Formula 1 Sprint Yarışı Nedir

Formula 1’de Devrim: Formula 1 Sprint Yarışı Nedir?

Motorsporlarının en gözdesi ve pahalısı olarak bilinen Formula 1’de bugünlerde F1 tutkunlarını ikiye bölen devrim niteliğinde bir karar tartışılıyor: Sprint Yarışı. Peki bu Formula 1 Sprint Yarışı Nedir?

Formula 1 Sprint Yarışı Nedir

Formula 1’in Kuralları Mı Yenileniyor?

Formula 1’de yarış haftaları çok uzun yıllardır cuma günleri antrenman turları, cumartesi sıralama turları ve pazar günü yarış yapılacak şeklinde geçiyordu. Fakat bir süre dedikodusu dönen sprint yarışları nihayet resmiyete kavuştu ve F1 yönetimi bu sezon 3 yarışta bunu deneyeceklerini açıkladı.

F1 tutkunlarının büyük bir kısmının ilgisini çekmesine rağmen geleneklere aykırı olduğunu da savunan taraftarlar var. Hayranların en çok merak ettiği şey şu: Nedir bu Sprint Yarışı?

Formula 1 Sprint Yarışı Nedir?

Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali‘nin açıklamalarına göre, cuma günü 60 dakikalık bloklar halinde bir antrenman olacak. Bir sıralama turu yapılacak, buradaki sonuç cumartesi günü yapılması planlanan Sprint Yarışının Grid’ini belirleyecek.

Ortalama 23-25 tur olarak yarışılması beklenen Sprint’in finish sıralaması da pazar günü yapılacak olan gerçek yarışın grid’i olacak. Sprint yarışı sonunda sadece puan dağılımı yapılacağını söyleyen Domenicali, bir podyum ve kupa seremonisi olmayacağını, pazar günkü yarışın imajını ve prestijini azaltmak istemedikleri belirtti.

Formula 1 Yönetimi ve Yeni Heyecan Arayışı

Formula 1 yönetimi, denemesini yapacağı bu sistem ile tek amaçlarının medya, taraftar ve yayıncılara daha fazla heyecan yaratmak olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca Sprint yarışında takımlara herhangi bir yakıt ve lastik kısıtlaması da uygulanmayacak. Üç Sprint yarışından birinin Birleşik Krallıktaki Silverstone Pisti‘nde yapılacağını kesinleşti. Diğer iki yarış için ise Kanada, İtalya ve Brezilya adaylar arasında.

Formula 1 Sprint Yarışı Nedir

Ayrıca takımlar, Formula 1 yönetimine ”sprint” yarışlarının, takımların bütçesini olumsuz yönde etkileyeceği hakkında görüşler bildirdi. Yarışın resmi yayıncısı Liberty Media’nın, tüm takımlara $500,000’lık bir paket ödemeyi kabul ettiği de yeni gelen haberler arasında.

‘Formula 1’de Devrim: Formula 1 Sprint Yarışı Nedir?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ozan Kırtepe
peki ya ikinci kahvaltı saat kaçta?