George Floyd Olayı

George Floyd ile tanışın. George geçtiğimiz günlerde Minnesota’nın Minneapolis kentinde beyaz ırkçılığına kurban giden bir siyahi. Beyaz ırkçıların son eylemi. George geçtiğimiz günlerde ırkçı bir polis memuru tarafından maalesef öldürüldü.

Ama hayır. George vurularak öldürülmedi. İşkenceyle öldürüldü. Kamera kayıtlarına göre asla bir zorluk çıkarmayan George, 4 polis memuru tarafından aracın yanına yatırıldı. Biri bacaklarını, biri kollarını tutarken ölümüne sebep olan ırkçı da dizini boynuna koyarak nefes almasını engelledi. Bu adamın beyaz üstünlüğü savunucusu olduğunu da belirtelim.

4. memur, bir asya-amerikalı, ayakta durup yaklaşanların müdahale etmesini engelledi. Böylece dakikalarca beklediler. George yardım istedi, yapmayın diye yalvardı, nefes alamıyorum diye bağırdı. Ama nafile. Gözü dönmüş ırkçılık en pis yüzünü ona gösterecekti. Biz George’un yüzündeki korkuyu fark ederken ırkçının yüzünde mimik oynamıyordu. George’un önce burnu kanadı. Daha sonra ise bilinci kapandı. Polis memuru dizini kaldırmadı. Bilinci kapalıyken bile öylece durmaya devam etti. Görüntüler insanların tepkisinin artmaya başlamasıyla sonlandı.

George hayatını kaybetti. 25 Mayıs’ta yaşandığını öğrendiğimiz bu olayın ardından 26 Mayıs’ta Minneapolis polis departmanı önce ırkçıları savundu. Ne de olsa kimse George nasıl öldü bilmiyordu. Ancak dün görüntüler meydana çıktı. Amerika paylaşılan görüntülerle çalkalanıyor. Minnesota eyaletinde halk, ırk, din, dil, renk fark etmeksizin sokağa döküldü. Halka tepki siyahi bir adam için olunca polis de güç kullanmaktan çekinmiyor: bizim çevik kuvvet dediğimiz riot polisleri tarafından yine acımasızca müdahale edildi. Hem de eli silahsız, sadece tepki için sokağa çıkan halka.

Çok kısa bir süre önce çoğunluğunu beyazların oluşturduğu protestocu bir grup, ellerinde otomatik tüfeklerle silah yasasını protesto için sokağa döküldüğünde, Eyalet Meclisinin önünde toplandığında ve hatta zorla içeri girdiğinde kimsenin kılına bile zarar vermeyen Amerikan polisi bugün konu siyahiler olunca renge bakmaksızın tepki gösterenin canına okuyor. 

Bundan 3 yıl önce NFL yıldızı Colin Kaepernick, polisin ırkçı eylemlerini protesto etmek için milli marş sırasında diz çökmüştü.

Bugün ırkçı bir polis, bir siyahinin boynuna ırkçılığın dizini çöktü. Irkçılık yine en kötü şekliyle geldi, aramızdan bir canı daha aldı. Işıklar içinde uyu George Floyd. Umuyorum ki hikayen değişimin öncüsü olur. Bütün insanlığın ırkçılığa karşı nefes alma hakkını istemesi artık bir zorunluluk.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.