arama

Günün Özeti – 13 Ocak 2020

  • paylaş
  • paylaş
  • Hüseyin Bozdemir Hüseyin Bozdemir

Erdoğan’dan İsmailağa Cemaati’ne ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsmailağa cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu ve halefi olarak gösterilen Hasan Kılıç’ı ziyaret etti.

Kendisine cinsel istismarda bulunan arkadaşını öldürüp cesedi tekerlekle kapattı

Tekirdağ’da Afganistan uyruklu bir kişi cinsel istismara uğradığı şahıslardan birini öldürerek gömdü. Cesedi lastik tekerlekle kapatan şahıs olaydan yaklaşık bir ay sonra jandarmaya teslim oldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Hafter yarın sabaha kadar süre istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya’da ateşkes için taslak bir metin ortaya çıkardıklarını, metni Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac‘ın imzaladığını, Hafter tarafının ise yarın sabaha kadar süre istediğini bildirdi.

Çavuşoğlu, “Neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir taslak metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen değişiklik önerilerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık.” dedi. 

Mevlüt Çavuşoğlu

Nihai hale geldikten sonra Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri’nin metni imzalayarak Türk tarafına teslim ettiğini bildiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

  • Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar, Rus dostlarımızın bize söylediğine göre, süre istediler. Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Serrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahhüdünü yerine getireceklerdir. Ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin hızlanması, Berlin ve BM çabaları dahil, neticeye ulaşılması için biz Rusya ile çalışmaya devam edeceğiz.

İsrail F-16’ları sular altında kaldı

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait bir hava üssünde, bölgede meydana gelen yoğun yağmur yağışı nedeni ile savaş uçakları su altında kaldı. İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait (sayısı belirsiz) F-16‘nın su altında kaldığı fotoğraflar üsten servis edildi.

İsrail F-16’ları sular altında kaldı

Isırmaması için Miraç’ın ellerine bebek bezi bağlıyorlar

İzmir‘de yaşayan Asiye ve Serdal Maden çifti, çocukları Yusuf’un (7), bipolar mizaç bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk sebebiyle ellerini ısırmasına çözüm bulmak için ellerine bebek bezi sardı. Serdal Maden, oğlunun tedavisi için yardım çağrısında bulunurken, Kızılay aileye gıda ve eşya yardımı yaptı.

Isırmaması için Miraç’ın ellerine bebek bezi bağlıyorlar

Ali Tezel serbest bırakıldı

Sabah saatlerinde, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Ali Tezel

BES’in büyüklüğü 127 milyar lirayı aştı

Bireysel Emeklilik Sistemi‘nde (BES), katılımcıların fon tutarı ve devlet katkısı ile otomatik katılımla sisteme dahil olanların biriktirdiği dikkate alındığında sistemin toplam büyüklüğü 127 milyar lirayı aştı.

Türk Lirası

60 daireyi 120 aileye satan müteahhit ortadan kayboldu

Adana’da 60 daireyi, 120 aileye sattığı iddia edilen müteahhit ortadan kayboldu. Dolandırılan yurttaşlar suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, yetkililerden yardım talep ettiler.

60 daireyi 120 aileye satan müteahhit ortadan kayboldu

Hakkari’de ‘Kapan-3 Kavaklı Operasyonu’ başlatıldı

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, operasyona, Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 825 personel katılıyor.

Bölücü terör örgütünü eylem yapamaz hale getiren “Kıran” operasyonlarının devamı niteliğindeki operasyonla, teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, barınma alanları arası geçişlerin engellenmesi amaçlanıyor.

BDDK’dan flaş karar: Üç aya düşürüldü

BDDK, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme sürelerini altı aydan üç aya düşürdü.

Yavaş: Belediyenin kasasına girmesi gereken gelirler eskiden birilerinin cebine gidiyordu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eskiden belediyeye ait birtakım gelirlerin birilerinin cebine girdiğini söyledi.  AKP’den 8,5 milyar lira borçla devraldığı Ankara Büyükşehir’in her ay 50 milyon sadece faiz ödediğine işret eden Yavaş, belediyelerin hükûmetle uyumlu-uyumsuz olmasının fark etmediğini söyledi. Şimdiye kadar demokrasiye sığmayan bir takım uygulamalar olduğunu söyleyen Yavaş, “Har vurup harman savurursanız, hükümetle uyum içinde olup iflas eden bir sürü belediye var” dedi.

Karar‘dan Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtlayan Yavaş, “Son bir yılda 675 milyon lira tasarruf yapmışız. ‘İş yapmazsan tabii tasarruf edersin’ diyorlar. İş de yapıyoruz tasarruf da ediyoruz” diyerek icraatlarını anlattı.

Elif Çakır: Mansur Bey, bu makam odası fazla büyük değil mi, çalışırken dikkatiniz dağılmıyor mu?

  • Evet, ben de rahatsızım, küçülteceğim. Biliyorsunuz, Türkiye’de böyle bir merak var. En büyüğü olsun merakı. Bu da öyle bir merakın sonucu. Ben rahat edemiyorum açıkçası burada. Onun için bir plan çizdiler, küçülteceğiz. 

Elif Çakır: En güncel meseleden başlayalım isterseniz. Kar yağınca Ankara’da arabalar gerçekten yollarda vals yaptı mı? Kar yağışına belediyenin hazırlıksız yakalandığı eleştirilerine ne diyorsunuz?

  • Yok aslında. Uzun zamandır çalışıyoruz afete karşı. Ankara’daki riskli bölgelerin haritasını çıkardık. Bakın plakalarına kadar hangi bölgeye kim gidecek görevlendirme yazılarımız, bunlar normalde karlanma buzlanma ve ani yağış sele karşı sürekli nöbette bekleyen personel. (Belgeleri gösteriyor) Kimin nerede olacağı noktasına kadar belli. Sorun şuradan çıktı. Kar gece yağsaydı bu kadar sorun olmayacaktı. İnsanlar trafiğe çıktıktan sonra kar aniden ve her tarafa aynı anda yağdığı için yetişilemedi. Dün Meclis’te anlattım, 8.500 toplam cadde sayısı ve kilometresine baktığınız zaman, yetişilemez. Bizim kusurumuz şurada olmuş, doğrusunu kabul etmek gerekirse. Yaşamkent ve Beysukent burada yok. Yani orada tedbir alınmamış görünüyor. Ama bir aydır sürekli olarak akşam vakti Ankaralılar evlerine giderken önemli  yerlerde bekleyen araçları görmüşlerdir.  24 saat nöbetteler. 

“Ben insanların vergisiyle hizmet yapmaya çalışan bir memurum”

Yıldıray Oğur: Siz  seçileli 10 aya yaklaştı. Bu 10 ayda Ankara’da ne değişti sizce?

  • Ben sadece Ankara’da değil Türkiye’de bir zihniyeti değiştirmeye çalışıyorum. Belediye başkanı seçiliyor, toplumun değer yargılarıyla oynuyor. İnsanları ötekileştiriyor, o makamdan yararlanarak. Halbuki o makamda oturmak bir hiç. Bu makam bunları yapabilecekleri bir makam değil. Bu makam hizmet makamı. Ve tarafsız bir şekilde sadece ve sadece işin yapılması gereken bir makam. Çünkü adı yerel yönetim olduğuna göre sizden yerel ihtiyaçların karşılanmasını isteniyor. Sadece asfalt veya su akıp akmaması da değil. Yoksa bunu DSİ  ve Karayolları yapabilirdi. Bunun yanında insanlar, doğumdan ölüme kadar bütün ihtiyaçlarını belediyeden bekliyor. Hatırlarsanız ödediğiniz vergi, yol su olarak size geri dönecek diye bir şey vardı eskiden. Türkiye’de bu tersine yürüyor. Şimdi ben baştan beri şunu söylüyorum. Birincisi; ben insanların vergisiyle hizmet yapmaya çalışan bir memurum. Ötesi değilim. Hani bu hizmetkarlık falan filan da değil. Yani lafla hizmetkarınız filan değil. Gerçekten benim maaşımı halk veriyor. Ben onlardan toplanan vergiyi harcıyorum. O zaman birinci mesele, bu parayı nasıl harcayacaksın? O paranın sahibi vatandaş olduğuna göre nasıl harcayacağını vatandaşa sorman lazım. Gerçek yerel yönetim budur. Nasıl harcayacağımı da göstermem lazım şeffaf bir şekilde. Sonra da bu harcamaların hesabını vermem lazım. Dolayısıyla biz 10 ayda önce bu mantığı geliştirdik. Belediye başkanlarını gözünüzde büyütmeyin. Çağdaş ülkelerin bir çoğunda mesela İngiltere’de Londra hariç hiçbir belediye başkanı işe gitmez. Maaş almaz. Belediye Meclis üyeleri yönetir. ABD’de belediye meclisi seçilir. Bir bütçe vardır, yapılacak işleri planlar. Belediye başkanını maaşlı CEO  gibi atarlar. Beceremezse çıkarırlar. Bütçenin hazırlanmasına onay verirler. Şimdi bunu özellikle hep anlatmamın sebebi bizde belediye başkanları seçildikten sonra tabiri caizse Azrail kesiliyorlar. Hepsi değil ama birçoğu öyle. Parayı istediği gibi harcıyor. Kimseye hesap vermiyor. Vatandaşı da dinlemiyor. Burada bir yanlışlık var.

Bakan Turhan: Kanal İstanbul Projesi’ni 2026 gibi tamamlamış olacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit TurhanAnadolu Ajansı (AA) Editör Masası‘nda Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. 

Görsel: AA

Koruma altındaki vaşak karayolunda görüntülendi

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altında olan vaşak Artvin’de karayolunda görüntülendi.

Vaşak
Fotoğraf: DHA

Yoksulluk sınırı 3 bin 408 lira oldu

Türkiye Kamu-Sen‘in araştırmasına göre, 2019’un aralık ayında dört kişilik ailenin asgari geçim haddi 6 bin 897 lira 69 kuruş, tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3 bin 408 lira 93 kuruş oldu.

Süleyman Soylu canlı yayında rahatsızlandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı İdlip Yardım Kampanyası basın tanıtım toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu canlı yayından rahatsızlandı. Soylu’nun burnundan kan gelmesi üzerine yayın kesildi. 

View this post on Instagram

#SONDAKİKA I Süleyman Soylu, canlı yayında rahatsızlandı.

A post shared by BPT (@birparcatuhaftik) on

İçişleri Bakanlığı kaynaklarından elde edilen bilgiye göre dün Kastamonu’da aşırı soğuğa maruz kalan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun burnu kanadı. Bakan Soylu’nun sağlık durumunda herhangi bir sorun olmadığı, rutin programına devam edeceği öğrenildi.

AK Parti’den yeni imar kanunu teklifi

Uzun süredir gündemde olan yatay-dikey mimari tartışmasını çözecek yeni İmar Kanunu teklifi bugün TBMM’ye sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, kanun teklifi ile ilgili “Yüksek binalar yapılamayacak, kaçak binalara ceza artacak” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kimse istediği yükseklikte bina yapamaycak, yükseklik serbestliğini sınırlayacağız.” ifadelerini kullandı. Muş, açıklamasında ayrıca şunları kaydetti;

  • Kaçak olarak bilinen ya da ruhsatın dışında eklemeler yapılan imalatlarla ilgili tapuya bildirim zorunluluğu getiriyoruz.  Yani bir vatandaş bir daire almaya gittiğinde orada eğer binada böyle bir aykırılık söz konusuysa bunu tapuda görecektir. Ne zaman kaldırılacak bu? Bu, imalatçı tarafından ruhsata uygun hale getirilene ve belediye tarafından onaylanana kadar tapuda bu kalacaktır.  Düzeltildiği takdirde bu şerh kaldırılacaktır. 
  • Vatandaş bu düzeltmeyi yapmazsa, ilgili belediye o da yapmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kısımları yıkacaktır.
  • Ortaya çıkacak tüm masraflar yüzde yüz artırılarak idareden tahsil edilecektir. Eğer idare ödemezse merkezi yönetimden gönderilen ödenekten kesilecektir. Arsanın değerine göre ceza miktarı değişecektir.  Yatay mimari olarak dile getirdiğimiz uygulamanın yer bulması amacıyla, bundan sonra binalar istedikleri kadar yukarı gidemeyecekler.

İBB Selahattin Demirtaş’ın kitaplarını satmaya başladı

İBB’ye bağlı İstanbul Kitapçısı’nda, eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın kitapları satılmaya başlandı.

Selahattin Demirtaş

Melih Gökçek’e 576 milyon liralık suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) şirketi ANFA tarafından Melih Gökçek‘in başkanlığı döneminde (2015) 1,7 milyar TL’ye ihale edilen işe yönelik olarak Teftiş Kurulu soruşturması ortaya çıktı. Soruşturma sonucunda belediyenin 576 milyon liralık zarara uğratıldığı gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Melih Gökçek

Arnavutköy’de ormanda vahşet: Battaniyeye sarılı kadın cesedi bulundu

Arnavutköy’de ormanda mantar toplamaya çıkan iki arkadaş battaniyeye sarılı, toprağa gömülü halde kadın cesedi buldu. Polisin ilk incelemelerinde 35-40 yaşlarındaki kadının öldürüldükten sonra, bir battaniyeye sarılarak Arnavutköy’de ormanlık alana gömüldüğü tespit edildi.

Arnavutköy'de ormanda vahşet: Battaniyeye sarılı kadın cesedi bulundu

Genç model selfie çekerken uçurumdan düştü

Yeni bir hayata başlamak için Avustralya’ya taşınan 21 yaşındaki model Madalyn Davis hayatını kaybetti. İnsanların sıkça selfie çekmek için kullandığı mekana giden genç model, fotoğraf çektiği sırada uçurumdan aşağıya düştü.

Madalyn Davis

TRT Deutsch test yayınına başladı

TRT Arabic ve TRT World kanalları ile Türkiye’nin sesini uluslararası alanda duyuran TRT, şimdi de Almanca yayınına başladı.

TRT Deutsch

Ankara’daki yüksek hızlı tren kazası davasında ara karar açıklandı

Başkentte 13 Aralık 2018’de meydana gelen ve 3’ü makinist 9 kişinin hayatını kaybettiği, 107 kişinin yaralandığı yüksek hızlı tren (YHT) kazasına ilişkin 10 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Sanıklardan 2’sinin tahliyesini kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 24 Ocak’a erteledi.

Ankara'daki yüksek hızlı tren kazası davasında ara karar açıklandı

İdlib’de 3 yeni kontrol noktası açıldı

Rusya ordusu, İdlib‘de sivillerin tahliyesi için 3 yeni kontrol noktası açıldığını duyurdu.

Almanya’da iki ABD’li asker ölü bulundu

ABD’nin Almanya’daki Spangdahlem askeri üssünde 2 havacı askerin ölü bulunduğu bildirildi.

Sıkılan köpek, sahibini korna ile çağırdı

Avustralya’da sahibinin markete gidip arabada bıraktığı köpek, beklemekten sıkılınca kornaya basarak sahibini çağırdı. Görüntülere yansıyan olay sosyal medyada büyük beğeni aldı.

Sezonu kapatan Merih Demiral, EURO 2020’de yok

Merih Demiral’ın sol diz ön çapraz bağı koptu. Sezonu kapatan milli oyuncu, Euro 2020’de yer alamayacak. 

Merih Demiral

Gelecek Partili Selçuk Özdağ: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne istemeden oy verdik

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin konuştu. “Geçiş sonrası çok kötü yönetim süreci yaşanıyor” diyen Özdağ, kendisinin AKP milletvekili olduğu dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne istemeyerek oy verdiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Conte ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Conte’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. İki lider Libya ve Doğu Akdeniz‘de son gelişmeleri görüştü.

Erdoğan
Fotoğraf: AA

Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu: 14.61’de açıklama yapacağız

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu yaptığı açıklamada, “Ali Koç ile ilgili olarak bugün 14.61‘de açıklama yapacağız” dedi.

‘Görünen o ki söylediklerimiz anlaşılmamış’

Ağaoğlu açıklamasında, şunları söyledi: “Görünen o ki söylediklerimiz anlaşılmamış. Ali Koç ile ilgili olarak bugün 14:61’de açıklama yapacağız. Bir kez de oradan okusunlar. Bize yönelik söylemlerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Ülkedeki futbolu 3,5,7 sene öncesine çekmek isteyenlerin senaryosunda biz yokuz. Kendileri oynasınlar.

Kopenhag’ın sembolü Küçük Deniz Kızı heykelinin üzerine ‘Özgür Hong Kong’ yazıldı

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da şehrin simgesi olarak kabul edilen ünlü Küçük Deniz Kızı heykelinin üzerine kimliği belirsiz kişiler tarafından ‘Özgür Hong Kong’ sloganı yazıldı.

Balenciaga’dan 15 bin 200 TL’lik Hello Kitty çanta

Japon çizgi kahraman ‘Hello Kitty’, moda yıldızı oldu. İspanya kökenli Fransız moda devi Balenciaga, son koleksiyonunda Hello Kitty şeklinde çantalar tasarladı. 2020 İlkbahar-Yaz sezonu için üretilen çantalar, 2 bin 590 dolardan (15 bin 200 TL) satışa çıktı.

Balenciaga Hello Kitty

Tarsus’ta boş araziye yüzlerce tavuk ölüsü bırakıldı

Mersin’in Tarsus ilçesinde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından boş araziye yaklaşık bin tavuk ölüsü bırakıldı.

Tavuk

Müge Anlı, canlı yayında hakaret içeren kelimeyi söyleyemeyince internetten bakıp anlamını okudu

Faytonları geri isteyen Adalılar eylem düzenledi: “Hasta olmayan atlar faytona koşulsun”

İstanbul Büyükada’da bazı faytoncular ve ada sakinleri gösteri düzenleyerek, atlı faytonların kaldırılmasına tepki gösterdi. Yapılan gösteride “Atları geri istiyoruz”, “Hasta olmayan atlar faytona koşulsun” yazılı pankartlar açıldı, basın bildirisi okundu.

Çocuk parkını benzin döküp yaktılar

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, benzin dökerek, çocuk parkını ateşe verdi. Alevler, itfaiye ekiplerince yarım saatte söndürülürken, yanan oyun araçları, kullanılamaz hale geldi. 

HDP sordu: İstanbul Havalimanı’nda 36 dil, 80 lehçe var, neden Kürtçe yok?

HDP, İstanbul Havalimanı’nda 36 dil 80 lehçede çeviri hizmetlerinin başladığını anımsatarak, bunlar arasında Kürtçe’nin olmamasını eleştirdi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP milletvekili Meral Danış Beştaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Beştaş, uçak ve diğer toplu taşıma araçlarında Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Arapça anonslar yapıldığını belirterek, “Nitekim bu uygulama anadili farklı olan yurttaşlar için olduğu kadar yurt dışından gelenler için de elzem bir uygulamadır” dedi.

İstanbul Havalimanı

Sabah yazarı Mevlüt Tezel’den tartışma yaratacak öneri

Erdoğan’ın gençlere ‘evlenin’ çağrısı yapmasının ardından tartışmanın başladığını ve bu tartışmaya üç çocuklu bir baba olarak kendisinin de dahil olduğunu söyleyen Sabah yazarı Mevlüt Tezel, “Çocuk sahibi olanlar sistemin devamı için özveride bulunmuyorsa bekarlar da bunun karşılığını vermeli” dedi ve kazancı iyi olup çocuk düşünmeyenlerden daha çok vergi alınması önerisinde bulundu.  

İşte Mevlüt Tezel’in ilgili yazısı:

OH NE GÜZEL!

Önerim şu: Çocuk sahibi olanlar sistemin devamı için özveride bulunuyorsa, bekarlar da bunun karşılığını vermeli. Elbette işsiz bekarlardan bahsetmiyorum; kazancı iyi olan ama buna rağmen çocuk dünyaya getirmeyen bekarlardan daha çok vergi alınsın. Ayda bir Avrupa’ya git, en güzel restoranlardan Instagram’a fotoğraf koy, akşam eve gidince de battaniyeni üzerine çek, kedini sev ve dijital platformdan dizi izle! Oh ne güzel! Çocuk dünyaya getirip onların eğitimi ve geleceği için deli gibi çalışan, tatile gitmeyen, gitse de çocuk havuzunda nöbet tutan, yaşadığı stres yüzünden daha erken hayatını kaybeden çocuklu insanlara haksızlık olmuyor mu? En azından bir sağlık sorunu yoksa, geliri düzeyi yüksek olmasına rağmen çocuk yapmayanlardan daha çok vergi alınmalı!

Haydarpaşa Garı davasında yürütmeyi durdurma reddedildi, iptal kararı bekleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketlerinin, TCDD’nin Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının depo sahalarını kiralamak üzere açtığı ihaleden hukuksuz şekilde elenmesi sonrasında ihalenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile açtığı davada ilk karar çıktı. İstanbul 11. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma şartları oluşmadığı gerekçesiyle bu yöndeki talebi reddetti. İBB’nin davaya müdahillik talebini kabul eden mahkemenin, şimdi ihalenin iptaline ilişkin ana kararı bekleniyor.

Çiftleşme rekoru kıran kaplumbağa Diego soyunun tükenmesini engelledi

ABD’nin Santa Cruz Adası’ndaki bir üreme programında türünün yok olmaması için 40 yılı aşkın süredir çiftleştirilen 100 yaşındaki dev kaplumbağa Diego, çiftleşme rekoru kırarak soyunun tükenmesini engelledi. Diego, doğduğu topraklara geri dönüyor.

Kaplumbağa

Avustralya’da yangın yüzünden aç kalan yaban hayvanlarına havadan patates-havuç yardımı

Yangınların çoğu Avustralya’ya özgü yaban hayvanları olan bir milyar hayvanı öldürdüğü ya da yaşam alanlarını yok ederek ölümün eşiğine getirdiği tahmin edilirken, yiyeceksiz kalan bazı hayvanlara havadan gıda yardımı yapılıyor.

2020 Oscar Adayları: Joker 11 dalda aday gösterildi

En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu kategorileri de dahil olmak üzere 11 dalda aday gösterilen Joker, yılın en fazla Oscar adaylıklarında başı çekiyor.

View this post on Instagram

92. #Oscar Ödülü adaylıkları açıklandı.

A post shared by Film Otağ (@filmotag) on

Hırsızlık için girdiği evde cinsel istismara 16 yıl hapis

Ankara’nın Keçiören ilçesinde hırsızlık için girdiği evin sahibi 67 yaşındaki kadına cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklu yargılanan Enes A., 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’ etkinliği 

Erdoğan, vefatının yıl dönümünde ‘Lefter Küçükandonyadis’i andı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ordinaryüs” lakabıyla da tanınan futbolcu Küçükandonyadis‘in vefatının 8. yılı dolayısıyla saat 19.07‘de Twitter’da paylaşımda bulundu.

MSB: Resulayn’da kiliseye insani yardım yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı, Resulayn’da Martuma Süryani Ortodoks Kilisesine Türk Kızılayı iş birliğiyle insani yardım yapıldığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Ceren Özdemir’in ailesine taziye ziyareti

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, eşi Seher Erbaş ile birlikte bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in Altınordu ilçesi Nizamettin Mahallesi’ndeki ailesini ziyaret etti.

Ali Erbaş, Ceren Özdemir

Erbaş, ziyarette Baba Yılmaz ve anne Güfer Özdemir’e taziyelerini iletti.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Erbaş, ailenin acısını paylaşmayı bir vazife olarak gördüğünü belirterek, “Ben buralıyım. Dolayısıyla çok önemli bir vazife addettim, ziyaret etmek ve acılarını paylaşmak için. Bu bizim hem insani hem İslami görevimiz. Rabbim yavrumuza, evladımıza rahmet eylesin, makamı cennet olsun. Bir daha bu tür acı olayları ne aile, ne de hiç kimse yaşamasın.” diye konuştu.

AK Parti’li Göksel Gümüşdağ meclisteki görevini bırakacağını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 1. Başkanvekili AK Parti’li Göksel Gümüşdağ, görevinden 17 Ocak’ta istifa edeceğini söyledi.

Göksel Gümüşdağ

Trump: Süleymani ABD’ye saldıracak mıydı, bir önemi yok, çünkü onun korkunç bir geçmişi vardı

İranlı komutanın acilen öldürülmemiş olsaydı ABD’lilere saldıracağı iddiasını sorgulayan Demokrat Partililere ve savaş karşıtlarına ateş püsküren Trump “Gerçekte bunun bir önemi yok, çünkü Süleymani’nin korkunç bir geçmişi vardı” dedi.

Küresel çapta 3. Dünya Savaşı korkusu yaşatan Kasım Süleymani suikastını bir kez daha savunmaya geçen ABD Başkanı Donald Trumpİran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı‘nın acilen öldürülmemiş olsaydı ABD’lilere saldıracağı iddiasını sorgulayan Demokrat Partililere ve savaş karşıtlarına ateş püskürdü. 

‘Terörist Süleymani’yi şahane bir adammış gibi göstermeye çalışıyorlar’

“Demokratlar ve Yalan Haber medyası, 20 yıldır yapılması gereken şeyi sırf ben yaptığım için terörist Süleymani’yi şahane bir adammış gibi göstermeye çalışıyor. Ekonomik, askeri veya herhangi bir alanda yaptığım her şey aşırı sol Demokratlar tarafından küçük görülüyor. Hiçbir şey yapmayan Demokratlar!” 

Kanıt olup olmamasının bir önemi yok

“Yalan Haber Medyası ve onların Demokrat Ortakları, terörist Süleymani’nin gelecekteki saldırıları kapıda mıydı değil miydi, bu konuda benim ekibim uzlaşma içinde miydi değil miydi, bunu belirlemek için çok çalışıyor. Her ikisinin yanıtı da güçlü EVET, ama aslında bunun bir önemi yok, çünkü onun (Süleymani’nin) korkunç bir geçmişi vardı.”

Irak’tan acı haber: 2 şehidimiz var

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyi Haftanin bölgesinde icra edilen operasyonlarda bir güvenlik korucusu ve bir askerin şehit olduğunu açıkladı.

İzmir’de cemevleri resmen ibadethane olarak kabul edildi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesine ilişkin teklif AKP ve MHP grubunun ret oylarına karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

İzmir'de cemevleri resmen ibadethane olarak kabul edildi

Galapagos Adaları’ndaki La Cumbre Yanardağı’nda patlama

Ekvador’un Galapagos Ulusal Park İdaresinden yapılan açıklamada, Fernandina Adası’ndaki La Cumbre Yanardağı’nda volkanik faaliyet tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, yanardağın iki yıla yakın aradan sonra yeniden lav püskürtmeye başladığı belirtildi.

1476 metrelik yanardağ en son 2018’de faaliyete geçmişti.

İnsan yerleşiminin bulunmadığı Fernandina Adası, aralarında iguana ve penguenlerin olduğu çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Damızlık boğalara verilen ilacı kullanan adam, 3 gün ağrılar içinde kıvranınca acilen cinsel organ ameliyatına alındı

Kuzey Amerika ülkesi Meksika‘da, cinsel ilişkiye girmek isteyen adam, daha uzun ereksiyon sağlayabilmek amacıyla ilaç kullanmak istedi. İlaç sonrası cinsel organı 3 gün ereksiyon halinde kalan adam hastanelik oldu. İlacın, damızlık boğalara verilen ilaç olduğu ortaya çıktı.