. 

Aslanların dişleri ve pençelerinin geleneksel bir ilacı yapmaları amacıyla büyücülere satılmak için alındığı belirtilirken, yerel medyaya bilgi veren polis sözcüsü olayla ilgili kaçak avcılık soruşturması başlatıldığını söyledi.  

Hayvanat bahçesinin hayvanların güvenliği açısından ziyarete kapatıldığı bildirildi.

AA, SÖZCÜ’nün aboneliğini iptal etti

Sözcü gazetesi, Anadolu Ajansı’nın aboneliklerini tek taraflı olarak sonlandırdığını duyurdu.  

Sözcü gazetesi, tüm mali yükümlülüklerini yerine getirdikleri halde Anadolu Ajansı’nın tek taraflı olarak aboneliklerini sonlandırdığını duyurdu. Sözcü tarafından yapılan açıklamada ajansa yaptıkları ödemelerde gecikme olmadığı belirtili. 

Kamboçya’da inşaat halindeki 7 katlı bina çöktü: 36 ölü

Kamboçya’da inşaat halindeki 7 katlı bir binanın çökmesi sonucu 36 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı.

‘Peygamber soyundan geliyorum’ dedi, 121 yılla yargılanıyor

Eskişehir’de peygamber soyundan geldiğini iddia ederek, psikolojik rahatsızlığı bulunan yurttaşları 13 milyon TL dolandıran Sibel G. ve avukat oğlu Hamza G., 121 yıl hapis istemi ile yargılanacak.

Nazlı Çelik’in acı günü

Star TV’nin spikeri Nazlı Çelik, babası hayatını kaybetti Çelik’in uzun süredir tedavi gören babası Yücel Çelik, bu sabah yaşamını yitirdi.

Antalya’da biri doktor iki kişi evde ölü bulundu

Antalya’nın Alanya ilçesinde biri doktor iki kişi evde ölü bulundu.

Alınan bilgiye göre, ihbar üzerine Konaklı Mahallesi’ndeki bir eve giden jandarma ve sağlık ekipleri, 2 kişinin cesedini buldu.

Ekiplerin yaptığı incelemede cesetlerden birinin doktor Leman Ege’ye ait olduğu tespit edildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’tan ‘Sibel Ünli’ mesajı: Gencecik bir yürek yaşamına son verdi, Türkiye için el ele vermeliyiz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, son paylaşımlarında  “Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” yazan İstanbul Üniversitesi Sibel Ünli’nin yaşamına son vermesine ilişkin bir mesaj paylaştı.Yavaş,  Hayatın üzerine yıktığı zorluklara dayanamayan gencecik bir yürek yaşamına son verdi. Sibel Ünli kızımıza Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Suni gündemlerden kurtulup insanlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayabildiği bir Türkiye için el ele vermeliyiz” ifadesini kullandı.

MSB: Hafter güçlerinin Trablus’taki saldırısını şiddetle kınıyoruz

Milli Savunma BakanlığıHafter güçlerinin Trablus’taki Kara Harp Okuluna düzenlediği saldırıyı kınadı.

Meteoroloji’den Mersin için kırmızı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce, Mersin’de yarın sabah saatlerinden itibaren görülecek kuvvetli ve gök gürültülü sağanak nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Yeni Zelanda’da gökyüzü turuncuya döndü

Avustralya‘da etkisini sürdüren orman yangınları nedeniyle Yeni Zelanda‘nın Auckland kentinde gökyüzünün rengi turuncuya döndü.

https://www.instagram.com/p/B68BlFmJXWH/

İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiİstanbul’da bu akşamdan itibaren kuvvetli sağanak beklendiğini belirterek, vatandaşların su baskınlarına karşı tedbirli olması uyarısında bulundu.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan son değerlendirmelere göre, bu akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde görülecek sağanağın, il genelinde salı gece saatlerine kadar kuvvetli (60-100 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Çaldıkları aracın plakasını “Evleniyoruz” yazısıyla kapattılar, kaçarken kaza yaptılar

Gaziantep’te, çaldıkları otomobilin plakasını ‘Evleniyoruz’ yazısı ile kapatan şüpheliler, kendilerini fark eden polislerden kaçarken kaza yaptı. Gözaltına alınan 4 kişiden 1’i tutuklandı.

İran’dan ABD’yi hedefe koyan video

İran bağlantılı milisler, ABD karşıtı propaganda videosu yayınladı.

Yayınlanan videoda, hedefte siper arkasındaki ABD askerleri görülüyor.

https://www.instagram.com/p/B68Fp1YJY_u/

Rusya’da buz tabakası kırıldı, 45 araç suya battı

Rusya’nın Vladivostok kentinde buz tabakasının kırılması sonucu park halindeki 45 araç suya battı. Arabalarını gören şoförler şaşkınlık içinde kaldı.

MSB: PKK/YPG’li 2 terörist teslim oldu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından, Suriye’deki barınma alanlarından kaçan PKK/YPG’li 2 teröristin Şanlıurfa Suruç’taki hudut karakoluna teslim olduğu bildirildi.

Irak parlamentosu ABD güçlerinin ülkeden çıkarılmasına karar verdi

Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkeden çıkarılmasına karar verdi.

Mecliste yapılan olağanüstü oturumda, oy çokluğuyla ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına karar verildi.

Oylamanın ardından Şii vekiller mecliste, “ABD’ye hayır”, “Mühendis’e evet, “Süleymani’ye evet” ve “Ey işgalci çık dışarı” sloganları attı.

https://www.instagram.com/p/B68HnNQpS3q/

TOGG’un bulmacasını çözen ilk 51 kişiye hediye verilecek

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, resmi Twitter hesabından bir bulmaca yayınladı ve bulmacayı çözen ilk 51 kişiye, aracın isme özel eskiz çalışmasının hediye edileceğini bildirdi.

MİT’in yeni binası ‘KALE’ hizmete açılıyor

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın Etimesgut ilçesindeki Bağlıca semtinde inşa edilen yeni binası “KALE” hizmete açılıyor. 

Binlerce İranlı sokağa döküldü

ABD tarafından Bağdat’taki hava saldırısında öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani için cenaze töreni düzenleniyor. Kasım Süleymani için İran’ın Ahvaz kentinde bir araya gelen binlerce İranlı ‘ABD’ye ölüm’ sloganları atıyor ve intikam için bağırıyor.

https://www.instagram.com/p/B68KdgGpUDO/
https://www.instagram.com/p/B68J6BzpAGl/

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah: Süleymani’yi öldüren ABD askerleri bedel ödeyecek

Lübnan’daki Şii Hizbullah örgütü Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, örgütün kalesi olarak bilinen başkent Beyrut’un güney banliyösünde, ABD’nin hava saldırısı sonucu öldürülen İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis için düzenlenen törene hitaben televizyon konuşması yaptı.

Süleymani ve Mühendis’i öldüren ABD askerlerinin bedel ödeyeceğini söyleyen Nasrallah, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trump ve yönetimi, Amerikan askerlerinin cenazeleri ülkelerine gönderildiğinde kaybettiklerini anlayacaklar. Süleymani’nin öldürülmesine karşı uygulanacak en adil kısas, ABD’nin bölgemizdeki askeri varlığı, askeri üsleri ve savaş gemileri ile her Amerikan subay ve askerine yönelik olacaktır. Bu konuşmalarımızla Amerikalı sivilleri kastetmiyoruz.”

71 yaşındaki futbolcu Erzurum’a transfer oldu

Geçtiğimiz sezon Mardin’de Kızıltepe Gençlerbirliği’nde forma giyen 71 yaşındaki amatör futbolcu Şerif Kunt, Erzurum amatör ekiplerinden Harp-İş Spor Kulübü’ne transfer oldu. 53 yıl boyunca aktif futbol yaşamını devam ettiren Kunt, Harp-iş ile 1 yıllık sözleşme imzalayarak ilk maçına çıktı.

10 dolar gönderenle çıplak pozlarını paylaşıyor

Avustralya’da birçok noktada başlayan, söndürme çalışmaları devam eden ve ilk belirlemelere göre 24 insanın hayatını kaybettiği, yüzlerce koala ve kangurunun telef olduğu orman yangınlarıyla ilgili bağış toplama kararı alan Amerikalı model, 10 dolar yollayana çıplak özçekimlerini gönderiyor.

İstanbul’da simit fiyatlarına zam

İstanbul’da 1 lira 75 kuruş olan 100 gram simidin fiyatı bugün itibariyle 2 lira oldu. Alınan karar esnaflara iletilerek yeni fiyat listesi tezgahlara asıldı.

İran nükleer anlaşma taahhütlerinin hiçbirine uymayacak: Uranyum zenginleştirmesine sınır olmadan devam edilecek

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Irak’ta ABD saldırısı sonucu öldürülmesinin ardından yükselen gerilim sürüyor. İran, bu kapsamda nükleer anlaşmayla sınırlanan uranyum zenginleştirmesine herhangi bir sınır olmadan devam edeceklerini açıkladı. ABD anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmişti.

Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu Yeşil Bölge’ye füzeli saldırı: Yaralılar var

Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği de dahil olmak üzere çok sayıda yabancı temsilciliğin yer aldığı Yeşil Bölge’de güçlü patlama seslerinin duyulduğu ve uyarı sirenlerinin çaldığı bildirildi. Reuters’ın görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre Yeşil Bölge‘nin ABD Büyükelçilik binasına yakın bir bölgesine çok sayıda füze düştü.

https://www.instagram.com/p/B68-EDAJr-C/
https://www.instagram.com/p/B685wD9J0em/
https://www.instagram.com/p/B681QhhJAW9/

ABD’li üst düzey yetkili: İran’daki füze güçleri alarm durumuna geçti

Reuters‘a konuşan bir ABD’li üst düzey yetkili, İran’da ülke çapındaki füze güçlerinin alarm durumuna geçtiğini söyleyerek Washington’un bu hareketlenmeleri takip ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD – İran gerilimi için ilk yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ve ABD gerilimi hakkında mesajları şu şekilde:

 • Öncelikle sadece Irak’ta meydana gelen olay değil, bölge şuan ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bir taraftan bizler Suriye’de belli sıkıntıları yaşıyoruz. Öbür tarafta Libya ile ilgili gelişmeler. Bütün bunlarla uğraşırken bu sorunun patlak vermesi düşündürücü. Bu olay nereye gider gibi birçok düşünceler var. Şunu tespit etmemiz lazım; ABD, İran arasındaki gerilim zaman zaman tırmanıyor.
 • Bu konu ile olarak Batı ülkeleri ile yaptığımı gelişmeler var. Serin kanlı hareket edilmesi konusunda dileklerimizi iletiyoruz. ABD-İran gerginliğinin çözüme kavuşturulması maalesef bu zamana kadar mümkün olmadı. Irak üzerinden krizin tırmandığını gördük.

“ORTA DOĞU ÇOK YORULDU”

 • Astana sürecinde İran ve Rusya ile hareket ediyoruz. Bütün bunlarla beraber Irak ile ilişkilerimiz tarihi itibariyle ortaya koymamak mümkün değil.
 • Türkiye olarak biz dış müdahalelere karşı durduk. Hemen arkadaşlarımı toparladım ve gerekli açıklamaları yaptık. Hamaney’in yapmış olduğu açıklamayı kenara atamayız. Trump’ın “50 küsür noktayı tespit ettik. Herhangi bir şey olması halinde biz her türlü vuruşu yaparız” açıklaması yaptı. İki tarafta benzer açıklamalar yaptı. Bu gerilimin kontrol altına alınması lazım. Orta Doğu çok yoruldu. Kan gölüne dönmesi için elinden geleni yaptılar, yapıyorlar.

“DEMEK Kİ MESELE PLANLANMIŞTI”

 • İdlib gibi bir yerde 300 bini aşkın insan sınırlarımıza yükleniyor. Biz şimdi ne yapacağız. O insanları orada tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. İnsani ve vicdani her türlü adımı bu zaman kadar attık. Bugün yine İdlib’de 10’u aşkın sivil öldürüldü. Ruhani’ye itidal tavsiye ettim. Irak Başbakanı, Ruhani ve batı ülkelerle yaptığımız görüşmeler gerçekleştirdik. 8’inde sayın Putin buraya geliyor. Bütün bu konuları bölgesel ve TürkAkım ile ilgili konuları masaya yatıracağız.
 • Süleymani kendini ispat etmiş bir isimdi. Şu anda bir ülkenin bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını tabii ki öldürmek herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Bu bölgedeki gerginliği maalesef arttıran bir adım olmuştur. Bizler hep Suriye’de anlattık, konuştuk. 

“HABERİ ALINCA ŞOK OLDUK”

 • Biz o akşam Trump ile bir görüşme yaptık, 4-5 saat sonra bu olay patlak verdi. Demek ki mesele planlanmıştı. Haberi alınca şok olduk. Trump’a itidal çağrısında bulunmuştum. Türkiye sadece bölgenin istikrar adası değil bölgedeki istikrarın da teminatıdır. Bu bilinçle davranıyoruz, özellikle sürekli diplomasiye dikkat çekiyoruz. Diplomasiyi öne çıkarmamız lazım. Uluslararası ilişkilerde, ticarette biz bunu nereye yerleştireceğiz. Görüşmelerimizde söylenen şeyde; Biz Türkiye’yi seviyoruz. Her şey yoluna girecek.

‘Askerlerimiz Libya’ya peyderpey gidiyor şu anda’

 • Bizim askerimizin oradaki görevi koordinasyondur. Oradaki hareket merkezinde süreci ilerletecek. Askerlerimiz peyderpey şu anda gidiyor. Muhalif güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak.
 • Ana muhalefet lideri bir taraftan “Doğu Akdeniz’de şu var bu var” deyip “Türkiye yok diyor” Türkiye’nin orada olması için neden tezkereye destek vermiyorsun? Ana muhalefetin söyleminde çelişki var. Tarihte Trablusgarp’taki haklarımızı elde etmek için girmiştik. Talep var, talep karşısında oraya gidiyoruz. Meşru hükümet güçlü hale getirilmeli.
 • Şu anda bu bölgede çalışmalarımız başlamadı. Türk yetki alanında çalışmalar sürüyor.
 • Suudi Arabistan’ın bizi kınamasından rahatsız olmayız, tam aksine biz onu kınıyoruz ve kınamasını da asla kale almıyoruz.
 • Suriye’de Rusya ile olan mutabakatımız çok daha farklı. Dün olan olay. 40 tane fidan İHA tarafından vuruldu. Vuran Hafter. O bir cani. Putin ile yaptığımız mutabakatta burada sivil öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Rejim, sivil katliamını devam ettiriyor. Suriye’deki insanları bırakamayız. “Gelin bir plan yapalım ve burada ateşkesi sağlayalım” dedik. Sayın Putin ile bunu görüşeceğiz. Temennim o dur ki ateşkesi sağlayalım ve bombalar sivillerin üzerine inmesin.
 • Şu ana kadar yaptığımız harekatlar neticesinde, Suriye’de 8 bin 200 kilometrekare alandan fazlasını terörden arındırdık.
 • Yarın Merkel ile görüşmem var. Yarın Merkel ile yapacağım görüşmede İran, Irak bu olayı konuşacağız. Berlin sürecinde Libya’yı masaya yatıracağız. Bizim biliyorsunuz dörtlü zirvemiz vardı. Putin de katılmıştı. Şimdi yeni bir aktör Boris Johnson. Şubat ayı içerisinde dörtlü zirveyi İstanbul’da yapacağız. 
 • Sözlerinde dursalar bölge temizlenecekti.
 • Zor bir dönemden geçtiğimizi inkar edemeyiz. Trump ile güzel telefon görüşmeleri yapıyoruz. Umutlanıyoruz ama sonra bu umut boşa çıkıyor. Sadece bölgesel değil, küresel ilişkileri de sık sık görüşüyoruz. Sayın Trump alehinde, kongrede Azil süreci yürütülüyor. Türkiye’yi hedef tahtasına oturtan beyhude hedeflerini reddediyoruz. ABD içinde uzlaşmaz tutumlar var. Son yaptığımız telefon görüşmesinde aynı temennisini yine söyledi. “Biz bunları çözeceğiz. Nasıl mücadele verdiğimi biliyosun.” dedi. Kongrede yaptırım adımlarına teşebbüs ederse karşılığını veririz.

‘Yerli otomobilin içinde bir rahatlık, konfor var. Boyuma rağmen içinde rahat oturuyorum’

 • İlk arkadaşlar tasırımını getirdiği zaman. Bana ayrı bir heyecan vermişti. 5 Babayiğit bu işe girdi ve atılan adımda CEO arkadaşımız kendisini yurt dışında ispatlamış biridir. 3 tasarım ortaya çıkmış vaziyette. İçinde bir rahatlık, konfor var. Boyuma rağmen içinde rahat oturuyorum. Tam manasıyla testler bittiğinde hız noktasında mesafe alabiliyor. Bu yılın sonu itibariyle teste büyük adım atmış olucaklar ama. Fabrikanın yerini belirledik. 1 milyon metrekarelik bir alan üzerinde Gemlik’te deniz kenarında bir yer veriyoruz. Çünkü ticarette ulaşım önemli. İhracat altyapısı da iyi olursa hem kazandıracak hem de dünyada otomobiliniz iyi bir yer edinecek. Halkımızın rahatlıkla alabileceği bir fiyatta olacak diye düşünüyorum. O olmazsa sürümden kazanma felsefesi işlemez. Biz elektrikli bir otomobil yapıyoruz.