Gelecekte Çok Kazandıracak Bilişim Mesleği

Gelecekte Çok Kazandıracak 6 Bilişim Mesleği

Gelecekte Çok Kazandıracak 6 Bilişim Mesleği
Gelecekte Çok Kazandıracak 6 Bilişim Mesleği

Meslek konusunda bilişim sektörü çoğu kişi tarafından geleceğin sektörü olarak bilinir. Bir başka bilinen konu ise yazılım-bilişim meslek sahiplerinin iyi maaşlara çalıştığıdır. Yazılım geliştirici, kodlayıcı vb. gibi meslek dalları şu anda iyi maaşlara sahip olsalar da gelecekte sayıları çoğaldıkça gelir düzeyleri ters orantılı olarak düşecektir. Bu yazımızda şu anda Türkiye’de az bilinen 6 bilişim mesleğini üniversite sınavına hazırlanan arkadaşlarımız için yazacağız. İşte gelecekte çok kazandıracak 6 bilişim mesleği:

Gelecekte Çok Kazandıracak Bilişim Mesleği
Bilişim

Veri Bilimi

Mesela bir ayakkabıya ihtiyacınız var ve internette bunu aratıyorsunuz. Sonrasında karşınıza sürekli ayakkabı reklamlarının çıkmasını sağlayan nedir hiç düşündünüz mü? Veri bilimciler işte tam olarak bunu sağlıyor. Şirketler müşterilerinin verilerini depolar ve bu verileri kendi stratejileri adına kullanır. Veri bilimcileri ise bu verilerin hangi alanlarda kullanılacağına karar verir ve buna bağlı olarak şirketin yolunu çizer. Türkiye’de ve Avrupa’da aktif olarak fazlasıyla ihtiyaç duyulan bu meslek dalı gelecekte en çok kazanan meslekler arasında yer alacağı şüphesiz.

Gelecekte Çok Kazandıracak Bilişim Mesleği
Veri Bilimi

IT Mimarlığı

IT mimarları, bir şirketin teknolojik yönlerini, özellikle de güvenlik mimarisi ve iş planlarını yönetmeye yardımcı olur. Belirlenen kurallara ve düzenlemelere uyulmasını sağlar. Güncellenmiş güvenlik sistemlerinin mimarisini oluşturur ve uygularlar. Kısacası bir çok alan ile ilgilenen IT mimarları işin daha teknik kısımlarıyla ilgilenmektedir. Ayrıca bir hastanenin, havaalanının veya bir metro istasyonunun bilgisayar altyapısı da bir IT mimarı olmadan oluşturulamamaktadır. Bir bilişim şirketinin “joker” elemanları olan IT mimarları çok iyi ücretler ile çalışmaktadırlar. Üstelik yurtdışında istihdamı çok fazla. Yurtdışında yaşamayı düşünen, hayal edenler için uygun bir meslek olacaktır. Geleceği de bir o kadar parlak…

Gelecekte Çok Kazandıracak Bilişim Mesleği
IT Mimarlığı

Blockchain Uzmanı

Blockchain denildiğinde akla ilk gelen bitcoin olsa da blok zinciri çok daha geniş bir alanda kullanılıyor. Blockchain alanında ülkemizde faaliyet gösteren şirket veya kuruluş bulunmamaktadır. Bu da sistemin tanınmamasının ana sebeplerinden biridir. Ancak Avrupalı ve birçok farklı milletten şirketler blockchain teknolojisiyle tanıştıkça bu teknolojiyle birlikte iş süreçlerini yönetmeye başlamaktadırlar. Bu amaçla sektör içinde blockchain uzmanları istihdam edilmektedir. Bilgisayar mühendisliği, bilgi güvenliği ve yazılım mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişiler arasından seçilmekle birlikte bir çok farklı bilişim alanlarından da alım yapılmakta.

Gelecekte Çok Kazandıracak Bilişim Mesleği
Blockcain

Bulut Bilişim

Bulut bilişim; sunucu, depolama, veri tabanı, ağ, yazılım vb. gibi bilgi işlem hizmetlerinin internet üzerinden sağlanmasıdır. İngilizce karşılığı “cloud computing” olan bulut teknolojisi, sanal sunucularda depolanan verilerinize istediğiniz her yerden ve tüm cihazlardan kolaylıkla erişmenizi mümkün kılar. Geçmişi çok eski olmayan ve yeni yeni gelişmekte olan bulut bilişiminin keşfedilmeyi bekleyen daha çok özelliği var. Gelecekte tüm bilgilerimiz bulut sistemlerinde olacağı düşünüldüğünde bu mesleğin önemi ortaya çıkıyor. Google, Amazon, Facebook, Instagram gibi birçok dev firma bulut bilişiminin öncülerindendir.

Gelecekte Çok Kazandıracak Bilişim Mesleği
Bulut

Siber Güvenlik Uzmanı

İnternetin gelişmesiyle oluşan güvenlik tehditlerini ortadan kaldırmaya çalışan meslek dalıdır. Fazlasıyla gelişmekte olan, Türkiye’de bile neredeyse her şirketin arar olduğu Siber Güvenlik Uzmanları şuanda ve gelecekte aranmaya devam edilecek gibi gözüküyor.

Gelecekte Çok Kazandıracak Bilişim Mesleği
Siber Güvenlik

Robotik Kodlama

Robotlaşmanın ve yapay zekanın bu denli gündemde olduğu bir dönemde robotik kodlamanın gelişimi hayal edilemeyecek kadar fazla olacaktır. Geleceğimizi oluşturacak olan robotları, akıllı eşyaları ve yapay zekayı geliştirmek için bir hayli ihtiyaç duyulacak bir meslek dalıdır. Ülkemizde de gelişmekte olan robotik, özellikle Avrupa ve Amerika’da viral olan bir meslektir.

Gelecekte Çok Kazandıracak Bilişim Mesleği
Robotik

“Gelecekte Çok Kazandıracak 6 Bilişim Mesleği” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!