Fenerbahçe ve Yeni Sezon: Neler Oluyor?

Yeni sezonda Fenerbahçe neler düşünüyor?

Ali Koç içinde bulunduğumuz sezonun ikinci yarısından beri yaşanan hayal kırıklığını önümüzdeki sezon telafi etmek istiyor. Gençlere daha fazla şans vermesini beklediğimiz Fenerbahçe yönetimi, bu sezon beklentimizi pek karşılayamasa da önümüzdeki sezon için umut vaat ediyor. 2020-2021 sezonunda sportif direktörlüğe gelecek olan Emre Belözoğlu ve Semih Özsoy’dan doğacak boşluğu dolduracak olan Selahattin Baki’nin bazı planları var ve bunlar hakkında konuşacağız.

Yeni hoca kim olacak ?

Hoca adayları arasında adını en çok duyduğumuz Bjelica olsa da Erol Bulut bu yarışta bir adım önde görünüyor. Pellegrini, Bjelica, Abdullah Avcı ve Erol Bulut, bu dört isme baktığımızda en büyük ortak özellikleri ise genç oyunculara şans vermeleri olarak göze çarpıyor. Bugün en büyük iki ihtimal olan Erol Bulut ve Bjelica hakkında konuşacağız.

Erol Bulut

Fenerbahçe’nin eski oyuncusu olan Bulut, teknik adamlık kariyerine Kartalspor’da başladı. Ardından Yeni Malatyaspor, Elazığspor ve Başakşehir’de yardımcı antrenörlük görevini üstlenen Bulut teknik direktörlüğe ilk adımını Yeni Malatyaspor ile attı. Türkiye’de adından sıklıkla söz ettiren hoca, düşük bütçelerle başarıya gidilebileceğini kanıtlayan isimlerden biri oldu. Alanyaspor ile liderlik koltuğuna oturan Bulut, takımını ligin korkulan ekiplerinden biri haline getirmeyi başardı. Fenerbahçe’nin genç teknik adamdan en büyük beklentisi, ekonomik sıkıntılar içindeyken bir kurtarıcı olarak görülmesi. Yeni Elif Elmas’lar ile ekonomiyi düzeltmek ve aynı zamanda düşük bütçeyle büyük işler başaran Erol hocadan aynı performansı Fenerbahçe’de görmek taraftar ve yönetimin en büyük isteği.

Nenad Bjelica

Hırvat teknik adamın bu süreçte kapısının çalınmasının en büyük sebebi yine zorlu ekonomik şartlarda elde ettiği başarılar. Son olarak Dinamo Zagreb’de görev yapan Hırvat çalıştırıcı oynattığı futbolla Avrupada yükselen yıldızlardan olmayı bilmişti. Avrupa kupalarında kalıcılık sağlamak isteyen Fenerbahçe aynı zamanda FFP kurallarına da uymaya çalışırken en büyük destekçisi Bjelica olabilir. Bjelica’nın diğer seçeneklerden en büyük farkı ise 3’lü defans sistemine daha alışık olması. Bu sayede sol bekte çok uzun zamandır sorunlar yaşayan Fenerbahçe Hasan Ali Kaldırım’ın defansif yönünden 3’lü stoperin solunda yararlanabilir ve ofansif eksiklikleri eskisi kadar göze batmayabilir.

İşin bencesi;

Fenerbahçe’nin artık atacak fazla kurşunu kalmadı ve yakın zamanda bizi bekleyen bir seçim var. Ali Koç yönetiminin bu seçimi zararsız atlatabilmesi için bu sene bir Avrupa bileti ve önümüzdeki sene mutlak şampiyonluğa ihtiyacı var. Pandemi ile beraber dünya futbolunda bizi artık daha düşük bütçelerle kurulmuş takımlar beklerken en çok etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye’de artık büyük paralar bir hayal oldu. Sol bek için adı geçen Asamoah ve Marcelo gibi isimler yerine artık genç ve potansiyelli oyunculara yatırım yapan, onlara şans veren bir kulüp olmanın zamanı Fenerbahçe için geldi. Önümüdeki süreçte Emre’nin tecrübelerine güvenip kurulacak bu kadroda yerini alacak tüm oyuncuların fiyat-performans oranlarının oldukça yüksek olmaları gerekiyor. Transfer haberleriyle görüşmek üzere…

Yazımı beğendiyseniz sporla alakalı diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.