girisim-hikayeleri-airbnb-girisim-ve-gelisim-sureci

Girişim Hikayeleri – Airbnb Girişim ve Gelişim Süreci

Airbnb benim gezinmeyi çok sevdiğim, param veya imkanım olmasa da hayal kurmanın bedava olmasından dolayı içinde gezmekten hiç yorulmadığım bir uygulama. Peki bu fikrin bir iş modeline dönüşmesi nasıl gerçekleşti?
Airbnb ismi aslında 2009 yılında konmuş bir isim. Biz şimdilik kahramanımıza eski ismi olan ‘airbedandbreakfast’ diyelim.

İlk Airbnb Müşterileri


2007 yılında Joe Gebbia, oda arkadaşı Brian Chesky’e evlerinin çatı katına 3 tane şişme yatak koyarak, sonrasında ise sabah olduğunda onlara bir sabah kahvaltısı hizmeti sunma fikri ile bir mail atar. Bu fikrin asıl amacı ödemekte zorluk çektikleri ev kirasına yardımcı olmak için bir gelir kaynağı yaratmak istemeleriydi. Fikir aslında mantıklıydı çünkü bulundukları şehir olan San Francisco’da etkinlik zamanlarında otel fiyatları yer kalmadığından dolayı çok yükseliyordu.
Joe ve Brian’ın ilk müşterileri 2 erkek ve bir kadındı. Gece orada kaldıkları ve sabah kahvaltıları için 80 dolar ödediler.
Joe ve Brian bunun gelir getirebilecek bir fırsat olduğunu fark etti ve yanlarına eski oda arkadaşları Nathan Blecharczyk’ı yanlarına alarak bu fikri geliştirmeye başladılar.
Çoğu başarı hikayesinde olduğu gibi fikirlerini yatırımcılara anlatmakta güçlük çektiler. Airbedandbreakfast sükse yaratmadan önce 2 kez kapatıldı ve 2 kez yeniden erişime açıldı. Hatta ikici kez açıldıklarında 2 tane müşterisi olmuştu ve bunlardan biri Briandı.

girisim-hikayeleri-airbnb-girisim-ve-gelisim-sureci

Son Bir Şans


Airbedandbreakfast girişimi aslında uçurumdan önceki son dönemecinde, parasız ve borç içindeyken, 2008 yazında Denver’da yapılan Milli Demokratik Kongre zamanında kalacak yer konusunda sıkıntı çekilen bir zamanda farklı bir reklam taktiği ile hayata tutundu. Ekstra gelir amacıyla ellerindeki mısır gevreklerini bir seçim kampanyası ürünü gibi pazarlayıp, mısır gevreği paketlerine airbedandbreakfast ile ilgili bilgileri yazdılar. Gevrek kutularını da tanesi 40 dolardan insanlara sattılar. Hem fazladan 30 bin dolar gelir elde ettiler, hem de kendilerini duyurdular.
Bu durumun farkına ise dönemin başkan yardımcısı Paul Graham vardı. Girişimcilere ulaşan Graham, onlara şirketten küçük bir hisse karşılığında fikirlerini geliştirebilecekleri ve yatırımcılarla tanışabilecekleri bir ortam olan teknoloji kampına davet etti. Teklifi kabul ettikten sonra Joe, Brian ve Nathan kampta tanıştıkları 15 yatırımcının hiçbirinden destek alamadı.
Finansal açıdan kendilerine destek olacak ilk yatırımı alamamalarına rağmen, New York’ta kendi hizmetini kullanan ev sahiplerinin evlerine teker teker uğrayıp, evlerin profesyonel fotoğraflarını çektiler. Bu aynı zamanda birbirlerinden uzak kalmalarını engelledi ve airbedandbreakfast’ı da geliştirmeleri için onlara zaman da vermiş oldu.

girisim-hikayeleri-airbnb-girisim-ve-gelisim-sureci

Yeni Bir Yüz


2009 yılına geldiklerinde söylemesi güç ve akılda zor kalan airbedandbreakfast ismini de airbnb’ye çevirerek yeni bir yüz kazanmış oldular. Yeni kimlik değişiminden 1 ay sonra ilk yatırımları olan 600 bin doları aldıktan sonra hızla büyümeye devam ettiler. 2 yıl içinde 89 ülkede hizmet vermeye başladılar. O yıl aynı zamanda değerler 1 milyar doları aştı ve Silikon vadisindeki ‘Unicorn şirketlerden biri oldular.

girisim-hikayeleri-airbnb-girisim-ve-gelisim-sureci

Günümüzde Airbnb


Günümüzde COVID-19 vakasından dolayı 1900 çalışanını işten çıkaran Airbnb, işten çıkardığı çalışanlarına iş teklifi yapmak isteyen firmalara Airbnb kurucularından Brian Chesky’e e-mail yoluyla ulaşmalarını da istedi. Hizmete dayalı bu tip girişimlerin kriz zamanlarında darbe almasını normal karşılamak lazım.
Hiç oteli hatta hiç odası olmamasına rağmen dünyada en büyük müşteri sayısına sahip bu firmayı inceledik. Siz de gerçekleştirememiş olsanız bile kurduğunuz tatil planlarından bize bahsedin.

Unicorn : İlk defa Aileen Lee tarafından ortaya konan bu terim, toplam değeri 1 milyar doları aşmış startup girişimler için kullanılır.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!