arama

Günün Özeti – 12 Ocak 2020

 • paylaş
 • paylaş
 • Hüseyin Bozdemir Hüseyin Bozdemir

Kapan-2 operasyonu başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Jandarma ve Polis Özel Harekatın katılımıyla Hatay’da Kapan-2 Amanoslar operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

Çorum’da imam, müezzinin kulağını ısırdı

Çorum’da bir camide görev yapan imam ve müezzin arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kapı kapama tartışması sonrası imam Fatih Y., , müezzin Hüseyin T.’nin kulağını ısırdı. İl Müftülüğü tarafından konu hakkında idari soruşturma başlatılıp, Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da adli soruşturma açıldığı öğrenildi.

Çorum'da imam, müezzinin kulağını ısırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Serrac ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz El Serrac‘ı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Serrac ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 2,5 saat sürdü.

İstanbul Havalimanı’nda uyku kabini hizmeti

İstanbul Havalimanı’nda yurt dışında birçok havaalanında bulunan uyku kabini uygulaması başladı. “İGA Sleepod” isimli uyku kapsülünün saatlik ücreti 9 Euro olarak belirlendi.

İstanbul Havalimanı'nda uyku kabini hizmeti

Kanal İstanbul’a tepki gösterenler el ele verip zincir oluşturdu

Kanal İstanbul projesine karşı çıkanlar, Küçükçekmece ile Avcılar arasında insan zinciri oluşturdu. Ellerindeki dövizlerle sokağa çıkanlar, “Ya Kanal ya İstanbul” sloganları attı.

Kanal İstanbul'a tepki gösterenler el ele verip zincir oluşturdu

FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması için CHP’den araştırma önergesi

CHP, Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığı’na FETÖ/PDY’nin siyasi ayağının ortaya çıkarılması için araştırma önergesi sunuldu.

FETÖ'nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması için CHP'den araştırma önergesi

CHP grup başkanvekilleri tarafından sunulan araştırma önergesinde, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’da karşı karşıya kaldığı darbe girişiminin, Cumhuriyet tarihinin en vahim olaylarından biri olduğu vurgulandı. FETÖ‘nün örgüt yapılanmasının karanlıkta bırakılmaması, siyasi, ticari, askeri, yargı, emniyet ve diğer tüm ayaklarının açığa çıkarılmasının tarihsel bir görev olduğu belirtildi.

Oteller artık konaklayan misafirin kimlik fotokopisini alamayacak

Kişisel Verilerin Koruma Kanunu kapsamında, oteller, konaklayan misafirin kimlik fotokopisini alamayacak. Müşteri isterse kimlik fotokopi alınacak. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, konukları hemen tatile başlaması ve resepsiyonda bekletmemek için pratik olsun diye kimlik fotokopisi aldıklarını, vermek istemeyen müşteriyi mecbur tutmadıklarını söyledi.

Oteller artık konaklayan misafirin kimlik fotokopisini alamayacak

Hafter’in Meclis Başkanı Salih, Mısır’dan, Türkiye’ye karşı asker göndermesini istedi

Hafter güçlerine bağlı Libya Parlamentosu Başkanı Ageela Salih, “Mısır silahlı kuvvetlerini yabancı bir istila meydana gelirse, müdahale etmeye davet etmek zorunda kalabiliriz” dedi.

Libya parlamentosu başkanı Akila Salih

Ali Koç: Trabzonspor sırtını devlete dayamış

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ezeli rakipleri Trabzonspor ve Galatasaray’ın kendilerine yönelik açıklamalarına sert şekilde yanıt verirken, Türkiye Futbol Federasyonu’nun da basına kasıtlı olarak Fenerbahçe hakkında bilgi sızdırdığını iddia etti.

Ali Koç

Sarı-lacivertlilerin başkanı Ali Koç sözlerine “Sezonun ikinci yarısı için umutluyuz. Hocamız da iyi bir kamp geçirdiğimizi söyledi. Sizlerle dertleşelim. Algı operasyonları, bazı rakiplerin adımızı söylemeden yaptığı açıklamalar… Ne istiyorsanız sorun, amacımız kamuoyunu aydınlatmak.” diyerek başladı.

‘Sabır taşımız çatladı’

 • Tahkim Kararı ve Fenerbahçe’nin harcama limitlerine dair yaptığı başvuru, bazı medya kuruluşlarında çok başka şekillerde ele alınıyor. Bu konulara açıklık getirmek istiyoruz. Adil rekabet isteyenlerin, nasıl adil rekabet içinde olmadığını dilimin döndüğünce size anlatacağım. Sabır taşımız çatladı. Pazartesi günü Ankara’da bir çalıştay var, Türk futbolunun geleceği ve Türk sporunun geleceği konuşulacak.

‘TFF doğru yolu bulamıyor’

 • Tahkim’e harcama limitlerini attırmak için başvurmadık. hesaplamalardaki yanlışlıklarla ilgili başvurduk. Beşiktaş, faizlerle ilgili itiraz etti. Faizlerin hesaplanmaya etkisinin gözden geçirilmesini istedik. Zaten altı aylık dönem gerçekleşmiş, tahmini bir faiz rakamı kullanılmasının mantıksız olduğunu söyledik. TFF de böyle düşünüyor ama ne hikmetse, doğru yolu bulamıyorlar. Karşımızda bir engel var gibi ilerleyemiyoruz. İlk altı ayda gerçekleşen faiz oranları, diğer altı ayda ise tahmini faiz rakamları kullanılsın dedik. Takım harcama limitlerinin hesaplanma şekline itiraz ettik. Faiz hesaplanırken, sadece futbol hesaplanıyor. Ana para hesaplanırken, hem dernek hem de futbol operasyonu hesap ediliyor. Bu hem hukuki hem de finansal açıdan doğru olmadığını söyledik. Tahkim bu itirazları reddetti. Onları da anlıyorum çünkü bu çok yeni bir konu.

‘Harcama limiti sistemi çökecek’

TFF’nin Harcama Limiti sisteminin bir iki yıl içinde çökeceğini söyleyen Ali Koç,

 • Bu iş ileriye doğru çökecek. Birkaç sene sonra bu işin olamayacağının herkes farkında. Bankalar Birliği, kulüpler, TFF herkes bunun farkındayken, birbirimizin gözünün içine bakarak çökecek sistem üzerinden neden ilerliyoruz? Başından kurgularken, neden ‘Şimdi böyle gitsin, sonra bakarız’ düşüncesi var.

Bankalar Birliği ile henüz sonuç alamadıklarını söyleyen Ali Koç,

 • 5 yıl sonra kulüplerin gelirleri eksi çıkacak, bunu herkes biliyor. Bugün ana para ödemeyenlerin harcama limitleri yüksek çıkıyor. Biz Bankalar Birliği ile yapamadığımız için harcama limitimiz böyle. Bu model 5. sene kesin çökecek. Bir tişörtün, herkes tarafından giyilmesi bekleniyor. Fenerbahçe olarak en çok borç bizde. Ödeme gücümüz de farklı, miktarlar da. İmzaladığımız an, 250 Milyon TL Fenerbahçe’nin ihtiyaçlarını karşılamıyor. 5. yıl gelince ne yapacağız, yeni bir anlaşma yapılacak ve 10 yıla uzatılacak. İmzalayan kulüpler ne kadar memnun, bunu da sormak lazım. Benim konuştuğum, imzalayan kulüplerden biri hariç memnun olan görmedim. Sayın Mustafa Cengiz, kendileri imzaladıktan sonra ‘Sizin yapılandırma ne durumda, sizden olumlu sonuç bekliyoruz.’ Yani ne demek bu, Fenerbahçe’nin anlaşmasından sonra diğer kulüpler için de yeni bir yol bulunabilir.

‘Bu sistem Trabzonspor için yapılmış’

 • Bu 250 milyon TL’lik ana para, 5 yıllık süre en çok Trabzonspor’a yarıyor. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, ne kadar kötü olduklarından bahsediyordu, iflastan bahsediyordu, Mayıs ayında rahatladıklarını söyledi. O arada ne oldu bilmiyorum. Trabzonspor’a göre kurgulanmış bir model, zorunlu olarak da diğer kulüplere sunulmuş. Hani diyorlar ya yolda giderken kural değişmez, 5. yılda yeniden değişecek. Şu da olabilir, ‘Burası Türkiye, imzalayın sonra bakarız.’ Bunu da anlayabiliyorum. Çok ağır maddeler var, belki de genel kurula gidip sorabiliriz.

‘Fenerbahçe’nin talebi olmadı’

 • Harcama limitleri hakkında sözlerine devam eden Ali Koç Fenerbahçe’nin harcama limitlerinin %30 olmasında da bir talebi olmadı, %30’dan %40’a yükseltilmesinde de talebi olmadı. Açın TFF’ye sorun. Biz sadece sistemin sıkıntılı olduğunu anlattık. Sen harcamayı yap sonra sınırları getir. Yayın gelirleri düştü, kurlarla oynandı, faizler gerçekçi olmadı. Bize, ‘TFF ile konuşun %50 olsun diyen kulüp başkanı’ televizyona çıkıp, indirilmesi için açıklama yaptı. Farklı konuşan başkanlara telefonlar mı geldi, ne olduğu artık bunlara yakından bakmak lazım.

‘Muhtemel şampiyonluğumuz engellenmek istiyor, 3 Temmuz ruhunu diriltmeliyiz’

 • TFF bilgi sızdırıyor. Onlara Fenerbahçe’nin rakamları veriliyor, Fenerbahçe şu kadar rakamların üstündedir deniyor. Bu kişiler ‘Bizden haber yapmamızı istiyorlar‘ diyorlar. Rakamları da yuvarlıyorlar, 85 Milyon TL diyorlar. Fenerbahçe’nin durumu basına sızdırılıyor, bu arkadaşlar bizden açıklama istiyor ve biz de böyle öğreniyoruz. Biz başka bankalarla anlaşmalar yaptık. Bu yüzden harcama limitlerimiz arttıracağımızdan endişe duyuluyor. Taraftara sesleniyorum, artık 3 Temmuz ruhunu diriltmeliyiz. Fenerbahçe’nin haklarının yendiği, Fenerbahçe’nin saldırı altında olduğu ortamda iş başa düşüyor. Kulübümüzü diri şekilde savunmalıyız. 3 Temmuz’da şampiyonluğu almaya çalışan örgüt vardı. Bugün o örgüt değil ama farklı aktörler, bizi şampiyon yapmamak üzerine, muhtemel şampiyonluğumuzu engellemek için çabalamaktadır. Biz başvurumuzu yaptık, başvurumuz kabul edilmediği halde çok sıkıntılar olacaktır. Bizim başvurumuz haklıdır.

‘Balıkesirspor 7 bin, Galatasaray 10 bin Euro menajerlik ücreti ödemiş, sizce bu şeffaf mı?’

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’e yanıt veren Ali Koç,

 • Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Fenerbahçe’nin adını ağzına almadan bazı atışlar yapıyor. Taraftara şirin gözükmek, koltuğu sağlamlaştırmak bir anlayış olabilir ama kısa süreli bir anlayış olur. Mustafa Cengiz ya bilgi sahibi değil, ya gözümüzün içine bakarak gerçekleri sapıtıyor. İnşallah bu yaşına gelmiş bir adam gözümüzün içine baka baka yalan söylemiyordur. 2011’deki Play-Off, 23 Ağustos’ta açıklandı, 25 Ağustos’ta fikstür çekildi, 9 Eylül’de ligler başladı. Neden bahsediyor? İnşallah bu yaşta adam kamuoyunun gözünün içine içine yalan söylemiyordu. Şeffaflıktan bahsediyor, bize hafif çaplı gönderme yapıyor, KAP’a bildiri yaptıklarını söylüyor. Biz de KAP’a bilgilendirme yapıyoruz. Geçen sene Mart sonunda TFF bir liste yayımladı. Bu listede kulüplerin menajerlere ödediği paralar yer aldı. Fenerbahçe 2,6 milyon euro menajerlik ücreti ödemiş. Biz zaten %9-%10 menajerlik ücreti öderiz. Bütün Süper Lig ise 4,4 milyon euro ödemiş. Fenerbahçe açık ara en yüksek menajerlik ödemesi yapmış. En az ise Galatasaray yapmış; 10 bin euro! 2018’de Galatasaray bütün transferler için 10 bin euro ödemiş! Mitroglou, Ömer Bayram, Luyindama, Nagatomo… Bir sürü oyuncu alınmış ama Galatasaray 10 bin euro ödemiş. Balıkesirspor bile 7 bin euro ödemiş. İstanbulspor 95 bin euro ödemiş. Galatasaray bu kadar oyuncu alıp 10 bin euro ödemiş ve bu şeffaf mı değil mi kamuoyuna bırakıyorum.

‘Trabzonspor sırtını devlete dayamış’

 • Trabzonspor sağolsun Türkiye’de haklı rekabetin bekçisi konumunda, gün aşırı açıklama yapıyorlar. Sırtını devlete dayamışlar. Stadı devlet yapmış, olsun Türkiye’de birçok stadı devlet yapıyor. Ünal Karaman istifa etti, bizi ilgilendirmiyor ama zorla konunun içine çekiliyoruz. Bizim hocamızın istifası söz konusu değilken birçok iddia çıktı ama Ünal Karaman’ın durumu gazetelerde bile yer almadı. Koskoca bir şehrin belediye başkanı, bu karmaşayı Fenerbahçe’ye bağladı. Nereden aklına esti, Bu cinlik nereden? Bu nasıl saygısızlık? Sonrasında attığı tweeti kaldırdı. 5. maddede bir Bakan’dan bahsediyor ve diyor ki ‘Bu bakan Trabzonspor’un içişlerine asla karışmadı, ve öyle bir yardımcı oldu ki Trabzonspor iflastan kurtuldu.’ Yine bir milletvekili, bu tartışmayla ilgili tweetler atıyor ve ‘Bakan Bey’in, yardımlar yaptığı Trabzonspor’dan sadece başarı beklentisi olabilir‘ diyor. Allah daha çok versin, gözümüz yok. Ahmet Ağaoğlu’na soruyoruz, kimler sizden loca aldı, ne kadar verdi? Türkiye’de en pahalı localar bizimdir, gelin gelirleri karşılaştıralım. Trabzonsporlu olmayan ama devlet ile iş yaptığı için Trabzonspor’dan loca alan iş adamları var mı? Bunları biz söylemiyoruz, belediye başkanı, milletvekilleri söylüyor. Yeter artık! Türk sporunda barış olsun, gelin beraber olalım dilinden anlamıyorsunuz.
 • Şampiyonluğumuzu engellemeye çalışıyorlar. Kısır çekişmeleri bırakın, neyin ne olduğunu daha iyi anlayın. Arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş diye bir laf var, öyle bir dönemden geçiyoruz. Arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş. 

‘Fenerbahçe’den bu kadar mı korkuyorsunuz?’

 • Beşiktaş’ın faiz itirazını destekliyoruz diye bir kulüple birlikte yazı yazdık. Bu durum en az bizi ilgilendiriyor, ama rakibimizi desteklemek gerekiyorsa destekleriz. Fenerbahçe’den bu kadar mı korkuyorsunuz? Fenerbahçe yapsa yapsa bir ya da iki transfer yapabilir. O da kiralık olacak. TFF’nin limitleri olmasa bile zaten UEFA’nın limitleri var. Zaten gücümüz belli. Bu kadar mı Fenerbahçe’den korkuyorsunuz, topla, tüfekle saldırıyorsunuz. Medyanızla, siyasi destekle… Yazık ya.
 • Comolli ile yola devam ediyoruz. Sosyal medya var, insanlar baskı altında. Bence bu açıklama yanlış, bunu açık açık söyledim. Gelecek, konuşacağız ve durumuna bakacağız. Özgür açıklamaya inanıyorum, bu kadar transfer yapmışız hesap açmamışsın da buraya mı kaldı? Biz hemen karar vermeyiz, bekleriz, düşünürüz. Acele ile karar almalıyız. Zamanı gelince o konuya da bakacağız.

Zorlu’daki görüşmenin nedeni

TFF ve MHK ile ilgili görüşmenin nedenini açıklayan Ali Koç,

 • 12. haftaya kadar 6 maç kazanmışız, 6 maçın hakemi de atanmamış. Puan kaybettiğimiz 6 maçın hakemi de atanmış. Kayserispor maçındaki hatalar çok tartışıldı, o hakem de atandı. 3 maç vardı tartışılan, o iki maçın hakemi atanmadı. Kazandığımız maçlardaki hakemlerin bir sonraki hafta görevlendirilmemesi üzerine TFF’den randevu istedik, Nihat Bey de MHK Başkanı’nı çağırıp onun bilgi vermesini istedi. Biz sadece hakem atamlarıyla ilgili konuştuk. Çıkarken de harcama limitlerinin arttırıldığı söylendi. Böyle mi, değil mi, arayın ve sorun. MHK hakem hatamalarındaki sistemlerini anlattı. Bir mantıkla yapılıyor. Gözlemci puan veriyor, bir rakamın altındaysa atanmıyor. Ben şunu önerdim, 1 kişinin puanıyla olmaz, bir kişi canlı izlesin, bir kişi de 1-2 gün sonra izleyip puan versin. Olur mu, olmaz mı bilmiyorum, tamamen içeriği bu.

‘Bank Asya’da yöneticilik yapmış’

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 3 Temmuz’un FETÖ’nün operasyonu olduğunu vurgularken,

 • Türkiye Cumhuriyeti ve bazı devlet büyüklerimiz FETÖ konusunda Fenerbahçe’yi takdire şahan buluyor. Eski bir milletekili bu konularla ilgili tweetler atıyor, bakıyorsunuz bu bayan milletvekili, Bank Asya’da yöneticilik yapmış, bavul taşıyan adamlara övgüler yağdırmış. FETÖ’ye karşı en kuvvetli zamanlarında, kimse yanımızda yokken, yanımızda olmak isteyenlerin korktuğu dönemde bunlarla mücadelenin fitili 3 Temmuz‘da başladı, 17-15 Aralık’ta değil. Vatanını seven her insan Fenerbahçe’nin mücadelesini saygıyla karşılamalı. Bu bir maçtan, şampiyonluktan çok değerlidir.

‘Belki Ersun Yanal etkilendi’

 • Derbi galibiyeti sonrası Ersun Yanal’ın açıklamaları vardı, hocanın istifa edeceği iddia ediliyordu ve o da insani bir patlama yaptı. Belki ben de yarın öbür gün bunu yapabilirim. İnsani tepkileri sorun eden biri değilim. Hocamız belki bizim açıklamalarımızdan da etkilenmiş olabilir. Sosyal medyadan etkilenmemek lazım. Damien da patladı. Sonra büyük resme bakarsanız, gerek olmadığını görebilirsiniz. Derbiden sonraki hakem tartışmalarına üzüldüm ama hak ettiğimiz bir galibiyet aldık. İnşallah galibiyetlerin devamı gelir.

Köpeğini döven babasını silahla vurarak öldürdü

Balıkesir’in Edremit ilçesinde köpeğini dövdüğü oğlu tarafından silahla vurulan kişi yaşamını yitirdi.

Köpeğini döven babasını silahla vurarak öldürdü

Zeytinli Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi’nde bir apartmandaki evlerinde Batuhan S. ile babası Ali S. arasında tartışma çıktı.

Evde bulunan pompalı tüfeği alan Batuhan S, mutfakta kahvaltı yapan babasına iki el ateş etti.

Okul bahçesindeki Atatürk büstünü kırdılar

Kocaeli’de bir okulun bahçesindeki Atatürk büstü, kimliği belirsiz kişi tarafından kırılarak kaidesinden söküldü.

Okul bahçesindeki Atatürk büstünü kırdılar

Demirtaş’ın ‘Devran’ının sahnelenmesine Soylu’dan tepki

Soylu, Demirtaş’ın ‘Devran‘ kitabının tiyatro oyununa ilişkin, “Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor” dedi.

Demirtaş'ın 'Devran'ının sahnelenmesine Soylu'dan tepki

Tiyatroya gitmenin kabahat olmadığını ifade eden Soylu“Hatta herkes, hepimiz daha fazla tiyatroya gitmeliyiz. Çocuklarımızı daha fazla tiyatroya göndermeliyiz. Ama gittikleri tiyatro, bu ülkenin insanını acıtan, bizim bir yerlere ulaşmamızı istemeyenler tarafından oluşturulan bir tiyatro” dedi.

Kobani olaylarını hatırlatan Soylu, şunları kaydetti:

 • Her yeri yakıp yıktılar, 39 kişiyi katlettiler. Talimatı PKK verdi. Türkiye’ye talimatı, o günkü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri getiriyor. Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz. Yurt dışına gidip kulaklarına üflenen birtakım telkinlerle Türkiye’nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değil.

Kimyasal madde ile intihara kalkıştı, AFAD binayı boşalttı

Van’ın Tuşba ilçesinde, L.A. (27) internetten aldığı kimyasal maddeyi ilaçla içerek intihara kalkıştı. Durumu fark eden ablasının ihbarıyla gelen sağlık ekiplerince L.A. hastaneye kaldırılırken, AFAD ekipleri, apartman sakinlerinin kimyasal maddeden etkilenmemesi için binada dezenfekte işlemi yaptı.

Florida’daki askeri üs saldırısının ardından: ABD, Suudi askeri öğrencileri sınır dışı edecek

Washington yönetiminin, Florida’da bir üste 3 Amerikan askerinin öldürülmesinin ardından, ülkede eğitim gören Suudi askerleri sınır dışı etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Geride fotoğraflar ve çocuk ayakkabıları kaldı

Çeşme’de batan teknede sekizi çocuk 11 mültecinin hayatını kaybetmesiyle ilgili altı kişi gözaltına alındı. Mültecilerin kimlikleri ve çocuk ayakkabıları kıyıya vurdu.

Geride fotoğraflar ve çocuk ayakkabıları kaldı

Ceren’in babası: Bu acı asla unutulmayacak

Ordu’da evinin önünde bıçaklanan üniversite öğrencisi Ceren Özdemir (20), ölümünün 40’ıncı gününde anıldı. Genç kızın acılı babası Yılmaz Özdemir, “Zamanla unutulur deme şansım yok. Bu acı asla unutulmayacak, biz ölene kadar unutma şansımız yok” dedi.

Ceren Özdemir

Ankaray’ın ‘koltuk’ anketinin sonucu belli oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin “Ankaray’daki koltuklarımız sizce nasıl olsun?” anketi sona erdi. Ankete katılanların yüzde 70.4’ü yeni sıralı koltuk düzeni, yüzde 29.6’sı ise mevcut ikili koltuk düzeni yönünde tercihini kullandı.

Ankaray’ın ‘koltuk’ anketinin sonucu belli oldu

Trump’tan İran’a yeni uyarı

ABD Başkanı Donald Trump, İran’da Tahran yönetiminin Çarşamba günü Ukrayna Hava Yolları’na ait yolcu uçağını yanlışlıkla düşürdüğünü itiraf etmesinin ardından başlayan protestolarla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Trump açıklamasında, “Şu ana kadar binlerce kişi sizler tarafından öldürüldü ya da hapse atıldı. Dünya, gelişmeleri izliyor. Daha da önemlisi ABD de gelişmeleri izliyor. İnterneti yeniden açın ve gazetecilerin ülkenizden özgürce bildirmesine izin verin! İran’ın harika insanlarını öldürmeyi durdurun!” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere ücretsiz yemek hizmeti başladı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, üniversite öğrencilerine yönelik olarak haftanın her günü ücretsiz yemek hizmeti sağlayacak olan Anne Eli projesini Ayazma Çok Amaçlı Kültür Merkezi‘nde hayata geçirdi.

Öğrencilere ücretsiz yemek hizmeti başladı

Bahçeli: Ne işimiz var diyenler, cahildir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Libya’ya asker gönderilmesine karşı çıkan muhalefete yönelik, “Ne işimiz var Suriye’de, ne arıyoruz Libya’da diyenler, görevli ve taşeron değillerse kesinlikle tarih ve coğrafya cahilleridir” ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli

ABD-İRAN GERİLİMİ

 • Irak’ın 2003’teki işgalinden sonra 1.5 milyon Müslüman katledildi. Büyük bir kültürel mirasın meşalesi söndürüldü. ABD’nin yanısıra İran’ın da nüfuzu zaman içinde güçlenmiştir. Irak toprak altından petrolün çıkarılıp insanın konduğu yer haline gelmiştir. Terör örgütüne yardımlar Irak halkını bunaltmıştır. Kasım Süleymani’nin de içinde bulunduğu konvoya düzenlenen ABD hava saldırısı böglesel gerilimi zirveye taşımıştır. Bir üsse yapılan saldırıda ABD’li görevlinin öldürülmesi, Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik protesto eylemleri Kasım Süleymani’nin öldürülmesine kadar varmıştır. ABD üslerine balistik füze fırlatılmıştır. Gözler boyanmıştır. Trump’un barış içinde yaşamaya hazırız vurgusu, İran yönetiminin temkinli açıklamaları krizi yönetebilir düzeye taşımıştır. 

‘TRUMP PENSILVANYA’YA BAKSIN’

 • ABD Başkanı Trump suçlu arıyorsa Pensilvanya’ya bakmalıdır. FETÖ’cülük suç örgüt elebaşı Gülen suçlu değilse bu durumda suç ve suçlunun tanımı nasıl yapılacaktır? DEAŞ liderlerini öldürenler buyursunlar PKK ve YPG’nin liderlerini de öldürsünler. İran’da bir uçağı düşürüp ardından pardon demek vicdan ve akıl tutulmasıdır. Bunun sorumluları hesap vermelidir.

‘TÜRKİYE’NİN POZİSYONU DENGELİDİR

 • Trump’ın barış içinde yaşamaya hazırız vurgusu, İran yönetiminin temkinli açıklamaları krizi yönetilebilir seviyede tutmuştur. ABD İran arasındaki itiş kakış dengelenmiş ve denetim altına alınmıştır. Pek çok senaryo konuşulmuş akılları bulandırmışladır. Türkiye’nin bu suikast karşısında almış olduğu pozisyon hiç kuşku yok ki çok dengelidir.

MALUM ÇEVRELER ÜRKMÜŞTÜR

 • Türkiye’nin olmadığı bir Ortadoğu veya Akdeniz tablosunda kuşun kurdun hayat hakkı olmayacaktır. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarına sahip çıkması muhasip çevreleri ürkütmüştür.
 • Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de egemenlik haklarına sahip çıkması malum çevreleri ürkütmüştür. Libya’da darbeci Hafter lehine faaliyet gösterdiği anlaşılan Riyad yönetiminin bir adım gerisinde hangi küresel destekçilerin bulunduğu malumdur.

LİBYA TEPKİSİ

 • Ne işimiz var Suriye’de, ne arıyoruz Libya’da diyenler, görevli ve taşeron değillerse kesinlikle tarih ve coğrafya cahilleridir.

AKŞENER’İN PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASINA YANIT

 • Hesap bilmeyenlere hesap anlatmak çok zor, ona cevap vermeye gerek yok. 
 • CHP’ye güvenimiz yoktur. Bu üslubu, Atatürk’tan uzaklaşmış HADEP ile kucaklaşmış bir CHP’nin hiçbir teklifiyle işbirliği yapma niyetimiz de yoktur, kabulümüz de yoktur. 

MSB: Metina bölgesinde PKK’lı 2 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak’ın kuzeyindeki Metina bölgesinde tespit edilen PKK’lı 2 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

MSB

Hafter güçleri: Türkiye İHA’sı düşürdük

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, havan mermileri taşıyan Türkiye’ye ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

Sokak ortasında ölü bulundu

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, sokak ortasında ceset bulundu. Polis ekiplerince yapılan incelemede cesedin evli ve bir çocuk babası Mustafa Güner‘e (54) ait olduğu tespit edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ümmü Gülsüm Genç’le sosyal medyada canlı görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışmaya katılarak adından söz ettiren konuşma engelli 27 yaşındaki Ümmü Gülsüm Genç ile sosyal medya hesabı üzerinden canlı olarak görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ümmü Gülsüm Genç’le sosyal medyada canlı görüştü

Samsun’da çöp konteynerinde ceset bulundu

Samsun’un İlkadım ilçesinde bir çöp konteynerinde ceset bulundu.

Samsun’un İlkadım ilçesinde bir çöp konteynerinde ceset bulundu.

Irak’ın Salahaddin vilayetinde ABD askerlerinin kaldığı Beled Askeri Üssü’ne 8 füzeyle saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırıda, Irak ordusuna bağlı 1 subay ve 3 asker yaralandı.

Japon milyarder, twitini paylaşan 1000 kişiyi paraya boğacak

Japon iş insanı Yusaku Maezawa, 2019 yılında gerçekleştirdiği uygulamayı 2020 yılına da taşıdı. Geçtiğimiz yıl bir paylaşımını retweetleyenler arasından yaptığı çekilişle 100 kişiye 1’er milyon Japon Yeni (yaklaşık 54 bin lira) dağıtan milyarder, bu çekiliş sayesinde 4 milyondan fazla retweet sayısıyla Twitter tarihinin rekorunu kırmıştı.

Yusaku Maezawa

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazandı

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2020 CEV Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri final maçında Almanya’yı 3-0 mağlup ederek olimpiyat oyunlarına katılmaya hak kazandı.

Erdoğan’dan tebrik

File’nin Sultanları’nı tebrik eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu mesajı paylaştı: “2020 CEV Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kıta Elemeleri finalinde Almanya’yı mağlup eden A Milli Kadın Voleybol takımımızı tebrik ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel’le görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Libya’daki gelişmeler ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Karamollaoğlu: İnsanları birbirlerine hasım haline getirmeye çalışıyorlar

Türkiye’de insanları birbirlerine hasım haline getirmeye çalışanın olduğunu vurgulayan Karamollaoğlu, “Siyasi partiler, birbirlerinin düşmanı değildir. Türkiye’nin ileri gitmesini istiyorsanız huzuru sağlamak zorundasınız. Adaletle hükmetmenin gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Temel Karamollaoğlu

“YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE DOĞAR”

Büyük bir Türkiye hedefi koyduklarını belirten Karamollaoğlu, “Biz, önce kendi memleketimizi yaşanılabilir bir ülke haline getirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye’yi örnek alınacak bir ülke yapacağız. Biz bunu yaparsak o zaman yeniden büyük Türkiye doğar” dedi.

 • Kutuplaşmayı, kamplaşmayı, sevgi saygı beslemesini değil, düşmanca tavır sergilemesini arzu ediyorlar. Biz, birbirimizi de düşman gibi hasım gibi görmeyiz.
 • Siyasi partiler, birbirlerinin düşmanı değildir. Türkiye’nin ileri gitmesini istiyorsanız huzuru sağlamak zorundasınız. Adaletle hükmetmenin gerektiğine inanıyoruz.
 • Liyakatin gerekliliğini savunuyoruz. Biz, adaleti mülkün temeli olarak gördüğümüz için en önemli mesele sayıyoruz.

THY, Filipinler’e uçuşlarını iptal etti

Türk Hava Yolları (THY), Filipinler’de bir yanardağın patlamasının ardından bugün ve yarın başkent Manila’ya olan uçuşlarını karşılıklı olarak iptal ettiğini açıkladı.

Tahran’da protestolar devam ediyor

View this post on Instagram

Tahran'da protestolar devam ediyor.

A post shared by BPT (@birparcatuhaftik) on

İran’ın Olimpiyat madalyalı tek kadın atleti ülkesini terk etti: Ezilen milyonlarca kadından biriyim

İran’ın Olimpiyat madalyalı tek kadın atleti Kimia Alizade, ‘yetkililer tarafından bir propaganda aracı olarak kullanmaktan bıktığını’ ilan ederek ülkesini terk etti. Tekvando şampiyonu Alizade, “Merhaba veya hoşçakalın diyerek mi, başsağlığı dileyerek mi başlamalıyım? İran’ın ezilmiş halkına merhaba, İran’ın soylu halkına veda, her zaman yas tutan sizlere baş sağlığı…” diyerek başladığı Instagram mesajında, ülkesini terk ettiğini açıkladı.

Kimia Alizade

Darbeci Hafter, 24 saat geçmeden ateşkesi ihlal etti

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, ülkenin doğusundaki darbeci Halife Hafter’e bağlı güçlerin gece yürürlüğe giren ateşkesi defalarca ihlal ettiğini açıkladı. UMH Sözcüsü Muhammed Kanunu, Hafter milislerinin vatandaşların evlerine baskın düzenlediğini ve mülklerini yağmaladığını ifade etti.

Oyuncu Joaquin Phoenix, iklim krizi eyleminde gözaltına alındı

Senenin en çok konuşulan yapımlarından Joker’deki performansıyla eleştirmenlerin ve seyircilerin övgüsünü kazanan Joaquin Phoenix, Washington’da düzenlenen iklim krizi eyleminde gözaltına alındı.

Mısır’dan Libya’daki ateşkese destek

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Rusya’nın çağrısının ardından Libya’da yürürlüğe giren ateşkesi desteklediklerini açıkladı.

İBB Sözcüsü Ongun’dan Bakan Turhan’a yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, “Ulaştırma Bakanı Sn. Turhan’ın, ‘İmamoğlu Başakşehir’de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metroyu durdurdu’ ifadesi doğru değildir” ifadelerini kullandı.

Murat Ongun

“BAKANIN İFADESİ DOĞRU DEĞİL”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın İstanbul Başakşehir’de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metro hakkındaki açıklamalarına tepki gösteren Ongun, “Bazı Bakanlarımızın, İBB ve Başkanımız Ekrem İmamoğlu hakkında yanıltıcı açıklama yapmayı alışkanlık haline getirdiğini üzülerek görmekteyiz. Ulaştırma Bakanı Sn. Turhan’ın, ‘İmamoğlu Başakşehir’de açılacak şehir hastanesine ulaşacak metroyu durdurdu’ ifadesi doğru değildir” dedi.

“1,5 MİLYAR LİRAYA İHTİYAÇ VAR”

Metro hattının sadece yüzde 9’unun tamamlandığı hatırlatan Ongun, “Yapımına 2017 yılında başlanan Başakşehir-Kayaşehir metro hattı projesi, finansman bulunmadan ihaleye çıkıldığı için Ekim 2018’den bu yana durmaktadır. Sadece yüzde 9’u tamamlanan hattın bitirilmesi için 1,5 milyar liraya ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

Ongun açıklamalarını şöyle sürdürdü;

 • Şehir Hastanesi’nin açılışı nedeniyle Nisan 2019’da hastane önündeki istasyon için kazı çalışmalarına tekrar başlanmış ancak finansal yetersizlik nedeniyle bir önceki yönetim tarafından inşaata devam edilememiştir.
 • Sadece 1 istasyonun yüzde 25’i yapılmıştır. Hal böyleyken, kamuoyuna üstelik bir Bakan tarafından yanıltıcı bilgi verilmesinin arkasındaki motivasyon düşündürücüdür.
 • Kamuoyunu sağlıklı ve şeffaf bir şekilde bilgilendirme gayretimiz devam edecektir.