Get Out - Kapan konusu

Get Out – Kapan: Bir Jordan Peele Şaheseri

Get Out - Kapan konusu

Empati yeteneğimiz ne kadar kuvvetli olursa olsun, siyahi bir bireyin her gün yüzleşip savaşmak zorunda olduğu ırkçılığı anlamamız mümkün değil ne yazık ki. Fakat bunu denemek istiyorsanız eğer Get Out bu yolda size gayet güzel eşlik edebilir. Gelin Get Out bir diğer adıyla adıyla Kapan filminin konusu neden bu kadar özel bir bakalım.

İnce Detaylar

Film başından sonuna kadar inanılmaz ayrıntılarla dolu. Kalitesini her saniyeye, her sahneye ayrılan özene bakarak görebiliriz. Daha en başından beri dikkatli gözler için film son derece açık bir şekilde ilerliyor. Son ana kadar ortaya çıkmayan sürprizlerin hemen hemen hepsi filmi ikinci kere izleyen birisi için en baştan ortada oluyor.

Get Out - Kapan konusu

Filmin Başında ve Sonunda Çalan Şarkı

Filmin başında Swahili dilinde bir şarkı dinliyoruz. Şarkının melodisi son derece gerici ancak sözlerinin çevirisi aslında başrolümüz için bir uyarı niteliğinde. Sikiliza adındaki bu şarkının sözleri “Kardeşim, atalarını dinle ve kaç” şeklindedir.

Get Out - Kapan konusu

Karakterlerin Giydiği Renkler

Kimini iyi kimin kötü olduğunu anlatan bir ayrıntı var. Filmdeki bütün karakterlerin kıyafetlerinde bulunan bazı renkler asıl niyetlerini gösteriyor. Gidişata göre bazen renk de değiştiriyorlar. Bunları yakalamak filmin sonuyla ilgili tahminlerinizi güçlendirebilir.

Get Out - Kapan konusu

Spoiler – Kaçırılan Herkesin Şapka Takması

Kaçırılıp beyin nakli yapılan karakterlerin hepsi şapka veya peruk taktığını görüyoruz. Bunun sebebi ameliyattan sonra kafalarında yara izlerinin kalması. İnsanların soru sormaması ve olup biteni anlamaması için şapka ve peruk takıyorlar.

Get Out - Kapan konusu

Spoiler – Araba Kazası

Filmin başlarında izlediğimiz araba kazası sahnesinde Rose ve Chris Armitage evine giderken bir geyiğe çarpıyorlar. Bu olaya karşı Rose son derece soğukkanlı yaklaşıyor. Bunun üzerine olay yerine gelen polis Chris‘ten de kimlik istediğinde Rose hemen karşı çıkıyor. İlk bakışta bunun sevgilisine yapılan ırkçılığın önüne geçmek için olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında Chris‘in oraya getirildiğine dair hiçbir kanıtın olmaması için yaptığını söylüyor Jordan Peele. Ürkünç…

Get Out - Kapan konusu

Sunken Place

Missy, Chris‘i hipnotize ettiğinde girdiği yere “Sunken Place” adını vermiş Jordan Peele. Burada Chris görünmez, sesi yok ve sürekli düşüyor gibi hissediyor. Siyahi bir birey olmanın zaman zaman nasıl hissettirdiğini anlatmış burada Peele.

Get Out - Kapan konusu

Sigara Karşıtlığı

Film boyunca Armitage ailesi Chris’i sigara içtiği için azarlıyor ve engellemeye çalışıyorlar. Şahane bir mesaj olmasının yanı sıra üzerine düşünüldüğünde bunun sebebinin yatırımlarını sağlıklı tutmak istediklerini görüyoruz. Sigara içmenin Chris üzerindeki etkisinden ziyade satacakları kişinin memnuniyeti gözetiliyor.

Get Out - Kapan konusu

Jordan Peele ilk filmiyle günümüzün en iyi yönetmenleri arasına girdi bile. Get Out (Kapan) konusu bakımından ince ince işlenip, gerçekten özveriyle yapılmış olan bu filmi izlemek bizim için bir zevkti. Umarım kalan filmleri de bu kadar özenle hazırlanmış filmler olurlar. Merakla bekliyoruz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!