GeForce Now İncelemesi; Oyun Dünyasının Geleceği

Yurt dışında her ne kadar yeni ekran kartları bir önceki nesile göre daha ucuza çıkıp daha iyi bir performans verme sözüyle piyasaya çıksa bile maalesef ülkemizde aynısı geçerli olmuyor. Malumunuz Dolar ve Euro artışı gibi olaylar teknolojik ürünleri doğrudan etkiliyor. İşte bu durumda en güzel alternatif “bulut tabanlı” oyunculuk oluyor. Oyun dünyasının geleceği olarak görülen bu “bulut tabanlı” oyunculuk sisteminin en güzel çalışan örneği ise GeForce Now olarak karşımıza çıkıyor. Dilerseniz GeForce Now İncelemesi başlıklı yazımıza geçelim dostlar!

Geforce Now İncelemesi

GeForce Now İncelemesi – Bulut Tabanlı Oyunculuk Nedir?

Bulut tabanlı” oyunculuk dediğimiz şey; internete bağlı cihazınız ile başka bir bilgisayara bağlanıp, o bilgisayar üzerinden oyun oynamanızı sağlıyor. Bu bilgisayarlar belli ülkelerin belli noktalarına kurulmuş sunucular içinde bulunuyor. Sunucuya olan uzaklığınız ise sizin oyundan ne kadar hızlı tepkime alıp almayacağınızı bir diğer deyişle “ping” değerinizi belirliyor. Ülkemize en yakın bulunan sunucular genellikle Almanya üzerinde bulunuyor.

Bulut Tabanlı Oyunculuk Neden Gelecek?

Sadece ülkemizde değil, genel olarak bütün dünyada internet artık vazgeçilmezimiz. Neredeyse her şeyimizi internet üzerinden yapıyoruz. Fotoğraf, video ve müzik gibi şeyleri depolamak için bulut sistemli araçlar kullanıyoruz artık. “Bulut tabanlı” depolamalar sayesinde ekstra Flash ve Sd Card gibi satışlar azaldı. Bunun bir benzeri de zamanla oyunlar için olacak. “Madem “bulut tabanlı” oyun oynayabiliyorum neden bir konsol veya ekran kartı alayım ki?” diye düşünmeye başlayacak insanlar. Bunlardan dolayı “bulut tabanlı” oyunculuk gelecek yıllarda daha fazla adını duyuracak ki en çok ekran kartı satan Nvidia firmasının GeForce Now ile bu işe yönelmesi en büyük örnektir bu konuda.

Geforce Now İncelemesi

GeForce NOW İncelemesi ve Gerekenler

GeForce Now bu yazıyı yazdığımız vakitlerde “bulut tabanlı” oyunculuk sisteminin en iyi ve stabil çalışanı olarak karşılıyor bizleri. GeForce Now, bizlere en yüksek kalite olarak 1080p/60fps sunarken en düşük noktada ise 720p/60fps sunuyor. Tabi 720p ve 1080p arasında bulunan çözünürlüklerden istediğinizi manuel olarak seçebilirsiniz. İnternet hızlarında ise en az 15Mbps (720p/60fps) gerekirken önerilen hız 25Mpbs (1080p/60fps). Cihazınızı kablolu bağlarsanız en stabil şekilde oynayabilirsiniz. Wİ-Fİ üzerinden ise modeminiz 5GHz desteklerse iyi olur. Ayrıca GeForce Now üzerinde oyun oynayacağınız zaman Steam, Epic Games, Uplay gibi sistemlerden kendi hesabınıza bağlanıp oynayacağınız için sadece sahip olduğunuz oyunları oynayabiliyorsunuz.

Ücretsiz Versiyon ile Founders Versiyon Farkları

GeForce Now ücretsiz versiyonu bizlere “bulut tabanlı” oyunculuğun sunduğu bütün nimetleri sunuyor. Sunucularda bulunan bilgisayarlara bağlanıp istediğiniz gibi oyun oynayabiliyorsunuz. Tabii haliyle ücretsiz versiyonun bir kaç tane eksiği bulunuyor. Bunlardan en önemli eksik ise süre sınırı. Ücretsiz versiyonda 1 saat oynama süreniz var. Oynadığınız sunucuya sonrasında yeniden bağlanmanız gerekiyor. Ücretsiz versiyon olduğu içinse bu yeniden bağlanmada sıra bekliyorsunuz. Founders versiyonda ise 6 saat boyunca oynama hakkınız oluyor ve eğer yoğunlukla karşı karşıya değilse o sıra sunuculara anında bağlanıyorsunuz. Ücretsiz versiyonun bir diğer eksisi de RTX ekran kartlarına sahip olmaması. Founders edition sizlere en üst düzeyde RTX özellikli bir ekran kartına sahip bilgisayar sunarken, ücretsiz versiyonunda iyi bir ekran kartı olsa da RTX özellikleri bulunmuyor. Belirtmeden geçmeyelim; Founders edition aylık 5 Euro gibi bir ücretlendirme ile karşımıza çıkıyor.

Bizim Deneyimlerimiz – Mobil

GeForce Now deneyimlerken 3 farklı cihazla test etme şansına sahip olduk. Bu cihazlar sırasıyla Android sisteme sahip telefon, güncel donanıma sahip masaüstü bilgisayar ve 2012 yılından kalma bir Laptop. İnternet hızımızın 50Mbps olduğunu ama uygulama üzerinden 30Mbps hızına sabitlediğimizi de belirtmek istiyoruz.

Öncelikle mobilden başlayalım. Mobil tarafta Samsung Galaxy S10E ile GeForce Now uygulaması üzerinden testimizi yaptık. Uygulama diye belirtiyorum çünkü IOS cihazlar üzerinden GeForce Now kullanmak isterseniz Safari üzerinden girebiliyorsunuz. Mobilde yaklaşık 2 saat boyunca Cyberpunk 2077 oynadık. Bunun 30 dakikası modeme uzak bir noktada iken kalan sürede modeme bir nebze daha yakın bir noktadan yaptık testimizi. Modeme uzak noktadan ping konusunda ara ara sıkıntılar oldu ve çözünürlük genellikle 720p-900p arasında gidip gelirken 60 FPS kilidinde oynadık. Modeme normal uzaklıkta olduğumuz da ise ping sıkıntısı azalsa da çözünürlük yine 720p-900p aralığındaydı. Küçük bir ekran olduğu için telefonda 720p-900p çözünürlük arasında olması çok fazla bir fark yaratmıyor 1080p çözünürlüğe göre. Ayrıca mobilden oynarken bir çok oyun Gamepad ile oynamanızı zorunlu kılıyor.

Bizim Deneyimlerimiz – Bilgisayar

2012’den kalma emektar bir Laptop ile yine uygulama üzerinden test ettik. Bu test ettiğimiz Laptop’un ekran çözünürlüğü 1366×768 olduğu için 18-20Mbps gibi bir nebze düşük bir hızda rahatlıkla oynayabildik. Bu sefer Cyberpunk 2077‘nin yanında bir de Assassin’s Creed Valhalla test ettik. Şöyle bir şey fark ettik bu sırada, Cyberpunk gerçekten bilgisayar üzerinde oynarken aldığınız bir görüntü kalitesine sahipken Valhalla sanki bir YouTube videosu izliyor gibiydi.

Son olarak masaüstü üzerinden test ettik Geforce Now‘ı. 1920x1080p çözünürlüğüne sahip bir monitöre sahiptik bu sefer o yüzden ayarlardan 1080p/60fps özelliğini direkt aktif ettik. Masaüstü bilgisayarda işlemci ve ekran kartı AMD firmasına ait. Bu noktada Geforce Now ile uyumsuz olacağından korkmamıza rağmen hiçbir sıkıntı olmadan oynadık. Masaüstü tarafında bir sürü oyun test ettik ve her biri sıkıntısız bir şekilde çalışmasına rağmen, Laptop kısmında belirttiğimiz durum aynen geçerliydi. Cyberpunk 2077 haricindeki bütün oyunlar YouTube videosu gibi gözüküyordu. Tabi bu kalitesiz gözüktükleri anlamına gelmiyor, gayet net gözüküyor oyunlar. İnternet hızında droplar olmadığı zamanlar hiçbir sıkıntı yaşamadan stabil olarak 1080p/60fps olarak oynayabildik bütün oyunları.

GeForce Now İncelemesi – Görüşlerimiz

Yaklaşık bir ay boyunca deneyimleme şansına ulaştığımız Geforce Now oldukça memnun etti bizleri. 25Mbps gibi ortalama bir hızla gayet güzel bir deneyime sahip olma imkanı sunuyor. Eğer evinizde bulunan eski bilgisayarınızı yenileyecek veya yeni bir bilgisayar için bütçeniz yoksa Geforce Now bu noktada cidden öne çıkıyor. “Bulut tabanlı” oyunculuk için en güzel tercih olan bu Geforce Now sistemini sizlere kesinlikle öneriyoruz.

GeForce Now İncelemesi” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Çağdaş Erdem Nemlioğlu
13 Mart 2000 doğumlu bir mühendislik öğrencisi. Küçüklükten beri oyunlara aşık olan bir insan.