Alfa Grubu

FSB – Alfa Grubu

Alfa Grup logosu

Alfa Grubu, Rusya Federasyonu’nun en gözde ve en donanımlı birimidir. Dünya’daki özel kuvvetlerle karşılaştırıldığında DEVGRU (Seal Team 6) ile eşit tutulan bu birim birçok görev icra edebilmektedir. Ayrıca Alfa Grubu sadece iç güvenlikte değil dış güvenlikte de görev alabilmektedir.

Birimin Tarihi

Rusya Federasyonu’nun Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) bünyesinde kurulan Alfa Grubu (Spetsgruppa “Alpha”), 1974 Münih Katliamının ardından kurulmuştur. GSG 9‘un kurulması’da bu olay sonrasında gerçekleşmiştir. Sovyetler Birliği’nde KGB (Devlet Güvenlik Komitesi) zamanında kurulan bu birim iç ve dış istihbaratın bir parçasıdır.  

Birimin tarihine baktığımızda Sovyetler Birliği’nin Afganistan işgalinde önemli rol oynamış, Birlik ve Dünya genelinde bir üne sahip olmuşlardır. 1990 yılında KGB ve Sovyet Ordusu’na yapılan kısmi bir darbe girişimde Alfa Grubu’na Boris Yeltsin’i etkisiz hale getirme görevi verilmiştir.

Birim, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sağ olarak kurtulmuş ve FSB altında göreve devam etmiştir. Alfa Grubu, Rus istihbaratının önemli bir parçasıdır.

Alfa Grubu Görevleri

Alfa Grubu
Alfa Grup Operatörleri Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile tokalaşırken

FSB ve Rusya’nın en kapsamlı birimi olan Alfa Grubu, başlıca terörizme ve teröristler organizasyonlarına karşı operasyon yönetmektedir. Ana görevlerinin yanı sıra uçak kaçırılmaları, ulaşım araçlarına karşı yapılan saldırıları, çözülmesi zor olan rehine durumlarını çözmektedirler. Aynı zamanda VIP koruma ve taşıma görevlerini de icra etmektedirler.Birim Çeçenya’daki savaş sırasında birçok sıcak çatışma yaşadı ve sadece Rus halkını değil, dünyayı da sarsan tüm büyük rehine durumlarında da görev aldı. Budenovsk, Kizljar-Pervomajsk, Dubrovka ve Beslan bölgelerinde olaylar Alfa Grubu’nun en bilindik kriz çözme operasyonlarına ev sahipliği yapmıştır.

Yapısı, Eğitim Süreci ve Personel Seçimi

Alfa Grubu yapısı bakımdan gizli bir birimdir. 30 kişilik bir kalıcı time sahip olan ekibin yönetiminde dokuz farklı yönetim departmanı olduğu bilinmektedir. Operasyonel tüm subaylar ise katı süreçlere tabi tutulurlar.

Terörle mücadele de Rusya için en önemli rol oynayan bu birimin adayları genelde 22-27 yaşları arasından seçilir. Daha önce kolluk kuvvetleri ve ordu içerisinde görev yapan gazi, emekli veya aktif görevde olup başlıca kriterlere sahip personellerde bu birimin eğitim kadrosunda görev alabilmektedirler. Belli başlı bilinen bir diğer kural ise birime aday olan personelin üniversite mezunu olması gerekmektedir. Fiziksel ve zihinsel olarak dayanıklı olan adayların eğitim süreci ise ortalama bir yıldır. Yapılan giriş eğitimlerinde kimin seçildiğine ise toplu olarak karar verilmektedir.

Alfa Grubu
FSB Alfa Grubu Operatörleri AS Val silahı ile eğitimdelerken

Üst düzey bir Alfa Grubu operatörü yaklaşık üç yıl süren bir birim eğitimine tabi tutulur. Paraşüt eğitimi, piyade eğitimi, serbest düşüş eğitimi, dalış eğitimi, keskin nişancılık eğitimi, yabancı dil eğitimi ve yakın dövüş eğitimi alarak “Operatör” ünvanı alan personeller Rusya ve dünyada terörizm olgusu hakkında da eğitimler almaktadırlar.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla kalın!

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.