Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kimdir?

Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kimdir? 1 Ocak 1991 yılında Özlem ve Fuat Mahir Çakıroğlu’nun çocukları olarak Konya Akşehir’de dünyaya geldi. Öğretmen annesinin tayinleri sebebiyle ilkokulu Diyarbakır’da, ortaokulu Almanya’da ve liseyi Konya’da okudu.

Fırat, Ege Üniversitesinde 4.sınıf Tarih öğrencisiydi. Akademik kariyer yapmak istiyor ve bunun için çabalıyordu. Aynı zamanda üniversitesinin Ülkü Ocakları sorumlusuydu. Ülkü ocakları, kendilerinin tanımıyla toplumların gelecek ideallerini sürekli olarak yeniden inşa eden gençliktir.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu

“Fırat tehdit ediliyordu.”

Fırat Yılmaz Çakıroğlu

Ülkücü gençlerle kavga eden PKK çıkışlı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketleri (YDGH), Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarını asıyor, çadırlar ve stantlar kurarak PKK propagandası yapmaktaydı. İki grup arasındaki husumetten dolayı da içinde Fırat Çakıroğlu’nun da bulunduğu grubu hedef olarak gösteren posterler asıyorlardı.  Özellikle de ‘Atatürk ve Bayrak İçin Ege’de Birlik Var’ yürüyüşünden sonra tehditler daha fazla artmıştı. Yine Fırat Çakıroğlu’nu anlatan bir belgeselde Fırat’ın yakın arkadaşının söylediklerine göre Fırat derslere ve sınavlara polis eşliğinde girmekte ve sürekli büyük gruplar halinde gezmek zorunda olduklarını söylüyor. Olayın aniden gerçekleşen bir şey olmadığı gibi öncesinde var olan tehditler ve Fırat’ın hedef gösterildiği posterler asılmasına rağmen rektörlük buna sessiz kalmış olayların büyümesine yol açmıştır.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu nasıl şehit edildi?

Takvim 20 Şubat 2015’i gösterdiğinde kameralara yansıyan görüntüyle iki grup birbirine taş, sopa, pala gibi cisimlerle birbirine saldırıyor. Görüntüde Fırat Çakıroğlu, Ege Kafe’ye giren karşıt görüşlü gruptan Nurullah Semo’nun peşine girdikten yaklaşık 30 saniye sonra bacağından kanlar akarak çıktığı görülüyor. Polis incelemesi ve otopsi raporuna göre Fırat’a çekilen bıçağın atardamarına denk gelmesi sebebiyle kan kaybından şehit oluyor Fırat.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu

Olaylar sonucunda 32 kişi tutuklanmış, 7 kişi yaralanmıştır. Tutuklananlardan 1’i ( Nurullah Semo) tutuklu ve 31’i tutuksuz yargılanmıştır. Yargılama süreci 880 gün sürmüş ve yargılama sonucunda da Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi olan Nurullah Semo, ‘terör örgütü üyeliğinden’ 19 yıl, ‘kasten adam öldürmek’ suçundan da müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Yargılama sürecini ayrıca Savcı Zeki Polat kamuoyuna kapalı yürütmüştür.

‘Davası uğruna can veren gençler’

Ülkü Ocakları çok eski bir oluşum olmakla beraber pek çok grupla husumet yaşaması sonucunda birçok ülkücü genç şehit olmuştur.

4 Ocak 1968 Ruhi Kılıçkıran

1 Mayıs 1969 Bahattin Dedeşan ve Mustafa Kahraman

30 Mart 1970 Süleyman Özmen

8 Haziran 1970 Yusuf İmamoğlu

23 Kasım 1970 Ertuğrul Dursun Önkuzu

20 Şubat 2015 Fırat Yılmaz Çakıroğlu…

Ayrıca belirtmek istiyorum ki bu ülkede senelerce düşüncesi, davası, savundukları yüzünden binlerce genç gerilerinde evlat acısı çeken aileler bırakarak ayrıldılar bu dünyadan. Komünist, devrimci, sağcı, solcu, muhafazakar, batıcı, ülkücü olan binlerce genç.

Yazıyı Fırat’ın babasının cenazede söylediği cümleyle bitirmek isterim

Ben CHP’liyim ve oğlum da MHP’liydi. Suç mu böyle olması?

“Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kimdir?” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!