Galatasaray, 20 Yıl Önce Bugün, Avrupa’ya Hükmetti

106 senelik muhteşem tarihi, kimsenin yanına bile yaklaşamadığı sayısız başarıları, müzesinde rakiplerinin iki katı kupası olan, Türk sporunda ilk ve teklerin takımı, var olduğundan beri Türk olmayan takımları en çok yenen Türk takımı, ülkesinin medar-ı iftiharı, UEFA ve Süper Kupa sahibi, dünyanın en büyük taraftar oluşumu Ultraslan’ın gururu, 1481’den beri kültürün simgesi, 1905’ten beri sporun beşiği, anlı, şanlı Galatasaray.

6 Şubat 2011’de Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da Galatasaray – Eskişehirspor maçında açılan 315 metrelik dev pankart.

Galatasaray 20 yıl önce bugün, gelmiş geçmiş en iyi Türk teknik direktör Fatih Terim ve kurmaylarının önderliğinde, Arsenal ile oynadığı Uefa Kupası final maçını penaltılarla 4-1 kazanarak hem Avrupa Fatihi hem de gelmiş geçmiş en iyi Türk takımı unvanını kazandı. Daha önce hiç başarılmamış ve hala da Galatasaray dışında hiçbir takım tarafından başarılamamış olan bu muvaffakiyete imza atarak, hem bir Türk takımının hayalleri gerçek kılabileceğini gösterdi hem de doğunun Avrupa’ya açılan yüzü oldu. O dönemde, Şampiyonlar Ligi’nde aldığı başarısızlıklardan sonra, Uefa Kupası’nda kimsenin şans tanımadığı Galatasaray; rakiplerini eze eze yenmesi ve sonrasında Süper Kupa finalinde Real Madrid’e diz çöktürmesiyle Avrupa’ya hükmetti. Biz de bu özel ve anlamlı günde sizleri geçmişe, Galatasaray’ın Uefa Kupası finaline götürmek istedik.

galatasaray

Galatasaray İnananların Takımıdır

Kopenhag’a indiğimizde Arsenal, finali çantada keklik görüyordu. Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye’den de çok az kişi bu finali alacağımıza inanmıştı. Galatasaray bir Avrupa finalinde Türkiye’yi temsil ediyordu, çıtayı çok üste çıkartmıştı artık. Ligde birincilik, kupa falan değildi bu. Bu, başka bir şeydi.

Mehmet Ali Birand

Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nden Uefa Kupası’na düştüğü zaman Avrupalı bahisçiler Galatasaray’ın kupayı alma ihtimalini bire ikiyüzelli olarak hesapladılar. Bu dibi boylayan oran hiçbir Galatasaraylı’nın şevkini kırmadı ve bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye’deki bütün taraftarlar için sadece şampiyonluk ihtimali oluştu. 1999-2000 Uefa Kupası organizasyonunda, katılımcı diğer Türk takımları MKE Ankaragücü ve Fenerbahçe’nin ağır hezimetinden sonra, ilk galibiyetini o dönemin İtalyan devi Bologna karşısında alan Galatasaray serisini finale kadar devam ettirmeyi başardı. Bu süre zarfında Alman Borussia Dortmund, İspanyol Mallorca ve İngiliz Leeds United takımlarını devirmeyi başaran Galatasaray Avrupa’da büyük yankı uyandırdı. Önüne gelen her rakibi ezici üstünlüklerle deviren Galatasaray’ın bunu başarmasındaki en büyük motivasyonu, inancı ve engellenemez futbol taktiğiydi.

Fatih Terim ve Sistemi

Sisteme gelince; biz kazanmış haldeyken, liderken değişikliğimizi (sistemsel) yaptık. Bülent Hoca bana “Zaten kazanıyoruz, lideriz, değiştirmeyelim.” diyordu. Bugün bizim oynadığımız 2-5-3 konuşuluyor. Yüzlerce antrenman yaptık. Artık, Hakan’ın hücumdaki yönlenmesinden bütün takımın işaret aldığı bir döneme gelmiştik. Bunun yüzlerce çalışması yapıldı.

Fatih Terim

Rekabet içerisinde olduğu 9 senede 1 Uefa, 3 TSYD, 2 Cumhurbaşkanlığı, 8 Süper Lig, 2 Türkiye ve 2 Türkiye Süper Kupası kazanan Fatih Terim; o dönemki Uefa başarısını elde ettiğinde tarihe geçirdiği başarılarının daha yarısına bile gelmemişti. Biz Fatih Terim’in sistemini ayrı bir yazı dizisinde oldukça detaylı olarak anlattık. Ancak bugünün özelinde, Uefa Kupası’nın kazanılmasında büyük emeği olan Fatih Terim’in oynattığı futbol sistemine tekrardan değinmekte yarar olacaktır.

fatih terim ve ekibi

Defans ve kontrol futbolunu pek fazla benimsemeyen Fatih Terim, büyük bir sistem değişikliği yapıp alışılmışın dışına çıkarak 3-5-2 sistemini tersten 2-5-3 şeklinde oynattı ve tamamen hücumu benimsedi. Üstelik bu sistem değişikliğini halihazırda ligde üst üste 4 sene şampiyon olmuşken, yani kazanıyorken, Avrupa’da daha rekabetçi olabilmek için yaptı. Bu noktada Terim’in, Galatasaray’ın kuruluş felsefesine ve mottosuna uyarak, takımını Avrupa’ya nasıl hazırladığını görmekteyiz. Bugünün Liverpool’unu ve bir dönemin Atletico Madrid’ini zirveye çıkartan gegenpress sistemini, oynattığı seri hücum ve baskılı futbolla, Fatih Terim yıllar öncesinden uygulamıştı. Fatih Terim’in uyguladığı sistem, elinde bulundurduğu mükemmel kadro ve yüce Galatasaray taraftarıyla birleşince, ortaya engellenemez bir güç çıkarttı.

Fatih (Terim) Hoca, ‘Ya bu gegenpress falan diyorlar, biz bunu 20 sene önce yapıyorduk. Biz bunu satamadık’ dedi. Doğru diyor. Galatasaray o dönemde top kaybından sonra inanılmaz pres yapıyordu. Karşı presi o dönem kimse bilmiyordu.

Hikmet Karaman

Avrupa Fatihi

galatasaray fatih terim ve uefa kupası

İşte bu sebeptendir ki Fatih Terim’in önderliğinde Galatasaray, bütün rakiplerini ekarte ederek çıtayı arşa yükseltmiş ve Kupa Beyi olarak tarihe geçmiştir. İşte bu sebeptendir ki Galatasaray 17 Mayıs 2000 günü, dönemin İngiliz ve dünya devi Arsenal’i eze eze yenerek Avrupa Fatihi unvanını elde etmiştir. Final maçı başlar başlamaz baskıcı futbolunu kabul ettiren, insanüstü kurtarışlarla rakibine korku salan, 10 kişi kalmasına rağmen asla mücadeleyei bırakmayan Galatasaray; Uefa Kupası’nı Arsenal karşısında söke söke alarak adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Galatasaray, ilklerin ve enlerin takımıdır. Galatasaray’ın şanlı tarihi bu mottonun en büyük kanıtıdır. Kuruluşundan itibaren kazandığı sayısız başarıların yanına yeni başarılar eklemeye devam eden Galatasaray; hem kuruluş amacı hem de içerisindeki dinamikleri itibariyle şüphesiz ki Türkiye’ye tekrardan bir Avrupa Kupası getirme olasılığı en yüksek olan kulüptür. Uefa Kupası ve ardından gelen Süper Kupa başarıları Galatasaray’ın bütün Türkiye’ye armağanıdır, temennimizse bu başarıların yinelenmesi ve katlanarak artması yönündedir. Tıpkı 17 Mayıs 2000 günündeki bütün Galatasaraylılar gibi, biz de bu başarının bir gün tekrardan bir Türk takımı tarafından yineleneceğine bütün kalbimizle inanıyoruz.

Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmektir.

Ali Sami Yen

Galatasaray’ın Uefa Kupası serüvenini en ince ayrıntısına kadar ele aldığımız yazıya şuradan ulaşabilirsiniz:
Fatih Terim ve Sistemi – 1

Ayrıca Galatasaray’ın ve Fatih Terim’in 2000’den sonra gelen başarılarını ele aldığımız yazıya da göz atmanızı tavsiye ederiz:
Fatih Terim’in Sistemi – 2

Spor haberleri görmek isterseniz ayrıca otagcomtr‘yi takip edebilirsiniz!


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.