Günün Özeti – 20 Aralık 2019

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Miyajima: Japonya ve Türkiye iki devlet, tek millettir.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu’na, Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine sundu katkılardan dolayı Japonya Devleti’nce ‘Altın ve Gümüş Yıldız Yükselen Güneş Nişanı‘ verildi.

Japonya Büyükelçiliği İkametgahı’ndaki törende konuşan Büyükelçi Akio Miyajima, Kavaklıoğlu’nun Türkiye ile Japonya ilişkilerine yaptığı katkıların Japonya Hükümetince büyük takdirle karşılandığını belirtti ve “Türkiye ve Japonya coğrafi olarak birbirinden uzak fakat kalplerimiz yakındır. Yani iki devlet, tek millettir” dedi.

Bursa’da Gölbaşı’nın yüzde 90’ı kurudu

Bursa ovasının yüzde seksenini sulayan Kestel ilçesindeki Gölbaşı’nın yüzde 90’ı kurudu. Ovaya kurulan fabrikaların yer altı sularını büyük oranda çekmesiyle birlikte sondajlarla da su ihtiyacını karşılamayan çiftçiler yetkililerden yardım bekliyor.

Önceki yıllarda 5 metreden su çıkan ovada artık 250 metreden su çıkıyor. Ovayı besleyen gölün de kuruması üzerine çiftçiler ne yapacağını düşünüyor. Sanayicilerin ovanın suyunu aşırı derecede kullandığını belirten Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bursa ovasının büyük oranda su ihtiyacını karşılayan Gölbaşı gölü kurudu. Biz sanayicinin düşmanı değiliz. Ovada 250 metre yerin altından su çekiliyor. Eskiden elinle kazınca su çıkan ovadan bugün 150 metre aşağıda su bulamıyoruz. Bu göl Bursa ovasının can damarı. Tek su kaynağı bu göl. Kuraklık devam ederse işimiz zor” dedi.

HDP’li Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin gözaltına alındı

HDP’li Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin ve iki belediye meclis üyesi, haklarındaki terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Şırnak ve Hakkari’de Kıran-9 ve Kıran-10 operasyonları başlatıldı

1990 Personel ile Şırnak’ta “Kıran-9 Cudi Dağı”, Hakkari’de “Kıran-10 Kazan Vadisi” operasyonları başladı.

Samsun Müftüsü’nden “yırtık pantolon” uyarısı

Samsun Müftüsü Veysel Çakı, kıyafet tercihleri üzerinden gençleri eleştirdi, “Yırtık pırtık pantolonla bırakın ibadet etmelerini, sokakta bile gezmelerini tavsiye etmem” dedi.

Kirli bir çorapla dahi camiye gelinmesinin uygun olmadığına değinen Çakı, şöyle devam etti:
“Hele ki düşük bel pantolonla rükuya eğildiği zaman arka tarafı açılıyorsa veya cemaatin dikkatini dağıtıyorsa, yanlış anlamalara sebebiyet veriyorsa, insanları rahatsız ediyorsa bu tür bir kıyafetle camiye gelinmemesi gerekir. Bu sadece bir pantolon da değildir. Kirli bir çorapla düzgün olmayan Allah’ın huzuruna çıkamayacağımız bir kıyafetle camiye gelinmesini doğru bulmuyoruz. Bu konuda hem temizlik bakımından hem tertip ve düzen bakımından Allah’ın evine geldiğimizin bilinci içerisinde davranmamızın çok uygun olacağını düşünüyorum.”

Sendikaların asgari ücret talebi belli oldu: 2578 TL

Ankara’da 2020 Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4’üncü toplantısı öncesi bir araya gelen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) temsilcileri ortak açıklama yaptı. Açıklamada, 2 bin 578 liranın altında bir rakamın değerlendirilmeyeceği belirtildi.

Elektriğini yenilenebilir kaynaklardan kullanmak isteyenlere yeni tarife

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektriğini yenilenebilir enerji kaynaklarından kullanmak isteyen tüketiciler için yeni bir tarife modeli üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bu tarifeyle vatandaşlarımız istedikleri takdirde sadece yenilenebilir enerji tüketebilecek” dedi.

Benzin ve motorine büyük zam bekleniyor

Uluslararası piyasalarda brent petrol ve dolar kurunun yüksek olması nedeniyle akaryakıtta büyük bir zam beklentisi oluştu. Sektör yetkililerinden alınan bilgi doğrultusunda motorine 32 kuruş, benzine ise 19 kuruş zam bekleniyor.

RTÜK’ten Çukur Dizisi’ne bir ceza daha

RTÜK, en çok şikayet edilen diziler arasında yer alan Çukur dizisine 2 ay sonra 6112 sayılı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yine ceza verdi.

Çukur dizisi için son üç ayda RTÜK Çağrı Merkezi’ne 3 bin 382 adet şikayet bildirimi yapıldı. Yüksek izlenme oranına sahip televizyon dizilerinin toplumu derinden etkilediğinden yola çıkan Üst Kurul, silahlı çatışma, korku, şiddet ve işkence sahnelerine yer veren Çukur’a 2 ay sonra tekrar idari para cezası uyguladı.

Ziraat Türkiye Kupası’nda son 16 turu eşleşmeleri belli oldu

Antalyaspor, Aytemiz Alanyaspor, Beşiktaş, BtcTurk Yeni Malatyaspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Medipol Başakşehir ve Trabzonspor’un seribaşı olduğu son 16 turu kura çekiminde eşleşmeler şöyle oluştu:

  • Medipol Başakşehir-GMG Kırklarelispor
  • Antalyaspor-Göztepe
  • İstikbal Mobilya Kayserispor-Fenerbahçe
  • Çaykur Rizespor-Galatasaray
  • Aytemiz Alanyaspor-Kasımpaşa
  • Demir Grup Sivasspor-BtcTurk Yeni Malatyaspor
  • Büyükşehir Belediye Erzurumspor-Beşiktaş
  • Trabzonspor-Yukatel Denizlispor

Adalet Bakanı Gül, tarikat liderinin elini öpmeye çalıştığı görüntülerle ilgili açıklama yaptı

Suriye merkezli Haznevi Tarikatı‘nın düzenlediği bir programa katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, tarikat liderinin elini öptüğü görüntüler hakkında: “Ülkenin her vatandaşıyla münasebetimiz olabilir. Ancak 2015 yılında çekilen bir video, o zaman milletvekili bile değildim.

73 yaşındaki gezgin Avrupa’dan Asya’ya koşarak geçti

2018 yılında İngiltere’den Nepal’deki çocuklara yardım etmek için yola çıkan gezgin ve maraton koşucusu Rosie Swale Pope (73), yürüyerek 1 yılda İstanbul’a ulaştı. Nepal’e kadar toplam 6 bin 900 kilometreyi yürüyerek kat etmeyi planlayan Pope, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü‘nden yürüyerek karşıya geçti.

Adalar’da Fayton 3 Aylığına Yasaklandı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Adalar’daki atların ruam hastalığı test sürecinin tamamlanabilmesi için faytonlara at koşulmasının 3 ay süreyle durdurulduğunu açıkladı. Yerlikaya, itlaf edilen atların sahipleri hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiğini belirtti.

Minbere çıkıp, ‘Bu cami bana ait, buradan inmeyeceğim’ dedi

Edirne’de cuma namazı saati öncesi tarihi Selimiye Camii‘ne giren Okan T., minbere çıkıp, “Bu cami bana ait. Buradan inmeyeceğim” dedi. Gelen polislerin minberden indirdiği Okan K., ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Adalet Bakanı Gül: Çocuğumla haber izleyemiyorum

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Kim çocuğu ile haber izleyebiliyor? Ben izleyemiyorum. Tabii ki haber verme özgürlüğü var. Bu haberlerin elbette verilmesi gerekiyor. Bunlar verilmeli ki kamu tedbir alsın. Farkındalık oluşturulsun. Ama o cinayet görüntüleri ya da şiddet görüntüleri insanlarda daha fazla travma oluşturuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD yaptırım uygularsa karşılık veririz

ABD’de Türkiye’ye karşı alınan yaptırım kararlarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bunlara karşı tabi ki bizim de yaptırımlarımız olacaktır. Yani biz eli kolu bağlı duracak bir millet değiliz. Hep söylüyorum. Biz kabile devleti değiliz” dedi.

  • “(Katar Emiri’nin annesinin arsa alması) Bu tartışmayı çirkin buluyorum. Ülkemizde gayrimenkul almasına yasal mani mi var? Niye rahatsız oluyorlar? George Hans alsa ses çıkmaz. Katar Emiri’nin kendisinin aldığı yerler zaten var.”
  • “(Asgari ücret) İnşallah jestimizi yaparız, memnun edecek adımı atarız.”

Yerli otomobil 27 Aralık’ta tanıtılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobilin öngörülen tanıtım tarihini açıklamasının ardından, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da otomobilin brandalı fotoğrafını paylaştı.

https://twitter.com/varank/status/1207980062986948608?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1207980062986948608&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.aydinlik.com.tr%2Fyerli-otomobil-27-aralik-ta-tanitilacak-bilim-ve-teknoloji-aralik-2019

Üniversite öğrencisi, Mansur Yavaş’a söyledikleriyle salondan büyük alkış topladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Bilkent Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerden biri Yavaş’a soru sorarken, “Dışarıdan öğrenci getirmeyip, önceden sipariş soru almadan cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederiz” dedi. Üniversite öğrencisinin bu sözleri salonda büyük alkış topladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan da aynı üniversitede soruları yanıtlamıştı.

Yavaş, şehir hastanelerine ilişkin olarak da “Övünüyorlar, ‘şehir hastanesine 800 milyon TL’lik yol yaptık’. İyi de kardeş, hastaneyi oraya yapmasan yol yapmayacaktın, 800 milyon TL’lik hastane yapacaktın!” dedi.

Mansur Yavaş, ayrıca Kanal İstanbul Projesinin ekolojiye çok büyük zararlar vereceğini, projeye ekolojik sisteme zarar vereceği için karşı olduğunu açıkladı.

Esed’in saldırılarından kaçan 80 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti

Suriye’de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi‘nde yerinden edilen sivillere ilişkin veri çalışması yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj’dan alınan bilgiye göre, Esed rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan Beşşar Esed rejimi güçleri ile Rusya’nın saldırıları nedeniyle son 5 günde en az 80 bin sivil evlerini terk etti. 

Star Wars filminde İYİ Parti reklamı

Star Wars: The Rise of Skywalker (Skywalker’ın Yükselişi) filmi öncesinde İYİ Parti’nin reklamı yer aldı. Reklamın, filmin gösterileceği tüm salonlarda yayınlanacağı öğrenildi.

Gaziantep’te obeziteyle mücadele: Porsiyonlar küçülsün

TBMM’de gastronomisi ile marka haline gelen Gaziantep halkının nasıl fit kalacağı masaya yatırıldı: “Türkiye’nin obezite ortalaması yüzde 31.5 iken, Antep ortalaması 36. Yemekler çok güzel ama porsiyonlar küçültülebilir.”

TBMM Dilekçe Komisyonu Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu önceki gün Gaziantep’te yaşanan obezite sorununu ele aldı. Türkiye Belediyeler Birliği Dış İlişkiler Uzmanı Şeyma Kara, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin obeziteyi ‘çağın vebası’ olarak adlandırdığını, sağlık müdürlükleriyle ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı‘ imzalandığını söyledi. Bu kapsamda kitapçıklar hazırlanıp, seminerler düzenlendiğini de belirten Kara, “9 bin 530 kişinin sahada ölçümü yapıldı. Bu kişilerden 6 bin 880’i hastane tarafından takip ediliyor” dedi.

Antalya Büyükşehir’den yılbaşı festivali

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 21-31 Aralık tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda Yılbaşı Festivali düzenleyecek. 10 gün boyunca saat 11.00’den 22.00’ye kadar açık olacak festivalde birbirinden güzel etkinlikler ve konserler gerçekleştirilecek.

Lütfü Türkkan’ın kızlarının verdiği parti gündem oldu

İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan‘ın kızı Dilara Türkkan’ın verdiği yılbaşı partisinin görüntüleri sosyal medyada tepkiye neden oldu.

UEFA’dan Başakşehir’e kınama cezası

UEFA, Başakşehir Kulübü’ne asker selamı nedeni ile kınama cezası verdi. Kararı ilk kez CNN Türk ekranlarından duyuran Göksel Gümüşdağ, UEFA’ya itirazda bulunacaklarını söyledi.

Cnn Türk’e telefonla bağlanan Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, “Biz kınanacak bir şey yapmadık. Bununla ilgili savunmamızı Tahkim’e vereceğiz” dedi.

ODTÜ akademik arşivini erişime açtı

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde üretilen bilimsel bilginin internet aracılığıyla finansal, yasal, teknik engeller olmaksızın erişebilirliğini sağlayan kurumsal akademik arşiv, kullanıma sunuldu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından oluşturulan ve internet ortamından ulaşılabilecek bilim platformu “OpenMETU” erişime açıldı.

İngiltere’de Brexit anlaşması kabul edildi

Avrupa Birliği’nden (AB) Ayrılık Yasa Tasarısı, İngiltere Parlamentosunda yapılan ilk oylamada 358 kabul oyu aldı.

İngiltere‘nin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını yasalaştıracak tasarıya Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında yapılan ilk oylamada 358 milletvekili kabul, 234 milletvekili ise ret oyu verdi.

Faytonculardan İBB’ye tepki: Açlık eylemi yaparız

İstanbul Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, Adalar’da fayton kullanımının 3 ay boyunca durdurulmasına tepki göstererek, “Ya Büyükşehir Belediyesinin yetkilileri ile meseleyi çözeriz ya da açlık eylemi yaparız” dedi.

CHP’li Başkan, “Bu kadar borç varken binemem” diyerek makam aracını satılığa çıkardı

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Mert Uygun, bir önceki belediye döneminden kalan 1 milyon 200 bin liralık borç nedeniyle, mecliste alınan karar doğrultusunda makam aracını satılığa çıkardı.

Konuyla alakalı açıklama yapan Başkan Uygun, “Bu kadar borç varken benim böyle lüks bir araca binmem mantıklı değil” dedi.

TFF, takım harcama limitlerinin sapma oranını tekrar %30’a çekti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), takım harcama limitlerinin sapma oranını yüzde 40’tan yüzde 30’a çekerek yeniden eski sisteme döndü.

HDP’li vekil parti değiştirdi, Meclis’teki parti sayısı 10 oldu

24 Haziran seçimlerinde HDP’den Diyarbakır Milletvekili seçilen Saliha Aydeniz partisinden istifa ederek Demokratik Bölgeler Partisi‘ne üye oldu. 30 Kasım tarihinde yapılan 5’inci Olağan Kongresi’nde Eş Genel Başkanlığa seçilen Aydeniz’in katılımı ile DBP TBMM’deki 10. parti oldu.

İstanbul’da dilencinin üstünden çıkan para Hazine’ye devredildi

İstanbul’da Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin dilenirken yakaladığı bir kişinin üzerinde 10 bin TL ve 1 adet milli piyango bileti bulundu. Paraya el konularak Hazine‘ye devredildi.

Bakan Pakdemirli: Vatandaşımın sağlığıyla oynayanların ciddi ciddi canını yakacağım

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Son dönemde ciddi anlamda gündemimize aldığımız taklit ve tağşiş konusunda para cezalarının artırılması gerektiğini düşünüyorum. Vatandaşımın sağlığıyla oynayanların, ciddi ciddi canını yakacağım’’ dedi.