Günün Özeti – 29 Ocak 2020

Günün önemli gelişmelerini sizler için derledik. Gün içerisinde yaşanan olaylar ve ilginizi çekebilecek gündem gelişmeleri için 29 Ocak 2020 tarihli günün özeti yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçmiş günlere ait tüm günün özetlerine ulaşmak için tıklayın!

İşte Günün Özeti – 29 Ocak 2020 yazımız…

Esed rejimi, İdlib’in Maarratünnuman ilçesini Rusya’nın desteğiyle ele geçirdi

Rusya destekli Beşşar Esed rejimi güçleri, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak, İdlib’in en büyük ilçesi Maarratünnuman‘ın tümüne hakim oldu.

Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib’in güneyi ve güneydoğusunda karadan ilerlemeye devam ediyor. 

Muhalif ve rejim karşıtı silahlı gruplar ile rejim güçleri arasında uzun süren şiddetli çatışmaların ardından, Maarratünnuman ilçe merkezi, Esed güçlerince ele geçirildi.

Rejim güçleri, Rusya’nın hava desteğiyle İdlib’in güneydoğusunda gün içinde 15 yerleşimi ele geçirerek, en büyük ilçesi Maarratünnuman’ın merkezini kuşatmaya almıştı.


Ölü sayısı hızla artıyor: Corona virüsü

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Avrupa’da da yayılmaya başlayan corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 132’ye yükseldi. Dünya genelinde görülen vaka sayısı 6 bini geçerken, Çin dışında şimdiye kadar ölümlü vaka görülmedi.


Honda ve Toyota, koronavirüs salgını gerekçesiyle Çin’deki üretimlerine ara verdi

Dünyaca ünlü otomobil üreticilerinden Honda ve Toyota, Çin’deki koronavirüs salgını gerekçesiyle ülkedeki üretimlerine 9 Şubat’a kadar ara verdiklerini duyurdu.


Birleşik Arap Emirlikleri’nde corona virüs vakası

BAE Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çin’in Wuhan kentinden gelen bir aile fertlerinde yeni tip corona virüsü tespit edildiği belirtildi.  

Açıklamada, söz konusu virüsü taşıdıkları tespit edilen kişilerin sağlık durumlarının stabil olduğu ve tıbbi gözetim altında tutuldukları aktarıldı. 


Pekin Büyükelçisi: Birkaç gün içinde 32 vatandaşımızı tahliye edeceğiz

Pekin Büyükelçisi Emin Önen, “Birkaç gün içinde 32 vatandaşımızı aileleriyle birlikte Çin’den tahliye edeceğiz” ifadelerini kullandı.


British Airways, koronavirüs salgını nedeniyle Çin’e tüm uçuşlarını durdurdu

İngiliz hava yolları British Airways (BA), yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle Çin’e tüm uçuşlarını durdurma kararı aldı.


MSB: Rakka’da EYP ile tuzaklanan motosiklet ele geçirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin Rakka kentinde teröristlerce el yapımı patlayıcı (EYP) ile tuzaklanıp, Barış Pınarı Bölgesinde patlatılmak istenen motosikletin ele geçirildiğini açıkladı.


İçişleri Bakanı Soylu: Elazığ ve Malatya’da okullar 10 Şubat’ta açılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ ile Malatya’nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerindeki okulların 10 Şubat’ta açılacağını söyledi.

İl merkezinde kar yağışının başladığını ifade eden Soylu, “Depremin olduğu dakikadan bu dakikaya kadar Elazığ’da ve Malatya’da huzuru bozan, kamu düzenini zorlayan hiçbir asayiş olayının olmadığını büyük bir memnuniyetle iletmek isterim.” dedi.

Bankalar akşam açık

Soylu, hem çöken hem de yıktırılan binalardaki hak sahiplerine ödemelerin başladığını, vatandaşların 24.00’e kadar açık tutulan bankalardan kendilerine verilen ödeme çeklerini tahsil edebileceklerini kaydetti.

Okulların açılmasına ilişkin Elazığ ve Malatya Valisi ile istişare de bulunduklarını dile getiren Soylu, şöyle konuştu:

 • “Sahanın durumunu görüyoruz. Bir taraftan evlerine giremeyen vatandaşlarımız var, ağır hasarlı evler var. Çocuklarımız bu depremden en çok etkilenenler. Sosyal destekler de gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Onların kitap ve giysileri evlerde kalmış. Hem öğretmenlerin gelişi hem de deprem sebebiyle il ve ilçelerini terk edip başka yerlerde konaklayan vatandaşlarımız var. Dışarıdan gelecek öğretmenlerimiz var.”

Fırat Üniversitesi 17 Şubat’ta açılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile yaptıkları değerlendirmeyi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz ettiklerini vurgulayan Soylu, “Elazığ’ın tamamında, Malatya’nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat’ta açılacak. Üniversitelerde de ara tatil var. Elazığ Fırat Üniversitesinde sınavlar ertelenmişti, 17 Şubat’ta açılacak. Onun için bu esnada herhangi bir ertelemeye gerek yok.” ifadelerini kullandı.

10 okul yıkılacak

Bakan Süleyman Soylu, Elazığ’ın genelinde 200’ün üzerinde okulda yapılan inceleme sonucunda 10 okulun yıkılmasına karar verildiğini işaret ederek, şunları kaydetti:

 • “Güven Hastanesinin sahibesi Nükhet Hanım, Kolin İnşaatın sahibi Celal Koloğlu, Final Okullarının sahibi İbrahim Taşel, Türk-İş Genel Başkanı Ergun Bey’den istirhamda bulunduk. Bunun yanı sıra Bahçeşehir Okulları, Konya TSO Başkanı her biri Türk-İş 16, diğerleri 24 derslikli ilk öğretim okulu olmak üzere okul yapma konusunda yaptığımız görüşmelerde sevinerek katkıda bulunmayı taahhüt ettiler. Bu da bizi mutlu etti. Saran Şirketler Gurubu Doğukent de spor salonu yapma konusunda irade ortaya koydu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bizim yapmamız gereken ilk etapta hemen yapılacak olan okulların yapılmasını sağlayabilmek ve eğitim-öğretime açmak.”

“Herkes birbirine yardımcı oluyor”

Soylu, gelen bütün yardım ve bağışların itinayla hakkaniyet ölçüsü içinde dağıtıldığını belirterek, şunları dile getirdi:

 • Geçmiş alışkanlıklardan kalan ‘acaba ne olacak?’ sorusu lütfen Elazığ ve Malatya üzerinde speküle edilmesin, bizi incitir ve üzer. İnanın sahada gönüllü ordusu var. Elazığ ve Malatyalılar çok güçlü bir iradeye sahipler. Herkes birbirine yardımcı oluyor. Sadece kurumsal bir süreç yönetilmiyor aynı zamanda ciddi bir gönüllülük süreci de yürütülüyor.”

Çin’de salgın fırsatçılığı: Maskeye 6 kat fiyat biçtiler

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak onlarca kente yayılan ve binlerce kişiyi etkileyen yeni koronavirüs salgını, fırsatçıları da harekete geçirdi.

Pekin’de bir eczane normalde 143 yuana (yaklaşık 120 TL) satılan bir kutu koruyucu yüz maskesi için altı katı daha fazla bir fiyat biçerek 850 yuandan (yaklaşık 725 TL) satışa çıkardı. Belediye yetkilileri yaptıkları incelemenin ardından eczaneyi 3 milyon yuan (yaklaşık 2 milyon 500 bin TL) para cezasına çarptırdı.


Libya Sahili’nde 30 düzensiz göçmen kurtarıldı

Orta Akdeniz’de NATO’nun Deniz Muhafızı Harekâtı’na destek olan TGC Gaziantep fırkateyni tarafından tespit edilen 30 düzensiz göçmen, yardım ve tıbbi desteğin ardından Libya Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi.


Erdoğan: Deprem vergilerini harcanması gereken yere harcadık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal dönüşü uçakta yandaşlarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, deprem vergileri nereye harcandı sorusuna “Bunlar ise yatıyor kalkıyor “o parayı nereye, bu parayı nereye harcadınız?” Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da Bay Kemal’e bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok” yanıtını verdi.

Rusya’nın Astana ve Soçi’ye sadık olmadığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

 • Türkiye’nin sürece aynı kararlılıkla sürdüreceğini belirterek, Rusya ile gerek Soçi gerek Astana’da bazı görüşmeler, anlaşmalar oldu.
 • Bu anlaşmalara Rusya’nın sadık kalması halinde, biz de aynı sadakatle yola devam ederiz. Şu an itibarıyla maalesef Rusya Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil.
 • Arkadaşlarımız muhataplarıyla görüşmeler yapıyorlar. Bu görüşmelerde de kendilerine artık ‘İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor.

“BİZ GÖBEĞİMİZİ KESERİZ”

 • Bundan sonra ne gerekiyorsa biz de bunu yapacağız.’ diye ifade ediliyor. En son Halep’ten bizim tarafa atışları var. Bunlara biz bir yere kadar sabrederiz, sabrettik ama ondan sonra da biz göbeğimizi keseriz. Bu konuda Rusya da eğer biz birbirimize sadık ortaklar isek, tavrını belli edecek. Rusların söylediği şey; ‘Teröristlere karşı mücadele ediyoruz.’ ‘Kim terörist?’ Kendi toprağını savunanlar mı terörist? Bunlar direnişçi. Şu anda bunlara sorarsan Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon Suriyeli de terörist. Bunlar nereden kaçtı geldi? Esed’in zulmünden kaçtı geldi. Şu anda bu insanlar bize barınmış durumdalar.
 • İdlib’de aynı şekilde devam eden bu süreçte biz ne yapıyoruz şu anda? Briket barınak yapıyoruz. Niye? Bu kışın soğuğunda bunlar çadırlarda duramazlar. Bunlara briket barınaklar yapalım.
 • Bunları ben (Rusya Devlet Başkanı) Sayın Putin’e de söyledim. Bu insanlar şu anda çadırlarda nereye kadar? Bunun için Esed’e söylenmesi gerekeni siz söylerseniz, bu insanları da biz konforu yüksek hale getirebiliriz. Onun için de biz bu işi gevşetemeyiz, aynı kararlılıkla sahip çıkmaya devam edeceğiz.
 • Bunu şantaj olarak nitelemeyelim. Aylar geçtikçe göreceğiz ama bizler ilgili arkadaşlarımız, şahsım görüşmelere devam edeceğiz. Arzumuz bir an önce burada Rusya’nın dost olarak gördüğü rejime gereken uyarıyı yapmasıdır

“HERHANGİ BİR SIKINTI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Corona virüsünün hızla yayılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan,

 • Sağlık Bakanımızın bu konudaki temkinli açıklamaları şöyle: ‘Bizde henüz herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.’ Ancak Çin’de de 25 kadar Türk, 10 kadar da Azeri vardı. Onların Türkiye’ye dönme gibi arzuları var. ‘Tedbirlerinizi alın, Azeri kardeşlerimizi de dahil edin. Karantinaya almak suretiyle bu kardeşlerimizi Türkiye’ye getirelim’ dedik. Türkiye içinde şu an itibarıyla herhangi bir sıkıntı söz konusu değil ama arkadaşlarımız oraya dayalı olarak da her türlü tedbiri alarak adımlarını atıyorlar.

“KUDÜS’ÜN İSRAİL’E VERİLME PLANI ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Beyaz Saray’ın sözde yüzyılın anlaşması olarak nitelendirildiği barış planına ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,

 • Biz buraya girerken açıklama devam ediyordu. Önceki akşamki konuşmada Sayın Trump’a, ‘Bu metni bize gönderirseniz, içeriğinde ne var görürüz, ona göre de atmamız gereken adımları veya tavrı belirleriz’ dedik. Zaten önümüzdeki hafta içerisinde de Cidde’de İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplantısı olacak. O toplantıya Dışişleri Bakanımız da katılacaklar. Bizim bu konudaki tavrımız belli. Kudüs Müslümanların kutsalıdır.
 • Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez. Açıklanan plan, barışa ve çözüme hizmet etmeyecektir. Bu plan Filistin ve Kudüs için yeni oldubittiler oluşturma gayretidir. Bu, Filistinlilerin haklarını yok sayma ve İsrail’in işgalini meşrulaştırma planıdır. Hangi girişim olursa olsun, bazı Arap ülkeleri sırtını dönse de biz Filistin’in ve Kudüs-ü Şerif’in hukukunu korumak için uluslararası kurumları harekete geçirmeye ve dünyaya bu meseleyi anlatmaya devam edeceğiz

Acun Ilıcalı’dan Süleyman Soylu tepkisi: Şaşkınlıkla karşılıyorum

Pazartesi günü, 41 kişinin öldüğü ve binden fazla kişinin yaralandığı 6.8’lik Elazığ depreminin ardından düzenlediği yardım kampanyası ile 73 milyon lira bağış toplayan Acun Ilıcalı, canlı yayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya söylediklerine yapılan bazı yorumlara tepki gösterdi.


‘Suriye’de Rusya ve İran destekli milisler TSK konvoyuna saldırdı’

Rusya ve İran destekli milislerin Halep’in batısındaki Raşidin bölgesi yakınlaında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna saldırdığı iddia edildi.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Halep’in batı kırsalındaki Türk gözlem noktasına gitmekte olan TSK konvoyuna yönelik doğrudan bir saldırı gerçekleştirildi.

Suriye’den haber aktarımı yapan aktivistler saldırının Rusya ve İran tarafından bölgede desteklenen milislerce düzenlendiğini iddia ederken, konvoydaki bir aracın saldırı sonucu hasar aldığını belirtti.


Avustralya’da yangın söndürme helikopteri yangın çıkardı

Avustralya‘nın başkenti Canberra’da yangın söndürme çalışmalarına destek olan askeri helikopterin iniş ışıkları yangına neden oldu. Helikopterin çıkardığı yangın 9 bin 500 hektarlık alana yayıldı.


Beşiktaş’ta Sergen Yalçın dönemi

Beşiktaş Kulübü, teknik direktör Sergen Yalçın ile 1,5 yıllık sözleşme imzaladı.


Husi milisler Suudi Arabistan’da petrol tesislerini vurdu

Husi milisler, Suudi Arabistan’ın Aramco tesislerini hedef aldı.

Yemen’deki iç savaşın taraflarından olan İran destekli Şii milis grubu Husiler, Suudi Arabistan’ın Cizan kentindeki Aramco’ya ait petrol tesisini vurduğunu duyurdu.


Nijerya’da Lassa ateşi salgını nedeniyle ‘acil durum’ ilan edildi

Nijerya hükümeti, hayvanlardan insanlara geçen ve ölümcül olabilen Lassa ateşi salgını nedeniyle ülkede ”acil durum” ilan etti.

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi’nden (NCDC) yapılan açıklamada, ülkede salgının her gün artması nedeniyle “acil durum ilan edildiği” ve salgınla mücadelede yeni çalışmalara başlandığı belirtildi.

Açıklamada, ocak ayı başından beri ülkenin 19 eyaletinde 258 vaka tespit edildiği ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.


Başbuğ: Erdoğan’ı uyardım

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan ile geçmişte aralarında geçen bir konuşmayı aktararak, kendisini FETÖ konusunda uyardığını söyledi. Başbuğ, “2008-2010 sürecinde ben ‘Bugün bizsek hedef, yarın siz olacaksınız’ dedim. Daha nasıl uyarıda bulunabilirdim” ifadesini kullandı.


INTERPOL polislerini Türk akademisyenler eğitecek

Türkiye’de ilk kez, dünyada ise ikinci kez bir üniversite, uluslararası kriminal polis teşkilatı olan INTERPOL adına polislere eğitim verme yetkisi aldı.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Interpol arasında yapılan akreditasyon ve işbirliği kapsamında Interpol’e üye 194 ülkenin polislerine Adli Tıp, Kriminalistik ve Olay Yeri İnceleme konularında eğitim verilecek.


Bekçilere yetki veren yasa teklifi komisyondan geçti

Bekçilere üst arama silah ve zor kullanma yetkisi veren yasa teklifi, Meclis komisyonda kabul edildi.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

Teklife göre bekçiler, suç işlenirken veya suç işlendikten sonra henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.


TBMM’de ortak Kudüs bildirisi: Yok sayıyoruz

TBMM’de, ABD’nin sözde Orta Doğu Barış Planı 5 partinin ortak bildirisiyle kınandı. Partiler ortak Kudüs bildirisi yayınladı.

Ortak bildiride “İsrail Filistin ihtilafına yönelik ABD yönetiminin yayınladığı sözde barış özünde istikrasızlık ve çatışma mahiyetindeki planı yok sayıyor ve esefle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.


Lufthansa Çin’e uçuşları durdurdu

Çin’deki Corona virüs vakalarının artmasından dolayı Alman havayolu şirketi Lufthansa, Çin’e düzenlediği tüm uçuşları iptal ettiğini açıkladı.


Deprem araştırma önergeleri, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi

HDP ve CHP’nin deprem konusunda araştırma komisyonları kurulması yönündeki önergeleri, Meclis Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerde AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.


DSÖ’den acil coronavirüs toplantısı

Dünya Sağlık Örgütü Çin’de ortaya çıkan corona virüs ile ilgili acil olarak yeniden toplanma kararı aldı.


Reuters: HSBC, Türkiye’den çıkmayı planlıyor

HSBC‘nin maliyet azaltma programı kapsamında Türkiye’den çıkmayı değerlendirdiği belirtildi. Banka konu hakkında yorum yapmadı.

Reuters’ın haberine göre, İngiliz merkezli HSBC bankası, Genel Müdür Noel Quinn’in geniş kapsamlı maliyet azaltma politikası kapsamında geçici olarak Türkiye’den çekilmeyi değerlendiriyor. 


Koronavirüs salgını: Starbucks, Çin’deki 2000 şubesini kapattı

Amerikan kahve zinciri Starbucks, koronavirüs salgınında personelini korumak ve hükümetin salgını kontrol altında tutma çabalarına destek olmak için Çin’deki şubelerinin yarısından fazlasını kapattığını açıkladı.


Makam aracı haczedilen belediye başkanı, vergi dairesinin önüne duvar ördürdü

Kiralama şirketi borçlu olduğu için makam aracı haczedilen CHP’li Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, ilginç bir tepkiyle karşılık verdi. Sarı, Erdek Vergi Dairesi’ne giden ve dedesinden kalan arazi içerisinde yer alan kestirme yola duvar ördürdü.


ABD’nin Avrupa Kuvvetler Komutanı Wolters Türkiye’ye geliyor

ABD’nin Avrupa Kuvvetler Komutanı Tod Wolters’ın yarın Türkiye’ye geleceği belirtildi.

NTV’nin aktardığına göre, yarın Ankara’ya gelecek olan Wolters, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile görüşecek. 

Görüşmelerde ana başlık ise Suriye ve İdlib olacak. 


Avrupa Parlamentosu İngiltere’nin Brexit anlaşmasını onayladı

Avrupa Parlamentosu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma koşullarını düzenleyen Brexit anlaşmasını onayladı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Koronavirüsüne rastlanılmadı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aksaray, İzmir ve İstanbul’daki şüpheli vakalarda koronavirüsüne rastlanılmadığını bildirdi.

Bugünün (29 Ocak 2020) özeti bu şekilde. Sizin için günün öne çıkan haberi hangisi?

Geçmiş günlere ait tüm özetlere ulaşmak için tıklayın!