günün özeti

Günün Özeti – 25 Aralık 2019

İçişleri Bakanlığı: Karadeniz’deki orman yangınlarında terör ve sabotaj izine rastlanmadı

İçişleri Bakanlığı, Karadeniz’de farklı noktalarda meydana gelen orman yangınlarının çıkış nedeninin araştırıldığını, şu ana kadar terör ve sabotaj izine rastlanılmadığını bildirdi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yangınların çıkış nedenleriyle ilgili takip ve araştırmalar ilgili kurumlar, Bakanlığımız ve valiliklerimiz kanalıyla devamlı sürdürülmektedir, bugüne kadar terör ve sabotaj nedeniyle çıkan bir yangın olduğuna dair bulguya rastlanmamıştır. Bölücü terör örgütünce bu tür üstlenmelerin propaganda amaçlı yapıldığı bilinmektedir. Bu konuda herhangi bir tespit yapıldığında gerekli bilgilendirmeler resmi kanallarca kamuoyuna duyurulmaktadır, bunun dışındaki açıklamalara itibar edilmemelidir.”

İmamoğlu’ndan, “Kanal İstanbul’a muhalefet lideri gibi karşı çıkıyorsunuz” diyen gazeteciye yanıt: Ben İBB Başkanıyım, Kaliforniya’daki bir projeyi eleştirmiyorum!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, düzenlediği basın toplantısında “Muhalefet lideri gibi davranıyorsunuz” diyen gazeteci Ali Tarakçı‘ya “Kaliforniya’daki bir projeyi eleştirmiyorum, belediye başkanı olarak İstanbul’a yapılması planlanan bir projeyi eleştiriyorum” yanıtını verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, son günlerde tartışma konusu olan Kanal İstanbul’la ilgili olarak “Bölge üzerinde 2011 yılından beri 30 milyon metrekarelik arazi el değiştirdi. En çok arazi toplayan ilk üç şirket, Arap kökenli” dedi.

Rusya’da helikopter düştü

Rusya’nın Krasnoyarsk Havayolları‘na bağlı 3’ü görevli 29 kişiyi taşıyan Mi-8 helikopterinin düşmesi sonucu 6 kişi yaralandı.

Türkiye’nin en yaşlı insanı öldü

Nüfus kayıtlarına doğum tarihi 1907 olarak geçen ve Türkiye’nin en yaşlı insanı olarak gösterilen Muğlalı 112 yaşındaki Ayşe Uçar yaşamını yitirdi.

Asgari ücretin belli olacağı gün açıklandı

2020’nin asgari ücret zammının belirlenmesine çok kısa bir süre kaldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nun dördüncü toplantısının yarın (Perşembe) saat 14.00’te yapılacağını bildirdi. Dördüncü toplantıda hükümet asgari ücret teklifini açıklayacak. Gözler ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atacağı adımda. Erdoğan asgari ücretle ilgili olarak, “Geldikleri noktayı görelim jestimizi yaparız” açıklamasında bulunmuştu.

Yavaş: İşlerini tehdit, şantaj ve rüşvetle halleden bir grup var

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş canlı yayında soruları yanıtladı. “Belediyeyi ranta kapattık” diyen Yavaş, Ankara’da bir grup var, işlerini hatırla, tehdit, şantaj, rüşvet, siyasi bağlantı gibi yollarla çözüyorlar. Sinan Aygün’ün bu şekilde saldırmasının gerekçesi ise, şantajla tehditle bize geri adım attırmak. Asla geri adım atmayacağız” dedi.

Sinan Aygün’le bir görüşmeniz oldu mu?

  • Kendisi bu davayla ilgili bir görüşmem olmadı. Kendisi daha önce benim ziyaretime geldi. Bu dava ile ilgili de Sinan Aygün benimle görüşmek istedi. Ben bu görüşmeyi kabul etmedim çünkü başıma gelecekleri biliyorum. Ankara’da bir grup var, işlerini hatırla, tehdit, şantaj, rüşvet, siyasi bağlantı gibi yollarla çözüyorlar.
  • Aygün’ün meclis üyesi kardeşi aracılığıyla da benimle görüşmek istedi bunu da kabul etmedim. Hatta ‘ben meclis üyesiyim başkanla nasıl görüştürmezsiniz’ diye olay çıkardı.

Belediye Meclis üyeleri ile Sinan Aygün arasındaki görüşmeden bilginiz var mıydı? 

  • Hayır, görüşmeden kesinlikle haberim yoktu.

Kılıçdaroğlu’nun size yönelik bir baskısı oldu mu?

  • Kemal Kılıçdaroğlu sadece bana Sinan Aygün’ün kendisine geldiğini ve şantaj yapar gibi dava açacağını söylediğini aktardı.Ben de kendisine Ankara halkının yararına olmayan bir iş yapıldığını, bu hukuksuzluğa onay veremeyeceğimi dile getirdim kendisi de ‘hukuk ne gerektiriyorsa onu yapın’ dedi.
  • FETÖ’nün en büyük gelir kaynağı imar yoluyla emsal artışları. Emsal artışı rantlara bakın arkasında firari FETÖ üyeleri vardır. Bu TOGO Kuleleri’nin olduğu bölgedeki Sinan Aygün’ün eski ortağının izleri var.
  • Artık ranta rüşvete bulaşmış bir belediye yok Biz belediyeyi meclis üyelerine kadar bütün belediyeyi ranta kapattık.
  • Sinan Aygün’ün bu şekilde saldırmasının gerekçesi ise, şantajla tehditle bize geri adım attırmak. Asla geri adım atmayacağız. Bunu için kendini milletvekili yapan genel başkanı bile ortaya atabiliyor. Mesele siyasi olsun istiyor arkasına siyasileri alıyor. Çünkü belediye meclisi üyelerini satın alamıyor. İkna edemiyor, tehditle geri attıramıyor.

Hem Sinan Aygün’ün hem Melih Gökçek’in hem de belediyenin avukatlığını yapan Mehmet Ali Alan’ı neden görevden almadınız?

  • Göreve gelir gelmez bu avukatla ilgili bir teftiş başlattık ve orada da belediyeye büyük zararlar verildiğini tespit ettik. Ancak devam eden davalar nedeniyle kendisini görevden alamadık. Çünkü başlayan davalarda görevden aldığınızda o davayla ilgili yaptığınız anlaşma bedelini ödemeniz gerekiyor.
  • FETÖ’nün para kazanma yolu imar emsal artışları. Nasıl yapılıyor. Uygun bir arsa bulunuyor. İnşaat başlanıyor belediyeye başvurup inşaat alanı büyütülüyor. Bu artıştan elde edilen para da buraya aktarılıyor. Sözcü yazarı Saygı Öztürk bugün yazmış köşesinde bu şekilde 80 proje tespit edilmiş diye. Meclis üyelerimizin araştırmaları sonucunda bu sayının 150 civarında olduğunu tespit etti.

Zonguldak’ta maden ocağında patlama

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde ruhsatsız işletilen maden ocağında meydana gelen patlamada ocakta mahsur kalan 2 kişi öldü, bir kişi yaralandı.

İran’a ait savaş uçağı test uçuşu sırasında düştü

İran devlet televizyonu Hava Kuvvetlerine ait bir savaş uçağının test uçuşu sırasında düştüğünü, pilotun ise hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, savaş uçağının test uçuşu sırasında yaşanan teknik bir arıza nedeniyle ülkenin kuzeyindeki Azerbaycan sınırına yakın Erdebil eyaletinde bulunan Sebalan Dağı‘na düştüğü belirtildi.

Savaş uçağı yakın zamanda yenilenmiş bir mig-29 idi. Pilot test uçağı Sabah saatlerinde İran’ın Tebriz hava üssünden havalanan uçağın yakın zamanda yenilenmiş bir MiG-29 tipi jet avcı uçağı olduğu aktarıldı. Kazayla ilgili ayrıca soruşturma başlatıldı.

Kasabayı arındırmak için uçakla kutsal su serpildi

ABD’nin Louisiana eyaletinde bir rahip, kasabayı arındırmak için tarım uçağıyla kutsal su serpti. Sıradışı bu kutsama töreni için 100 galon su harcandı.

80 milyon TL’lik büyük ikramiye görücüye çıktı

Milli Piyango İdaresinin (MPİ) yılbaşı özel çekilişinin 80 milyon liralık büyük ikramiyesi, talihliye ödenmek üzere ilgili bankada hazırlandı ve kamuoyu ile paylaşıldı. İkramiye 200 liralık banknotlar halinde 400 adet balyadan oluştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sürpriz Tunus ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim Libya’da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi çözüm sürecine dönülmesi amacıyla bu çerçevede yürüteceğimiz işbirlikleri neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya geldi. Foto: AA

Yerli otomobilden yeni detay

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun resmi Twitter sayfasından yerli otomobilin yeni detaylarının yer aldığı fotoğraf paylaşıldı.

Geçmişte Kanal İstanbul’a yönelik eleştirileri hatırlatılan Bahçeli: Biz o dönem muhalefet anlayışımız doğrultusunda eleştirdik

Cezaevinde din dersi dönemi

Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri arasında imzalanan protokolle cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere din ve ahlak bilgisi dersleri verilecek, koğuş ve odalarda dini sohbetler gerçekleştirilecek.

Bakan Pakdemirli’den orman yangınları açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Pazartesi günü özellikle Trabzon ve diğer illerimizde çıkan yangınlarımız var ve Arsin’de başlayan yangınlarımız 15 farklı ilçede ve 65 ayrı noktada devam etti. Allah’a şükürler olsun can kaybımız yok. Bundan dolayı Allah’ımıza şükrediyoruz. Bu yangınların çeşidi örtü yangını.” dedi.

Habertürk ekibine saldırı

Cephe hattında Habertürk yazarı ve sunucusu Mehmet Akif Ersoy ve kameraman Hasan Dönmez’i taşıyan araç kurşunların hedefi oldu.

https://www.instagram.com/p/B6fv47-plrL/

15 Temmuz Şehitler Otogarı ihalesini Boğaziçi Yönetim AŞ kazandı

İBB’nin mülkiyetinde bulunan Esenler Otogarı‘nın işletme ihalesini İBB iştiraki Boğaziçi Yönetim AŞ kazandı. Şirket yıllık 27 milyon lira bedelle, otogarı 3 yıl boyunca işletecek.

Açık artırma ile devam edilen ihalede, Boğaziçi Yönetim AŞ, 15 Temmuz Şehitler Otogarı‘nın ticari alanlarını, 27 milyon lira yıllık bedelle ve 3 yıl süreyle işletme hakkı kazandı.

Otogar içerisindeki otoparklar da ağustos ayından bu yana İBB şirketlerinden İSPARK tarafından işletiliyor.

Köprü ve otoyollardan 11 ayda 1.8 milyar lira gelir

Köprü ve otoyollardan ocak-kasım döneminde elde edilen gelir 1 milyar 823 milyon 300 bin lira oldu.

Geçen ay otoyollardan yapılan 27 milyon 297 bin 275 araç geçişinden de 152 milyon 855 bin 270 lira gelir elde edildi.

Yılın 11 ayında ise köprü ve otoyollardaki 418 milyon 999 bin 290 araç geçişinden toplam 1 milyar 823 milyon 300 bin 424 lira gelir sağlandı.

Annesini başına mermerle vurarak öldürmüştü! Cezası belli oldu

İstanbul Gaziosmanpaşa’da annesini birlikte yaşadıkları gecekondunun bahçesinde kafasına mermer vurarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan 44 yaşındaki Mustafa Yılmaz’a “Üst soydan akrabayı kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verildi.

Hamile hamam böceği ameliyat edildi

Rusya’da veterinerler, hamile olan hamam böceğini ameliyat etti. Anestezi ve ağrı kesici vererek nano-ameliyat gerçekleştirildi.

Aslen Güney Amerika ormanlarında yaşayan bir tür olan Archimandrita hamam böceğinin sahibi, yenisini almak daha az masraflı olacak olsa da, umudu kesmeyip evde beslediği hayvanını veterinere götürdü.

Bölgedeki veteriner hekimler daha önce hiç böyle bir hastayla ilgilenmese de duruma kayıtsız kalmadı. Hamile olan hamam böceği bazı sorunlarla karşı karşıyaydı ve yavrularının geliştiği kozayı iç kısmına çekemiyordu ve kozanın dışarıda kalması enfeksiyon riski yaratıyordu.

Karamollaoğlu: Yerli araba 10 yıldır gündemde ama 2020’de üretime başlayacakmışız.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Balgat’taki eğitim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu yerli otomobil gündemine de değinerek “Bakınız 27 Aralık’ta “İtalya’dan getirilen” güya yerli otomobilimizin tanıtımı yapılacakmış. Bu iktidar iş başına geleli 17 yılı geçti, otomobil son 10 yıldır gündemde. 2022 yılında da yerli otomobil üretimine başlayacakmışız! Bugüne kadar ortaya ciddi bir iş konamadı, konamaz” dedi.

Saadet Partisi lideri, Kanal İstanbul projesiyle ilgili ise “Ekonomik yönden bu kanalın Türkiye’ye hiçbir fayda sağlamayacağına inanıyorum ve mantıken de böyle olduğunu idrak ediyorum. Bu masraf, Türkiye’ye hiçbir fayda sağlamaz ancak risk getirir” ifadelerini kullandı.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin, Türkiye’nin boğazlardaki hakimiyetini tesis eden anlaşma olduğunu; ancak bazı şartlarının bulunduğunu belirten Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Montrö Anlaşması’na göre de bizim boğazlarımızdan bütün ticaret gemilerinin geçme hakkı vardır. ‘Ben seni buradan geçirmiyorum’ dediğinizde o zaman başka problem doğar. Çünkü bu uluslararası bir anlaşma ve Türkiye’nin Montrö ile elde ettiği haklar var. Bundan dolayı eğer Türkiye, ‘Ben Montrö’yü rafa kaldırıyorum’ derse başka sıkıntılar çıkar. Ben ekonomik yönden bu kanalın Türkiye’ye hiçbir fayda sağlamayacağına kalpten inanıyorum ve mantıken de böyle olduğunu idrak ediyorum. Bu masraf, Türkiye’ye hiçbir fayda sağlamaz ancak risk getirir. Bu konuda neden bu kadar ısrar ediliyor, anlamak mümkün değil. Ekolojik yönden ele alındığı zaman da uzmanların söyledikleri hepimizi endişeye sevk ediyor.”

‘Komünist Başkan’dan kadına şiddet uygulayana yaptırım

Tunceli Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasında imzalanan sözleşmeyle, eşine şiddet uygulayan, kumar ve alkol alışkanlığı bulunan ve çok eşli olan çalışanlar belediyenin sosyal haklarından faydalanamayacak.

İşte Adalar’da denenecek elektrikli faytonlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Adalar’daki atlı faytonların kaldırılmasıyla şarj edilen, elektrikli faytonlardan numune istendi. Denizli’de üretilen faytonlardan mavisi, beyazı ile yeşili İstanbul’a gönderilecek ve Adalar’da denenecek.

Sibirya’nın en yüksek noktası Beluça Dağı’nı, gökkuşağı renkli bulutlar sardı

https://www.instagram.com/p/B6f8LVIJnh7/

Temsa geçici konkordato istedi

Üretimini askıya alan otobüs ve midibüs üreticisi TEMSA, geçici  konkordato kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada, konkordatoyla birlikte hızla üretime başlanmasının ve ihracata devam edilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Yerli otomobilin ilk görüntüleri çıktı

Bir takipçimizden gelen ve yerli otomobile ait olduğu iddia edilen fotoğraflar.

https://www.instagram.com/p/B6f9FutJRRY/

Şule Çet davasında gerekçeli karar açıklandı

Şule Çet cinayeti davasında mahkeme gerekçeli kararını tamamladı. Kararda, sanık Çağatay Aksu’nun Şule Çet’e tecavüz etmesinin ardından Çet’i öldürdüğü ve plazanın 20. katından attığı belirtildi.

Aksu’nun cinayete intihar süsü vermeye çalıştığı, diğer sanık Berk Akand’ın da sanık Aksu’ya bu eylemlerde yardım ettiği bildirildi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan Kanal İstanbul paylaşımı: Demek ki “Tank Palet Fabrikası” yetmedi, şimdi de İstanbul’u peşkeş çekeceksin!

Putin 5 generali görevden aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çeşitli bakanlık ve kurumlarda yöneticilik yapan 5 generali görevden aldı.

Kanal İstanbul’a itiraz dilekçesi vermek isteyen İstanbullular, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne akın etti

Kanal İstanbul’un ÇED raporu 10 gün boyunca halkın görüş ve önerileri için askıya alınmasının ardından İstanbullular, dilekçe vermek için İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne akın etti.

“Kanal İstanbul cinayet projesidir” diyerek iptal edilmesi çağrısında bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul projesini eleştirdiği 15 başlık:

Görsel: BBC

Getir’den ‘kayırmacı yayın politikası’ nedeniyle Webrazzi’ye tepki geldi

Getir’in rakibi olan Yemeksepeti’ne bağlı Banabi’ye karşı Webrazzi’nin kayırmacı tutum sergilemesi nedeni ile böyle bir tepki gösterildiği tahmin ediliyor.

Raylarda ölü bulunan şahsın üzerinden yaklaşık 10 trenin geçtiği tespit edildi

Kütahya’da ailesinin kayıp başvurusu üzerine polis ekiplerince aranan ve trenin çarpması sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıkan 2 çocuk annesi Havva K.’nin (31), 12 saatte üzerinden 10 yük treninin geçtiği belirlendi.

Kahramanmaraş’ta yarın okullar tatil edildi

Kahramanmaraş’ın Göksun, Çağlayancerit, Onikişubat, Dulkadiroğlu ve Andırın ilçelerinde kar nedeniyle yarın (Perşembe) eğitime ara verildiği bildirildi.

Adana’da bazı okullarda eğitime 1 gün ara verildi

Tevfik Göksu, İmamoğlu’nun ‘yok’ dediği belgeyi yayımladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul’la ilgili dönemin belediye başkanı Mevlüt Uysal’ın İBB Meclisi’nin onayını almadan protokol imzaladığı iddialarına yanıt Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’dan geldi.

İBB Meclisi’nin aldığı kararın belgesi paylaşıldı.

“İstanbul’a doğruları söylemeye devam ediyoruz” diyen Göksu, “İdare Hukukunun “Yetki ve Usulde Paralellik İlkesi” gereği İBB Başkanın protokol iptal yetkisi yoktur. Bu yetki İBB Meclisindedir. Kanal karşıtı gerekçeler; bilimsel değil zihinseldir. Kanal İstanbul’a karşı olan milletimiz değil, CHP’dir” ifadelerini kullandı.

Tevfik Göksu ayrıca, Kanal İstanbul’la ilgili Büyükşehir Belediye Meclisinin kararını da paylaştı.

Görsel: Mehmet Tevfik GÖKSU/Twitter

EKREM İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul konulu bir basın toplantısı düzenlemişti. İmamoğlu, bu toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “İBB’nin meclis kararı olmadan protokolden çekilme kararı” yok sözlerine verdiği yanıtta; dönemin belediye başkanı Mevlüt Uysal’ın protokolü İBB Meclisinin onayı olmadan imzaladığını iddia etmişti.