Filyasyon Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bugün yaptığı açıklamalarındaki önemli konu başlıklarından birisi olan “Filyasyon” nedir ve başta Türkiye olmak üzere dünyada uygulanması ve sonuçları nelerdir? Hep birlikte öğrenelim.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünkü basın toplantısında virüsüne karşı filyasyon çalışması yürütüldüğünü şu sözlerle belirtti;

Yayılma hızını kontrol altına almaya başladık. Filyasyon kelimesini çok duydunuz. İşte bu ağırlıklı filyasyonla oldu. Bu kelimeyi ilerideki günlerde unutmayacaksınız. Filyasyon bildiğiniz gibi bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin tanınmasının adıdır. Vaka artış hızının erkenden düşüşe geçmesini biz filyasyon uygulaması ile sağladık.

Türk Dil Kurumu’nun Hemşirelik Sözlüğü’ne göre filyasyon, şu şekilde tanımlanmış;

“Bulaşıcı hastalıklarda, hastalığın ilk kaynağının bulunması ve önlemlerin alınması için yapılan geriye dönük çalışma.”

Yani, ilk COVID-19 test sonucu pozitif çıkmış kişinin temasta bulunduğu kişilerden başlayarak sırayla tüm kişiler tespit ediliyor ve tespit edilen bu kişilerin de test sonuçları, bakanlığın da belirlemiş olduğu kurul tarafından takip ediliyor.

Filyasyon Ekibi Nedir?

Ekibi oluşturan kişiler ekseriyetle COVID-19 ile doğrudan temas sağlamayan hekimlerden, klinisyenlerden, aile ve veteriner hekimlerinden oluşuyor. Bunun yanında Aktif olarak sahada görev yapan ekip sayısı 4600 civarında.

Türkiye’deki durum ve veriler

Koca’nın açıkladığı güncel verilere göre bu yolla ile tespit edilmiş şüpheli sayısı 261.989 kişi. Ve tespit edilmiş kişilerin de %96 civarında bir oranına ulaşılmış, sağlık bilgileri yine ekipler tarafında gözlem altında.

Ekibin en çok şüpheli teması sağladığı il %99 ile Zonguldak ve en az temasın sağlandığı il %92 ile Şanlıurfa. İstanbul’da ise 1200 civarında bir ekibin görev alıyor.

Peki nasıl tespit ediliyor?

Her tespit edilen vakanın iş ve aile adresleri gibi pek çok hayati bilgi Sağlık Bakanlığı sistemine tespit edilen vaka ile birlikte düşüyor. Bu noktadan sonra harekete geçen filyasyon ekipleri, 48 saat içerisinde vakaya ve vakanın olası bulaş çevresine ulaşıyor. Bu sayede olası yayılmanın ve potansiyel vakaların önüne geçilmesine sağlıyor. Bu da hastalık eğrisinin daha stabil bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

Dünyadaki durum ve filyasyon

Koca’nın açıklamarında da bahsettiği gibi filyasyon ile hasta teşhisi ve takibi yapan ülkelerin başında Singapur, Kore Tayvan gibi Uzak Doğu ülkeleri ve Almanya gibi test sayısının yoğun olarak yapıldığı ülkeler. Dünya’da ise ya ağırlıklı şikayet sonucu belirlenmiş hastalara test uygulanıyor ya da genel tarama denilen ülkedeki bütün kişileri testten geçirilmesine yönelik adımlar atılıyor.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Alperen Karademir
Araştırmayı haddinden fazla seven, havacılık aşığı, bezmiş bir mühendislik öğrencisi.