Fransa’nın Elit Birimi – GIGN Nedir?

Fransa'nın Elit Birimi

Bugün sizlere Fransız Cumhuriyeti’nin Ulusal Jandarmasına bağlı elit bir birim olan GIGN (Groupe d’intervention de la Gendarmerie nationale, Türkçesi: Ulusal Jandarma Müdahale Grubu) özel operasyon birimi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Eğer Modern Dünya Orduları adlı yazı serimi okuduysanız Fransız Cumhuriyeti’nin ordusu hakkında bir bilgiye de sahipsinizdir. GIGN birimleri, Fransa Ordusu’nun özel kuvveti olan Fransız COS Komandolarından daha çok üne sahiptir. Bunun bir sebebi de GIGN’nin Fransız Cumhuriyeti’nin ilk özel operasyon birimi olmasıdır.

Başlıca Görevleri

Fransa'nın Elit Birimi
Eğitim yapan Elit GIGN Müdahale Kuvveti

GIGN birimlerinin başlıca görevleri arasında terörle mücadele, rehine kurtarma, organize suçla mücadele etmek ve hükümet yetkililerinin korunması bulunmaktadır. GIGN 1972 yılında gerçekleşen Münih Olimpiyatları Katliamı’ndan iki yıl sonra kurulmuştur. GIGN birimlerinin asıl görev yeri Fransız Cumhuriyeti’nin toprakları içindedir fakat gerekli durumlarda Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin bir parçasıymış gibi sınır ötesi operasyonlarına da katılabilmektedir.

GIGN’in Yapısı

Fransa'nın Elit Birimi
Fransız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve GSPR’ye bağlı GIGN operatörleri.

Yapısı bakımından GIGN altı ana kuvvete ayrılmaktadır. Bu kuvvetler:

Müdahale Kuvveti- Yaklaşık 100 kişilik bu kuvvet GIGN’in ana saldırı birimleri olarak görev yapmaktadır.
Gözlem ve Arama Gücü-Terörle mücadele ve diğer konularda gözlem yapması üzerine kurulmuş bir birimdir.
Güvenlik ve Koruma Gücü-Fransız Cumhuriyeti’nin önemli yöneticilerini ve devlet için önemli olan hassas kişilerin korunmasını sağlamaktadır.
GSPR Başkanlık Güvenlik Grubu- Eskiden sadece Ulusal Jandarma’ya bağlı olan bu birim Fransız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın yakın korumalığını yapmaktadır. Günümüzde bu birim polis-jandarma ortak birimidir.
Operasyonel Destek Gücü- Bu birim ise belli bir konuda ustalaşmış (keskin nişancı, bomba imha ve patlayıcı uzmanı vb.) kişilerin bulunduğu bir birimdir. Gerektiğinde diğer birimlere destek vermektedirler.
Eğitim Gücü- İsminden de anlayabileceğiniz gibi bu güç GIGN operatörlerini eğitmektedir. Sadece GIGN değil aynı zamanda seçilen jandarma personelinin veya yabancı ülke personelinin eğitilmesinde de önemli bir yere sahiptir.

GIGN Operasyonları

Fransa'nın Elit Birimi

Fransa’nın elit birimi GIGN aynı zamanda Avrupa Birliğinin 27 ülkesinin üye olduğu ATLAS ağının bir parçasıdır. ATLAS ağı 11 Eylül saldırılarından sonra Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından kurulmuş ortak terörle mücadele ağıdır ve bu ağda üye ülkelerinin özel polis güçleri bulunmaktadır.

GIGN’in çok bilinen operasyonları arasında 8969 uçuş numaralı Air France uçağının kaçırılması olayı bulunmaktadır. 24 Aralık 1994 yılında Marsilya’da gerçekleşen bu olay sonucu 9 GIGN operatörü yaralanmıştı. Uçakta bulunan 4 korsan GIGN tarafından öldürülmüştü. Yapılan operasyon ise canlı olarak televizyonlardan yayınlanmıştı.

Fransa'nın Elit Birimi
GIGN operatörleri kaçırılan uçağa müdahaleyi gerçekleştirirken.

Ekipman Tercihleri

Fransa'nın Elit Birimi
HK416 kullanan bir GIGN Operatörü

GIGN birimleri tabanca sınıfında genelde Glock ve Sig Sauer marka tabanca kullanmaktadırlar. Birçok ülke gibi hafif makinalı olarak MP5 kullanmayı tercih eden GIGN aynı zamanda MP7 ve FN P90 silahlarını da tercih etmektedir. Saldırı tüfeği olarak ise Heckler and Koch üretimi olan HK 416 ve HK 417’leri kullanmaktadırlar. Fransız Cumhuriyeti’nin piyade tüfeği olan FAMAS’ı ise törensel amaçla kullanmaktadırlar.

Neden GIGN?

Bir çoğunuzun aklında neden Türkiye veya başka ülkeler dururken Fransa’nın Elit Birimi GIGN birimini yazdığım hakkında sorular olabilir. Yazarlığa başladığım zaman Bir Parça Tuhaftık okuyucularına yeni şeyler katmayı hedefledim. Bu süreç içerisinde sizlerin az bildiği veya bilmediği verileri ve konuları yazmaktan mutluluk duymaktayım. Benim buradaki amacım herkesin bildiği şeylerdense azınlığın veya kimsenin merak edip araştırmadığı veya bilmediği konuları sizlere anlatmak. Eğer sizin benden yazmamı istediğiniz bir özel birim varsa lütfen bunu yorumlarda belirtin. Fikirleriniz bazen bizlere yol göstermektedir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yararlanılan kaynak:
https://en.wikipedia.org/wiki/GIGN


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.