Bird Box

Film ve Kitap Karşılaştırması: Bird Box (Kafes)

Film sektörünün edebiyattan ne kadar yararlandığı artık hepimizin bildiği bir gerçek. Birçok klasik romanın, fantastik kitabın sinemaya uyarlanırken, Netflix gibi platformlar da birçok kitabı, hatta uyarlama filmleri, hatta ve hatta bu filmlerdeki karakterleri birçok kez uyarlıyor. Bunun iyi veya kötü olduğu başka bir yazının konusu olabilecekken bu yazımızda 2018 Netflix yapımı Bird Box ve uyarlandığı eser olan Josh Malerman‘ın Kafes isimli korku romanını konuşacağız. Bu yazı kitaptan da filmden de spoiler içermektedir!

Bird Box

Bird Box Konu ve Olay Akışı

Dünyada ortaya çıkan bir “şeyin” yayılması, bu şeyi görenlerin delirmesini ve sonucunda çevredekileri öldürüp, intihar etmelerini konu alan kitap Malorie üzerinden yaşananları anlatıyor. Filme geldiğimizde ise ana fikir aynı şekilde alınıyor fakat bu şeyin bir yaratık olduğundan eminiz ve sadece kendini öldürmene neden oluyor. Bunlar henüz önemli görünmese de ileride ne kadar önemli olduğunu göreceğiz. Kitap ve film olay akışı açısından birçok yerde ayrıştığı için ikisini ayrı ayrı anlatmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Kitapta Malorie, salgın (bu durumu bu şekilde adlandırmak en rahatı olacak) sırasınca ablasıyla yaşamaktadır. Yaklaşık beş hafta gibi bir süre beraber yaşayan abla-kardeşin ayrılması ve aslında olayların kırılma noktası, abla Shannon’ın pencereden “şey“i görmesi ve delirmesi sonucu yaklaşık 3 aylık hamile olan Malorie’nin yalnız kalması ile oluyor. Bu durumda Malorie yeni bir yuva bulmak için yola çıkıp hikayemizin büyük kısmını oluşturan sığınma evine geliyor.

Bird Box

Farklılıklar hikayenin başından itibaren başlıyor. Kitabı kısaltmak için olsa gerek filmde her şey çok daha hızlı gerçekleşiyor. Ablası Jessica (ismin neden değiştiği bilinmez) Malorie’ye dünyada garip bir şeyler olduğunu söyler, bu sırada karnı burnunda olan Malorie inanmaz, işler ciddiye biner, dışarı çıkarlar, abla arabada yaratığı görür, Malorie ilk bulduğu eve girer.

Bana kalırsa evin Malorie gelmeden önce bir düzene oturtulmuş olması önemli bir detaydı. Nitekim Malorie hem çok daha teçhizatlı ve hazırlıklı bir ortamda olacaktı. Aynı zamanda kendini dışlanmış ve fazlalık olarak hissedecekti. Bu durum hem Tom ile olan yakınlığını hem de sonrasında yaşayacağı zorluklarla nasıl baş ettiğini kitapta çok daha güzel bir şekilde görmemiz neden oluyor. Film ise bu noktada hep kolaya kaçmış durumda.

Bird Box

Bird Box filmi bir şeyleri çıkarmaya karar vermiş olabilir. Günün sonunda bir film ve bir kitap aynı şeyleri aynı etkiyle anlatamayabilir fakat film güzel çoğu şeyi çıkarması ve birçok gereksiz detay da eklemesiyle bence uyarlandığı kitabın hakkını veremiyor.

Bird Box Karakterler

Malorie kitapta da, filmde de aslında sevelim diye koyulan bir karakter değil. Bunun gibi bir durumda en çok kim zorlanır, en çok kimin hikayesi ilgi çeker diye düşünüldüğünde bence de çok da istemediği kendi çocuğu ve yer yer sinirlerini bozan kadının çocuğunu yetiştirmeye çalışan ve bu çocuklara görmemeyi anlatmaya çalışan insanı seçmek mantıklı.

Film Malorie ve kitap Malorie‘yi karşılaştırmamız gerekirse kitap Malorie çok daha çelişkiye ve ikilemlere düşen bir karakter. Çocukları kör etmeyi bile düşünen Malorie bana, film Malorie‘ye göre çok daha savunmasız hissettirdi. Filmdeki Malorie ise daha çok güçlü kadın imajı çizmek için yazılmış bir karakter olmuş ve sinema dünyasında kendi gibi yazılan binlerce karakterden farksız kalmıştı. Bunun yanında film Malorie‘nin en büyük çelişki yaşadığı nokta, kitapta tamamen farklı geçen göz bantlarını hangi çocuğun açacağı meselesiydi. Bu meselenin filmde koyulma nedeni büyük ihtimalle Malorie’nin bencilliğini göstermek için diye düşünürken, çocukların cesaretini göstermenin daha önemli bir amaç olduğunu fark ettim. Yine karakterimize hizmet etmemekte.

Bird Box

Netflix’in azınlık ve ayrıcalıksız grupları öne çıkarma amacından dolayı birçok kez ana karakterlerini siyahi oyunculardan seçtiğini görüyoruz. Görünürlüğü artırmak için ne kadar mantıklı olsa da, uyarlamalarda karakterin özünü değiştirdiğini ve sonucunda kahramanın etnik kökeninin değiştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Kafes’teki sarı saçlı, mavi gözlü Tom, Gary’nin saldırısında ölüyor ve Malorie ile özellikle fiziksel hiçbir romantik ilişkide bulunmuyor. Malorie sonuç olarak çocuklarını yalnız büyütüyor, okuyucu ise romanı “Tom kim?” merak ederek okuyor. Bird Box’taki siyahi ve yapılı Tom ise çocukları beş yaşına kadar Malorie ile büyütüyor, sonrasında ise kahramanca kendini feda ediyor. Tom’un zeki bir karakter olmasındansa Malorie’ye aşık olmasının öne çıkması kesinlikle karakteri zayıflatıyor.

Diğer karakterlerden bahsedecek olursak kitapta da bahsi geçenler çok fena olmamakla beraber, yeni eklenenler bana göre çok gereksizdi. Felix ve Lucy’nin kaçması kesinlikle gereksiz bir detay gibi hissettirdi. Aynı zamanda filmde bu ikilinin sahneleri sadece kalabalık yapıyor ve senaryoya hiç hizmet etmiyordu. Büyük ihtimalle bu iki karakter gizemli bir şekilde filmden kaybolsa biraz daha az sıkıcı bir film izleriz ve yokluklarını hiç fark etmeyiz.

Bird Box

Gizem Unsuru

Bir korku ve gerilim romanı olan Kafes‘in bence en önemli etmeni gizem unsuruydu. Kitap boyunca hem olayların nedenini bilmememiz, hem de Malorie’nin başına gelenleri bildiğimiz halde yine geçmişi bilmememiz kitaba gizemli bir hava katmayı başarmıştı. Bird Box filmine baktığımızda ise bana göre film bu gizem unsuruna sahip değildi ve neler yaşanacak merakı içerisinde hiçbir zaman olamadım.

Bunun ilk nedeni bu durumun sebebinin bir yaratık olduğunu bilmemiz ve insanların verdiği reaksiyonun da izliyor gibi değil, yaşıyor gibi gösterilmesi olduğunu düşünüyorum. İnsanlara ne olduğu bariz olunca çok da merak etmiyorsunuz. Aynı zamanda yaratık da çok açık özelliklere sahip. İnsanları manipüle edebiliyor, gaipten sesler duyduruyor, haliyle de muğlaklıktan uzaklaştırıyor.

Bird Box
Bird Box

İkinci neden ise bana göre kitabın görselliğe açık olmaması. Bence bu kitabı kesinlikle göremiyor olmalıyız ki, göremediğimiz şeyler üzerinden konuşmamız anlamlansın. Biz de açık havadan korkmalıyız, biz de görmemeliyiz. Açıkçası ben bu filmin çekilmiş olma fikrini bile beğenemiyorum.

Hangi Bird Box Daha İyi?

Kitabı okuduğum zaman diliminde yer yer sıkıldığımı ve ara verdiğimi hatırlıyorum. Bana göre kitap kesinlikle kötü olmamakla beraber, özellikle de kitap okuma alışkanlığını yeni kazananlar için iyi bir tercih olabilir. Belirttiğim gibi ben çok etkilenmemiştim ve çok sevmemiştim fakat edebi değeri dışında değerlendirerek, okunabilir ve gizem beklentinizi karşılayabilir diye düşünüyorum.

Bird Box

Bird Box filmine gelecek olursak kesinlikle başarısız, derinlikten çok uzak bir film. Netflix’in başarısız filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm bu filmi izlemenizi öneremeyeceğim. Kitaptan koyulabilecek birçok güzel kısım varken buraların çıkarılıp yerine hikayeye katkı sağlamayan gereksiz sahnelerin eklenmesi beni en çok üzen nokta oldu. Bu film çekilmemeliydi, çekilecekti ise de çok daha başarılı çekilebilirdi.

İki farklı alandan ve iki farklı eserden bahsediyoruz ve aralarında karar vermek mantıksız olacaktır. Burada gördüğüm okunulabilir bir kitap ve gayet başarısız bir film. Tercih size kalmış.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!