Formula 1 Türkiye GP

Formula 1 Türkiye’ye Dönüyor

Formula 1 Türkiye’ye Dönüyor! 13-15 Kasım tarihleri arasında ülkemize dönüyor. Yanlış duymadınız. 2005’te İstanbul Park’ın yapılmasıyla ülkemize gelen Formula 1, o zaman yapılan 7 yıllık anlaşma sonucu ülkemizde bizleri ekran başına kilitlemişti. Geçtiğimiz günlerde Formula 1’in ülkemizde tekrar düzenleneceğinin dedikoduları da İtalyan Medyası’nda ortaya atılmıştı. Formula 1 yönetimi ile 2017’den beri görüşmelerin yapıldığı söylenmekte.

https://twitter.com/br1bottaro/status/1294583437014204417

25 Ağustos’ta Formula 1’in resmi hesabından açıklanan takvime göre Türkiye GP’si bu yıl tıpkı İstanbul gibi takvime sonradan eklenen Imola GP’sinden sonra, 13-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Türkiye GP’sinden sonra ise 2 kez Bahreyn, 1 kez de Abu Dhabi’de yarış olacak. Son yarış olan Abu Dhabi GP’si 11-13 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türkiye GP’sinin bu yıl için takvime eklendiğini de belirtmek gerek. Takımların merkezleri Avrupa’da olduğu için açıklanan takvimde sadece Avrupa ve Körfez ülkeleri yer alıyor.

https://twitter.com/F1/status/1298215707776364545

Formula 1’in seyircili olup olmayacağı hakkında henüz kesin bir açıklama yapılmadı. Corona virüsün seyrine göre seyircilerin kontrollü olarak tribünlere alınması gündemde. İstanbul Park’ın VIP locaları ve 3 tribünü toplam 130 bin kişilik bir izleyici kapasitesi sunmakta.

Formula 1 Türkiye GP

Formula 1 Türkiye GP

2000’li yıllarda ülkemizin etkinlik bakımından zenginleştirilmesi, ülkemize daha fazla turistin gelmesi amacıyla atılan adımlardan biri de Formula 1’in ülkemize getirilmesiydi. 2003 yılında sürekli ertelense de yıl çıkmadan temeli atılan İstanbul Park, Formula 1 yönetimi ile 7 yıllığına anlaşılmasının ardından yarışan pilotların gözdesi bir pist, Formula 1 takipçilerinin de dikkatle izlediği yarışlardan biri oldu.

Pist’in çizimi Hermann Tilke tarafından yapıldı. Tilke, o zamana kadar Malezya’daki Sepang Pisti’ni, Bahreyn’deki Bahreyn Pisti’ni ve Çin’deki Şangay Pisti’ni yapmıştı. İstanbul Park ise kendisinin çizdiği yarış pistleri arasında özel bir yer tutmaktadır.

Formula 1 Türkiye GP

Formula 1 Türkiye GP’sinin Geçmişi

2005’te ilk kez yapılan Türkiye GP’sini Mclaren Mercedes ile Kimi Raikkonen kazandı. Arkasından gelen Renault pilotu Fernando Alonso’ya 18.61 saniye fark attı. Michael Schumacher, Mark Webber ve Felipe Massa yarışı tamamlayamadı.

Felipe Massa Dominasyonu

2006 yılında yarışı Ferrari’den Felipe Massa kazandı. İkinci yine Fernando Alonso olurken, aradaki fark yaklaşık 5.5 saniye iken, Ferrari ile Michael Schumacher üçüncü oldu. Kimi Raikkonen çarpışma sonucu, Formula 1’deki ilk sezonunda Nico Rosberg ise aracındaki su sızıntısı yüzünden yarışı tamamlayamadı.
2007 yılında Felipe Massa yarışı tekrar birinci tamamlarken, Ferrari’de Schumacher’in yerini alan Kimi Raikkonen ikinci, McLaren Mercedes’e giden Alonso ise üçüncü oldu. Yarışı tamamlayamayan tek isim Mark Webber oldu. Aracındaki hidroliklerin arıza verdi. Formula 1’deki ilk sezonunda Lewis Hamilton Türkiye GP’sini 5. sırada, Sebastian Vettel ise 19. sırada bitirdi.
2008 yılında Felipe Massa üst üste 3. kez Türkiye GP’sini kazandı. Lewis Hamilton ikinci, yarım saniye farkla Kimi Raikkonen 3. oldu.

Hem Birinci Hem Şampiyon

2009 yılında birinci Brawn takımı ile Jenson Button olurken, ikinci ve üçüncü Red Bull’dan geldi. Sebastian Vettel ikinci, Mark Webber ise üçüncü oldu. Yarışı kazanan Jenson Button, aynı sezonda hem Türkiye GP’sini kazanan, hem de sezonu şampiyon bitiren ilk pilot oldu.

2010 yılında McLaren takımı 2 pilotuyla ilk 2 sırayı kaptı. Lewis Hamilton birinci, Jenson Button ikinci oldu. Mark Webber üçüncü olurken, akıllarda Vettel ve Webber’in önde götürdükleri yarışta yaptıkları kaza kaldı.

Formula 1 Türkiye GP

2011 yılında ise Red Bull takımı hata yapmadı. Sebastian Vettel birinci, Mark Webber ikinci oldu. Alonso Ferrari ile üçüncü olurken, pistte en fazla yarış kazanan Felipe Massa ise 11. oldu. Sebastian Vettel Türkiye GP’sini kazanıp aynı sezonda şampiyon olan ikinci F1 pilotu oldu.

Formula 1 Türkiye GP’si

İstanbul Park’ın takvime 7 yıl boyunca eklenmesi yıllık 13.5 Milyon Dolar verilerek gerçekleştirilmişti. 2010’a gelmeden Formula 1 yönetimi yarışın yaklaşık 18 Milyon Dolar bedelle 5 yıl daha (2018’e kadar) takvime eklenmesini teklif etti. Anlaşma için kamuda olan görüşmeler tıkandı. 2011’de Formula 1 takvimine giren ülkelerin sayısının artması, Formula 1’in elini güçlendirdi. 2009’da teklif edilen bedelin yaklaşık 2 katını isteyen Formula 1 yönetimine olumsuz cevap verildi. 2011’den beri pistte herhangi bir Formula 1 yarışı yapılmadı.

Formula 1 Türkiye GP

İstanbul Park’ın Ünlü 8. Virajı

İstanbul Park dendiği zaman akıllara gelen ilk şey pistin 8. virajıdır. Bu viraj, kendi içinde 4 adet kırılma noktasına sahiptir. Uzun bir sürekli viraj olduğu için Formula 1 pilotları bu virajdan geçerken yüksek G Kuvveti’ne maruz kalırlar. 8. virajda maruz kalınan kuvvet 5G’ye kadar çıkar. (1G = Yerçekimi Kuvveti)

İntercity İstanbul Park

Formula 1’in takviminden çıktıktan sonra pistin işletme haklarını devralan Intercity şirketi, pistte gerek araç tanıtım lansmanları, gerekse yarışlar düzenlenmesini sağlamıştır. Formula 1 kadar büyük olmasa da pistin yarışlarla canlı tutulması amaçlanmıştır.

Formula 1 Türkiye GP

Formula 1 Türkiye, GP olarak akıllara ‘Günden güne hızlanan Formula 1 araçlarının 9 yıl aradan sonra ünlü 8. virajdaki performansı nasıl olacak?’ sorularını getirmekte. Juan Pablo Montoya’nın 2005’te yaptığı 1:24,770’lik en hızlı tur zamanını kim hangi zamanla geçecek? Bir turu araçlar ortalama kaç km/h hızla atacak? Zira Montoya en hızlı turu ortalama 226.77 km/h ile atmıştı. Pole pozisyonu için atılan sıralama turlarında ise en hızlı süre hala Formula 1’de yarışan Kimi Raikkonen’e ait. Kimi 1 turu ortalama 228.553 km/h ile 1:26,797’lik zamanda atmıştı.

Takvime eklenen Türkiye GP’sini dünü ve bugünü ile inceledik. Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.