Günümüzde İHA Teknolojisi

İHA, günümüzde yer alan ve gelişim gösteren bir teknoloji. İnsan gücünü karşılayabilen ve insanlar için tehlikeli durumlarda görev alan bu araçlar bugün neredeyse gelişimi istenen en önemli teknoloji haline geldi. Ama neden?

Teknolojinin gelişimi insanların hayatlarını kolaylaştırır. Ki bu teknolojiler tüm dünya için farklı olsa bile bir anlam taşımaktadır. Tüm sektörler için bir yer edinmektedir. Peki bu İHA teknolojisi neden önemli bir hale geldi?

Öncelikle İHA birçok insanın hayatına askeri gelişimler ile girdi. Onları yakın sayılabilecek bir dönemde Türkiye’nin Suriye sınırlarında gördük ve başarılarını duyduk. Bu başarıların basamaklar halinde gelişecek bir teknolojisine sahip olan bu İHA’lar nasıl çalışmakta onu basit bir şekilde ve örneklerle açıklayalım.

İHA NASIL ÇALIŞMAKTADIR?

Öncelikle İHA’lar bizim çocukluğumuzda oynadığımız uzaktan kumandalı arabalar ile aynı sisteme sahiptir. Fakat bu kadar basit değiller. Sahip oldukları donanımlar kilometrelerce uzaklık ve yükseklikler için özel olarak görev yapabilmektedir. Bunun nedeni istenilen görevleri, istenilen şekilde gerçekleştirmek istenmesi ve sahip oldukları teknolojileri ile birçok meslek grubunda yer almasıdır.

İHA
RQ-4 Global Hawk

İHA’lar her meslek için görev yapabilir durumda olduğu için örneğimizi askeri görevler üzerinden verelim. Şunu belirtmemiz gerekli: Askeri görevlerde yer alan İHA’lar kadar SİHA’lar da yer almakta. Aralarında belirgin olan en büyük fark SİHA’ların aktif silah taşımalarıdır. Normal İHA’larda böyle bir işlev yoktur.

Görevde olan bir İHA yerde bulunan bir noktadan sürekli emir almaktadır. Gelişmiş donanımlar ile İHA ve kontrol sistemleri sürekli birbirlerine veri yollamaktadır. Bu veriler İHA’ya uçmak için gerekli bilgiler verirken yer kontrol sistemi için istenen bilgileri sağlamaktadır. Bu işlemler sürekli devam ederken yer kontrol sistemine gelen bilgiler veri yönetim sistemine iletilerek işlenir. Tüm bunların dışında son olarak söylenmesi gereken navigasyon ve sisteminin İHA ve yer kontrol sistemini birbirine bağlayarak görev almasıdır. Tüm bu işlemler milisaniyelik bir şekilde gerçekleşerek gerçek zamanlı işlemler sunmuş olur.

Yukarıda bahsettiğimiz İHA askeri bir görevde iken birden fazla nokta ile sürekli iletişim halindeyken prodüksiyon için görev alan bir İHA daha basit bir şekilde çalışmaktadır. Bir filmin aksiyon çekiminde görev alan bir İHA bir noktadan veri alıp sahip olduğu verilerini aynı noktaya iletmektedir sadece.

İHA ve SİHA askeri alanda görev almaktayken başka sektörler içinde İHA’lar önemli bir noktaya gelmektedir. Bu noktalar nedir hep birlikte bakalım.

İHA’LARIN SEKTÖRLERDE OLAN DURUMU NEDİR?

TAŞIMACILIK / TESLİMAT

İHA’lar farklı şekillerde olabildiği için farklı meslekler için uygun halde olabilmekte. Bunun en büyük örneklerinden biri taşımacılıktır. Bu taşımacılık örnekleri Amazon ve PTT ile görülmüştü. Dünya üzerinde başka örnekleri olsa bile çalışmalara başlayan ve ilk siparişleri İHA ile teslim eden Alphabet’in Wing oluşumu başlaması birçok şirket için ilk adım oldu.

Ülkemizde de PTT 2019 yılında çalışmalara başladığını ve teslimatlara başlayacaklarını iletmişlerdi. Teslimat başlamamış olsa bile Ankara’da İHA’ların bulunduğu belirtilmişti.

İnsan taşımacılığı konusunda da çalışmalarını sunan EHang şirketi iki kişilik araçlarını tanıtarak sahip oldukları potansiyeli göstermişlerdi. 2018 yılında Hollanda Prensi Pieter Christiaan’da bu araçlardan birisi ile seyahat etmişti.

ARAMA VE KURTARMA

Arama ve kurtarma ekipleri zorlu alanlarda bir noktaya ulaşmak için çok fazla uğraşmaktadır. Fakat İHA’lar havada rahat bir şekilde hareket ederek istenilen bölgeye ulaşabilmektedir. Kurtarma ekipleri için olası yolları gösterebileceği gibi ekipleri bekleyen kazazedeler için ilaç ve besin iletebilir.

Bunların dışında yangın gibi felaketlerde de görev alarak ekipler için görüş avantajı sağlayabilir. En büyük örneklerinden birisi olan DJI Matrice 210 ile ilişkilendirilen kameralar aktif olarak yangınlarda görev yapmakta. Aynı zamanda Aerones firması su ile söndürme sistemine sahip İHA’larını testlere sokarak çalışmalarını hızlandırmıştı.

İHA
SOOMVI S-200

Bu iki sektörü incelediğimiz zaman insanların yerine görev alabildiklerini görüyoruz. Sahip oldukları teknoloji ile her durum için görev edinebilmeleri de onları önemli kılıyor. Tüm bunların dışında birçok sektörde de görev aldıklarını biliyoruz. Daha ötesi için neler olabilir o zaman?

GÜNÜMÜZDEN GELECEĞE İHA’LARIN DURUMU?

Günümüzde istenilen seviyede bile bize yardımcı olsalar ve sürekli gelişim gösterseler bile gelecek için beklentiler daha iyisi olmasıdır. Daha iyisini istememize rağmen önemli noktalardan birisi uçuş süresi. Uçuş süresi farklılık gösterse bile sahip olunan süreler istenilen sürelerden uzak. Bunun en büyük nedeni ağırlığa neden olan batarya sistemleri. Bu sistemler cihazlar için hayati önlemler taşısa bile gelişmek zorunda bir durumdalar.

Son olarak istenilen en büyük isteklerden birisi kabiliyet ve boyut. Kabiliyet ve boyutlar cihazların istenilen bölgelerde istenilen şekilde kullanılmaması için bir sorun oluşturmakta. Bu konuda sorun çıkmasının en büyük nedeni arama ve kurtarma ekiplerinin dar alanlarda görev yapamamasından dolayıdır.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.