Günün Özeti – 27 Aralık 2019

Elazığ’da 5.1 büyüklüğünde deprem

Sivrice ilçesinde’de 5.1 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem çevre illerden de hissedildi. Elazığ’da eğitime bugün ara verildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın internet sitesinde ise, depremin büyüklüğü 4.9 olarak yer alırken derinliği 7.02 kilometre olarak kaydedildi. Deprem Gaziantep, Diyarbakır ve Malatya’da da hissedildi.

AFAD Başkanlığı, herhangi bir can kaybı yaşanmadığını ve boş bir binada yıkım meydana geldiğini bildirdi.

Otobüslerde ikram bitiyor, koltuklar numarasız satılacak

Otobüs taşımacılığında sistem kökten değişiyor. Kamil Koç’un Alman Flixbus‘a satılmasıyla birlikte gelen yeni düzenlemeye göre otobüslerde muavin kalkıyor, ikram bitiyor, servis sistemi değişiyor, koltuklar ise ‘numarasız’ satılacak.

Firma, bu uygulamayı tüm Türkiye geneline yaymaya hazırlanıyor. ‘Uygun fiyatlı’ taşımacılık konusunda öne çıkan firma, Avrupa ve Amerika’da uyguladığı sistemi bu şekilde Türkiye’ye getirmiş oldu. Bu kapsamda diğer otobüs firmaları da, maliyetlerle rekabet edebilmek için aynı sistemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Sözcü davasında gazetecilere hapis cezası

Sözcü gazetesinde gazeteciler ve çalışanlara yönelik davada 7 sanığa ‘FETÖ’ye yardım‘ suçundan hapis cezası verildi. Gazetenin sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrıldı.

Sözcü çalışanlarının yargılandığı davada mahkeme, köşe yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru’ya “FETÖ’ye yardım” suçundan 3 yıl 6 ay 15’er gün hapis cezası verdi.

İddianamede delil olarak Sözcü gazetesinin haberleri ve köşe yazılarının yer aldığı davanın karar duruşması İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Son sözlerin alınmasının ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, Emin Çölaşan ve Necati Doğru’ya 3 yıl 6 ay 15’er gün; gazetenin genel yayın yönetmeni Mustafa Çetin’e 3 yıl 4 ay; internet sitesi haber koordinatörü Yücel Arı, muhabir Gökmen Ulu ve muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli’ye 2 yıl birer ay hapis cezası verdi. Gazetenin internet sitesi eski sorumlu müdürü Mediha Olgun’un ise beraatine karar verildi.

NTV: Wikipedia 2.5 yıl sonra açılıyor

NTV’nin haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlâli kararı sonrası Wikipedia 2.5 yıl sonra yeniden açılacak. Bilgi Tkenolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) erişim engelini kaldırmak için AYM’nin gerekçeli kararını bekliyor.

Önerilen yazı: Wikipedia Neden Kapatıldı?

Karadeniz’de 3 gün süren yangının yarattığı tahribat görüntülendi

Karadeniz bölgesinde 3 günde 85 noktada çıkan orman yangınlarının yarattığı tahribat fotoğraflandı.

© DHA

Elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarına ortalama yüzde 20 zam

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Resmi Gazete‘de yayımlanan tebliğine göre elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarının tamir ve ayar ücretlerine ortalama yüzde 20 zam geldi.

Japonya Ortadoğu’ya asker gönderme planını onayladı

Japonya’da hükümet, denizlerde seyir güvenliğini sağlamak üzere Ortadoğu’ya askeri güç gönderme planını onayladı.

Japonya hükümeti, denizlerde seyir güvenliğini sağlamak üzere Ortadoğu’ya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) güçlerini gönderme planını onayladı. Savunma bakanının yetkilendirmesi ile izin verilen araştırma ve inceleme faaliyetleri kapsamında sürdürülecek görevde, Japonya ile bağları olan ticari gemilerin bölge sularında güvenli bir şekilde seyrini sağlamak için bilgi toplanması bekleniyor.

Yerli otomobil fabrikası Bursa’da kurulacak

Yerli otomobil üretimine ilişkin detaylar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yerli otomobil üretim tesisi Bursa’da kurulacak ve 5 ayrı modelde üretim yapılacak. Projeye toplam 22 milyar TL değerinde yatırım yapılacak. Yatırımın süresi ise başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi.

Bursa’da kurulacak tesislerde yılda 175 bin otomobil üretilecek. Ayrıca Devlet Malzeme Ofisi tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet elektrikli otomobil satın alacak. Projeyle birlikte yerli otomobil üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek ve bu kişilerin 300’ü nitelikli personel olacak.

Zorunlu deprem sigortasına da yeni yıl zammı geldi

Zorunlu deprem tarife ve talimatı tebliğinde değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikle asgari prim tutarları artırıldı.

Zorunlu deprem sigortası yeni tarifiyle, 1. grup 110 TL’den 120 TL’ye, 2. grup 80 TL’den 100 TL’ye, 3. grup 60 TL’den 75 TL’ye, 4. grup 50 TL’den 60 TL’ye 5. grup 40 TL’den 50 TL’ye yükseltildi.

Almanya Başbakanı Merkel ocakta Türkiye’ye geliyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel gelecek ay Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek olan Merkel’in gündeminde mülteci anlaşmasının geleceği olacak.

DW Türkçe’nin Almanya’da yayınlanan Süddeutsche Zeitung isimli gazeteden aldığı bilgiye göre:

Almanya Başbakanı Angela Merkel ocak ayında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara’yı ziyaret edecek. Görüşmede mülteci krizi, Suriye’deki gelişmeler ve Türkiye’nin asker göndermeyi planladığı Libya konusunun ele alınmasının bekleniyor.

Fatih Altaylı: Yerli otomobille ilgili patent başvurusu bulamadık

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, bugün tanıtılacak yerli otomobile ilişkin patent başvurusunu bulamadığını yazdı. Altaylı, Cumhurbaşkanı kararı ile yerli otomobilin Bursa’da üretileceğinin duyurulduğunu ancak henüz bir fabrika inşaatının olmadığını dile getirdi.

Altaylı yazısında, “Dün bir televizyonda bununla ilgili haberi izlerken katıla katıla güldüm. Alt yazıda otomobilin fikrinin ve mülkiyetinin Türkiye’de olduğu yazılıydı. Fikri mülkiyet kavramından o kadar uzak bir ülkeyiz ki, haber kanalı editörleri bile buna yabancı. Açık söyleyeyim, bununla ilgili bir araştırma yaptım. Yerli otomobille ilgili herhangi bir patent başvurusu bulamadık. Oysa yerli ve fikri mülkiyeti Türk firmasına ait bir araç tasarımı için yüzlerce farklı patent başvurusu olması lazımdı. İnşallah vardır da ben yanılıyorumdur!” ifadesini kullandı.

İstanbul Havalimanı için TAV’a 389 milyon Avro tazminat ödenecek

İstanbul Havalimanı’nın açılmasıyla sözleşme tarihinden önce kapatılan Atatürk Havalimanı için TAV’a ödenecek tazminat miktarı belli oldu. Şirkete 389 milyon Euro tazminat ödenecek.

İstanbul Boğazı’nda gemi kıyıya çarptı

İstanbul Rumeli Hisarı’nda ‘Songa Iridium’ adlı kuru yük gemisi, kıyıya çarptı. Kazada ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, denizde kirlenme olmadığı ve hareket edebilir durumdaki geminin kıyı emniyeti tarafından çekileceği belirtildi. Bakanlık boğaz trafiğinde aksama yaşanmayacağını duyurdu.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada geminin, makine arızası nedeniyle kıyıya çarptığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Gemi kazasında can, mal kaybı yok. Deniz ve çevre kirliliği oluşmamıştır. Römorkörlerle çekilen gemi İstanbul Limanı Demir Mevkii‘ne alınacaktır.”

https://www.instagram.com/p/B6kjmVvJ78k/
https://www.instagram.com/p/B6kjxjTJ6ZZ/
https://www.instagram.com/p/B6kku1TpsZu/

Kanalın yapılmasını istemeyen bir grup Marine Traffic sitesinden Sonda İridium isimli geminin rotasını paylaşarak bilerek kıyıya çarptığını savundu.

Albayrak: Kamu bankaları konut faizini 0,79’a indiriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Kamu bankaları sıfır konutlarda 1 Ocak itibarıyla faizleri yüzde 0,99’dan yüzde 0,79’a indirecek. Enflasyon hedefimiz yüzde 8.5 ama bunun da altına ineceğiz.” dedi.

Ziraat Bankası ve Halk Bankası internet sitelerinden alınan bilgiye göre konut kredisi faiz oranları yüzde 0,99.

1789 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 2019 yılında PKK/KCK terör örgütünün barınma alanlarına yönelik yurt içinde ve dışında 31’i büyük 119’u orta çaplı toplam 150 operasyon icra edildiğini, 1789 teröristin etkisiz hale getirildiğini, bunlardan 255’i terör örgütünden kaçarak kendi iradeleriyle teslim olduğunu açıkladı.

Askeri kaynaklardan Libya açıklaması: TSK göreve hazır

Libya’ya asker gönderilmesiyle ilgili konuşan askeri kaynaklar, TSK’nın yurt içinde ve dışında emir verildiği zaman her türlü görevi yapmaya hazır olduğunu

https://www.instagram.com/p/B6kneKEp1ap/

Yerli otomobilin tanıtım törenine TOGG CEO’sunun iddialı sözleri damga vurdu

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş, “Dünyada otomotivle ilgili oyunun kuralları yeniden yazılıyor. Otomobil akıllı bir cihaza dönüşüyor” dedi.

 • Yerli otomobilin tanıtım töreninde TOGG CEO’su şunları söyledi:
  • Yola çıktığımızda hedefimiz küresel bir marka yaratmaktı. Projeye başlamadan önce 18 firmayı inceledik. Biz aylardır Türkiye’deki yan sanayi ve tedarikçilerle beraber çalışıyoruz. Bizim farkımız ne olacak? Biz ortaklık yapımızla bir sistem kurduk. Sıfırdan başladık, 15 sene içinde 5 modelimiz olacak. Türkiye’deki hedef kitlemiz bizden samimi ve yenilikçi bir marka bekliyor.
 • 30 DAKİKANIN ALTINDA SARJ İMKANI SAĞLIYORUZ
  • Marka isimlendirmesini önümüzdeki senelerde yapacağız. Ürünümüze baktığımızda 200 beygir ve 400 beygir iki alternatif olacak. 500 km menzil ve hızlı şarj ile 30 dakikanın altında şarj imkanı sağlıyoruz. Akıllı bağlantı, internet üzerinden güncelleme; otomobilimizde standart olarak sunulacak. Otonom seviyesine hazır bir teknolojiyle yola çıkıyoruz. En çok önemsediğimiz konulardan birisi sürüş güvenliği. Her türlü ön görüleri düşünerek ve ürün geliştirme sürecini kısaltacak şekilde ilerliyoruz. Aracın holografik asistanı var.
 • BATARYASINI SIFIRDAN GELİŞTİRDİK
  • Peki teknoloji odağımızda ne var? Bir, özgün teknoloji var. Bataryasını sıfırdan geliştirdiğimiz, hiçbir yerden almadığımız, tamamıyla bizim ihtiyaçlarımıza uygun bir teknoloji. Yetkinlik; ülkemizde savunma sanayiinde mükemmel mühendislerimiz var. Otomobilimizin modellemesiyle bir sürü simülasyonu hızlı şekilde yapabiliyoruz. Dönüşüm; teknolojiyle birlikte ilerleyerek evinizdeki aletlere bağlanabilen bir teknolojiden bahsediyoruz.
 • TÜRKİYE’NİN KÜRESEL MARKASIDIR
  • Türkiye’nin otomobili ne demektir? Her şeyden önce Türkiye’nin küresel bir markasıdır. Kararlarını bağımsız verebilen, eko sistemini kendisi oluşturabilen bir şirket. Doğru zamanda doğru yola çıktığımızı söylemiştik. Yetkinliklerimize baktığımızda, yapabileceklerimize baktığımızda doğru yerde yola çıktık diyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bekar bir işçi için yüzde 15 zamla 2.324 TL’ye yükselen asgari ücretle ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı, “Bizim sözümüz ne? İşçimizi ezdirmeyeceğiz, ezdirmedik bugüne kadar. Enflasyonun üç puan üzerinde yapılan artış sonunda, asgari ücret 2002’ye göre reel olarak %154 düzeyinde yükselmiş bulunuyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobilin tanıtıldığı toplantıda bir konuşma yaptı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada yeni belirlenen asgari ücret hakkında da konuştu. Erdoğan 2020 yılı için belirlenen asgari ücretin enflasyonun altında olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 • Dün 2 bin 325 lira olarak açıklanan 2020 asgari ücret rakamının ülkemize, iş verenlerimize, çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi bunun üzerinde de spekülasyonlar yapıyorlar.
 • Biz iş başına gelirken bir söz verdik. Ne dedik? İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. Bu ne demektir? Biz hiçbir zaman enflasyonun altında bir asgari ücret belirlemeyeceğiz.
 • Şimdi de aynı şekilde bunu enflasyonun üç dört puan üstünde yola devam edeceğiz. “Biz istediğimiz gibi de asgari ücreti belirleyelim…” Bu çark dönecek arkadaş. Bizim sözümüz ne? İşçimizi ezdirmeyeceğiz, ezdirmedik bugüne kadar. Enflasyonun üç puan üzerinde yapılan artış sonunda, asgari ücret 2002’ye göre reel olarak yüzde 154 düzeyinde yükselmiş bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine şahitlik ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze’de “Bilişim Vadisi”nin resmi açılış töreni ile yerli otomobilin tanıtılacağı “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

 • Ülkemizin ilk motor üretim fabrikası planını başlatan Necmettin Erbakan Hocamızı da minnetle yad ediyorum. İnşallah projelerimiz sonuçlandığında, birkaç yıl içinde her türlü ihtiyacımızı karşılayacak şekilde motor meselesini de halledeceğiz. Kaybettiğimiz yılların hesabını sormayı da milletimize bırakıyorum. Bu millet yapar. Benzini olmadığı için yolda kalan Devrim otomobiline yaptıklarını, Türkiye’nin otomobili için de yapacaklar. Devrim’in önünü kesmeyi başardılar ama bunun yolunu kesemeyecekler.
 • Şimdi güzel bir haber vermek istiyorum. Fabrika, Gemlik‘teki TSK arazisi üzerinde kurulacak.
 • İstanbul’da şoförler odası, ‘2020’nin sonuna kadar araç almayacağız. Üretimi bekleyeceğiz ve üretim yapıldığı andan itibaren kendi yerli otomobilimizi alacağız‘ diyorlar. Tüm Türkiye’de şarj altyapımız da hazır olacak. Dolayısıyla bu otomobil yerli ve millidir. Yerlilikten ve millilikten anlamayanlar var. Kimse bu gerçeği perdelemeye çalışmamalı. Tüplü televizyonlardan panel televizyona geçerken eski oyuncular devre dışı kalmış, yeni oyuncular yükselişe geçmiştir. Biz yerli otomobili elektrikli olarak üreterek doğrudan geleceğe uzanıyoruz.
 • Türkiye’yi geleceğin dünyasına hazırlıyoruz, dünyada bunu yapabilen başka ülke yok. Herkesten bir değil, birkaç adım önüne geçiyoruz. Avrupa gibi yakın pazarlardan başlayıp bu otomobili dünya genelinde gördüğümüz gün hedefimize ulaşmışız demektir. Milletimizin de bu araca sahip olmak için sabırsızlıkla beklediğini biliyorum. 2022 öncesinde milletimizin projeye desteğini göstermek üzere ön satış süresi başlatılabilir.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından yerli otomobilin üzerindeki örtü kaldırıldı ve kamuoyunun beğenisine sunuldu. İki otomobilin arasında poz veren Erdoğan, “Made in Turkey değil, made in Türkiye” ifadesini kullandı.

© AA
© AA
© AA
© AA
© AA

İlk kullanan Erdoğan oldu

© AA

‘Arabalar mı büyük, Bakan’ın boyu mu kısa?’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da daha sonra sahneye çıktı ve araca dair bilgiler verdi. Sözlerinin sonunda Varank, şu espriyi yaptı:

“Cumhurbaşkanım, siz tanıtım tarihini açıklayınca ben de fotoğraf paylaştım. ‘Arabalar mı büyük, yoksa Bakan’ın boyu mu kısa?’ diye oldukça yoğun tartışmalar oldu. Birazdan siz arabaların yanında durunca aracın boyutları ortaya çıkacak.”

https://www.instagram.com/p/B6lIoo0Jsqu/

Erdoğan: İsteseniz de istemeseniz de Kanal İstanbul’u yapacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin yapılan projelere karşı çıkmasına tepki göstererek, “Kimi zaman mahkeme kararlarıyla kimi zaman sokak olaylarıyla bize engel çıkardılar. Bugün de aynısını Kanal İstanbul’la ilgili yapıyorlar. İsteseniz de istemeseniz de Kanal İstanbul yapılacaktır” dedi.

Erdoğan, “Maalesef aynı tavrı bugün ön gösterim araçlarını tanıttığımız Türkiye’nin otomobiliyle ilgili de sergilediler. CHP’ye müzahir yayın organları, projeyi kötülemek için son bir haftadır adeta seferberlik ilan ettiler. Daha aracı bile görmeden kimi zaman fanını, kimi zaman aynasını, kimi zaman butonunu bahane ederek içlerindeki kin ve nefreti ortaya döktüler. 60 yıl önce Devrim otomobiline karşı ne söylendiyse bugün aynısını ‘Türkiye’nin otomobili’ için de söylediler” diye konuştu.

İmamoğlu’ndan yerli otomobil paylaşımı: İBB olarak destek olacağız

İBB Başkanı İmamoğlu, Twitter hesabından yerli otomobilin fotoğrafını paylaşarak emeği geçenlere teşekkür etti ve İBB’nin güçlü bir siparişle yerli otomobile destek olacağını açıkladı.

Ahmet Davutoğlu’ndan yerli otomobil mesajı: İnşallah ülkemizin yollarında görmek de nasip olur

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün tanıtımı yapılan yerli otomobil ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Hayırlı uğurlu olsun. Düşünen, emek veren herkesi tebrik ediyorum. İnşallah ülkemizin yollarında görmek de nasip olur” dedi.

Çelik: Adana’daki sağanaktan zarar görenlerin hesabına biner lira yatırıldı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adana’daki sağanaktan zarar gören 3 bin 668 kişinin hesabına biner lira yatırıldığını bildirdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer ÇelikAdana’daki sağanak ve selden etkilenen bölgeleri gezdikten sonra, Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bazı milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları ve diğer ilgilileri katılımıyla Yüreğir Belediyesinde düzenlenen koordinasyon toplantısının ardından, gazetecilere açıklamada bulundu.

Adana’nın uzun yıllardır görülmemiş bir felaketle karşı karşıya kaldığını ifade eden Çelik, “Burada tabii ciddi miktarda hasar var. Ciddi miktarda zararlar söz konusu fakat en büyük tesellimiz hiçbir vatandaşımızın hayatını kaybetmemiş olmasıdır.” diye konuştu.

İstanbul’a mevsimin ilk karı düştü

İstanbul’da uzun süredir beklenen kar yağışı Anadolu Yakası’nın yüksek kesimlerinde gerçekleşti. 

Yaklaşık 10 dakika yağan kar nedeniyle Çamlıca’da araçların üzeri beyaza büründü.

© DHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi 282 adet otobüs alacak

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 282 otobüs alımı ve 2 dolum istasyonu yapımı projesinde kullanılmak üzere EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş’a 60 milyon Euro dış kredi kullanması için yetki verdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan Libya paylaşımı

İletişim Başkanı Altun, Libya’da halka hesap vermeyen baskıcı rejimler kurmak için uğraşan bölgesel güçlerin faaliyet gösterdiğini belirterek, “Bu güçlerin vekil yönetim kurma çabaları sonuçsuz kalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Altun, şunları kaydetti:

“Libya hükümetini destekliyoruz ve Libya’nın bir savaş bölgesine dönmesini istemiyoruz. Libya’da, halka hesap vermeyen baskıcı rejimler kurmak için uğraşan bölgesel güçler faaliyet gösteriyor. Bu güçlerin vekil yönetim kurma çabaları sonuçsuz kalacaktır.

Libya ile yaptığımız anlaşma Türkiye’nin açık denizlerde serbestçe hareket edebilmesinin önündeki engelleri kaldırıyor. Anlaşma aynı zamanda Libya hükümetiyle güçlü bir ilişki kurmamızı da sağlıyor. Hem Libya’da hem de Akdeniz’de istikrar ve barış sağlama konusunda kararlıyız.”

Mansur Yavaş’tan yerli otomobil paylaşımı: Tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerli otomobil ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin uluslararası her alanda ‘Milli’ duruşunun bir adım öteye taşınması için tüm imkanlarımızı sonuna kadar seferber etmeye hazırız” dedi.

Volkswagen 1 milyon elektrikli araç hedefini iki yıl erkene aldı

Volkswagen 1 milyon elektrikli araç üretme hedefine 2025 yerine 2023 yılında ulaşacağını duyurdu. Alman üretici 2025 yılı sonunda ise 1,5 milyon araca ulaşabileceklerini açıkladı

Euronews’in haberine göre, geçen yıl 50 bin, bu yıl da 70 bin elektrikli araç üreten otomotiv devi hedef büyüttü. Volkswagen üretim kapasitesi ve satışlarını yeni ID.3 modellerle birlikte artırmayı planlıyor. Yeni araçta kullanılan pillerin daha düşük maliyetli ve daha uzun menzilli olduğunu belirten şirket bu sayede elektrikli araçların orta sınıf için daha ulaşılabilir hale geleceğini vurguluyor.

ID.3 modellerin fiyatı 30 bin euronun altında olacak ve tek şarjla 330 ila 500 kilometre seyahat edebilecek.

Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ID.3’lerin teslimatına gelecek yıldan itibaren başlanacak. Şirket Almanya’nın doğusundaki Zwickau fabrikasında yılda 330 bin araç üretilebileceğini duyurdu.

Avrupalı otomobil üreticileri yeni araçların toplam emisyonlarını belli bir seviyenin altına düşürmemeleri halinde 2021 yılından itibaren yüksek miktarlarda ceza ödemek zorunda kalacak. Şirketlerin bu limitlerin altında kalabilmeleri için elektrikli araç satışlarını ciddi anlamda artırmaları gerekiyor.

Mansur Yavaş: Ankara Mustafa Kemal’in izinde

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100’ncü yıl dönümünde, 100 yıl önceki törenlerin aynısını yapmak için toplandıklarını belirterek, “Görüyorum ki Ankara hep birlikte emin ellerde, Mustafa Kemal’in izinde aynen devam ediyor.” dedi.

Yavaş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz de 100 yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği bu kutsal devlete ve cumhuriyetimize sahip çıktığımızı, onun izinde olduğumuzu göstermek için, 100 yıl önce yapılan törenlerinin birebir aynısını yapmak için bugün toplandık. Ve görüyorum ki Ankara hep birlikte emin ellerde, Mustafa Kemal’in izinde aynen devam ediyor. Bizlere düşen, nasıl o gün 25 bin nüfuslu Ankara’ya, civardan da gelenlerle birlikte 35 bin kişi Mustafa Kemal Atatürk’ü karşıladıysa, o günkü birlik, beraberlik ruhunu şimdi de aynen, 100 yıl sonra daha da yükselterek koruyarak. Dar günlerde her zaman nasıl bir araya geleceğimizi de göstermek durumundayız. Bize düşen sadece Cumhuriyeti korumak değil, biz bu emaneti daha da yükseklere taşımak zorundayız. Ve birinci görevimiz, Ankara’mızı dünyayla yarışan başkentler arasına sokmak en büyük hedefimiz olmalıdır. İnşallah bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz.”