arama

Film İncelemesi: Joker

 • paylaş
 • paylaş
 • Mert Kaplan

Vizyona girdiği günden bu yana rekor üstüne rekor kıran, hayranlarınca heyecan ve yüksek beklentiyle beklenen, bu beklentileri de büyük oranda karşılayan film: Joker.

Bu incelemede spoiler yoktur, gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Joker

Joaquin model Joker!

Gelenin gideni aratacağı korkusu, Joker filmlerindeki her oyuncu değişiminde kendisini göstermiştir. “Ya bu adam Joker rolünde sırıtırsa? Ya hakkını vererek oynayamazsa?” gibi sorular, filmi heyecanla bekleyenlerin kafasını kurcalıyordu…

…taa ki film vizyona girene kadar! Joaquin Phoenix rolünün hakkını öyle bir verdi ki, adeta bu rol için doğmuş gibiydi! Dışlanmış, psikolojik sorunları olan ve sürekli çeşitli zorbalıklara maruz kalan birisi en iyi ancak bu şekilde yansıtılabilirdi. Joker’in yansıtılışı, sizin karakterle güçlü bir bağ kurmanızı ve empati yapmanızı sağlıyor. Sizce de bu Amerika’daki yoğun güvenlik önlemlerinin nedenini açıklamıyor mu?

Aslında hayır, açıklamıyor. Bunun açıkladığı tek şey bazı Amerikalıların Joker’in kalmış olduğu akıl hastanesine bir uğramaları gerektiği. Ama şimdi konumuz bu değil.

Joaquin Phoenix’in mükemmel ötesi performansı gerçekten alkışı hak ediyor.

Joker

Derin, Etkileyici ve Sürükleyici Bir Hikaye

Hayatım boyunca, var olduğumdan bile emin değildim. Ama ben varım. Ve insanlar bunu fark etmeye başladılar. – Joker

Diğerlerinin aksine bu Joker’in hikayesi, yavaş yavaş ve ince ince işlenmiş. Ana karaktere Joker kişiliğini veren etkenler baştan sona zihnimize işleniyor, film ilerledikçe bu etkenlerin gerçek hayata yansıyışını ve koca bir şehri nasıl etkilediğini görüyoruz.

Ana karakter Arthur hayatı boyunca içinde yatan canavarı sakladı; insanlar tarafından dışlanmayı, zorbalık görmeyi ve psikoloğuyla hiçbir getirisi olmayan konuşmalar yapıp ilaçlar almayı kabullendi. Çalıştığı yerde, sokakta, evinde… Tüm şehirde görmezden gelinmekten artık bıkıp kabullendiği her şeye karşı çıkmaya başladı ve bu, Gotham’ın kaderini değiştirdi.

Aksiyondan çok drama odaklı bir film olmasına rağmen Joker, asla içinizdeki heyecanı öldürmüyor ve en küçük aksiyonda kendinizi o sahnenin içinde hissetmenizi sağlıyor.

Joker

Kesin olan bir şey var ise, o da 4 Ekim 2019’dan beri vizyonda olan bu film ve başrolünün sayısız ödüllerin bekliyor olduğudur. Joker, kesinlikle bir şans verilmeyi hak ediyor. İzlemiş olanların yorumlarını bekliyor, izleyecek olanlara ise iyi seyirler diliyorum!

Eskiden hayatımın bir trajedi olduğunu düşünürdüm. Ama şimdi fark ediyorum ki, hayatım aslında bir komedi. – Joker

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Arda Özmen
  4 ay önce

  Toplumda dışlanmanın, ötekileştirilmenin nasıl sonuçlar doğurduğunu anbe an izledik. Yürek burkan, üzen,empati kurmamızı sağlayan filmin v for vandetta ile karşılaştırılması ve benzetilmesi bence doğru değil. Bir toplumun insanı nasıl bir hale getirebildiğini çok net anlatan bir film. En son sahne beni tamamen benden aldı. Kesinlikle izlenilmesi gereken bir film. Kaçırmayın.

  1
  yorum beğen
 • Can
  4 ay önce

  Film’den aksiyon bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir ama oyunculuk şaheser ben filme giderken dark night enerjisiyle gittiğim için benim modunu düşürmedi değil ama bir oscarlık senaryosu yok.

  0
  yorum beğen
 • Ümit
  4 ay önce

  Filmin şu andaki sisteme ve özellikle medyaya yaptığı baskıyı anlatmadan nasıl bir inceleme yazılabilir ki? Filmin Metascore puanının da bu kadar düşük olmasının (58/100) açıklaması da diğer sistem eleştiren filmlerle (örneğin V for Vendetta) aynıdır. İnceleme yazısı yazılırken anlatılan yalnızca filmin hikayesi olmamalı, hatta tam tersine vermek istediği mesajlar ve arkaplanından bahsedilmelidir.

  0
  yorum beğen
  • Mert Kaplan
   4 ay önce

   Haklısınız, sistem eleştirisi kısmını eklemek daha iyi olurdu. Siz benim yerime eklemiş oldunuz, bir dahakine bu eleştirinizi dikkate alacağım 🙂

   1
   yorum beğen