Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay

Günümüzdeki çoğu teknolojinin film, dizi ve kitap gibi kurgu ortamlarından esinlenilmesi kulağa o kadar da şaşırtıcı gelmiyor. Görüntülü konuşma, hologramlar, uzaylı istilası, Dünyayı ele geçirecek robotlar, her şeyin yavaş yavaş dijital ortama geçmesi gibi olaylar ya artık gerçek ya da gerçek olması bekleniyor. Büyük konuşmamak gerek tabi ama sanırım artık 2020 yılından sonra herhangi tahmin gerçekleşmesi bizi şaşırtmaz. Böyle söyleyince ne kadar abartı dursa da kurgunun hayatımızda idrak ettiğimizden daha çok yer kapladığını fark edeceksiniz. Kurgu olan felaketleri ve yenilikleri bile bilen Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay

1. Star Trek, Yarın Dündü (1967) ve Ay’a İniş

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Star Trek’den bir kare

Efsanevi dizi Star Trekin 1967’de çıkmış olan Yarın Dündü bölümünde Yıldız Gemisi Atılgan zamanda yolculuk yaparak 1969 yılına giderler ve burada NASA’dan gelen radyo sinyallerine rastlarlar. Bu radyo sinyallerinde duydukları ise 1967 izleyicileri için akıl almayacak kadar inanılmazdır çünkü mürettebat bu radyo sinyallerinde astronotların Ay‘a ilk inişi gerçekleştirmeye hazırlandıklarını duyar. Bu bölümün 1967’de yayınlandığını ve ilk Ay’a inişin yani Apollo 11’in aya inişinin 1969 yılında tıpkı dizinin tahmin ettiği gibi olduğuna dikkat çekmek isterim. Senaristler bu seneyi rastgele mi seçtiler yoksa içlerine mi doğdu, o kısmı size bırakalım.

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
1969’da Apollo 11’in Ay’a inişten bir kare

Star Trek, Kayalar ve Sürüler (1997) ve Google gözlüğü

Star Trek‘in bir diğer tahmin ettiği olay ise teknoloji ile alakalı: Google gözlüğü! 1997 yılında çıkmış olan Kayalar ve Sürüler bölümünde karakterlerin günümüzdeki Google gözlüğüne benzer “sanal görüntüleme cihazları” kullandığı görülmektedir. Bu cihaz, baş ağrısı gibi bir negatif etkisine rağmen karakterlerin etrafında bulunanlar dışında verilere erişmesini sağlamaktaydı. Hatta karakterlerden biri bu cihazı “beyninin içinde bir cihaza sahip olmak” şeklinde tanımlamıştı. 2013 yılında tanıtılan Google gözlüğünü basitçe tanımlamak gerekirse tam da böyle.

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Soldaki Star Trek’teki cihaz, sağdaki ise Google gözlüğü

2. 1984 (1984) ve Kitlesel Hükümet Gözetlemesi

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
1984 kitabı

George Orwell’in 1949’da yazmış olduğu 1984 romanının sinemaya uyarlaması olan 1984 filmi, adına uygun olarak 1984 yılında çıkmıştır. Film, George Orwell’in “Büyük Birader seni izliyor.” sloganıyla kitlesel hükümet gözetlemesi hakkındaki gelecek tahminini ekrana getirmiştir. 1984 filmindeki ve kitabındaki telesekreterlerin, ses kanallarının ve gizli muhabirlerin genel nüfusu takip ettiği bir dünya, hükümetlerin MOBESE kameraları, telefonları dinleme ve internet veri madenciliğiyle bizi sürekli gözetim altında (ve kontrol altında) tuttuğu mevcut gerçekliğimizden hiç de uzak değil.

3. Geleceğe Dönüş II (1989) ve Hoverboard

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Geleceğe Dönüş II filmden Marty McFly ve Hoverboard

Geleceğe Dönüş serisinin bütün amacı insanlara geleceğin nasıl olabileceğine dair bir fikir sunmaktı. Ancak bu ne kadar doğru olsa da, kimse filmlerdeki bazı sahnelerin 25 yıl sonra gerçeğe dönüşeceğini akıllarına getirmemiştir. Görüntülü konuşma, düz ekran televizyonlar, giyilebilir teknoloji ve parmak izi tarama gibi birçok teknolojiyi tahmin etmiş olması hiç de fena değil. Geleceğe Dönüş II filminde baş karakter Marty McFly, zamanda yolculuk yaparak 1985 yılından 2015 yılına gelir ve herkesin kendi kendine giden kaykaylar üzerinde dolaştığını görür. Bu kaykaylar günümüzde gerçek olmuştur ve elektrikli kaykay ya da “Hoverboard” olarak bilinmektedir!

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Günümüzdeki Hoverboard

4. Super Mario Bros. (1993) ve 11 Eylül Saldırıları

Filmdeki İkiz Kuleler saldırısı

Amerika tarihinin en kötü terör saldırılarından olan 11 Eylül 2001 terör saldırılarını tahmin eden bu film, belki de video oyunlarının film yapılmamasını destekleyen bir kanıttır. İlginç bir şekilde gerçek New York şehrinde geçen bu video oyunu filminin en son sahnelerinden biri, 11 Eylül saldırılarını haber vermektedir. Video oyununa uygun olması amacıyla Koopa’nın Kulesi olan İkiz Kuleler’in, bir uçağın görünüşte bir delik oluşturduktan sonra bu deliğin içinden uçarak dağıldığı görülmektedir. Daha garip olanı ise bu üzücü olayın sadece bu film değil başka diziler tarafından da tahmin edilmiş olmasıdır. Johnny Bravo’da (27 Nisan 2001) bir posterde ikiz kulelerin çarpan uçak sonucu yıkıldığı görülmektedir. The Lone Gunmen (2 Mart 2001) dizisinin ilk bölümü ise Dünya Ticaret Merkezi’ne çarpan bir uçakla açılmaktadır.

5. Simpsons, Tatlı Seymour Skinner’ın Sağlaaam Şarkısı (1994) ve At Eti

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Simpsons at eti bölümünde yemeklerin at eti içerdiğini öğrendikten sonra Lisa’nın yüz ifadesi

Matt Groening‘in uzun zamandır süren aile hicvi olan Simpsons dizisinin tahminleri son zamanlarda pek tutmaktadır. Bu tutan olaylardan biri de 1994‘de yayınlanan bölümlerden birinde yemekhane görevlisi ve Springfield İlkokulu’ndaki kafeterya şefi Doris’in çocukların yemeğine at eti koyduğu görülmesidir. O zamanlar çok iğrenç ve doğruluğu olmayan bir şaka denilerek kınanmıştı. Ancak her şakanın altında bir gerçek yatar lafı doğru olsa gerek ki 2013 yılında İngiltere ve Avrupa’da satılan donmuş hamburger köftesi gibi et ürünlerinin %29 at eti içerdiği ortaya çıktı! Bu herhangi bir insanın yemek isteyeceğinden %29 daha fazla… Öyle “At etidir o” gibi şakalar yapmayın, doğru çıkabiliyor maalesef.

Simpsons, Bart Geleceğe (2000) ve Donald Trump’ın Başkanlığa Seçilmesi

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Simpsons’da Başkan Trump

2016 Amerika Başkanlık Seçimleri’ni Donald Trump kazanarak herkesi şaşırtmıştı. Fakat Simpsons dizisi bunun olacağını çok daha önceden 2000 yılında yayınlanan Bart Geleceğe bölümünde göstermişti. Dizide Bart adlı karakter geleceğini görmek için bir fırsat yakalar ve kardeşi Lisa’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kadın başkanı olacağını görür. Dahası, Lisa’dan önce gelen başkan, o dönemde gayrimenkulcü ve İş Bitirme Sanatı adlı kitabıyla bilinen Donald Trump‘tan başkası değildi! Dizinin yazarlarından olan Dan Greaney, bir röportajında bu şakanın Simpsons‘ı distopik bir geleceğe götürmekten başka bir amacı olmadığını söylemiştir. “Bu sadece Amerika için dibe vurmadan önceki mantıksal durak gibi görünüyordu” diye eklemiştir, “Amerika’nın yavaş yavaş çıldırdığı vizyonuyla tutarlıydı.”

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay

6. Friends, Anma Törenli Olan (2003) ve Facebook

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Friends, Facebook’a benzer internet sitesinin bahsedildiği an

2004‘deki çıkışından beri hayatlarımızda yer kaplayan Facebook adlı sosyal medya platformunun benzer fikri, Friends adlı unutulmaz dizi 2003 yılındaki Anma Törenli Olan bölümünde kullanılmıştı. Ross ve Chandler adlı iki baş karakter sohbet ederlerken Ross, üniversite öğrencilerine özel, insanlara mesaj atabildiğin ve herkese neler yaptığını bildirebildiğin yeni bir internet sitesini arkadaşı Chandler’a tanıtır. Tanıdık geldi mi? Özellikle Sosyal Ağ (2010) filmini izlediyseniz, Facebook’un aslında Harvard öğrencilerine özel benzer özelliklerle ortaya çıktığını ve günümüzde nerelere geldiğini biliyorsunuzdur. Ayrıca Chandler, Ross’a alaycı bir şekilde “Harika, şimdi herkese aptallıklarımı gösterebileceğim” diyerek günümüzdeki sosyal medya kaynaklı insanlarda oluşan depresyon, sıkıntı ve yetersiz hissetme gibi psikolojik durumları da tahmin etmiştir.

7. Scrubs, Onun Hikayesi IV (2006) ve Osama Bin Laden’in Saklandığı Yer

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Scrubs’da hademenin Bin Laden’in yerini söylediği an

Osama Bin Laden, Scrubs dizisinin 2006‘daki Onun Hikayesi IV adlı bölümde adı geçtiğinde hala saklanmaktaydı. Bu bölümde, J. D. adlı karakter Irak Savaşı hakkında daha fazla bilgi öğrenmeye çalışır, bu konuyla ilgili hiçbir şey bilmediğini fark eder. Her bilgiyi ve geçmişini abartarak anlatırmış gibi gözüken bir hademe, ona şunu söyler: “Bin Laden’i asıl Pakistan’da aramalıyız.” Bu adamın tahmini o zamanlar herkesinkiyle eşit derecede doğruydu, ta ki 2011’de Bin Laden’in Pakistan’daki yerleşkesinde sonunda öldürülmesine kadar. Sanırım kendisi anlattıklarını o kadar da abartmıyormuş, ne dersiniz?

8. Salgın (2011) ve COVID-19

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Salgın filminden hasta bir kadın

2011 yılında çıkan distopik bir pandeminin var olduğu bir dünyadan bahseden bir filmin dediklerinin doğru çıkacağını kim tahmin edebilirdi? Salgın adlı filmde durdurulamayan solunum sisteminde seyreden bir virüs bütün dünyayı kaplar ve sağlık görevlileri için en büyük sorun bu virüsü durdurmak için bir tedavi, bir aşı bulmaktır. Durun daha bitmedi… Aynı zamanda bu virüs Çin’deki bir yarasadan bir insana bulaşır ve oradan Dünya’ya yayılır. Tesadüf mü? Kim bilir?

9. Scandal, Avlanma Sezonu (2012) ve Edward Snowden’ın İhbarı

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Scandal dizisinde bahsedilen bölümden bir kare

Amerikalı bilgisayar uzmanı, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan Edward Snowden, 2013 yılında gizli NSA belgelerini medyaya ifşa ederek NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işleme detaylarını, Beş Göz olarak bilinen Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Avusturalya ve Yeni Zelanda arasındaki elektronik istihbarat alanında iş birliğini, birçok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatmıştır. Edward Snowden sayesinde hükümetlerin gerçek yüzü hakkında bu kadar bilgiye sahibiz. Daha korkuncu ise siyasi baskılar nedeniyle medya, bu sızıntıların sadece %1’ini yayınlayabilmiştir. Scandal dizisi ise olaydan bir yıl önce, 2012 yılındaki Avlanma Sezonu adlı bölümünde Olivia Pope ve ekibinin hükümetlerin vatandaşları izlediğine dair NSA bilgilerini çalan bir NSA ajanını kurtarma çabalarını ele alır. Tek diyebileceğim, tüyler ürpertici ve artık doğru olduğunu bildiğimiz bir tahmin.

10. The Legends of Chamberlein Heights, Günlerin Sonu (2016) ve Kobe Bryant’ın ölümü

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay
Kobe Bryant ve dizideki gösterimi

Listemizdeki son tahmin, 2020’ye damgasını vuran ve herkesin kalbinde yara bırakan efsane basketbol oyuncusu Kobe Bryant‘ın ölümünü ve onu öldüren helikopter kazasını tahmin eden The Legends of Chamberlain Heights dizisine ait. 2016’da yayınlanan Günlerin Sonu adlı bölümünde Kobe Bryant’ın içinde bulunduğu helikopterin yere çakılması sonucu öldüğünü göstermektedir. Bunun tatsız bir şaka olduğu kesin ancak gerçekleşmesi ise kalp kırıcı. Neyse ki bu tatsız şakanın olduğu bu bölüm, 2020’nin başında Kobe Bryant’ın ölümünden sonra kaldırıldı.

Artık siz de film ve dizilere farklı bir gözle bakıyorsunuz değil mi?

Film ve Dizilerin Geleceği Tahmin Ettiği 10 Olay‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ada Ateş
Bir Parça Tuhaftık