Güney Kore Ne Yaptı?

11 Mart 2020 ülkemizde ilk Covid-19 vakası tespit edildi. Tespit öncesinde zaten ilk tedbirler alınmaya başlamıştı. Bizden önce enfekte olan ve durumlarını gözlemleyebilme şansımız olan ülkeler vardı, bu yönden fazlasıyla şanslıydık. O günden itibaren test sayılarından şikayetçi, bu işin sadece test ile yok olabileceğini düşünen insanlarımız ortaya çıktı, örnek olarak ise Güney Kore verildi. Gelin Güney Kore’yi biraz inceleyelim.

20 Ocak ilk vaka

Güney Kore 20 Ocak günü ilk enfeksiyonunu açıkladı, bu açıklandığında dünyada, 217’si Çin’de, 2’si Tayland’da, 1’i Japonya’da ve 1’i Güney Kore’de olmak üzere toplam 221 vaka vardı.

20 Şubat ilk ölüm

İlk vakanın açıklanmasından tam bir ay sonra Güney Kore’den ilk ölüm haberi geldi. Bu süre içerisinde Güney Kore’de toplam 104 vaka tespit edilmişti. Dünya’da ise toplam 76.677 vaka tespit edilmişti.

Bu süreçte uyguladıkları test sayısı ne kadardı?

Güney Kore

Görüldüğü üzere ilk vakalarını açıklamalarından bir ay sonra bile günlük 2 bin üzerinde test yapmamışlar. Test sayılarını ilk günden itibaren 15 bin-20 bin civarlarına çıkarmamışlar. Çünkü bundan daha önemli bir işleri vardı. O da sosyal izolasyonu sağlamaktı.

Biz de aynı şekilde süreci yönetiyoruz, bazılarımız ne kadar görmek istemese de, teşhis sürecindeyiz. 65 yaş üstüne gelen sokağa çıkma yasağıyla sosyal izolasyonu minimum seviyeye indirmeye çalışıyoruz. Bu izolasyon istendiği seviyede olmazsa herkese gelebilecek bir sokağa çıkma yasağı gündemde.

Tarama süreci yolda

Herkesin diline dolanan Güney Kore örneğini umarım kısa ve öz biçimde anlatabilmişimdir. Bizden farklı bir strateji ile ilerlemedikleri açıkça görülüyor. Teşhis ve izolasyon sürecini iyi yönettikleri ve tarama sürecinde ellerinden gelenin maksimumunu yaptıkları için virüsün kontrolünü bir şekilde sağlayabildiler.
Görüldüğü üzere Türkiye de aynı yolu izliyor ve bir anda patlama görülen Güney Kore test sayıları gibi Türkiye’nin de test sayılarında ciddi bir artış göreceğimizi söylemek mümkün. Kendi üretimimiz olan test kitlerinin dışında 23 Mart 2020 tarihinde Çin’den ülkemize gelen ve aynı zamanda parti parti gelmeye devam edecek olan toplamda 2 milyondan fazla test kitine sahip olacağız. Bu da test sayılarımızın ister istemez artacağına işaret ediyor.

Biz daha şanslıyız

Biz Güney Kore’den çok daha şanslıyız çünkü bu virüs uzun bir zaman ülkemizde görülmedi, sürecin nasıl gittiğine dair fikir sahibi olduk ve en önemlisi tedavilerde nelerin işe yarayıp nelerin işe yaramadığını gördük. Bunlar bizim için çok önemli bilgiler ve bu bilgiler ışığında umarım ki süreci minimum maddiyat ve maneviyat kaybı ile atlatırız.

Bizleri Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Bülent Can AKSU
Adım Bülent Can AKSU, daha çok Can denmesini tercih ediyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Kendi çapımda geçmişi, günümüzü ve geleceği okumaya çalışıyorum...