Andy Serkis'in CGI ile Gerçeklik Algısı

Gollum’u Canlandıran Andy Serkis’in CGI ile Gerçeklik Algısı

Bu yazımın konusu belki de en genel tabiriyle tuhaf rollerin adamı Andy Serkis ve onun CGI ile olan olağanüstü bağı. Ortalama bir oyuncunun çok daha üstünde filmde rol almasına rağmen bir çoğunuzun yüzünü son yıllarda gördüğü bir oyuncu kendisi. Hatta muhtemelen yüzüne hiç aşina olmamasına rağmen yer aldığı yapımları defalarca izlemiş olanlarınız da olacaktır. Fantastik türdeki filmlerde rol alan ve muazzam oyunculuğuyla birçok karaktere can veren Andy Serkis‘in CGI teknolojisi ile hepimizin üstünde nasıl bir gerçeklik algısı yaratıyor?

Andy Serkis'in CGI ile Gerçeklik Algısı

Abartı (?) Tuhaflık

Andy Serkis, Yüzüklerin Efendisi‘nden, Maymunlar Cehennemi‘ne, King Kong’dan, Yıldız Savaşları (Son Jedi) serisine kadar birçok popüler yapımda yer alıyor. Oynadığı karakterler içinse farklı bir oyunculuk meziyeti gerekiyor çünkü Andy Serkis bütün bu filmlerde fantastik yaratıkları canlandırıyor. En bilinen karakterlerinin başında fantastik yaratık tanımının dışında bir tuhaflığa sahip Gollum geliyor.

Tuhaf ve biraz da abartı karakterleri canlandırmanın kolay bir iş olmadığı aşikâr. Kolay olmamasının yanında Andy Serkis öyle aşkla işini yapıyor ki bu karakterlerin adamın içinde bir yerlerde yaşamadığını düşünmeden edemiyorum. Oyunculuk zaten temelde o karakteri yaşamak iken Andy farkını bir maymun gibi, bir goril gibi veya uzaylı fantastik bir lider gibi de yaşayabilerek koyuyor.

Andy Serkis'in CGI ile Gerçeklik Algısı

Yüzüklerin Efendisi – Hobbit (Gollum)

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerini asla kötü bir Gollum canlandırmasıyla izlemek istemezdik. Bunun sebebi bir yerde Gollum gibi yaratıkların içinde bulunduğu fantastik evrenin gerçekçiliğini temsil ediyor oluşu. Evreni incelerken çoğu fantastik ögeyi gördüğümüzde evrenin işleyişi gereği kabul edip geçiyoruz. Söz konusu bir karakter olduğunda bu kabulleniş o kadar da kolay olmuyor. CGI kullanılarak tasarlanmış bir karakter sadece yaratık değilse bir hikayesi, bir hayatı varsa o karakterin duygularını da görmek istiyoruz. Tepkilerinde ufacık bir tutarsızlık bizi bir anda gerçekçiliğin dışına çıkartabiliyor.

Andy Serkis'in CGI ile Gerçeklik Algısı

Maymunlar Cehennemi (Caesar)

Andy Serkis‘in canlandırdığı Gollum karakteri üzerinden bahsettiğim CGI ile oluşturulmuş gerçeklik algısı belki de en çok Maymunlar Cehennemi serisinde önem kazanmıştı. Bu seride söz konusu CGI aynı zamanda bütün serinin başrolü olan Caesar olduğundan mimikler, duygular apayrı bir öneme sahipti. Tabii ki bahsettiğim mimikler ve duygular her oyuncunun zaten hali hazırda çok hâkim olması gereken konular. CGI karakterleri üzerinden yapılan oyunculuğu farklı kılan şey, bu duyguları bir maymun olarak gerçekçi yansıtabilmekte yatıyor. Bu gerçekçiliği yansıtabilen en iyi oyunculardan biri olan Andy Serkis: Gollum, Ceasar, King Kong ve bunların yanında gelen onlarca karakteriyle kendisini alanında rakipsiz bir değer haline getirdi bile.


Popüler fantastik filmlerin vazgeçilmez karakterlerine hayat veren Andy Serkis ile anlatmaya çalıştığım CGI karakterlerini canlandırırken gerçekliğin korunmasının hem ne kadar zor hem de ne kadar eşsiz olduğuydu. Bahsettiğim işlerin sıkça yer alacağı fantastik filmler muhtemelen uzun bir süre modası geçmeden hayatlarımızda olmaya devam edecek. Bu gerçek, Andy Serkis ve CGI karakterleri oynayan diğer oyuncuların ne kadar değerli olacağını da gösterir nitelikte.

Gollum’u Canlandıran Andy Serkis’in CGI ile Gerçeklik Algısı” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!