Gölge Komutan Kasım Süleymani

11 Mart 1957’de İranAfganistan sınırında bulunan dağlık bir köyde doğmuştur. 5 yıllık ilkokul öğreniminin ardından devlete ait inşaat sektöründe çalışmaya başladı. Hacı Kasım 18 yaşına geldiğinde ise Ayetullah Humeyni‘nin dini sohbetlerine katılmaya başladı. Fikirleri bu yaşta olgunlaşan Kasım Süleymani, 1979 yılında ise İran Devrim Muhafızlarına katıldı. Dilerseniz Gölge Komutan Kasım Süleymani yazımıza geçelim dostlar!

Gölge Komutan Kasım Süleymani

Kasım Süleymani Kimdir?

Kasım Süleymani, İran- Irak savaşında Kirman‘da bulunan Şii erkeklere eğitimler vermiş ve Kasım Süleymani’nin öğrencileri sahada operasyonel anlamda ciddi boyutlarda gelişim sağlamıştır. Bu yıllarda parlayan Kasım Süleymani, başarılarından dolayı 23 yaşında 1. Sarallah Tümen Komutanı olarak vazifelendirildi.

İran – Irak savaşı sona erdikten sonra ise Hacı Kasım, Kudüs Gücü Komutanı olarak görevlendirildi. Göreve geldikten sonra ise Kudüs Gücü’nü istihbarat, sabotaj, suikast gibi pek çok alanda geliştirdi.
İsrail’in Güney Lübnan’ı işgalinde Hizbullah‘a destek vererek, 16 yıl sonra İsrail’in işgal ettiği Lübnan topraklarından çekildi. 2003 yılında ABD’nin Irak işgalinde ise ABD’ye yapılan birçok operasyonun başında Kasım Süleymani vardı. Özellikle Şii milisleri eğiterek Haşdi Şabi güçlerini destekledi.
Yönettiği Haşdi Şabi güçleri, bir süre sonra IŞİD ile Irak topraklarında ölümcül bir savaşa girecek ve IŞİD‘in Irak topraklarında savaşı kaybetmesinde büyük rol oynayacaktı.

Kasım Süleymani’nin adı Suriye‘de de anılmaya başladı. Suriye iç savaşı çıktığı zaman ise Esad’a destek vererek, Suriye topraklarında IŞİD‘in yenilmesinde rol oynadı.

27 Aralık 2019 akşamı Süleymani, Irak’ta bulunan askerlerine Irak’ta bulunan ABD üslerine saldırı yapılması talimatı verdi. Kısa süre geçmeden Süleymani’nin öğrencileri, Kerkük’te bulunan ABD’ye ait “K1” üssünü 31 füze ile hedef aldılar. Yapılan saldırıda 1 sivil hayatını kaybetmiş, 4 ABD subayı ise yaralanmıştı. Olay sonrası Amerikan ve İsrail istihbarat teşkilatı Kasım Süleymani’yi mercek altına almıştı.

29 Aralık günü Suriye ve Irak’ta bulunan İran milislerine ait 5 karagah ABD tarafından vurulmuş 25 İranlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Saldırıda hayatını kaybeden milislerin cenaze namazının ardından 31 Aralık günü ABD’nin Bağdat büyükelçiği basıldı. Büyükelçilik önünde ABD ve Trump karşıtı tezahüratlar yapıldı.

Kasım Süleymani’nin Ölümü

Gölge Komutan Kasım Süleymani

Trump 31 Aralık günü, “Bu bir uyarı değil, tehdit. İran büyük bir bedel ödeyecek. Mutlu Yıllar!” şeklinde paylaşımda bulundu. ABD ve İsrail istihbarat birimleri Hacı Kasım hakkında çalışmalarına daha hız vermiş ve bu çalışmalar sonucunda Kasım Süleymani’nin 3 Ocak akşamı Bağdat havalimanına ineceği, burada Ebu Mehdi el-Mühendis (Ketaib Hizbullah lideri) ile buluşup Irak başbakanı Adil Abdülmehdi ile toplantı yapacaklarını saptadı. İstihbarat hemen ABD Başkanı Trump’a iletilmiş Trump ise Kasım Süleymani’nin öldürülmesini istemişti. 00.32’de Kasım Süleymani’nin uçağı Bağdat havalimanına indi. Havalimanında kendisini Ebu Mehdi el-Mühendis bekliyordu. Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis havaalanından ayrılmak üzere araçlarına bindiler. Ali Al-Selam hava üssünden havalanan ABD Hava Kuvvetlerine ait MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracı 00.47’de Bağdat Havalimanı çıkışında Hacı Kasım’ın bulunduğu araç ve diğer iki aracı vurdu.

Saldırının arından ABD’li yetkililer saldırı doğrulamış ve Pentagon “Başkan’ın talimatıyla, yurtdışındaki ABD personelini koruma yönünde savunma amaçlı, kararlı bir eylem gerçekleştirdik” şeklinde bir açıklamada bulundu. İran Devlet yetkilileri 3 Ocak gecesi saldırının cevabını en kısa sürede vereceklerini açıkladılar.

Kasım Süleymani‘nin ölümünden sonra ise İsmail Kani, Devrim Muhafızları Komutanlığına atandı. Daha sonra Kasım Süleymani’nin yerine atanan İsmail Kani, “Tüm Ortadoğu’da Amerikalıların cesetlerini görmek için biraz sabırlı olun” dedi. İran tarihinde ilk defa “Savaş ve İntikam” anlamına gelen kırmızı bayrak tarihi Cemkeran Camii’nde göndere çekildi. 4 Ocak’ta Irak’ın Başkenti Bağdat‘da Süleymani ve Ebu Mühendis için, iki ülkede 4 gün sürecek olan binlerce insanın katıldığı cenaze töreni düzenlendi. Binlerce insan cenaze töreninde “Amerika’ya ölüm ve intikam” sloganları attı. Gölge Komutan Kasım Süleymani yazımızın sonuna geldik.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Süleyman Uluçay
Bir Parça Tuhaftık Editörü