günün özeti

Günün Özeti – 23 Aralık 2019

Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay

Günün özeti yazımıza başlamadan önce, Cumhuriyetimiz ve yüce Türk milletinin bekası için mücadele ederken Cumhuriyet ve ATATÜRK düşmanlarınca Menemen’de şehit edilen Mustafa Fehmi Kubilay’ı rahmetle ve minnetle anıyoruz.

“Türk genci! Kubilay’ı unutma! Onun bağrını kurşunlar deldi; of demedi, “Yaşasın Cumhuriyet” dedi. Delik deşik bağrından kanlar akarken başını kestiler, yine of demedi, “İnkılap yaşasın” dedi.Bu sesi cevapsız bırakma! Bütün tarihin dinlediği gür sesini yükselt, Kubilay duysun! “

– Mahmut Esat Bozkurt

2020 harç, vergi ve cezalar… Karar Resmi Gazete’de yayımlandı

2020 yılı harç ve vergi cezaları belli oldu. Bu kapsamda yeniden değerlendirme oranı Motorlu Taşıtlar Vergisinde % 12 olarak açıklanırken Pasaport, Ehliyet harcı, Trafik cezaları ve yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonları için yeniden değerlendirme oranı % 22,58 olarak açıklandı. Bu kapsamda Motorlu Taşıtlar Vergisi dışında kalan tüm harç ve vergi cezaları % 22,58 oranında zamlanacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karar 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Görsel: Webtekno

Yunanistan’dan Libya hamlesi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya ziyaretinde Birleşmiş Milletler’in tanımadığı ‘Libya Ulusal Ordusu lideri’ Halife Hafter’i ziyaret etti.

‘Padişah torunu’ yazar Kenize Murad: Mustafa Kemal’i Anadolu’ya Vahdettin gönderdi, bağımsızlık istediğini biliyordu

Osmanlı padişahlarından Sultan V. Murad’ın torunu Kenize Murad, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere ‘Padişah Vahdettin tarafından gönderildiğini‘ iddia etti.

Vahdettin’in ‘Atatürk’ü Anadolu’ya yollayan kişi‘ olduğunu da söyleyen Murad, şu açıklamalarda bulundu:

“Vahdettin, Osmanlı’daki sorunları çözmek için çok uğraşmış. Mustafa Kemal’i Anadolu’ya gönderen de oydu. Mustafa Kemal’i iyi tanıyordu. Onun, ülkenin bağımsızlığını istediğini biliyordu ve bundan dolayı Anadolu’ya gönderdi zaten. Mustafa Kemal’le çok yakınlardı. Hatta Mustafa Kemal, Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan ile evlenmek istiyormuş ama Sultan vermemiş. Aile üyelerimiz ‘Verseydi sürgüne gönderilmezdik’ diyordu. Vahdettin, Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’ndan başarıyla çıkacağını biliyordu. Ancak, Mustafa Kemal’in çevresindekilerin etkisiyle onu asacağından korktuğundan tekneyle gitmek zorunda kaldı.”

Kanal İstanbul projesinin ÇED raporu kabul edildi

Kanal İstanbul Projesinin, son şekli verilen ÇED Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunup kabul edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kanal İstanbul’un ÇED raporunun incelemesi, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından tamamlandı.

ÇED Raporu’nun son halini değerlendiren İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, raporu yeterli bulup kabul etti. ÇED Raporu halkın önerilerini almak üzere 10 gün boyunca Bakanlıkta ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde halkın görüşüne sunulacak. 

Ceren Özdemir’in katili: Beni dışarı çıkarmayın

Ordu’da, 3 Aralık’ta, üniversite öğrencisi Ceren Özdemir‘i, evinin önünde bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç’un, ‘canavarca hisle adam öldürmek’ suçundan yargılanmasına başlandı. Katil zanlısı Arduç, duruşmada, “İki dakika iyi oluyorum, 10 dakika kötü oluyorum. Ceren’i gözüme kestirmedim, ‘karşıma kim çıkarsa öldüreceğim’ dedim. Önceki ifadelerimi kabul etmiyorum. Sinir halinde verdim” dedi. Ceren’in Özdemir’in katili Özgür Arduç’un Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verildi. Duruşma 20 Ocak 2020’ye ertelendi.

Arduç:

  • Akli dengem yerinde olsa 12 yaşında bir çocuğu öldürmeye çalışır mıydım Ceren’i öldürür müydüm?
  • Yıllar önce çocuk yuvasından kaçtım. İki kez tecavüze uğradım. Artık insanlara her türlü kötülüğü yapacağıma karar verdim.
  • Yapmadığım pislik kalmadı.
  • Beni çıkarmayın, çıkınca yine öldürürüm, beni tedavi ettirin.

İmamoğlu’ndan Mansur Yavaş’a destek: Her zaman yanındayız; iftira ve soruşturma sürecini kınıyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kanal İstanbul projesine yönelik ÇED raporunun onaylanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bizden önceki yönetimin imzası bulunan Kanal İstanbul İşbirliği Protokolü’nden çekiliyoruz. Protokolden çekildiğimizi iki bakanlığı da yazılı olarak bildirdik. Ben dua etmeye devam edeceğim. Bu projeyi savunanlara Allah akıl fikir versin” dedi. 

İmamoğlu, “Mansur Yavaş‘a karşı sürdürülen iftira ve soruşturma sürecini buradan kınıyorum. Bu kampanyaların sonuçsuz kalacağına olan inancım tamdır. Mansur Yavaş’ın her zaman yanında olduğumuzu ve kendisini desteklediğimizi buradan ifade ederim” dedi.

İmamoğlu’nun özel paragraf açtığı alanlardan biri de “inanç” konusu oldu. “Her inanca adil davranan bir mekanizma kuramamışsanız, adil bir kentten bahsedemezsiniz” diyen İmamoğlu, bu amaçla önemli bir adım attıklarını vurgulayarak, cemevlerinin statüsünü İBB meclisine getireceklerini söyledi.

İmamoğlu, Adalar’daki faytonlarla ilgi, “Altı aydır sürecin içerisindeyiz. Adalar’da arkadaşlarım çalıştay yaptı. Süreç hâlâ devam ediyor. Böyle adım adım neler olacağını sizinle paylaşmak istiyorum. Ulaşım burada elektrikli ve lastikli araçlarla yapılacaktır. Bunların dizaynı ve boyutları Adalar’da uyum içinde olacak. Yine turistik amaçlı yolculuklarla alakalı belirli güzergâhlarda yine Adalar’a uyumlu iki, dört kişilik elektrikli araçlarla sağlayacağız.” dedi.

İlk 6 aylık dönemini kamuoyuyla paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevi 6 milyar lira borçla devraldıklarını belirterek, “900 milyon lira gibi bir kar ile bu yılı kapattığımızı müjdelemek isterim” dedi.

MHP’li ilçe başkanı uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Urla İlçe Başkanı İsmail Taşoku, İzmir’in Buca ilçesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

Suudi Arabistan Kaşıkçı Davasında 5 Kişiye İdam Cezası Verdi

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan’da görülen davada 5 kişiye idam, diğer 3 kişiye ise 24 yıl hapis cezası verildi.

Kanal İstanbul’a karşı çıkan CHP’ye, Erdoğan’dan yanıt: İktidara gelemeyeceksiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunda tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Birileri Yaptırmayız’ diyor. Müteahhitlere tehdit savuruyorlar, ‘Biz iktidara geliyoruz, geldiğimizde bu aldığınız ihaleyi iptal ederiz’ diyorlar. Ya sen zaten iktidara gelemeyeceksin ki” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni‘nde açıklamalarda bulundu. Burada bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerden bahseden Erdoğan, “İslam medeniyeti bir ilim irfan medeniyetidir. Kağıdı Çinliler bulmuş olsa da onu hakkıyla kullanan daha sonra Batı’ya ulaştıran bizim ecdadımızdır” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarının devamında şunlar öne çıktı:

  • Türkiye, İstanbul Havalimanı‘na sahip olana kadar içeride ve dışarıda birçok engelle karşılaştı. Şimdi herkesin hayran olduğu bir eser ortaya çıktı. 50 milyon yolcu ağırladık. 90 milyon yolcu hedefine ulaşacağımız aşikar.
  • Yalılara çarpan tankerleri görmüyor musunuz? Montrö Anlaşması Türkiye’ye ne kazandırdı? Bunlara sorsan Marmaray da olmazdı, Avrasya Tüneli de olmazdı, Osmangazi de olmazdı. 3.5 saatte senin milletvekili olduğun yere gidiyoruz ya. 

Schalke taraftarları Ozan Kabak’ı kasımın en iyi futbolcusu seçti

Milli futbolcu Ozan Kabak, formasını giydiği Schalke 04’de taraftarlar tarafından kasım ayının en iyi futbolcusu seçildi.

HDP’li Sur Belediye Başkanı tutuklandı

İçişleri Bakanlığınca görevden alınan Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı. Buluttekin’in Trabzon’da Eren Bülbül’ü şehit eden teröristin cenazesine katıldığı fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Mansur Yavaş, “rüşvet” iddiasını Sinan Aygün’ün kendi sözüyle yalanladı: Hakikat, yalana ve harama işte böyle diz çöktürür

CNN Türk muhabiri dilenci kılığına girdi: Bir saatte 82 lira topladı

Bugün yayınlanan A’dan Z’ye programının Dilenci dosyası ‘Vicdan Sömürenler‘ için sosyal bir deney gerçekleştiren CNN Türk muhabiri Sema Akbulut, dilenci kılığına girip 1 saatte 82 lira topladı.

https://twitter.com/cnnturk/status/1208006616408379392?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1208006616408379392&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fturkiye%2F201912231040895454-cnn-turk-muhabiri-dilenci-kiligina-girdi-bir-saatte-82-lira-topladi-%2F

Tuvalete gizli kamera yerleştiren doktor, emeklilik için dilekçe verdi

Bartın’da, 2 kız öğrencinin evinin tuvaletine gizli kamera yerleştirdiği iddiasıyla aile sağlığı merkezindeki aile hekimliği sözleşmesi feshedilerek, açığa alınan pratisyen doktor K.Ü. (50), emekli olmak için İl Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.

Akaryakıta zam geliyor

Akaryakıta daha önce geleceği duyurulan zamlarda değişiklik oldu. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre bu gece yarısında itibaren geçerli olmak üzere benzine gelmesi beklenen zam, 19 kuruştan 16 kuruşa geriledi. Bu rakamın hepsi pompa fiyatlarına yansıyacak. Bunun yanı sıra motorine gelmesi beklenen 32 kuruşun 6 kuruşu pompa fiyatlarına yansırken, LPG’ye gelmesi beklenen 6 kuruş zammın tamamı ÖTV’den karşılanacak.

TRT hakkında suç duyurusu

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak , bu sabah TRT 1’de ‘CHP neden Türkiye’nin başarılı olmasını istemiyor?‘ şeklinde alt yazı geçtiğini ve bütün program boyunca da devam ettiğini belirterek, “Beyler bu nereden çıktı? Nereden çıkardınız bunu sayın TRT yönetimi? Bu mudur sizin tarafsızlığınız? Yasalara uymaması nedeniyle TRT hakkında gerekli suç duyurusunda bulunacağız; ama yetmez TRT’yi de yayıncılık etiği ile ilgili tüm kurullara da şikayet edeceğiz. İktidara tavsiyemiz bıraksınlar bu TRT yayınlarını ya da çıkıp çıkıp CHP’nin tek parti dönemindeki icraatlarından hesap sormayı. Bugün ülke olarak karşı karşıya kalınan sorunlara çözüm bulmak için önce bir kendi şapkalarını önlerine koysunlar. Hataları açık yüreklilikle kabul edip, samimiyetle çözüm arasınlar” diye konuştu.

Yerli otomobilden ilk detay

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, “Türkiye’nin Otomobili ile tanışmak için geri sayım başladı. Her gün 14.30’da yeni bir detayı keşfetmek için bizi takip etmeye devam edin.” ifadeleri ile otomobilin farlarını içeren bir fotoğraf paylaştı.

Avustralya Başbakanı Morrison’dan Greta’ya tepki

İklim aktivisti Greta Thunberg’in atıştığı siyasilere Avustralya Başbakanı Scott Morrison da eklendi. Ülkede aylardır devam eden yangınları ‘siyasi eylemsizliğe’ bağlayan Greta’yı eleştiren Morrison, “Burada, denizaşırı ülkelerdeki insanları etkilemek için bulunmuyorum” dedi.

Selanik’te Türk diplomatın aracı kundaklandı

Selanik’te saat 02.35 sularında, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından Türk Konsolosluğunda çalışan bir diplomatın aracı ateşe verildi.

Aracın arka lastiklerine parafin yerleştirilerek alev almasına neden olundu. İtfaiye ekiplerinin olaya kısa sürede müdahale etmesiyle alevlerin başka araçları sıçraması engellendi. 2019 yılında Türkiye’de haberlere en çok konu olan sporcu belli oldu

2019 yılında Türkiye’de haberlere en çok konu olan sporcular belli oldu

2019’un bitmesine sayılı günler kala, insansız haber analiz ve raporlama sistemi Habermetre, yılın en çok konuşulan ve haberlere konu olan sporcularını açıkladı. Yoğun bir gündeme sahne olan 2019’da listenin zirvesinde, Fenerbahçe’nin kaptanı Emre Belözoğlu yer aldı.

1) Emre Belözoğlu: 64.783
2) Yusuf Yazıcı: 54.663
3) Mbaye Diagne: 39.658
4) Radamel Falcao: 38.941
5) Ozan Kabak: 30.626
6) Arda Turan: 29.344
7) Merih Demiral: 28.556
8) Volkan Demirel: 28.526
9) Eljif Elmas: 26.172
10) Cristiano Ronaldo: 23.947

Apple’a şantaj yapan Türk hackera 2 yıl hapis cezası

YouTube’da yayınladığı bir video ile 300 milyondan fazla iCloud hesabı hacklediğini söyleyerek Apple‘a şantaj yapan hacker Kerem Albayrak, İngiltere’de çıktığı mahkemede 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezası ertelenen Albayrak, toplam 300 saat kamu hizmeti yapacak. Türk hacker ayrıca 6 ay boyunca elektronik kelepçe takacak.

Kerem Albayrak

İlber Ortaylı: Sadece bir meslek için yaşam şansı çok azaldı

İBB’nin düzenlediği etkinlikte, gençlere tavsiyelerde bulunan Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Sadece bir meslek için yaşam şansının çok azaldığını söylemek zorundayım. Başta İBB kurslar açıyor. Zanaat öğretiyor, spor öğretiyor, lisan kursları açıyor. Bunlar ücretsiz, gider öğrenirsiniz” dedi.

Gençlerin matematikten fiziğe kadar çok iyi bir eğitim sürecinden geçmelerinin önemini vurgulayan Ortaylı, şöyle devam etti:

  • Yabancı lisanı grameriyle bilmeniz gerekiyor. Ancak grameriyle bilirseniz öğrenirsiniz. Gramerle öğrenmiyor ve sadece konuşmaya yöneliyorsanız o ancak sokak dili olur ve bir müddet sonra da unutursunuz.
  • Yaşadığınız coğrafyayı çok iyi bilmelisiniz. Sadece kitaptan değil, gezerek öğrenmelisiniz. Sadece bir meslek için yaşam şansının çok azaldığını söylemek zorundayım.
  • Birçok zanaat için ücretli ya da ücretsiz kurslar var. Başta İBB kurslar açıyor. Zanaat öğretiyor, spor öğretiyor, lisan kursları açıyor. Bunlar ücretsiz, gider öğrenirsiniz.

AKP’den Libya’ya asker gönderme açıklaması

Libya ile yapılan mutabakat muhtırası ile ilgili konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye, Akdeniz’de örülmeye çalışılan duvarı bu şekilde yok etmiştir” dedi. Libya’ya asker gönderme iddiasıyla ilgili de Çelik, “Milli çıkarların korunması için herhangi bir yerde Türkiye’ye karşı bir organizasyon kurulmak isteniyorsa Türkiye güçlerini kullanır” ifadelerini kullandı.

Çelik, İdlib’de tekrar bir mülteci akınının orada hareketlendiği bilgisinin geldiğini aktararak bundan sonra Türkiye’nin bu mülteci akınını tek başına karşılayamayacağını söyledi. Çelik, “Bundan sonra mülteci meselesinin Türkiye’den çok müttefiklerimizin meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz” dedi.

DİSK’ten ‘Jestimizi yaparız’ diyen Erdoğan’a tepki: İnsan onuruna yaraşır asgari ücret jest değil haktır

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücret görüşmeleri için ‘Geldikleri noktayı görelim, inşallah jestimizi yaparız’ açıklamasına tepki gösterdi. Çerkezoğlu, “Erdoğan işçi sınıfına asgari ücret jestinden bahsediyor. İnsan onuruna yaraşır asgari ücret bir haktır, bir lütuf değildir” dedi.

Erdoğan 50 milyonuncu yolcuya plaket ve bilet verdi

Nisan ayı itibariyle hizmet vermeye başlayan İstanbul Havalimanı, 50 milyonuncu yolcuyu ağırladı. 50 milyoncu yolcu olan olan Kerem Kobanbay ve ailesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan plaket ve bedava bilet verdi.

Trump, Türkiye yaptırımlarını önlemek için devreye girdi

Daha önce S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını engelleyen Trump yönetimi bir kez daha devreye girdi. The Daily Beast Gazetesi; Trump yönetiminin, Rusya’dan satın aldığı S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin yaptırım öngören Senato kararına karşı çıkan yedi sayfalık bir bilgilendirme notu hazırladığını ve bunu Senato’ya gönderdiğini yazdı.