Gözümüz Yollarda: Dune Filmi İncelemesi

Bomba kadrosu, inanılmaz hikayesi ve zengin geçmişiyle bilim kurgu sevenleri mutluluktan havaya uçuran Dune filmi 18 Aralık’ta vizyona giriyor. Dune Filmi İncelemesi yazımıza geçelim dostlar!

Dune Filmi İncelemesi

Dune Filmi İncelemesi – Nedir Bu Dune?

Frank Herbert’in aynı isimli romanından uyarlanan, senaryosu ve inanılmaz kadrosuyla bizleri yüksek beklentilere sokan Dune filmi, soylu bir ailenin varisi olan Paul Atreides (Timothée Chalamet) adındaki bir gencin hikayesini anlatıyor. Hikaye, evrenin en tehlikeli gezegenlerinden biri olan Arrakis ve yalnızca oradan çıkarılabilen Melanj isimli maddenin güvenliğinin Atreides ailesine emanet edilmesiyle başlar. Paul Atreides üzerine düşen sorumluluklarla başa çıkmak zorundadır.

Arthur C. Clark’ın “Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır.” yorumu aracılığıyla okumayanlar için Dune romanının kalitesini ve derinliğini belirtebilirim sanırım. Din, siyaset, felsefe alanlarında derin tahlilleri vardır ve bir bütün olarak bakıldığında yalnızca iyi yazılmış bir uzay macerası romanından çok daha fazlasıdır. Semavi dinlerle olan bağı ve göndermeleri de son derece ilgi çekicidir. Bütün bunlar kitapta olduğu kadar ayrıntılı bir şekilde filme yansıtılır mı bilemeyiz ancak herhangi bir uzay macerası izlemeyeceğimizden eminim.

Filmle İlgili Neler Biliyoruz?

Dune filmi Javier Bardem, Josh Brolin ve Stellan Skarsgård gibi usta isimlerin yanı sıra Timothée Chalamet ve Zendaya gibi son zamanlarda adından sıklıkla bahsettiren genç yıldızlarla dolu. Henüz bir fragman görememiş olsak da bu ekibin oyunculuk olarak izleyicileri hayal kırıklığına uğratmaları pek olası değil gibi duruyor.

Tıpkı ekibi gibi kendi de son zamanlarda çok başarılı işler çıkaran Denis Villeneuve yönetmen koltuğunda oturuyor. Blade Runner 2049 ve Arrival filmleri ile bilim kurgu alanında iyi işler çıkarabildiğini kanıtlamış yönetmen, Star Wars’a ilham vermiş bir romanı beyaz perdeye taşımak için oldukça uygun bir isim.

1984 yılında Dune: Çöl Gezegeni adında yine Frank Herbert romanından uyarlanmış bir Dune filmi daha mevcut. Pek sevilmediğini ve 6,5 gibi düşük bir IMDb puanına sahip olduğunu söylemeden geçemeyiz ancak eğer bu evren hakkında bilgi sahibi olmak istiyor ve kitabı okumaya vaktiniz yoksa izlemenizi önerebiliriz.

Covid-19 sebebiyle çekimlerine ara verilmiş olsa da vizyon tarihi henüz ertelenmiş değil. Bilim kurgu alanının en ünlü ve başarılı eserlerinden birinin sinemada da aynı performansı gösterebileceğini umuyorum.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!