fütüristik tırlar

Fütüristik Tırlar ve Geleceğin Taşımacılığı

Yollarda otomobil dışında çok türde araç görmekteyiz. Hepsi farklı boyutlarda ve farklı amaç için üretilir. Büyük boyutları ile gözümüze takılan tırlar fizik ile nasıl savaşıyor? Gelecekte tırlar nasıl olacak? Dünya devi şirketlerin üreteceği çağ dışı, fütüristik tırlar.


Tırlar İçin Aerodinamik Tasarım

Günümüzde ve geçmişte bildiğimiz gibi belirli ölçeklere göre taşımacılık araçları ve tırlar oluşturulmaktaydı. Bu ölçeklerin belirlenmesi veyahut değiştirilmesi şirketlerin tasarım anlayışına göre değişebilirdi. Fakat ne kadar değişiklik yaparlarsa yapsınlar günümüzde tek tip taşımacılık araçları görmekteyiz.

Şirketlerin tasarım tercihinin yanı sıra işin içine üretilebilirlik girmekte. Tasarım aşamasında yapılan bir hatanın fark edilmesi gecikirse, şirket maddi olarak zarara girecektir.

Bu iki neden yüzünden büyük araçlar sürekli olarak rüzgar ile karşı karşıya gelir. Rüzgarın çarptığı alanın büyüklüğü arttıkça performans konusunda olumlu konuşamayız. Bu alanın büyüklüğü ile birlikte rüzgarın akıcılığını destekleyen tasarımın olmayışı, ağırlık ve aracın yüksekliği performansı olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat şirketler son beş yıl içinde bu sorunun çözümü için konsept tasarımlar ile yepyeni tırlar karşımıza çıkıyor.

Her Şeyin Başlangıcı

Günümüzde üretimi yapılamayan onlarca taşıt bulunmakta. Bu taşıtları öğrenme biçimimiz genellikle eskiz çizimlerdir. Fakat bu taşıtların projelendirme biçimleri değişikliğe uğrayabiliyor. İşte bu durumlarda da taşıtları yollarda görebiliyoruz.

2014 yılında Mercedes, geleceği şekillendirecek bir çalışma ile karşımıza çıktı.

Bu modelde gösterilen özellikleri bir kenara yazdığımız zaman günümüzde kullanılmaya başlandığını görebiliyoruz.

Bu konsept tasarımın devamında Volvo 2016 yılında bir tanıtım yaptı. Adını SuperTruck olarak belirttikleri tasarımın aerodinamik yapısına dikkat çektiler. Günümüzde Amerikan modellerinde kullanılan yapıya inanılmaz benzerliği rahatça fark edilebiliyor.

Volvo gibi bir firmanın bile tasarıma bugün önem vermesi bazı şeylerin önemini bizlere anlatmakta. Zaten üreticiler gelecek için çok sayıda konsept tasarımlar oluşturdu.

Fütüristik Tırlar: Iveco / Z-Truck – 2016

Fütüristik Tırlar: Ford / F-Vision – 2018

Tüm bu konsept çalışmalar bir noktaya kadar gerçekleştirilebilir olarak görüldü. Hatta Ford bizim bilmediğimiz konsept çalışmalar üzerinde çalıştığını ve üretilebilir bir yapı için uğraşıldığı hakkında iddiaların hedefi bile oldu. Lakin bu projeler gelecek hakkında bize markaların sadece görüşlerini bildirdi. Tüm bunlar dışında teknolojinin tasarımını nasıl etkileyeceğini Scania ile öğrendik.

Scania, 2019 tarihinde bir video ile otonom teknolojisinin tasarımını nasıl etkilediğini konsept bir tasarım ile açıkladı. Sahip oldukları bu tasarımın üretilebilir yapıda olması konuyla ilgilenen herkesi heyecanlandırdı.

Bu süreç devam ettikçe etti. Tasarımlar üst üste açıklandı. Üreticiler ise “Her tasarım üretilebilir değildir.” açıklamasını yapmaktan bir an olsun bıkmadı.

Fakat bu tasarımlar bir bir açıklanırken bu sürece damgasını vuran bir gelişme Tesla ile geldi.

Tesla, elektrikli taşıt üreten bir firma. Bununla birlikte sunduğu otonom teknolojisi tercih edilebilir oluşunu arttıran bir durum. Kendilerini otomobil üreticisi olarak bildiğimiz dönemlere rağmen kendilerini Semi adlı model ile yeni bir yolda buldular.

Bu videoda vaat edilen teknik verilerin hiçbiri başka bir üreticide bulunmuyor. Çünkü Tesla, konsept olarak gördüğümüz tasarımların gerçekleşebileceğini kanıtlayabiliyor. Teknoloji ve tasarımın ne kadar önemli bir şey olduğunu ve bir ihtiyaç olduğunu böylelikle görebildik. Özellikle Bugatti ile yapılan kıyaslamanın, rüzgara karşı gösterilen direnç miktarının sayı ile verilmiş olması yapılabilecek en iyi hareketlerden biriydi.

Daha İlerisi İçin Beklentiler

Bu konu karmaşık bir halde. Bunun nedeni ise Tesla’nın konsept olarak görülen araçları “üretebiliriz” demesi. Bunu demekle kalmayan Tesla, aynı zamanda otonom, elektrik ve performans olarak inanılmaz seviyelere çıktığını belirtiyor.

Tesla bu hareketi ile geleceği, günümüze inanılmaz derece yaklaştırdı. Bu olayın devamında ise en büyük beklentiler önümüzde bulunan beş yıl boyunca konsept tasarımların üretilmeye başlanması şeklinde.

Geleceğin Taşımacılığı ve Fütüristik Tırlar” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • https://blog.ford.com.tr/f-vision-ile-gelecege-yolculuk
  • https://www.mercedes-benz.com/en/innovation/autonomous/the-long-haul-truck-of-the-future/
  • https://roadstars.mercedes-benz.com/en_GB/events/2014/july/future-truck-2025.html
  • https://interestingengineering.com/15-extraordinary-and-futuristic-truck-designs
  • https://www.facebook.com/FordTrucksInternational/
  • https://www.tesla.com/semi?redirect=no

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.