Gizem Filmleri Severlerin İzlemesi Gereken 10 Film

Selamlar! Gizem filmleri severler için merakınızı cezbedecek 10 gizem filmi hazırladık. Bu bir tavsiye listesi olduğu için nispeten daha az bilinen filmleri seçmeye özen gösterdik. Hazırsanız listemize başlayalım!

Gizem Filmleri – The Number 23 (2007)

Gizem Filmleri

Gizem Filmleri yazımızda başrolünde Jim Carrey’nin oynadığı The Number 23 listemizdeki ilk film. Walter, bir gün kırmızı kapaklı bir kitap bulur ve okumaya başlar. Kitabı okudukça “23” sayısını takıntı haline getiren Walter, okuduğu kitabın ve bu sayının ne anlama geldiğini öğrenmeye çalışır. Şimdiden söyleyelim filmi izledikten sonra 23 sayısını siz de bir takıntı haline getirebilirsiniz. Bizden söylemesi…

Gizem Filmleri – Under the Silver Lake (2018)

Gizem Filmleri

Gizem Filmleri yazımızın ikinci filmi. Başrolünde Andrew Garfield’ın bulunduğu, 2018 yılının değeri bilinmeyen filmlerinden olan Under the Silver Lake ilginizi çekebilecek gizem filmlerinden birisi. Sam, bir gece aynı apartman kompleksinde oturan komşusu Sarah ile yakınlaşır. Ertesi gün uyanıp Sarah’ın evine gittiğinde evin tamamen boş olduğunu gören Sam, ev sahibinden durumu öğrenir. Sarah, gece vakti gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Onu aramak için bir nevi dedektifliğe bürünen Sam, olayların aslında göründüğünden de büyük ve karmaşık olduğunu fark eder. Hollywood’u merkezine alarak genel bir pop-kültür eleştirisi yapan bu filme bir şans vermelisiniz bizce. Kim bilir, belki de favori filmlerinizden biri olup çıkıverir…

Gizem Filmleri – The Game (1997)

Gizem Filmleri

The Game Michael Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger’ın oynadığı David Fincher imzalı bir gizem filmi. Filmimizin odağındaki karakter olan Nicholas, kendisini bir “oyunun” içerisinde bulur. Çevresindeki herkes bu oyundan bahseder fakat oyunun ne olduğunu asla kimse söylemez. Usta yönetmen David Fincher’in izleyen herkesi meraktan ekrana kilitleyen bu filmini kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Enemy (2013)

Gizem Filmleri

Özellikle son on yılda isminden bolca söz ettiren başarılı yönetmen Denis Villeneuve’ün, başrolünde Jake Gyllenhaal’ın bulunduğu 2013 yapımı bu filmi, gizem filmleri denince akla gelen ilk filmlerden. Filmde tarih öğretmeni olan Adam, bir gün arkadaşının önerisi üzerine bir film izliyor. Adam izlediği filmde bir de fark ediyor ki, filmdeki oyunculardan birisi kendisine tıpa tıp benzemektedir. Bunun sırrını çözmek için yola çıkan Adam’ı ilginç olaylar silsilesi takip edecektir. Özellikle David Lynch sinemasından hoşlananların bu filmden keyif alacağını düşünüyorum. Filmlerde metaforik anlatımdan hoşlanmayanların ise bir tık uzak durması gereken bir film olduğunu söylemekte yarar var.

Disturbia (2007)

Shia LaBeouf

Shia LaBeouf’un oynadığı Kale karakteri, ev hapsinde olan bir gençtir. Ayak bileğine bağlanan bileklikten dolayı dışarı çıkamayan Kale, bir zaman sonra evde sıkılıp dürbünle komşularını izlemeye başlar. Komşularını izledikçe ilginç şeyler fark eden Kale, kendisini içinden çıkılması zor bir durumda bulur. Disturbia özellikle bir Alfred Hitchcock başyapıtı olan Rear Window’a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. İki film de önerimizdir.

The Thing (1982)

Kurt Russell

Usta yönetmen John Carpenter’ın, başrolünde Kurt Russell’ın oynadığı bu filmi gizem filmleri arasında başyapıt niteliğinde. Film Antartika’da bir araştırma merkezinde geçiyor. Bir çeşit uzaylı yaşam formunun saldırısına uğrayan araştırma ekibinin en büyük düşmanları bu uzaylı değil, bu uzaylının aralarına yaydığı paranoyadır. Quentin Tarantino’nun The Hateful Eight filmine de esin kaynağı olan The Thing filmini kesinlikle tavsiye ederim.

Memories of Murder (2003)

Song Kang-ho, Kim Sang-kyung

Geçtiğimiz sene Parasite filmiyle dünya çapında bir üne kavuşan Bong- Joon ho’nun 2003 yapımı Memories of Murder filmi bu zamana kadar yapılmış en iyi gizem filmlerinden birisi. Konusundan kabaca bahsetmek gerekirse film, bir seri katilin peşine düşen polisleri merkezine alıyor. 2007 yapımı Zodiac filmiyle de benzer yanları bulunan bu filmi, gizem filmleri sevenlerin izlemesini tavsiye ediyoruz.

The Others (2001)

The Others

Aslında bir korku filmi olan The Others filminde, aynı zamanda içerisinde yoğun bir gizem teması da işleniyor. Başrolünde Nicole Kidman’ın oynadığı film büyük bir evde geçiyor. İki çocuğuyla birlikte bu evde yaşayan Grace Stewart evde hizmetçilik yapmaları için bir aileyi işe alıyor. Bir zaman sonra evde gizemli ve paranormal olaylar baş göstermeye başlayınca Grace, kendisini içinden çıkamadığı bir gizemin ortasında bulur.

Exam (2009)

Exam

Bir şirkette çalışmak üzere iş başvurusunda bulunan 8 aday bir odaya alınmıştır. Bu odada hepsi de yönergeler doğrultusunda bir sınava tabi tutulmaktadır. Sadece tek bir kişinin kazanıp şirket çalışanı olabileceği bu sınav, diğer bütün sınavlardan farklıdır. Çünkü sınavın ne olduğunu kimse bilmiyor, ortada cevaplayacakları bir soru dahi yok.

Chinatown (1974)

Jack Nickholson, Faye Dunaway

Gizem Filmleri yazımızın son filmi. Polanski’nin, başrolünde Jack Nicholson’ın bulunduğu başyapıtı Chinatown neo-noir türünde bir film. Özel dedektiflik yapan Gittes, kocasının kendisini aldattığını düşünen bir kadınla iş anlaşması yapar. Bunun üzerine araştırmalara başlayan Gittes, olayların aslında çok daha büyük bir boyutunun olduğunu görür. Chinatown, klasik dedektiflik hikayelerini sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken oldukça kaliteli bir film.

Listemizin sonuna geldik. Umarız tavsiye ettiğimiz filmleri seversiniz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!