Teknoloji

Gelecek Yıllarda Göreceğimiz 10 Teknoloji

Gelecek yıllarda görmeyi planladığım, çeşitli teknolojik hareketleri “Gelecek Yıllarda Göreceğimiz 10 Teknoloji” başlığı altında göstereceğim.

Teknoloji

10. Sıfır Boyutlu Zeka

Hiç kimse zeka açısından sıfır olarak adlandırılmak istemez, ancak hesaplamada sıfır boyutlu zekaya sahip olmak, çok sayıda beynin küçük bir pakette paketlenmesi anlamına gelir. Bilgisayar şirketleri ileri görüşlü yaratıcılığı teşvik ediyor ve Intel gibi bazılarının teknolojinin nereye gittiğini tahmin etmek için fütüristleri bile mevcut.

10 İle 20 Yıl Arasında Bu Teknolojinin Geleceği Planlanıyor

Intel’in kurucu ortağı Gordon E. Moore, iki yılda bir çip üzerindeki transistör sayısının kabaca 24 ayda bir iki katına çıkacağını ön görüyor. Önümüzde ki 20 yıl içerisinde “Sıfır boyutlu Zeka” eğer planlandığı gibi kullanılmaya başlanırsa, insanların 2. beyni çip olacak diyebiliriz.

9. Ay, Mars, Başka?

4 Ekim 1957 tarihinde Sovyetler Birliği’nin Sputnik 1 yapay uydusunu dünya yörüngesine fırlatması ile Uzay Araştırmaları hakkında ilk adım atılmış olundu.

Bu yüzyılın dünya ekonomik krizlerinde bile, özel sektördeki bireyler ve şirketler yıldızları hedeflemeyi ve insanların kendi uzay seyahat biletlerini satın almalarını sağlamayı planlıyor. Onlarca yıllık geçmişten gelen bazı fütüristler, birkaç zengin maceracı için artık bilim kurgu konusu değil. Belki onların seyahatleri geri kalanımızın maliyetini düşürmeye yardımcı olacaktır.

8. Neurohacking

Teknoloji
Beni en heyecanlandıran teknolojik haraketlerinden birisidir.

Biyohackleme, özellikle geleneksel bir tıbbi veya bilimsel araştırma ortamının dışında çalışan bireyler ve gruplar tarafından canlı organizmaların niteliklerini veya yeteneklerini geliştirmek için yapılan biyolojik deneyler (gen düzenleme veya ilaç veya implant kullanımı gibi) olarak tanımlanır. İnsan ırkını geliştirmeyi amaçlayan araştırmalardan birisidir.

Beyin algalarını çözerek elektriksel aktiviteyi beyinden çevirmek, örneğin, düşünceleri anlaşılabilir konuşmaya aktaran nörotransmitterlerle ilgili komplikasyonları olan veya unutulmadan sözlü olarak çıkacak kadar uzun süre tutan demans hastalarına yardımcı olmanın bir yoludur.

7. Kuantum Kontrolü

Küçük bir bilgisayar çipinde küçük bir şey hayal edin. Karmaşık devrelere ihtiyaç duymadan ve ışık veya sesle hareket ettirilebilen bir bilgisayar gibi düşünme gücüne sahip mikroskobik bir şey olarak basitçe söyleyebilirim.

Teknoloji

Daha açık ifade etmek gerekirse, kuantum kontrolü bilgisayar uygulamaları için fizikten türetilen bir teknoloji kullanır. Kuantum elektrodinamiği veya QED, maddenin ve ışığın etkileşimini tanımlar ve QED devreleri, makinelerdeki devre etkileşimini kullanmaya çalışarak bu etkileşimi bilgisayar çipine alır. Fononlar, devreyi ve motor makinelerini çip düzeyinde hareket ettiren sesle aktive edilen kuantum titreşimleridir.

Teknoloji
Örnek bir Kuantum Bligisayarı

Kuantum teknolojisindeki tüm bu atılımlar, daha önce değindiğimiz sıfır boyutlu zekayı geliştiriyor ve hem teknisyenler hem de bilim adamları için çok heyecan verici. Bilim ve teknolojiyi sadece deneysel olmayan, ancak muazzam etkileri olan bir şeyle birleştiriyorlar çünkü çalışıyorlar ve bir gün her gün kullandığımız bilgisayar ve iletişim cihazlarına güç verebilirler.

6. Nanoteknoloji

Nano düzeyde teknoloji veya nanoteknoloji inanılmaz bir hassasiyet ve doğanın çalışmasını en temel işleviyle kopyalamanın bir yolunu sağlar, ancak bir nano ne kadar küçüktür? Ulusal Nanoteknoloji Girişimi’ne göre, bir sayfa 100.000 nanometre kalınlığında ve 1 inçte 25.4 milyon nanos var. Bir nanometre bir metrenin milyarda biridir.

Teknoloji

Hemen hemen her alanda nanoteknoloji mühendislik, tıbbi cihazlar, görüntüleme, bilgi işlem ve daha pek çok alanda yenilikler için kullanılıyor. Nanotıp, hızlı ve dramatik büyüme gösteren bir alandır. 

Vücuttaki birçok hastalık ve bozukluk hücresel düzeyde gerçekleştiğinden ve genetik yapının oluşumuna bağlı olarak büyüdüğünden, nanoteknoloji, vücudun tamamına yayıldıktan sonra değil, durumun en kök noktasında tedavi etme yeteneğine sahiptir. Tedavi hem önleyici hem de iyileştirici olabilir çünkü tedavi en dar ve en ufak kontrol merkezlerine ulaşır.

Araştırmalarıma göre 50 yıl içerisinde kusursuz insanlar oluşturulabilir.

5. 3D Hologram

Akıllı telefon tabanlı artırılmış gerçeklik (AR) ve AR kulaklık patlaması, 3D hologramları her yere hayatımıza sokacak.

Microsoft’un HoloLens kulaklığındaki “holo”, hologramlara bir referanstır. Bu gelecekteki AR hologramlarını düşündüğümüzde, HoloLens gibi kulaklıklar, gözlükler veya Apple’ın ARKit veya Google’ın ARCore ile oluşturulan uygulamaları çalıştıran akıllı telefonlar düşünüyoruz.

Hologramlar işletmelerdeki eğitim, tasarım ve görselleştirmeyi önemli ölçüde geliştirecektir. Devam eden tasarımların 3D sürümlerine bakma, yakınlaştırma ve işleme yeteneği, tasarım sürecini önemli ölçüde geliştirir. Ya da yolda giderken hız limitini aştığınız zaman. Hologram bir polis sizi uyarırsa nasıl hissedersiniz. Bence hayatımızı kolaylaştırmada çok etkili olacak gibi gözüküyor. 3D Hologram sayesinde hayal ettiğimiz geleceği yaşamak olası gözüküyor.

4. Akıllı Kontakt Lens

Günümüzde aktif olarak Google Akıllı Kontakt Lens ile ilgili bir projesi mevcut. Fakat çalışma mantığı kısıtlı. Küçük bir kablosuz çip ve kontağa yerleştirilmiş bir sensör kullanarak diyabet hastalarının hastalıklarını yönetmelerine yardımcı olmayı ve kullanıcının gözyaşlarındaki glikoz seviyelerini sürekli olarak ölçmeyi amaçlamaktadır. Hala yapım aşamasında olduğunu unutmayalım.

İleride sensör ve çipler aracılığı ile çeşitli şirketler de ortaya proje çıkaracağını düşünüyorum. Eğer şirketler sırayla projelerini öne atarsa, satış rekabeti olacağı için her şirket ürününe opsiyonel özellik eklemeye çalışacaktır

Bu durumda da insan hayatına katkısı gitgide büyüyecektir.

3. Mikrobiyal Yaşam Bir Dış Gezegende Doğrulanabilir

9. Maddede dünya dışı seyahatlerin başlayacağını söylemiştim. Bu sefer dünya dışı yaşamın net bir şekilde doğrulanmasını ön görüyorum.

Binlerce gezegen inceledikten sonra, otomatik problar Güneş Sistemimizin 100 ışık yılı içinde tek hücreli bir organizmayı ortaya çıkarması bekleniyor. Bu teori 100-150 yıl arasında gerçekleşebileceğini ön görüyorum.

Uzay araştırmalarına yönelik yatırımlar durmaksızın devam etmesi sebebiyle, uzay teknolojileri de gelişecektir. Uzay dışı yaşam fikri fikir olmaktan çıkıp, dünya dışı yaşamın ve dünya dışı yaşam net bir şekilde doğrulanacaktır.

2. Robotların geleceği ve yapay zeka

Yapay zeka ve Robotlar günümüzde (2020) aktif olarak kullanılmaktadır. Binlerce kod satırı sayesinde, bir robota yapmaması gereken bir şeyi öğretilebileceğini inanıyorum.

Robotlar günümüzde insan hayatının işini kolaylaştırmaya başladı fakat bunun yeterli olduğunu düşünmüyorum. İnsan hatası yüzünden günümüzde bir çok can kaybı yaşanıyor. Örneğin hata payı %0,00001 olan bir robot yerine bir insanın sizi ameliyat etmesini ister misiniz?

Gelecek 20-50 yıl içersinde Cerrahi alanında bir robot kodlanıp, insan hayatının korunmasına yönelik önemli bir adım atılacağını düşünüyorum. Bu sadece Sağlık alanında bir yorumumdur. İnsan hayatının riske atan diğer tüm işlerde robotların kullanılmaması olası görünmüyor.

1.

UYARI:

İnsan doyumsuz bir canlıdır. Dünyamıza verdiğimiz bir çok zarar mevcut, ekosistemi korkunç bir şekilde bozmaya da devam ediyoruz. Ozon tabakası gitgide zarar görmeye devam ediyor. Kuzeylerde ki ozon deliğinin de kapandığını da biliyoruz. Bu da kuzeylerde kaçınılmaz bir sıcak yaşanacağını gösteriyor. Bu da kutup canlıları için kaçınılmaz sonunu gösteriyor.

İnsanlar bu durumun önüne geçebilmek için çeşitli yapay ozon tabakası, yapay ormanlar yapıp ekosistemi düzeltmeye çalışacağını düşünüyorum. Bu durumun önüne geçmek çok basit gözükse de düzeltmesini sağlamak şu an (2020) mümkün gibi gözüküyor.

Eğer teknolojiyi insan hayatını sadece kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yaparsak, diğer canlıların varlığı sayesinde yaşayabildiğimiz gibi yok da olabileceğimizi unutmayalım.

Yazımın burada sonuna geldim. Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!