yasaklı kitap

Geçmişte Gündem Olmuş 5 Yasaklı Kitap

Bu yazımızda sizlere geçmişte büyük gündemler yaratmış ve sonrasındaysa Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede toplatılmış 5 yasaklı kitap tanıtacağız.

kavgam

Kavgam

Kavgam, Hitler yönetime gelmeden 8 yıl önce 1925’te basılmıştı. Hitler, İkinci Dünya Savaşı’nda on milyonlarca kişinin ölümüne yol açan Nazi rejiminin ideolojik altyapısını bu kitapta anlattı. Almanların üstün ırk olduğunu vurguladı ve Yahudi karşıtı görüşlere yer verdi, ayrıca Büyük Almanya idealini de dile getirdi.

Das Kapital

yasaklı kitap

Bilimsel Sosyalizmin kurucusu Karl Marx‘ın kaleme aldığı, Marksizmin temel yapıtıdır Das Kapital. Kapitalist üretim biçiminin ekonomik yasalarının, ve kapitalizmin işleyiş yasalarını kendince ortaya koymuştur. 3 ciltten oluşan Das Kapital ‘de yoksulluk ve hastalıklarla uğraştığı kadar pratik mücadeleye de katılmakta olan Karl Marx, sadece birinci cildini kendisi yayınlayabilmiştir. 1.cilt 14 Eylül 1867 de yayımlandı. Diğer ciltler Karl Marx’ın ölümünden sonra dostu Friedrich Engels tarafından notlarının düzenlenmesi ile yayınlanır.

Sırça Köşk

yasaklı kitap

Yasaklı kitap denince Sabahattin Ali olmadan olmaz. Sabahattin Ali‘nin ölümünden önceki son öykü kitabı olan Sırça Köşk dönemin devlet yönetimini eleştiren bir kitaptır. Kitap 1947 yılında yayınlanmış ve hemen ardından yasaklanmıştır.

Fikrimin İnce Gülü

yasaklı kitap

Almanya’da çöpçülük yapan Bayram’ın biriktirdiği paralarla aldığı Mercedes’iyle köyüne uzanan hikayesini konu alır. Kitap, “Askeri aşağılamak ve gözden düşürmek” iddiası ile yasaklanmıştır. Türk Edebiyatı’nın ilk yol romanı olarak kabul edilen kitap, Adalet Ağaoğlu’nun iki yıl süren çabalarının ardından aklanmayı başarır. Kendine yabancılaşmış insan temasını işleyişindeki çarpıcı diliyle dikkat çeken eserde cehalet, ihanet, zenginlik tutkusu, yalnızlık, ezilmişlik ve sevgi temaları işlenir.

Ne Yapmalı?

ne yapmalı

Bütün zamanlar ve bütün ülkeler için devrimci sosyalist çalışmanın, örgütlenme ve propaganda konularında temel ilkelerle beraber, yol ve yöntemlerini özetleyen evrensel bir Marksist klasiktir.

Lenin kitapta ekonomistlerle, ekonomik ve siyasal mücadelenin önemi üzerine tartışır. Siyasal bir partinin niteliği ve buna bağlı olarak parti militanının nasıl olması gerektiğini açıklar. En önemlisi, işçi sınıfı partisini ve mücadelesini örgütleyecek tüm ülke çapında yayın yapan bir işçi gazetesi üzerine düşüncelerini ortaya koyar.

1902’nin başları tamamlanan bu eserde “Ne Yapmalı?” nın büyük tarihsel etkisi “Bolşevik” ve “Menşevik” bölünmesine sahne olmuştur.

Son olarak:

Bu yazımızda sizlerle 5 yasaklı kitap inceledik. Ele aldığımız kitaplar gerek Türkiye gerekse birçok ülkede siyasi, toplumsal, dini ve ahlaki değerlere aykırı olduğu gerekçesiyle belirli sürelerde satışı yasaklanmış, dağıtımı gerçekleşen kitaplar ise geri toplanmıştır. Listemizde yer alan ve bir zamanlar yasak olan bu kitaplar günümüzde özgürce okunabilir, hatta bilinen birçok kitabevinden temin edebilirsiniz.

En güncel haberlerden en hızlı şekilde haberdar olabilmek için bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.