gurur ve önyargı

Film ve Kitap Karşılaştırması: Gurur ve Önyargı

Film sektöründe birçok zaman orijinal sandığımız işlerin birer kitap uyarlaması olduğunu görüyoruz ve bu uyarlamaların sayıları da artmaya devam ediyor. Bir film ile uyarlandığı kitabı karşılaştırmak ne kadar adil görünmüyor olsa da insan, acaba kimi oynatmışlar neleri değiştirmişler diye düşünmeden edemiyor. Benim de çok büyük bir zevkle okuduğum ve bir o kadar etkilendiğim Jane Austen‘ın klasik romanı “Gurur ve Önyargı(Aşk ve Gurur olarak çevrildiğini de görmek mümkün) ve aynı isimli 2005 yapımı filmi incelemeye karar verdim.

gurur ve önyargı

Gurur ve Önyargı‘ya odaklanmadan önce bahsedilecek bir iki nokta var. Öncelikle kitap okumanın ve film izlemenin farklı avantajları var. Bazen bir şeyi sadece okumanın yetmeyeceği gibi, bazen de hiçbir görsel okuduğumuzu destekleyemez. Bir uyarlamanın ise bence en üzücü yanı 400 sayfalık bir kitabı 2 saate sığdırmak zorunda olunması. Bir uyarlama film bize ne kadar başarılı gözükse de kitabı okuyunca ne kadar kırpıldığını görmek mümkün olacaktır. Aynı zamanda günümüzde çekilen filmlerin gişe kaygısı gütmesinin de çok olası olduğunu göze aldığımızda önümüzdeki filmin elimizdeki kitapla pek benzeşmemesi şaşılası bir durum olmaktan uzak kalıyor. Gurur ve Önyargı filmi ise bahsettiklerimizin bazılarında haklı olduğumuzu gösterirken, bazı durumlarda bizi şaşırtmayı başarıyor.

Karakterler – Gurur ve Önyargı

Gurur ve Önyargı romanı orta sınıfa ait. Zeki Elizabeth ile yakışıklı ve zengin Mr. Darcy’nin aşkını konu alıyor. Başrol Keira Knightley seçildiğinde Elizabeth’in güzel olmaması gerektiği, sadece gözlerinin güzelliğinin öne çıkması gerektiği konusunda eleştirilere maruz kalmış. Ne kadar haklı oldukları tartışılabilir fakat Darcy karakteri filmde beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Hem farklı bir tip hem de daha gururlu tavırlar beklediğim Darcy ancak sonlara doğru kafamdaki Darcy ile uyuşmaya başladı. Bunlar benim beklentilerim olduğundan başrol seçimlerine ve oyunculuklarına kötü demek makul olmayacaktır.

gurur ve önyargı
Jane (Rosamund Pike) ve Elizabeth (Keira Knightley)

Bunun yanında yan karakterlerin birçoğu kitaptaki ile çok benziyor. Özellikle Lydia karakterini oynayan Jena Malone harika bir iş çıkarmış. Kitapta kendisine duyduğum antipatiyi filmde de duymayı başardım. Bunun yanında Mrs. ve Mr. Bennet de karakterleriyle gayet uyum içindeydiler. Jane ise Rosamund Pike’ın eşsiz güzelliğiyle kitabın anlattığı karakterle en çok benzeşen isim olabilir. Sadece Bingley’nin hareketlerinin (büyük ihtimalle sempatikleştirmek adına) sakarlaştırıldığını düşünüyorum ve açıkçası bana gerek var mıydı diye düşündürmedi değil.

Diyaloglar – Gurur ve Önyargı

gurur ve önyargı
Mr. Darcy

Benim gözümde Gurur ve Önyargı bir aşk hikayesinden çok, hamlelerin ustalıkla belirlendiği ve hedefe ulaşmanın amaçlandığı mükemmel bir oyunu anlatıyor. Bu nedenle Miss. Bingley ve Elizabeth’in yürüdüğü sahne veyahut balo sahneleri kitapta beni fazlasıyla etkilemişti. Filmde ne kadar kitapta hissettiğim havayı fazla hissedemesem de birçok diyaloğun kitaptan direkt alıntı olduğunu görmek beni mutlu etti. Kitaptaki etkileyici birçok sahne kesilmiş olsa da ana fikir bu diyaloglarla bence işlenebilmişti.

Olay Akışı – Gurur ve Önyargı

gurur ve önyargı
Mrs Bennet, Jane, Kitty, Mary, Elizabeth ve Lydia

Yazının başında da bahsettiğim gibi bir filmden, kitap kadar ayrıntılı olmasını beklemek mantıklı olmayacaktır. Muhakkak birçok olay kırpılacak, geri kalanlar da diğerlerinin eksikliklerinin hissedilmemesi için değiştirilecektir. Bana göre Gurur ve Önyargı filmine baktığımızda kitabın etkisini görememek işten bile değil. Buna rağmen filmde olay akışının fazla hızlı olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Eğer filmi, kitabı okumadan önce izleseydim birçok kez “neden buradalar, kim bunlar, şimdi ne oluyor?” sorusunu sorardım. Kitapta birkaç ayda gerçekleşenlerin birkaç gün gibi gözükmesinin problemi de bu. Hızlı geçmesi çok normal fakat bana göre balo sahnelerinde ve bakışma sahnelerindeki fazla uzun kısımları çıkararak, haliyle de filmi biraz daha uzatarak kalitesini artırmaları mümkün olabilirmiş.

İşleniş

gurur ve önyargı
Elizabeth

En başta filmlerin gişe kaygısında olabileceğini ve seyirci çekmeye çalışacağını söylemiştim. Bunu Gurur ve Önyargı filminde de görmek mümkün. Kitap boyunca sakin geçen konuşmaların filmde hararetlenmesi, karakterlerin hareketlerindeki bazı değişimler bana kalırsa filme azıcık aksiyon katma ve izleyiciyi filme çekme sevdasından. Büyük ihtimalle kitabı okumamış olsaydım gözüme hiç batmayacak bu ayrıntı filmi izlerken bana komik gelmişti. Filmin sonundaki sahnelerin olması gerekenden fazla romantikleştirilmesi de aynı durumdan kaynaklanıyor olabilir. Tüm bu eğlencelileştirme çabalarına rağmen yorumlara bakarken birçok insanın filmi izlerken fazlaca sıkıldığını gözlemledim.

Hangisi Daha İyi?

gurur ve önyargı
Mr. Darcy ve Elizabeth

Bu yazının sonunda hangisinin daha başarılı olduğuna karar verilmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Öncelikle iki farklı kulvardaki iki farklı eserden birine karar vermeyelim bence. Eğer kısıtlı bir vaktiniz varsa filmi izleyebilir, filmi beğendiyseniz ve bu tecrübenin devamını istiyorsanız veya sadece güzel bir kitap okumak istiyorsanız Gurur ve Önyargı’yı okuyabilirsiniz.

Film ve Kitap Karşılaştırması: Gurur ve Önyargı” adlı incelememizin sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!