Günün Özeti – 26 Ocak 2020

Günün önemli gelişmelerini sizler için derledik. Gün içerisinde yaşanan olaylar ve ilginizi çekebilecek gündem gelişmeleri için 26 Ocak 2020 tarihli günün özeti yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçmiş günlere ait tüm günün özetlerine ulaşmak için tıklayın!

İşte Günün Özeti – 26 Ocak 2020 yazımız…

Elazığ Depremi

01.25: Elazığ’da enkaz altındaki anne Ayşe Yıldız, 01.25 itibariyle yaralı olarak kurtarıldı.

02:07: Malatya Pütürge’de çalışmalar tamamlandı.

02.20: Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 31’e yükseldiğini bildirdi.

AFAD’dan yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı;

“AFAD Başkanlığı tarafından bölgeye 7 bin 505 çadır ulaştırılmış olup; ihtiyaç duyulan çadırların dağıtımı ve kurulumu tamamlanmıştır. Hasar tespit çalışmaları kapsamında bin 521 bina analiz edilmiştir. Şu ana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarının sonucu aşağıda sunulmaktadır. Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarda 3 bin 433 arama kurtarma personeli ile diğer çalışma gruplarından 192 personel görev yapmaktadır. Profesyonel ekiplere, 108 kişiden oluşan STK ve gönüllü ekipleri de destek vermektedir.

Elazığ şehir merkezinde halihazırda 3 bina enkazında arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar toplam 3 bin 733 personel, 554 araç, 17 arama kurtarma köpeği ve 5 hava aracıyla devam etmektedir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makineleri, AFAD koordinasyonunda görevlendirilirken, bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinesi çalıştırılmamaktadır.”

AFAD’dan yapılan açıklamada, AFAD koordinasyonunda yürütülen müdahale faaliyetleri sonucunda, enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısının 45 olduğu ve hayatını kaybeden kişi sayısının ise 31 olduğu yer aldı. Açıklamada, depremden sonra bin 607 kişinin hastanelere başvurduğu belirtildi.

05:22: Malatya Pütürge’de 4.3 şiddetinde 7 km derinliğinde bir artçı deprem daha meydana geldi.

05.57: Elazığ Sivrice’de 5 km derinliğinde 3.9 büyüklüğünde bir sarsıntı oluştu.

08:11 Merkez üssü Sivrice Doğanbağı olan 3.3 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.

09:35 Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde 31 vatandaşın hayatını kaybettiğini, bin 607 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Erdoğan, “Devletimiz deprem anından itibaren vatandaşlarımızın yanına koşmuştur. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Türkiye bu büyük felaketin yaralarını birlik, beraberlik ve kenetlenme içinde sarmaya başlamıştır.” dedi. 

10:24 Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan binanın altında kaldığı belirtilen Sakine Düşmez’e ulaşmak için ekiplerin çalışması sürüyor. Dün öğle saatlerinde kızı Nazmiye Düşmez (47), enkazdan sağ olarak çıkarılan kadın için AFAD, Jandarma Arama Kurtarma, UMKE ve itfaiye ekipleri, seferber oldu. 

10.50: Sürsürü’de ekipler yeni sedye istedi. Enkazdan üç kişinin çıkarıldığı bildirildi. Durumları belirsiz…

11.00 AFAD’dan yapılan yeni açıklamada, 7.505 çadırın bölgeye ulaştırıldığı bildirildi. İhtiyaç duyulan 4.211 çadırın dağıtımı ve kurulumu tamamlandığı belirtilen açıklamada, 380 personelin katıldığı ve devam eden hasar tespit çalışmaları kapsamında 1.521 bina incelendiği bildirildi. Şu ana kadar yürütülen çalışmalar sonucunda; 76 binanın yıkıldığı, 645 binanın ağır hasarlı olduğu belirlendi.

11.40: Elazığ merkezdeki Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan binanın altında kalan Sakine Düşmez’e (65) ekipler, saat 11.30 sıralarında ulaştı. 38,5 saat sonra enkaz altından çıkarılan Düşmez, sağlık görevlilerince hastaneye götürüldü.

11:47: Kurtarma çalışmalarında 38. saatte kurtarma ekiplerinin çalışmaları tüm hızıyla sürerken ölü sayısı 34’e yükseldi. Sürsürü’de enkaz altından 3 vatandaşımızın cansız bedeni çıkarıldı. 

11:53: Sürsürü’de bina enkazında kalan 6 kişiye ulaşma çalışmaları sürdürülüyor.

12:03: Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan binanın altında kalan 65 yaşındaki Sakine Düşmez’in cansız bedenine ulaşıldı. Dün öğle saatlerinde kızı Sakine Düşmez’in 47 yaşındaki kızı Nazmiye Düşmez enkazdan sağ olarak çıkarılmıştı.

12:20: İçişleri Bakanı Soylu: “Sürsürü Mahallesi’nde 6 vatandaşımız enkaz altında. Murat Paşa Mahallesi’nde arama kurtarma faaliyetleri bitti, tarama devam ediyor. AFAD yönlendirmeyi yapmadan kimse kendi başına yardım göndermesin.” 

12.25: Deprem bölgesiyle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hastanelerimizde tedavileri devam eden yaralılarımızın sayısı 104’e kadar düştü.” açıklaması yaptı.

12:30: Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Elazığ merkez ve Sivrice’de 31 yıkık, 249 ağır, 56 orta hasarlı, 349 da az hasarlı bina tespiti gerçekleştirdik. Acil yıkılması gereken 12 bina var, yıkım sürecini başlattık.

14.15: Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CNN Türk canlı yayınına katıldı. Kurum, vatandaşlara kira ve taşınma yardımı verileceğini belirterek, “Elazığ’a zemin +3’ü geçmeyecek binalar yapılacak” dedi. Can kaybının az olmasının alınan tedbirlerden dolayı olduğunu fakat bunun yetmeyeceğini  açıklayan Bakan Kurum, “Acil dönüştürülmesi gereken alanları bize bildirin. ” açıklamasını yaptı. Acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon yapının olduğunu açıklayan Bakan Kurumu, “Buradaki yapılar için köylü bir dönüşüm süreci başlatacağız” ifadelerine yer verdi.

15.17: DHA muhabiri Mücahit Yolcu, CNN Türk ekranlarında katıldığı telefon bağlantısında, Sürsürü’de 6 kişinin olduğu enkazda 1 kişinin çıkarıldığını, 2 kişiye daha ulaşıldığını duyurdu. 3 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

16:00 Elazığ’daki depremde can kaybı 36’ya yükseldi. Sürsürü’de enkaz altından çıkarılan kadının hayatını kaybettiği açıklandı. 

16:30: Sürsürü’de ekipler, yerlerini tespit ettikleri 2 kişiyi enkazdan kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

16.35: Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün internet sayfasında yer alan haritada son veriler bu şekilde yer aldı. 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından artçılar da devam ediyor. Bölgede 20’si 4 büyüklüğünün üzerinde 680’i aşkın artçı depremin meydana geldiği bildirildi.

17:40: Elazığ depreminde yıkılan Sürsürü Mahallesi’ndeki binanın enkazında kaldığı belirtilen 5 kişiden anne ile oğlu ve bir kız çocuğunun cansız bedeni çıkarıldı. Ekipler, enkazda kalan 2 kişiyi ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Son çıkarılan 3 kişiyle birlikte depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 39’a çıktı.  

18:40: Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından 21’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde olan 788 artçı sarsıntının meydana geldiğini bildirdi. 

22:47: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 39’a yükseldiğini açıkladı.

Corona Virüsü haberleri

Çin’de yayılan gizemli virüs Kanada’ya da sıçradı

Ontario Eyaleti Sağlık Hizmetleri Şefi Dr. David Williams, düzenlediği basın toplantısında, Kanada’daki ilk vakanın Toronto‘da saptandığını duyurdu. 


Wuhan’da hastahanelerde çalışan doktorlar kullanılan tıbbi aletlerin alt sınıf olduğunu ve yetersiz olduğunu ifade ediyorlar


Güney Kore’de üçüncü bir kişide daha yeni tip koronavirüs tespit edildi

Güney Kore‘de yeni tip koronovirüs vaka sayısı 3’e yükseldi.

Yonhap ajansının haberine göre, Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Wuhan’da ikamet eden ve pazartesi günü Güney Kore’ye dönen 54 yaşındaki bir kişinin yeni tip koronovirüs taşıdığının tespit edildiğini açıkladı.


ABD virüsün yayıldığı Vuhan’daki konsolosluğunu kapattı

Çin’de ortaya çıkan Korona virüsü ABD’yi alarma geçirdi. ABD, Çin’in Wuhan şehrindeki Başkonsolosluğunu kapatma ve konsolosluk personeli ile aile üyelerini ülkeden çıkartma kararı aldı.


Çin/Wuhan’da halka dağıtılmak üzere çok sayıda maske hazırlanıyor


ABD’de 3. korona virüsü vakası tespit edildi

ABD’nin California eyaletinde bir korona virüs vakasının daha tespit edildiği, ülke genelinde vaka sayısının 3’e yükseldiği belirtildi.


Wuhan şehrinde bulunan bazı hastanelerde ilaç ve malzeme sıkıntısı yaşanıyor

Doktorlar yeni ilaç gönderilmediğini iddia ediyor.


Çin’de bir taksici Corona virüsünden korunmaya çalışıyor


Türkiye’de corona virüs şüphesiyle karantinaya alınan Çinli turist sağlık bakanlığına ait uçakla Çin’e geri gönderildi


Çinli vatandaş, corona virüs şüphesiyle İsrail’de karantinaya alındı


Altaylı: Deprem parasıyla yapılan yollar sayesinde cenazeler asfalt yoldan gidiyor kabristana, size de yaranılmıyor yani

Habertürk yazarı Altaylı deprem için toplanan vergilerin ne yapıldığıyla ilgili eleştiri yöneltenlere kızanları tiye aldı. “Deprem parasıyla yapılan yollar sayesinde kurtarma ekipleri daha hızlı ulaşıyor deprem bölgesine. Ayrıca enkaz altından çıkan cenazeler de asfalt yollardan gidiyor kabristana. Size de yaranılmıyor yani!” ifadelerini kullandı.

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı bugünkü ‘Bak şu münafıkın sorusuna’ başlıklı yazısında Elazığ merkezli 6.8’li depremin ardından deprem vergisi ile neler yapıldığını soranları eleştirenleri hedef aldı:

Dünden beri sağda solda bu soruyu duydukça deli oluyorum.

‘Deprem için toplanan vergiler ne oldu?’

Elinin körü oldu.

Ne olacak yol oldu.

Duble yol. Ben demiyorum, dönemin bakanı Mehmet Şimşek itiraf etmişti, ‘Deprem vergisi olarak bilinen gelirlerle biz duble yol yaptık’ diye.

Sordu mu hiç kimse ‘Yahu bu para deprem için toplandı, yol yapılır mı hiç’ diye.

Hadi onu sormadın.

‘Yahu bu kadar para ile kaç kilometre yol yaptınız. Bunun kilometresi kaça mal oldu’ diye sordunuz mu?

Onu da sormadınız...”


Merkel’den İstanbul paylaşımı! ‘Allahaısmarladık’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Instagram hesabından Türkiye’ye yaptığı ziyaretle ilgili yayımladığı hikaye serisini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la yürüdüğü bir İstanbul fotoğrafıyla bitirdi.


Depremde hayvanları telef olan vatandaşlara hayvan ve yem desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, Elazığ ve Malatya’da depremde hayvanları telef olan vatandaşlara, hayvan ve yem desteği verecek.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, büyükbaş ve küçükbaş hayvan dağıtımı bugün itibarıyla başlıyor.

Bakanlık tarafından yapılan incelemeler neticesinde, Elazığ ve Malatya’da yıkılan hayvan barınakları ve telef olan hayvan sayıları belirlendi.


İmamoğlu, Tunceli’de: Tedbir alabilmiş bir ülke olamadık, belediyelerin de, yönetimlerin, hükümetlerin de kusuru var

İBB Başkanı İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, deprem felaketini yaşayan Elazığ ve Malatya ziyaretinin ardından Tunceli geçti. 22 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesiyle görüşen İmamoğlu ve eşi, daha sonra Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu’nun ziyaret etti.


Meral Akşener Malatya’da taziye evinde

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün deprem bölgesi Elazığ ve Malatya’ya gitti. Akşener’in ilk durağı Malatya Doğanyol ilçesinde Say ailesinin taziye evi oldu. Akşener, eşi ve çocuğunu depremde kaybeden Nadir Say’a başsağlığı dileklerini iletti.


Deprem yardımları ‘PTT Posta Çeki’ hesabıyla vatandaşlara ulaştırılacak

PTT AŞ’den yapılan açıklamada, Elazığ’daki depremden etkilenen vatandaşlara destek amacıyla oluşturulan 1866 numaralı “PTT Posta Çeki” hesabına gönderilecek nakdi yardımların, AFAD aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi. 


İçişleri Bakanı Soylu: İstanbul’da 7.5’lik deprem bekliyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da 7.5 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini söyledi.

CNN Türk canlı yayınına katılan Süleyman Soylu, olası bir depremin senaryoları üzerinde çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi: “İstanbul’da 7,5’lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7,5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz. Deprem oldu Topkapı Sarayı’ndaki bütün hazinelerin nasıl korunacağından tutun vatandaşlarımızın toplanma yerlerindeki ihtiyaçlarına kadar çok kompleks bir çalışma bu.”


Kobe Bryant helikopter kazasında hayatını kaybetti

ABD basınında yer alan haberlere göre eski yıldız basketbolcu NBA efsanesi Kobe Bryant (41), Kaliforniya’da geçirdiği bir helikopter kazası sonucunda hayatını kaybetti.

5 KİŞİNİN YER ALDIĞI HELİKOPTERDE KURTULAN OLMADI

Kimliği henüz belli olmayan 3 yakını ve 13 yaşındaki kızıyla maçtan dönen efsane ismin helikopteri sis nedeniyle Calabasas yakınlarında bir tepeye çarpıp yere çakıldı ve alev aldı. Verilen son bilgilere göre Kobe’nin eşi Vanessa helikopterde bulunmuyordu.

Yetkililer, kazadan kurtulan olmadığını ve Kobe Bryant’ın da yolcular arasında bulunduğunu doğruladı. 

Bugünün (26 Ocak 2020) özeti bu şekilde. Sizin için günün öne çıkan haberi hangisi?

Geçmiş günlere ait tüm özetlere ulaşmak için tıklayın!