Google Stadia İle Bizleri Neler Bekliyor?

Google Stadia, en kısa haliyle yeterli derecede internetiniz olması halinde sizlere istediğiniz ekran veya cihazdan oyun oynayabilmenizi sağlar. Peki bu oyun sektöründe neyi değiştirecektir? Birlikte inceleyelim.

Google Stadia tanıtım videosu.

Yüksek boyutlu oyunlar sağ olsun, bir oyunun demosunu oynayamıyorduk. Daha doğrusu oynamak istemiyorduk, kim kısa bir demo için vaktini ve internetini harcayıp dener ki? Stadia ile aslında bu demo sistemi geri gelebilir. Nasıl olsa tek tıkla oyuna geçebileceğiz. Tek tık demişken; Youtube ile entegre çalışması dahi düşünülüyor! Düşünsenize, oyunun fragmanını görüyorsunuz ve sizde yarattığı heyecan daha geçmeden yanda çıkacak olan “oyna” butonuna tıklıyorsunuz, hiçbir indirme gerektirmeden saniyesinde oynamaya başlıyorsunuz.

Youtube ile sinerji halinde olması da ayrı bir muazzamlık olacak.

Abi Hangi Bilgisa… Şşşş, Stadia

Bu sistemle donanım gibi bir derdimiz olmayacak. İnternet üzerinden oynanacağı ve o güzel işlemleri Google’ın güzel serverları halledeceği için… Bunların dışında Youtube da yer alan canlı yayın özelliği sayesinde “Crowd Play” özelliği gelecek. Bu özellik izleyicilerin de oyuna katılabilmesini sağlayacak, bununla birlikte oyun geliştiricileri bunu değerlendirip daha ilginç çok oyunculu oyunlar sunacaklardır. Örnek vermek gerekirse; aynı anda 20 kişinin oynadığı bir Sims gibi.

Stadia ayrıca her platformda oyun geliştirmeyi de sağlayacak. Sizin de aklınızda bulunan fiyat konusuna gelelim, fiyatlar 9.99$ (Stadia Pro) ile 129$ (Stadia Founder’s Edition) olarak düşünülüyor. Bu fiyat bize pahalı gözükse de ileride gelecek olan geliştirme ve kampanyalarda neler olacak bilemeyiz. Şu an için bu fiyatlandırma dışında bir de oyun firmaları ayrı ayrı abonelik sunacak gibi bir söylenti dolaşıyor, doğruluğu tartışılır elbette.

Önceki paragrafta bahsettiğim gibi artık donanımsal işlemler büyük serverlar üzerinden yapılacağı için uçuk multiplayer oyunları daha çok görebiliriz; beş yüz kişilik battle royale, aşırı büyük açık dünyalar ve gerçek bir yapay zeka…

Nasıl Yani?

Şöyle ki, Google’nin CEO’su Sundar Picha Stadia’nın duyurusunda yapay zekaları için şöyle demişti: “Onu kullanıyoruz, ondan öğreniyoruz ve gerçek dünyada dağıtacağımız sistemleri geliştiriyoruz.” bunun anlamı oyunlarda gerçekten öğrenen, bize sonunda gerçekten meydan okuyabilecek gerçek yapay zekaları görebileceğiz. Beni en çok heyecanlandıran özelliği ise geçilen internet bazlı sistemden ötürü hiçbir şekilde hile yapılamayacak. Bunun dışında sadece bu sisteme çıkan oyunlar için korsan indirme döneminin de bittiğini söyleyebiliriz. Bu çoğu “bedava oyun” alan insanın düşüneceğinin aksine muazzam bir şey. Sonuç olarak büyük beklentiler ve teknolojik gelişmeler bizlere yapay zekanın veya toplu oynayışların öne çıkacağı oyunlar sunacaktır hatta yeni bir tür bile çıkabilir. Umarız internet sıkıntımızı atlatıp biz de bu teknolojik gelişmeyi kullanabiliriz.

Kaynakça:


Semih Şevik
Genel olarak okumayı seven, bilgisayar oyunlarıyla, yazılımla arada oyun geliştirmeyle uğraşan biriyim, biraz da karamsar ve yalnız. En kısa bu şekilde anlatabilirim kendimi sanırım...