Günün Özeti – 28 Ocak 2020

Günün önemli gelişmelerini sizler için derledik. Gün içerisinde yaşanan olaylar ve ilginizi çekebilecek gündem gelişmeleri için 28 Ocak 2020 tarihli günün özeti yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçmiş günlere ait tüm günün özetlerine ulaşmak için tıklayın!

İşte Günün Özeti – 28 Ocak 2020 yazımız…

Benzin ve motorinde indirim

Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinde 21, benzinde 23 kuruş indirim gerçekleşti.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzin ve motorin litre satış fiyatlarında indirim yapılacağını duyurdu.


Almanya’da ilk ‘corona’ virüs vakası tespit edildi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şimdiye kadar 106 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan ‘corona’ virüsü Almanya’da da görüldü.

Bavyera eyaletinin sağlık bakanlığı, başkent Münih’e 30 kilometre mesafedeki Starnberg kasabasında bir kişinin ‘corona’ virüsü taşıdığının tespit edildiğini duyurdu.


Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs risk seviyesinde hata yaptık, salgının aciliyeti ‘yüksek’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de başlayan koronavirüs ile ilgili ölümcül salgının uluslararası riskini değerlendirmekte “hata” yaptıklarını açıkladı.

DSÖ yetkilileri pazartesi günü AFP‘ye yaptığı açıklamada bir önceki raporlarda “hata” yaptıklarını ve söz konusu ölümcül salgının uluslararası alandaki aciliyetinin “yüksek” olduğunu belirtti.

Bu düzeltmenin uluslararası kamu sağlığı açısından “acil durum ilanı” anlamına gelmeyeceği de vurgulandı.


Korona virüs teşhisi konan adam tartıştığı görevlilerin üzerine öksürdü

Koronavirüs’ün ülkeyi karıştırdığı Çin’de ölü sayıları her geçen gün artarken bir hastanenin güvenlik kamerasına yansıyan görüntüler izleyenleri hayrete düşürdü. Koronavirüs teşhisi konan adamın, tartıştığı sağlık çalışanlarının üzerlerine öksürmesi ve çalışanların hızla o bölgeden uzaklaştığı görüntüler böyle kaydedildi.


Corona’da ölü sayısı hızla artıyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tedirgin eden corona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 106‘ya yükseldi.


İstanbul’da yol kenarına bırakılan atlara araba çarptı

İstanbul’da yol kenarına bırakılan atlardan 3 tanesi, direksiyon hakimiyetini kaybeden bir sürücünün çarpması sonucu hayatını kaybetti.


Depremzedeler prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmeti alabilecek

Aile Bakanı Selçuk, Elazığ ve Malatya’da depremden etkilenenlerin, prim borcuna bakılmadan ve katılım payı ödemeden sağlık hizmeti alabileceğini söyledi.

Elazığ ve Malatya’daki sigortalılar, prim borcu olsa dahi katılım payı ödemeksizin sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini belirten Selçuk, şunları söyledi:

 • “Elazığ ve Malatya illerimizdeki tüm genel sağlık sigortalılarımız ve bunların bakmakla yükümlü olduğu vatandaşlarımızdan muayene, ilaç, optik, ortez/protez ve diğer tıbbi malzeme katılım payları 30 Nisan tarihine kadar alınmayacaktır.” 

Akşener: Burası çok önemli Damat Bey elektrik zammını az bulmuş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yüklendi: Burası çok önemli Damat Bey elektrik zammını az bulmuş. Buyurun size şımarıklığın resmi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

Akşener’in konuşmasından satır başları:

 • Zaferler ve başarılar kadar, acılarla da yüklü tarihimizin, yeni bir acı sayfasına Cuma akşamı tanık olduk. Elazığ merkezli depremde, 41 canımızı kaybettik, 1607 vatandaşımız da yaralandı.
 • Yıllardır devam eden ayrıştırma, kamplaştırma politikalarına rağmen, milletimiz, sevinçte ve kederde bir olabilmeyi başaran faziletiyle, bir toplumsal sınavdan daha, yüzünün akıyla çıktı.

“ACILAR VE FELAKETLER ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMAZ”

 • Benim siyaset anlayışıma göre, doğal afetlerden siyaset çıkarılmaz. Acılar ve felaketler üzerinden, siyaset yapılmaz.
 • Böyle zamanlarda birlik ve dayanışma ruhu öne çıkmalıdır.Siyaset de bu ruhu destekleme odaklı yapılmalıdır.
 • Siyasetçiler olarak önceliğimiz;Arama ve kurtarma faaliyetlerinin tamamlanarak, vatandaşlarımızın güvenli ve huzurlu bir ortama, bir an önce kavuşturulması olmalıdır. Ama bu; olan bitene, kör ve sağırız demek asla değildir.
 • Elbette ki; gelişmeleri, yapılan ve yapılmış olması gereken icraatları, toplanan vergilerin akıbetini takip ediyoruz. Elbette ki; deprem kuşağında yer alan ülkemizde, bu alandaki duyarsızlıkların hesabını soracak, sorumluların yakasına yapışacağız.
 • Ancak bunları gündeme taşımanın zamanı, depremzede vatandaşlarımızın güvenlik ve huzurları sağlandıktan sonra olmalıdır. Bize yakışan, dünü yarın konuşmak üzere, bugün birlik olmaktır. Gün, Elazığlı vatandaşlarımızın yanında olma günüdür. Gün, Malatyalı kardeşlerimizin yanında olma günüdür.
 • Gün, milletçe tek yürek olup, yaralarımızı sarma günüdür. İktidar ve küçük ortağı yabancısı olsalar da, siyasi sorumluluğumuz ve adabımız bunu gerektirir. Biliyorsunuz, Pazar günü deprem bölgesindeydim.
 • Yaralılarımızı ziyaret ettim, aile fertlerini, yakınlarını, sevdiklerini kaybetmiş insanlarımıza taziye ziyaretlerinde bulundum, yürütülen çalışmaları yerinde gördüm.
 • Bu vesileyle, deprem olur olmaz yaptığım seferberlik çağrısına cevap veren, il ve ilçe başkanlarımıza, teşkilat mensuplarımıza, üyelerimize ve gönüllülerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.
 • Biliyorsunuz yeniden yollardayız…Nutuk atmak için değil, iktidarın artık duymadığı milletimizi duyup, onların sesi olmak için, sağır kulaklara o sesi duyurmak için yollardayız. İlçe ilçe gezip, insanlarımızı dinliyoruz.

UYUŞTURUCU TEPKİSİ

 • Geçen hafta Antalya’daydık. Yanıma gelen bir annenin feryadı, ne büyük bir belayla karşı karşıya olduğumuz gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.
 • Uyuşturucu belasından bahsediyorum. Ülkemizin geldiği durum, maalesef hiç iyi değil: Dünyada uyuşturucu kullanımının en hızlı arttığı üç ülkeden biri maalesef Türkiye.
 • Mütedeyyin olduğunu iddia eden bir iktidar döneminde, 2011-2019 yılları arasındaki artış, neredeyse yüzde 100. Türkiye’de uyuşturucu kullanan kişi sayısı 1 buçuk milyonu bulmuş.
 • Ben İçişleri Bakanlığı yaptım. Bu bela Türkiye’nin üzerinden hiç eksik olmadı.
 • Ancak, geçmiş yıllarda transit bir geçiş noktası olan Türkiye, artık uyuşturucunun büyük bir miktarının kaldığı, kullanıcı sayısının hızla arttığı bir ülke oldu.Narkotik operasyonları elbette önemlidir. Ama görüyoruz ki, çözüm olmuyor.
 • Bu konuda çok daha ciddi, yüksek kaynaklar ayırarak çalışmalar yapılması gerekiyor.

BAKAN ALBAYRAK TEPKİSİ

 • Burası çok önemli Damat Bey elektrik zammını az bulmuş. Buyurun size şımarıklığın resmi. Kayınpeder torpilliyle bakan olmuş birinin, milletin durumunu umursamayan haline bakın…
 • Ömründe ev geçindirme derdi olmamış bedavacı bir adamın, vatandaşla kurduğu empatinin düzeyine bakın…İbretlik gerçekten.
 • Öğrencisi açken tok yatan rektör bizden olmadığı gibi, vatandaşı açken tok yatan Maliye Bakanı da bizden değildir, Sayın Erdoğan; Bu arkadaş mı dengeleyecek ekonomiyi? Bu arkadaş mı söndürecek mutfaktaki yangını? Bu arkadaş mı uçuracak Türkiye’yi? Ben de isterim Türkiye uçsun.  Ama Türkiye televizyona çıkıp uçuyoruz demekle uçmaz.
 • “Benim için bitmiştir, daha da olsa gelmem” dediğin Davos’a, damadını gönderip, konuşturmakla da uçmaz. Gereğini yapacaksın.
 • Türkiye nasıl uçar? Türkiye, demokrasiye dönüşle, kuvvetler ayrılığı ile uçar. Türkiye, sarayın masraflarını kısıp, milletin parasını çarçur etmemekle uçar. Türkiye, tarıma önem verilirse, üretim ekonomisine geçilirse uçar.

Katar Başbakanı istifa etti

Katar Başbakanı Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani, istifa etti.

Katar resmi haber ajansı QNA’nın sosyal medya hesabı Twitter’dan yapılan açıklamaya göre, Al Sani, başbakanlık görevini bıraktı.

Emir Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, istifayı kabul ederek, Halid bin Halife bin Abdulaziz Al Sani’yi yeni başbakan olarak atadı.

Açıklamada istifa sebebine ilişkin bilgi verilmedi.


Bakan Soylu: Elazığ depreminde ilk yıkılan 58 binanın acil kira yardımı bugün ödenecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde ilk yıkılan 58 binanın acil kira yardımının, bugün orada oturan kişilerin hesaplarına gönderileceğini bildirdi. Vatandaşlardan gelen yardımlar konusundaki bazı isteklerini de dile getiren Soylu, eski eşya gönderilmemesi ricasında bulundu.


İBB toplanma ve geçici barınma alanlarını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, alanların seçiminde Karar Destek Modeli’ni uyguladı.

Uygulanan modelde, toplanma alanı seçim kriterleri saptandı, puanlama yöntemi uygulandı ve AFAD, AKOM, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile ilgili birçok kurumun içinde yer aldığı bilimsel altlıklara dayalı olacak şekilde bir model ortaya konuldu.

Model; mülkiyet, büyüklük, ulaşım ve erişilebilirlik, konum ve çevresel ilişkiler, kullanılabilirlik ve çok fonksiyonluluk ile altyapı ve doğal yapı gibi kriterlerden oluştu.

Kriterler üzerinden puanlama yapılarak tespit edilen toplanma ve geçici barınma alanlarına, “sehirharitasi.ibb.gov.tr” adresinden ulaşılabilir.


Türkiye sınırına 39 bin sivil daha geldi

Esed rejimi güçleri ve Rusya’nın İdlib’e saldırıları nedeniyle son 24 saatte 39 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.


Kılıçdaroğlu ‘deprem vergisi’ olarak toplanan 34 milyar doların hesabını sordu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ ve Malatya’yı vuran 6.8 büyüklüğündeki Sivrice depremi sonrası grup toplantısında konuştu.

AKP iktidarına seslenen Kılıçdaroğlu, “Vatandaş deprem vergisini ödedi, önlemi almak size düşüyor. 34 milyar dolar nereye gitti?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

 • Elazığ ve Malatya depremlerinde yaşamını yitiren yurttaşlarımıza başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Deprem olduğunda, kimliği, inancı, görüşü ne olursa olsun milletimiz yaraları kapatmaya gidiyor. CHP’li belediyeler de deprem bölgesine büyük katkılarda bulundular. İnsani yardımları bölgeye taşıdılar. Sadece CHP değil, bütün belediye başkanlarımızı kutluyorum.
 • Ocak ayı yeni bir başlangıç ancak Ocak ayının bizim için ayrı bir önemi var. Onat Kutlar, Uğur Mumcu, Metin Göktepe, Muammer Aksoy, Hrant Dink gibi aydınlarımız, gazetecilerimiz Ocak ayında öldürüldü.
 • Vicdanı olan herkes Osman Kavala‘ya haksızlık yapıldığını biliyor… Tam 819 gün süren bir süreç. Böyle bir adalet olabilir mi? AİHM serbest bırakın dedi, tercüme edilmedi diyerek geri cezaevine yolladılar. Hiç tercüme edilmezse ömür boyu cezaevinde mi kalacak? Bugün görülen davada inşallah adalet tecelli eder ve Osman Kavala yuvasına kavuşmuş olur.

DEVLETİN DİNİ ADALETTİR

 • Devlet süreklidir ve bakidir. Vatanımızın sınırları vardır. Tasada ve kıvançta bir arada olmamızı sağlayan bir anayasamız vardır. 1921’den beri egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir ilkesi egemendir. Huzur içinde barış içinde yaşamak istiyoruz. Gelecek kaygısı olmayan güven içinde yaşayan bir ülke istiyoruz.  Adaletli bir devlet istiyoruz. Devletin dini adalettir. Bu adaleti sağlamak bütün siyasal partilerin, STK’ların görevi olmak zorundadır.
 • Hakkı, hukuku ve adaleti kendi evimize, kendi mahallemize taşımak zorundayız. Adalet olunca herkesin işi, herkesin aşı olacak.
 • Bizim ülkemizin güzel insanları var. Ülkemiz en güzel yerde. Talebimiz; hiçbir ayrım yapmadan, huzur ve barış içinde birlikte yaşamak istiyoruz. Huzurlu bir Türkiye istiyoruz. Gelecek kaygısı olmayan, güven içinde yaşayan bir toplum istiyoruz.

SİYASETİN İNANÇLARLA İŞİ OLMAZ

 • Üniversiteler bilim üretsin istiyoruz. Üretsinler ki sanayici faydalansın üretim artsın Türkiye kalkınsın. Soğan üreticileri dertli. Geçen yıl yurt dışından getirmiştik, bugün tarlada çürüyor. Soğan üreticileri alın terinin karşılığını alamıyor.
 • Siyasetin konusu insanlarımız aç mı tok mu olmalıdır. Kimliklerle, inançlarla siyasetin işi olamaz. Hiç kimse inancından ötürü, kimliğinden, yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmesin. Bizim siyaset anlayışımız; insanın mutluluğu üzerine inşa edilen bir siyaset anlayışıdır. Bizim siyaset anlayışımız insanların mutluluğunu önceleyen siyaset anlayışıdır. Bu yüzden ayrımcılığa karşıyız.

HİÇBİR SİYASETÇİ CEBİNDEN PARA HARCAMAZ, BİZİM PARAMIZI HARCAR

 • Daha güzel bir Türkiye inşa etmek için vergi veriyoruz. Hiçbir siyasetçi kendi cebinden para harcamaz, bizim paramızı harcar. Siyasi iktidar her kuruşun hesabını millete vermek zorundadır. Buna devlette şeffaflık diyoruz…
 • Demokrasinin çıkış kaynağı hesap vermektir. Bu anlamda toplanan vergilerin nereye harcandığının hesabını vermesidir. Uluslararası Yolsuzluk Endeksi’nde 13 basamak (Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2019 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye 39 puanla 91’inci sırada yer alıyor.  Türkiye, endekste ülke tarihindeki en düşük sırayı almış oldu.) Demek ki hesap verilmiyor. Bilgi verilmiyor. Vergi vermezsem zorla alıyorsun. Bunun anlamı siyasi iktidarın topladığı vergiyi nasıl harcadığının hesabını vermediğidir. Vatandaş verdiği verginin nereye harcandığını bilmeli, öğrenmeli!

KEFEN BEZİNE KADAR VERGİ VERİYORUZ

 • Hepimiz vergi veriyoruz. Doğduğumuz andan itibaren vergi ödüyoruz. Bebek bezinden, kefen bezine kadar vergi veriyoruz.Neden vergi veriyoruz fakirliği yenmek için. Yurttaşlarımıza yol götürelim, uygarlık, çağdaşlık götürelim diye vergi veriyoruz.

KIRILAN FAY HATTI DEĞİL, SARAY İKTİDARININ AR DAMARI

 • 2004 yılında diğer vergiler kalktı, özel iletişim vergisi kalıcı hale getirildi. AKP dedi ki ben bunu kalıcı hale getireceğim. 2004-2019 arası 65 milyar lira, dolara vurursak 34 milyar dolar. Bu para bizim ödediğimiz vergi. Sonra bu oranları da artırdılar.
 • Vatandaş deprem vergisini ödedi, önlemi almak siyasi iktidara düşüyor. Ülkeyi bu iktidar yönetiyor. 34 milyar dolar nereye gitti? Vatandaş soruyor, ‘Niye soruyorsun?’ diyor. Vergiyi ödeyen o, soracak. Kırılan fay hattı değil, saray iktidarının ar damarıdır. Vatandaş haklı olarak soruyor, 17 yıldır iktidarsınız depremin yarattığı tahribatı önlemek için ne yaptınız? Elazığ’a ne yaptın, Malatya’ya ne yaptın?

JAPON YAPIYOR DA SEN NİYE YAPMIYORSUN?

 • Japonya nasıl yapıyorsa aynısını yap. Depreme dayanıklı evler, hastaneler, okullar yap. İstanbul’da 1999 depreminden sonra hasarlı olan okullar var. Bunlar ne yapıyor? Deprem olduktan sonra kriz masası kuruyor. Allah sana aklı niye verdi? Japon yapıyor da sen niye yapmıyorsun. Depreme dayanıklı konutları niye inşa etmiyorsun. Devlet lafla yönetilmez, devlet liyakatla, ahlakla, erdemle yönetilir.

ERDOĞAN TOPLANMA ALANININ NE OLDUĞUNU BİLMİYOR

 • Erdoğan, İstanbul’da on binlerce toplanma alanının olduğunu söyledi. Vallahi de billahi de toplanma alanının ne anlama geldiğini bilmiyor. Peki AFAD ne diyor? 2854 tane toplanma alanımız var diyor…

ETEK BOYUNA KADAR KARIŞIYORLAR

 • Devlette liyakatı da bitirdiler. Her şeye bir kişi karar veriyor. Bir akıl var, her şeyin üstünde. Kadınların doğuracağı çocuktan, yaşam tarzına, etek boyuna kadar karışıyor. Kimsin sen? O insanların karnı doyuyor mu onu sorsana?

HAFTAYA FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞINI ANLATACAĞIM

 • Tank Palet Fabrikası’nı unutmadık, 15 Temmuz Şehitleri için toplanan paraları unutmadık. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli fabrikasını yabancı devletlerle peşkeş çekene vatan haini derler.
 • Kaddafi’den 250 bin dolar para aldı. Bu paraların nereye gittiği belli değil. Çıksın, söylesin… Haftaya FETÖ’nün siyasi ayağı nedir, onu anlatacağım size.

Deniz Baykal taburcu edildi

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.


WhatsApp 1 Şubat itibarıyla bazı telefonlardan desteği kesiyor

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp birçok telefona desteğini kesiyor. WhatsApp, iOS 8 ve Android 2.3.7’den eski sürüm kullanıcılarına verdiği desteği sonlandıracak.


Tokat attı çarşı karıştı

Kırşehir’deki tarihi Uzun Çarşı’da bir kadının, telefonla uğraşan adamın ensesine tokat atması ile kavga çıktı. Çıkan kavgada kadının eline aldığı kürek ile adama saldırması güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.


Manisa’da 5.1 büyüklüğünde deprem

Manisa‘nın Kırkağaç ilçesinde Kandilli Rasathanesi verilerine göre 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Saat 14.26’da meydana gelen deprem, başta Ege Bölgesi olmak üzere İstanbul’da da hissedildi.

AFAD ise depremin büyüklüğünü 4.8 olarak açıkladı. Manisa Valisi Deniz, “Herhangi bir olumsuzluk yok” açıklaması yaptı.


MSB: 76 mühendis Elazığ’a intikal etti

MSB: “AFAD koordinesinde deprem bölgesinde faaliyet yürütecek 76 mühendisin TSK’ya ait bir uçak ile Elazığ’a intikali sağlandı.”


Hafter güçleri Trablus’ta okulu vurdu: Ölü ve yaralılar var

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter‘e bağlı milislerin, başkent Trablus’un güneyinde bir okula düzenlediği saldırıda ölü ve yaralılar olduğu duyuruldu.


Esad rejimi, İdlib’in en büyük ilçesinin merkezini kuşattı

Esad rejimi güçleri, Rusya’nın hava desteğiyle İdlib’in en büyük ilçesi Marat el Numan‘ın ilçe merkezini kuşatmaya aldı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye rejiminin İdlib’deki sivillere yönelik saldırıları, masumları katletmekte ve bir insanlık trajedisine neden olmaktadır. Bölgedeki Gözlem ve Kontrol Noktalarımızın güvenliğini tehlikeye atacak girişimlere meşru müdafaa çerçevesinde karşılık verilecektir” ifadeleri kullanıldı.


Endonezya’da kadın kırbaçlama ekibi tanıtıldı

Endonezya’nın şeriat kurallarının uygulandığı tek kenti Açe’de ilk kadın kırbaçlama ekibi tanıtıldı.

Kadın kırbaç ekibinin en yeni üyesi, işe başlamadan önce aldığı eğitimin ardından, evli olmadığı bir erkekle otel odasında yakalanan kadın mahkumu cezalandırdı.


Danimarka gazetesi Çin bayrağını corona virüsü sembolüyle resmetti

Danimarka’da yeni tip corona virüsü (2019-nCoV) salgınıyla ilgili Jyllands-Posten gazetesinde çıkan bir çizimde, Çin bayrağındaki 5 yıldız yerine virüs sembolleri kullanılmasına Pekin yönetimi tepki gösterdi.


Netanyahu’ya yakın gazete, Hakan Fidan’ı hedef gösterdi

Aşırı sağ eğilimli gazetede Pazit Rabin imzasıyla çıkan “Sultan ve Süleymani” başlıklı yazıda, Fidan hakkında asılsız iddialarda bulunuldu. 

Bu ay başında Irak’ta düzenlenen ABD saldırısında öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Fidan’ın “birbirine çok benzediği ve her ikisinin de Irak ile Suriye’de ülkeleri adına vekalet savaşları yürüttüğü” öne sürüldü.

Yazıda, “Şimdi Kasım Süleymani, yerin üç arşın altında yattığına göre, onun ikizi olan Türk İstihbarat Servisi (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın komplolarına odaklanma zamanı geldi.” şeklinde skandal ifadelere yer verildi.


Akaryakıtta ikinci indirim

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatında 13, benzinin litre fiyatında ise 10 kuruşluk indirim geldi.


Pentagon Afganistan’daki uçak kazasını doğruladı

Pentagon, Afganistan‘da ABD ordusuna ait küçük bir askeri uçağın düştüğünü doğruladı.

Pentogan’dan yapılan açıklamada, dün Afganistan’ın Gazni vilayetinde ABD ordusuna ait E-11A tipi küçük bir uçağın düştüğü doğrulandı. ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Sonny Leggett konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kazanın nedeninin araştırıldığını söyleyerek uçağın düşürülmüş olduğuna ilişkin bir kanıt bulunmadığını belirtti.


25 hastanede ‘coronavirüs’e karşı özel oda oluşturuldu

Sağlık Bakanlığı tarafından, Çin’de ortaya çıkan ‘coronavirüs‘ nedeniyle 2’si Ankara’da olmak üzere ülke genelinde 25 hastanede virüse karşı negatif basınçlı izalosyan sistemine sahip odalar oluşturuldu.


Marmaris açıklarında 5.4 büyüklüğünde deprem

Muğla’nın Marmaris ilçesi açıklarında saat 18.38’de yerin 25 kilometre derinliğinde 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 


Ülkesinde kırmızı bültenle aranan İranlı rapçı İstanbul’da gözaltına alındı

Uyuşturucu kullanmaya teşvik iddiasıyla ülkesinde kırmızı bültenle aranan İranlı rap müzik sanatçısı Amır Hosseın Maghsoudloo, bugün Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.


Soma maden şehitleri aileleri, Kobe Bryant’i andı

Soma’daki maden faciasının acısını attığı tweet ile gösteren ve pazar günü helikopter kazasında hayatını kaybeden ünlü basketbolcu Kobe Bryant Soma maden şehitleri aileleri tarafından unutulmadı. Aileler bir program düzenleyerek Kobe Bryant’ı andı.


İzmir İl Sağlık Müdürü’nden “korona virüs” açıklaması

İzmir’de korona virüsü şüphesiyle gözlem altında tutulan hastanın durumuna ilişkin açıklama yapan İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop, hastada korona virüsü tespit edilmediğini belirtti.


Kobe Bryant’ın yeni NBA logosu olması için başlatılan kampanyaya 1.8 milyon imza

NBA tarihinin gelmiş geçmiş en büyük basketbolcuları arasında yer alan Kobe Bryant‘ın helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından, yeni NBA logosunda yıldız oyuncunun figürünün bulunması için başlatılan kampanyayı 1.8 milyondan fazla insan imzaladı.

Dijital imza kampanyası platformu change.org’daki önerinin sahibi Nick M. adlı kullanıcı, bu yolla Bryant’ın NBA logosunda ölümsüzleşeceğini belirtti.


Trump, Filistin olmaksızın sadece İsrail’le ‘Yüzyılın Anlaşması’nı açıkladı

ABD Başkanı, Filistin’i dışlayıp ‘Yüzyılın Anlaşması’ adını taktığı 80 sayfalık planını İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte sundu.

Trump’ın ‘gerçekçi’ diye nitelediği ‘iki devletli çözüm’ planı, İsrail’e ‘bölünmez başkenti’ olarak Kudüs ve Yahudi yerleşimleri üzerinde tam kontrol veriyor. Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti de öngörüyor.

ABD Başkanı Donald Trump şöyle konuştu:

 • İsrail dünyanın üzerindeki bir ışıktır. Tarihteki karanlık çağların tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz.
 • İsrail ziyaretimde (Filistin Yönetimi Başkanı) Mahmud Abbas’la Beytüllahim’de biraraya geldim, daha iyi bir hayat, potansiyellerini gerçekleştirmeleri gerektiğini düşündüm.
 • Dönüşte çözüm için çalışmaya karar verdim. Benim vizyonum iki tarafa da kazan-kazan sunuyor.
 • Geçmiş ABD Başkanları Ortadoğu barışına ulaşma çabalarında acıklı şekilde başarısız oldu. Ama ben küçük şeyler yapmak ya da büyük sorunlardan çekinmek için seçilmedim.   
 • Bu bugüne değin sunulmuş en ciddi, gerçekçi, ayrıntılı plandır, İsraillileri, Filistinlileri ve bölgeyi daha güvenli ve müreffeh kılabilecek plandır.
 • Bu barış vizyonumuz geçmiştekilerden farklıdır, gerçekliğe dayanan 80 sayfalık planımız tarihe geçmiştir.
 • Gerçekçi iki devletli çözüm ile Filistin’in İsrail’in güvenliğine tehdidi azaltılacaktır.
 • İsrail ilk kez harita açıklanmasına izin verdi, bu cesur adım için Başbakan Netanyahu’ya teşekkür ediyorum. Detaylı net bir harita için komisyon kuracağız. 

(Trump, basın toplantısının ardından sözünü ettiği haritanın görüntüsünü sosyal medyadan paylaştı. ABD Başkanı iki ayrı paylaşımla “Doğu Kudüs’ün kısımlarında başkenti olan geleceğin Filistin devleti böyle görünebilir” ve “Her zaman İsrail Devleti ve Yahudi halkı ile birlikte duracağım. Onların güvenliğini ve tarihi yurtlarında yaşama haklarını kuvvetle savunuyorum. Barış zamanı!” dedi.)

 • Gelecekteki Filistin devleti kurulmasının şartları arasında terörü reddetmesi vardır. Barış ödün talep eder, ama biz asla İsrail’den güvenliğinden ödün vermesini talep etmeyeceğiz.
 • Kudüs İsrail’in bölünmemiş başkenti kalacaktır.
 • İsrail için çok şey yaptım, Kudüs’ü başkent tanıdım, elçiliği taşıdım, Golan’daki egemenliğini tanıdım, en önemlisi korkunç ve berbat İran nükleer anlaşmasından çekilmekti. (Alkışlar eşliğinde Trump-Netanyahu el sıkışması)
 • Benim vizyonumun İsrail Devleti’nin parçası olarak gördüğü her toprak üzerinde İsrail egemenliğini ABD tanıyacaktır. 
 • Filistin için de çok iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Filistinliler için de çok şey yapmam lazım, yoksa adil olmazdı.
 • Bir daha bu kadar iyi bir ekip göremeyecekler, hepsi çok iyi anlaşma yapıcılar, karşı tarafın da iyi olmasını istiyorlar. 
 • Bu harita Filistin’in bugünkü topraklarını iki katından fazlasına çıkaracak, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinde ABD gururla büyükelçilik açacak. Hiçbir Filistinli yerinden edilmeyecek.
 • Filistin halkına sonunda refah ve mutluluk gelecek, dış yardım olmaksızın kendi başlarının çaresine bakacaklar, çok başarılı bir halk kendileri.
 • Plan Filistin’e 50 milyar dolarlık ticari yatırım sağlayacak ve iyi yürütülürse Filistinliler için 1 milyon istihdam yaratacak. 
 • Filistin’e, bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık bir süre öngörüyoruz. Sayın Abbas’a mektup gönderdim ve kendisine Filistinlilere tahsis edilen toprağın onlar için 4 yıl açık tutulacağını söyledim. (Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim inşaatı 4 yıl için dondurulacak.)
 • Bu, bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için son şans.
 • Bu tarihi fırsata olan yanıtınız, Filistin’in devlet olması için nasıl liderlik yaptığınızı dünyaya gösterecek.
 • İran rejimi büyük oranda zayıflamış durumda. (İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı) Kasım Süleymani’yi, dünyanın bir numaralı teröristini ortadan kaldırdık. Hizbullah’ın başı ile birlikte iyi şeyler peşinde değillerdi. İsrail nefretini yaymaya çalışıyorlardı, Kudüs’ü özgürleştirmek için İsrail’le savaşmamız gerek diyorlardı, İsrail’in düşman olduğunu söyleyerek Ortadoğu’yu bölmeye çalışıyorlardı. (Alkışlar eşliğinde Trump-Netanyahu el sıkışması)
 • Gerçekte Kudüs özgür ve kurtarılmıştır.
 • İslam dünyasının 1948’te yaptığı hatayı, İsrail’i tanımak yerine saldırma hatasını düzeltmesinin zamanı gelmiştir.
 • Filistinliler İsrail’i Yahudi devleti olarak tanımalı ve mülteci sorunu İsrail dışında çözülmeli.
 • Mescid-i Aksa’nın statüsü değişmeyecek, İsrail bu bölgenin güvenliğini sağlamaya ve Müslümanların Mescid-i Aksa’daki ibadetlerini yapmasını temin etmeye devam edecek.
 • Ürdün’ün bu konudaki özel durumu bugüne kadar olduğu gibi korunacak ve bu ülke İsrail ile çalışmaya devam edecek.
 • Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’a buraya elçilerini gönderdikleri için teşekkür ediyorum.

Aksaray’daki koronavirüs şüphesiyle ilgili Bakan Koca’dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çin’den gelen 9 kişilik kafile tur operatörüne ve şoför izole bir ortamda yakın takip etmeyi güvenlik amaçlı uygun gördük. Bugün sonuç H1N1 çıktı ve emin olduk. Bugüne kadar korona virüsü olan hiç bir vakamız olmadı” dedi.

 • Tedbir aldık, vatandaşımız endişeye kapılmasın.
 • 12 kişi izole edildi sonuç çıkana kadar bekleniyor.
 • Hastamızın dünden bu yana ateşi yok.
 • 1 kişide ateş vardı, hastamızda H1N1 çıktı.
 • Kişisel hijyen kurallarına ellerin sabunla yıkanmasını gripli olanlarla yakın temasın mümkünse olmamasını öneriyorum.
 • (Çin’deki Türk vatandaşları) Pekin Büyükelçiliğimize müracaatların olduğunu biliyoruz. Şuan Türk vatandaşımız olarak 25 kişi olduğunu biliyoruz.

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan Trump’a Kudüs tepkisi

AK Parti Genel Başkanvekili Numan KurtulmuşABD Başkanı Donald Trump‘ın Kudüs‘e ilişkin açıklamasına yönelik, “Hayır, Trump. Kudüs, İslam dünyasının kalbi ve Filistin Devleti’nin Başkentidir.” ifadelerini kullandı.


Volkswagen, Türkiye yatırımını yılın ilk yarısında tamamlayacak

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye yatırımını yılın ilk yarısında tamamlayacağını açıkladı.


Hamas Trump’ın sözde barış planına karşı çıkacak

Filistinli direniş örgütü Hamas, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde barış planına güçlü bir şekilde karşı çıkacaklarını açıkladı.


Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye ‘Kudüs’ tepkisi

Dışişleri Bakanlığı’dan ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Orta Doğu Planı’na ilişkin yapılan açıklamada, “ABD’nin sözde barış planı ölü doğmuştur. Bu plan, iki devletli çözümü öldürmeyi ve Filistin topraklarını gasp etmeyi hedefleyen bir ilhak planıdır. Filistin halkı ve toprakları parayla satın alınamaz” denildi.


Küba’da 7,7 büyüklüğünde deprem

Küba’da 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından tsunami alarmı verildiği bildirildi.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7.7 OLARAK REVİZE EDİLDİ

USGS ilk olarak büyüklüğünü 7,4 olarak açıkladığı depremin daha sonra 7,7 olarak güncelledi.

USGS depremin etkilediği ülkeleri Bahamalar, Cayman Adaları, Jamaika, Haiti, Honduras ve Küba olarak açıkladı. Depremin ardından Jamaika, Küba ve Cayman Adaları için tsunami uyarısı verildi.


Almanya’da Corona virüsü alarmı

Almanya‘nın Bavyera eyaletinde 1 kişinin ölümcül yeni tip Corona virüsüne yakalandığının bildirilmesinin ardından ülkede 3 yeni vaka daha tespit edildiği bildirildi.

Bugünün (28 Ocak 2020) özeti bu şekilde. Sizin için günün öne çıkan haberi hangisi?

Geçmiş günlere ait tüm özetlere ulaşmak için tıklayın!