Galatasaray'da Erken Seçim Kararı

Galatasaray’da Erken Seçim Kararı

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu, oy birliğiyle 19-26 Aralık’ta yapılmak üzere seçim kararı aldı. Bu kararın hemen ardından adaylar çıkmaya başladı. Galatasaray Divan Kurulu üyesi Metin Öztürk ve bir dönem kulüpte görev almış Galatasaray Divan Kurulu üyesi, aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı Faruk Süren‘in damadı Burak Elmas adaylığını resmen açıkladı. Metin Öztürk ve Burak Elmas‘ın ardından Ali Fatinoğlu‘da başkanlığa aday olduğunu sosyal medya hesabından duyurdu.

Galatasaray'da Erken Seçim Kararı
Galatasaray’da Erken Seçim Kararı

Mustafa Cengiz Aday Olacak Mı?

Bir süredir sağlık sorunlarıyla boğuşan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, geçtiğimiz günlerde kulüp televizyonuna açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde yapılacak olan seçim için “Tarihi bir karar” değerlendirmesinde bulunan Cengiz:

“Seçim olayı illa ibra ile olmaz. Camianın isteği, yönetimin isteği ve şartların oluşmasıyla olur. Aday olan arkadaşlara da bilvesile başarılar diliyorum. Herkes Galatasaray için çalışıyor. Buna da inanıyorum. Biz de Galatasaray için varız. Sevgili Galatasaraylılara, sevgili taraftarlarımıza son olarak şunu söylemek isterim. Sağlığım elverdikçe Galatasaray’a her zaman, sonuna kadar hizmet etmeye devam edeceğim. Var olsun camiamız, var olsun taraftarlarımız. Yaşasın Galatasaray!”

Galatasaray'da Erken Seçim Kararı
Galatasaray Yönetimi

Galatasaray Neden Seçime Gidiyor?

20 Ocak 2018 tarihinde başkanlığa seçilen Mustafa Cengiz ve yönetimi, yaklaşık 3 senedir görevinin başında. Görev süresinde 2 Süper Lig , 1 Türkiye Kupası ve 1 de Türkiye Süper Kupa şampiyonluğu sevincini yaşadı. Bunun dışında CAS ile 3 yıllık bir anlaşma sağlayarak, kulübün transfer ve men cezası almamasını sağladı. Kulüp mali açıdan kara geçti ve daha pek çok şey.

Peki ya bunca olumlu duruma rağmen neden seçime gidiliyor? Galatasaray Yönetimi ne yazık ki transfer sezonlarını iyi yönetemiyor. Bunu x veya y oyuncuyu alamadıkları için ya da almadıkları için demiyorum. Fakat taraftarla olan ilişkisinden faydalanırcasına, taraftarın da deyimiyle özellikle transfer sezonunda bir “umut” havası yaratıldı. Tabii benim şu ana kadar söylediklerim biraz da duygusal yöndendi. Bir de “Liselilerin” ibra etmemeleri gibi bir olay yaşanmıştı. Onu da atlamamak gerek. 23 Mart 2019 yılındaki genel kurulda idari olarak ibra edilmeyen Mustafa Cengiz ve yönetimi, bu kararı mahkemeye taşımıştı. Çünkü idari ibrasızlık demek, Mustafa Cengiz‘in tekrar aday olamaması demek, seçim demek. Geçtiğimiz günlerde dava sonuçlandı ve mahkeme ibrasızlık kararının iptaline karar verdi. Bu kararla birlikte Mustafa Cengiz ve yönetimi, 19-26 Aralık’ta düzenlenecek seçimde aday olabilecek.

Galatasaray'da Erken Seçim Kararı
37. Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz

Erken Seçim Ne Kadar Doğru?

Galatasaray Spor Kulübü‘nün seçime gitmesi kadar doğal bir durum olamaz. Fakat burada dikkat edilmesi gerekilen pek çok konu var. Pandemi sürecinde seçime gerçekten gerek var mıydı? Üstelik 19-26 Aralık tarihinde planlanan seçimin hemen sonrası transfer sezonu resmen başlıyor olacak. İlaveten tüzük gereği seçilen başkan 6 aylığına seçilmiş olacak. Haziran ayında tekrar bir seçim yapılması gerekilecek. Bunu yakın geçmişten anımsıyoruz. 35. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat 6 aylık başkanlık dönemi yaşamıştı.

Önümüzdeki dönem Galatasaray için çok kritik bir dönem olacak. Teknik heyet bundan etkilenmeyecek kadar tecrübeli, ki Fatih Terim gibi isim varken bunu düşünmemize dahi gerek yok. Fakat sporcuların durumları çok önemli. Özellikle futbolda geçtiğimiz yaz transfer sezonunda hem teknik heyetin, hem de taraftarların beklentileri karşılanamamıştı. Gelecek ve gidecek oyuncuların durumları çok önemli.

Son olarak PCR testi pozitif çıkan ve tedavileri devam eden tüm sporcularımıza şifa diliyorum. Dilerim en kısa sürede bu zorlu süreci atlatır, futbolumuzun tadını doya doya çıkarırız.

Galatasaray’da Erken Seçim Kararı” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!